Tratament Endometrioza - Diphereline/Cetrorelix

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada77 spune:

Eu am fost operata in urma cu 2 ani de endometrioza si am urmat apoi un tratament cu diphereline. Am luat 4 injectii, cate una pe luna (tratamentul se face cu 4-6 injectii in functie de stadiul endometriozei). Prima injectie am luat-o la sfarsitul lui august iar ciclul mi-a venit abia in luna februarie. Nu am avut reactii adverse de la diphereline, in afara de bufeuri de caldura, pot sa spun ca m-am simtit foarte bine in timpul tratamentului. Dar inca nu am reusit sa raman insarcinata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Buna Carmen,
Multumesc pentru raspuns. Mie nu mi-a curatat chirurgical endometrioza si nu mi-a dat nici un tratament. Iar eu vreau sa fac FIV in toamna. Eu deja am trei ani de incercari esuate in urma mea. Sunt cam stresata din cauza la aceasta endometrioza. Tie ce tratament homeopat ti-a indicat dr.?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen C spune:

Crinuta,
inca nu am vorbit in detaliu despre tratamentul homeopat. Dr mi-a recomandat sa incep prin a lua 3 luni dipherelin pentru a ne asigura ca endometrioza nu se extinde.
Am citit multe, zilele astea despre endometrioza atat eu cat si sotul meu. Se pare ca sunt o multime de factori care favorizeaza aceasta boala, foarte importanta fiind alimentatia :un regim fara carne,ciocolata, produse lactate fiind recomandat.

Si eu ma gandesc la FIV, l-am intrebat pe Dr ce sanse am in conditiile date si mi-a raspuns fara ezitare :mai putine decat o femeie care nu sufera de endometrioza. Ce am observat este ca dipherelin-ul este folosit si in procesul FIV.

Mi-as dori sa stiu daca fete in situatia noastra au reusit in urma tratamentelor sa ramana insarcinate.

Pe curand, Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Fetelor, dar la voi cum se manifesta aceasta endometrioza, ce simptome aveti?
Eu am de foarte mult timp dureri pelvine ce raspund in spate, dureri asemanatoare menstruatiei plus niste usturimi groaznice ; mi s-a spus ca nu voi putea ramane si ca e posibil sa am aceasta endometriza...


If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Martha: La mine nu stiu care sunt exact manifestarile de la endometrioza si care nu. Pot sa-ti spun ca aproximativ o data la 4-5 luni am menstruatii cand sar pe pereti de dureri (in prima si a doua zi, apoi nici nu mai simt nimic), iar in celelalte cicluri nici nu imi dau seama cand apare sangerarea (poate doar o usoara jena in prima zi de menstruatie). Dureri de spate am si eu cu vreo saptamana inainte de menstruatie. Dupa ce am intrerupt tratamentele de stimulare nici sangerarile nu mai sunt asa de abundente si dureaza doar cam 4 zile.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

martha, si eu am endometrioza, dar nimeni nu a banuit. dureri la ciclu am de cand ma stiu, deci din punctul asta de vedere nu a fost nimic deosebit. si ciclurile imi sunt la 28 de zile, cu ovulatie la 14 (a fost interesant ca mie mi'a facut laparo exact in ziua a 14-a, si a zis dr ca a vazut chiar cand s'a spart foliculul...). deci doar cand m'au deschis au gasit de fapt cauza sterilitatii mele...
deci depinde de la organism la organism...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Eu sunt exact pe dos...am acest dureri, dar nu apar neaparat in preajma menstruatiei, nici nu stiu cum sa le descriu, este ceva aleatoriu si tocmai cand CM se instaleaza imi inceteaza si durerile si tot asa povestea se repeta

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

martha, cu dr tau ai discutat despre endometrioza ? daca da, ce a zis ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Alexa Ioana, am discutat cu dr si mi-a zis ca am o inflamatie, o congestie pelvina, insa nu stiu daca inflamatia asta e tot una cu endometrioza; de fapt nu am certitudinea ca aceasta endometrioza exista, nici dr nu s-a pronuntat ca ar fi


If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

oare daca simptomele nu sunt clare, in afara de laparo exista oare alta metoda de diagnosticare a endometriozei ???
ca mi se pare atata de relativa toata chestia asta...
adica daca nu ma opera ("noroc" cu ovarele polichistice, as putea spune), eu ramaneam asa, mult si bine, cu abdomenul "invadat" ???

oare nu ne poate ajuta un doctor cu dilema asta ?

Mergi la inceput