Tratament Endometrioza - Diphereline/Cetrorelix

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Dar la HSG nu se poate depista endometrioza?
Eu am deja o operatie facuta acum un an si 8 luni (chirurgical) si n-as vrea sa mai fac inca una laparosopic...deja mi se pare prea mult...

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Din pacate diagnosticul sigur de endometrioza se poate pune doar prin laparoscopie. HSG nu poate sa o evidentieze. Iar in functie de simptome este greu de pus un diagnostic sigur. Poti sa nu ai simptome sau poti avea unele simptome din alte cauze. Din pacate alte metode de diagnostic sigur nu exista.
Alexa Ioana: Oricum daca nu ramaneai insarcinata ajungeai si la laparoscopie. Eu m-am operat pentru ca nici o investigatie de pana acum nu mi-a oferit un raspuns clar in legatura cu infertilitatea mea. La HSG sau ecografie nu se vedea nimic in neregula. Si, dupa cate mi-a zis dr., ceea ce mi-a gasit nu poate fi singura cauza de infertilitate pentru mine (am endometrioza stadiul I).
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

la mine sunt destul de siguri doctorii ca asta e cauza infertilitatii. oricum, era raspandita in tot abomenul, asa ca... e clar. si sunt foarte optimisti ca dupa tratament totul va fi ok. eu nu's chiar asa optimista... oricum zilele astea o sa iau prima injectie, asa ca o sa va tin la curent si cu efectele secundare...
si e clar, daca nu ma operam nu aflam niciodata cum stau de fapt lucrurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada77 spune:

Stiti vreun tratament naturist pentru endometrioza? Nu vreau sa va dezamagesc dar eu nu am reusit sa raman insarcinata si au trecut 2 ani de cand m-am operat de endometrioza. Am facut tratament cu diphereline, apoi cu duphaston, apoi stimulare ovariana... si cred ca singura sansa e FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Stiu ca este greu de ramas insarcinata avand aceasta endometrioza, dar totusi daca se intampla sa ramanem cu aceasta boala, oare nu afecteaza in nici un fel sarcina?
Am citit undeva ca o sarcina poate activa sau recidiva endometrioza oare asa sa fie?

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Nu știu dacă sarcina "recidivează" endometrioza, dar (ca fostă posesoare de chist endometriozic de 5 cm) știu că există șanse mari să recidiveze oricum, pentru că deja există predispoziție pentru așa ceva.
Apropo de sarcină, doc mea zice că un bebe este ideal pentru situația mea, deci nu cred că o sarcină ar fi responsabilă de reinstalarea endometriozei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Martha: Sarcina este de fapt cel mai bun tratament pentru endometrioza (si cel mai sigur, asa stiu eu).
Din pacate endometrioza poate recidiva, depinde de organismul fiecareia.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

oh, ce bine, deci sarcina ar fi ca o binecuvantare pentru toate cele care avem endometrioza , iar eu care ma gandeam ca am pierdut sarcinile trecute de la aceasta boala!!!

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasha71 spune:

Martha, endometrioza este cauza de avort spontan, dar in acelasi timp daca ramai insarcinata si sarcina evolueaza bine in aceste conditii 'vitrege', se pare ca este stopata (cel putin o perioada, pana dupa nastere) evolutia bolii... Stiu ca suna paradoxal, dar asa e: este o adevarata binecuvantare pt. cele care raman insarcinate si au endometrioza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada77 spune:

Medicul mi-a spus ca o sarcina ar fi foarte benefica pentru noi si ar reduce sansele de aparitie a endometriozei chiar si in perioada de dupa nastere. Problema este reusim sa ramanem insarcinate...

Mergi la inceput