Mamici de Noiembrie-Decembrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Anda vin si eu sa completez cele spuse de tine: am un priten care lucreaza la o firma ce distribuie aceste "prafuri" din care se face mancarea noastra si, de cate ori discut cu el, nu-mi mai vine sa mananc NIMIC! Si el si-a schimbat regimul alimentar. Mi-a spus ca poate face orice din acele prafuri, inclusiv sunt unele care se adauga in faina de paine pentru a o face mai maronie, mai crocanta, mai pufoasa, mai dulce sau cum draq po mai fi vrand producatorul. Mi-a spus si de sunca presata, care se face din 1% carne maruntita si restul apa, care se lasa la macerat intr-o cuva cu agenti de ingrosare si pe urma se trage pe tub si gata sunca! Ajunge ca si castravetele - 99% apa. Eu de vreo 6-7 luni am renuntat la mezeluri si DEFINITIV la margarina (adica plastic cu aroma de unt). Acuma, de bine de rau, noi in zona Sibiului mai avem rude pe la tara si cel putin cu branza stam bine, asa ca bag lactate si branza cat incape.
Eu zic ca e bine sa ne informam una pe alta despre ce stim cu privire la alimnte, asa ne putem feri.



Tania & Punctuletz 5+
http://community.webshots.com/album/284896936zAybVu?937

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Hola gravidelor,
Am vazut pareri pro/contra vitaminelor prenatale. Nici eu nu sunt adepta lor, insa am gasit o buna alternativa: prenatalele Royal-Tonic. Sunt 2 cutii: una pt. trimestrul 1 (cu laptisor de matca, catina si ghimbir) si cealalta pt. trimestrele 2+3 (cu ou de prepelita si inca ceva, dar nu mai stiu acum). Cred ca sunt muuuult mai bune decat Materna sau alte prenatale. Plus de asta, pe mine nu m-au ingrasat deloc.
Singura problema e ca nu se prea gasesc. Eu am gasit doar intr-un singur loc (am luat ultima cutie care se gasea atunci) si, de pacate, nu pot folosi decat prima cutie: cea de-a doua expira in iulie (n-au valabilitate decat 1 an) si nu ma risc cu ea. Poate o sa le mai gasesc totusi, sa-mi pot procura cea de-a doua cutie.
Incercati si voi: poate aveti noroc sa gasitzi totusi.
Hai bafta!
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

lordra, cat costa prenatalele la care te referi tu si te rog daca ai putea sa imi spui cat calciu au in compozitie... mersi mult de tot!!!!

IrinucaR 10+

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Fetelor, eu am intrat putin in panica ieri (chiar dupa ce am postat aici si va spuneam ca toate-s bune si frumoase...) pentru ca am observat niste pete de o culoare roz-pal cand am fost la baie. Am intrat imediat pe internet sa caut informatii despre spotting during pregnancy si m-am mai linisit cand am citit ca e un lucru foarte normal. Totusi, si-asa sunt eu sperioasa de felul meu, de aseara numai la asta m-am gandit. Si azi am observat aceste pete, insa doar o data. Sper sa nu fie semn rau, imi doresc enorm aceasta sarcina si sper din toata inima s-o pot duce la bun sfarsit.

In alta ordine de idei, am observat ca de cand sunt insarcinata, parca transpir mai mult ca inainte. Mie imi cam transpira palmele si talpile oricum, dar acum parca una-doua sunt uda. Oare au de-a face una cu alta sau e o simpla coincidenta?

Sper ca toata lumea e bine!

Meems 5s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Monet plec peste o luna si mi-am luat belet pt. 3 saptamini dar acum mi s-a sculat va vreau sa mai stau o saptamina in plus fata de consort. Dar ma va costa miscarea asta $200. :-(

anda77 ce povestesti tu e groaznic, dar nu ma mira. Inca de cind am plecat eu din 2001, mezelurile nu mai erai ce erau odata si bagasera deja colorantii gramada. Problema este ca o mare parte din public, mai ales cei cu putere mare de cumparare, crede ca sa te duci la supermarket si sa cumperi sunci frumos colorate e o dovadaa de mare sofisticare. Imi amintesc un interviu cu un producator roman de carne care a fost intrebat de ce prefera sa vinda carne injectata cu coloranti decit carne adevarat. Raspunsul lui sincer si dezarmant a venit foarte prompt: daca face mezeluri dupa reteta buna nu i le cumpara nimeni pentru ca arata prost. Asa le da cu coloranti si aroma de afumat si are un succes fantastic.

Asta e. Prin faza asta au trecut toate tarile capitaliste si implicit trece si Romania. In vest acum lumea s-a mai dezmeticit si vrea produse de buna calitate, organice, cum se spune aici. Dar e inca foarte slaba miscarea.

Noi cumparam aproape numai organic. Cheltuim foarte mult pe mincare, dar mama ma-sii, e sanatatea noastra la mijloc si acum, mai nou, si a copilului.


tania-z ti-ai facut un maaare serviciu si tie si copilului ca ai renuntat la margarina. Margarina este cea mai nociva forma de ulei procesat datorita procesului de hidrogenizare (sa ma corecteze cineva daca nu am tradus corect si am facut ceva de genul carbohidrati, cind in romana e hidrocarburi). In timpul acestui proces, se distrug acizii grasi de baza si se adauga o gramada de chimicale.


Bubamara, esti bine?



DPN 2.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

fetelor ce mai zicetzi, ce mai facetzi?
noi suntem bine, doar gretzurile shi pofta de mancare nu ne prea dau pace...
marzti sau miercuri mai mergem la un control, ca atunci o sa avem 9 saptamani deja... abia ashtept!
va pup,
xandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

quote:
Originally posted by IrinucaR

lordra, cat costa prenatalele la care te referi tu si te rog daca ai putea sa imi spui cat calciu au in compozitie... mersi mult de tot!!!!

IrinucaR 10+

www.irinucasisoru.3x.ro



Irinuca, eu am dat vreo 200.000 pe ele, parca, iar daca te intereseaza compozitia lor, e-te-aci detaliile:

http://www.medicalab.ro/catalog/product_info.php/cPath/15/products_id/53

Bafta!
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Hello fetelor!
Meems ..eu una nu am simptomul asta al transpiratiei mai abundente...dar fiecare avem cate ceva particular la sarcina..asa ca..
Pe la Sibiu e o vreme de iti vine sa stai numai in casa..Azi dimineatza chiar eram mai bucuroasa ca imi mai trecuse raceala si cand colo..dupa vremea si frigul asta cred ca ma "captusesc" iar cu nas infundat...
Da.. de margarina stiam ca e nociva..cu atat mai mult acum ca avem bebei ar trebui sa o eliminam din alimentatie..Eu incerc sa manac cat mai multe fructe,dar simt nevoia sa manac si ceva consistent(carne) altfel simt tot aciditate prin stomac..
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Buna fetelor, n-am mai scris de mult , am intrat mai mult pe la probleme legislative.

Am pus si eu nu demult problema vitaminelor dar n-a prea raspuns lumea. Nici mie nu mi-a prescris doctorita vitamine pentru primul trimestru. Mi-a spus ca atata timp cat am greturi nu are nici un sens sa ma apuc sa iau vitamine ca imi fac si mai mult rau.Nu mi-a dat nici acid folic. Mi-a spus doar sa am grija ca in primele trei luni sa nu slabesc. Pe reteta pe care mi-a dat-o pentru perioada de dupa ce-mi trec greturile apare Materna (pe care o considera mai buna pentru ca are seleniu) sau Prenatal daca nu gasesc Materna.

Vad ca medicii sunt totusi destul de impartiti in ce priveste vitaminele.Asta e.

Mandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

meems, orice modificare este din cauza sarcinii: si eu am realizat la inceputul sarcinii ca nu mai face fata deodorantul l-am schimbat, mi se ingrasa parul si fata foarte repede, salivez super nasol si mi se infunda nasul.

lordra, iti multumesc pentru informatii!!!

IrinucaR 10+


www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput