Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Le poti descarca de pe adresa asta:
http://www.mfinante.ro/contribuabili/sistemul_fiscal/sistem_fiscal.jsp?selected=2

Op-urile catre Trezorerie se fac fie prin programul separat de Op-uri fie prin programul de declaratii fiscale cu precizarea ca acesta din urma permite completarea Op-urilor doar pt obligatiile aparute in declaratia 100 si 300.
De exemeplu, daca vrei sa faci OP pt. com ITM, trebuie sa utilizezi programul simplu de OP. Tot la com ITM, trebuie sa stii CF al ITM-ului. Eu de-abia azi am aflat care e CF pt ITM BH (asta ma interesa), deci e posibil ca Op-uri facute fara completarea CF al ITM-ului sa fie intoarse de la Trezo.


Simina
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

il ai la mine pe site:
www.romleas.ro/!kitt

pentru cei care doriti sa aveti o evidenta operativa separata /firma e suficient sa instalati in locatii diferite programul ex.
c:\ordine de plata\firma1
c:\ordine de plata\firma2
....

Daca aveti alte nedumeriri intrebati.



Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

La inceput imi era "groaza" sa instalez programul de OP-uri in locatii diferite, pentru fiecare firma in parte, dar cred ca asa voi face pana la urma, dat fiind ca e mai simplu apoi.

Tot azi am aflat ca la OP -impozit pe salarii,la beneficiar se trece tot firma platitoare. Deci si acest ordin deocamdata poate fi completat numai prin programul OPT, caci cel de declaratii fiscale si OP-uri nu permite modificari ale beneficiarului, odata ales codul IBAN, asa ca e tare bine ca "pendulam" dintr-un program in altul...


Simina
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Si pe langa probleme de contabilitate ce mai faceti?...

Eu am fost la munte in week-end, ieri in Cismigiu (cu inca 5 fete de pe forum)... si am facut si muuuuulte poze... Sunt in casutza din bara de ID

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu am lasat-o moale de tot cu conta' si in afara de asta ma duc la Timisoara peste 1 ora. Vine cineva?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by FELIS

Si pe langa probleme de contabilitate ce mai faceti?...

Eu am fost la munte in week-end, ieri in Cismigiu (cu inca 5 fete de pe forum)... si am facut si muuuuulte poze... Sunt in casutza din bara de ID

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...




Dupa contabilitatea de zi cu zi- te gandesti sa te relaxezi, dar vii acasa, te ocupi cat de cat de treburi gospodaresti, vezi ca timpul trece, poate mai iesi un pic afara, dar cel mai mult in fata calculatorului, navigand pe internet.
Pacat ca forumistii oradeni nu prea se intalnesc cum fac altii, de prin alte locuri din tara.
Probabil n-avem pe cineva care sa ne organizeze...sau suntem indiferenti...sau poate prea putini...sau...ne multumim cu vorbele pe care le schimbam aici. Asta este.


Simina
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Am o intrebare-nedumerire, care sper sa nu vi se para stupida.
La Brd mi s-a spus ca programul de OP este folosit doar pentru plati trezorerie-trezorerie, pentru firmele care au conturi la banca (nu la trezorerie ) se folosesc formularele tiparite de ei.

Din cate spuneti voi aici s-ar parea ca tipa habar n-are ce vorbeste, sau ....
Luminati-ma si pe mine, nu de alta dar m-am apucat de completat op ( pentru alta firma care are cont la Tiriac si de unde administratorul mi-a adus formularele deja ) si n-as vrea s-o fac de n ori
Multumesc


bebelusa DARIA si mamica LAURA
Album MARTIE-APRILIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Noaptea se pare ca a fost un sfetnic bun. M-am luminat ( am intrat in programul de declaratii pentru finante ) si acum ma duc la BCR sa vad daca mi-l primeste !

bebelusa DARIA si mamica LAURA
Album MARTIE-APRILIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

LAURA... nu are cum sa fie cum zice BRD, atata timp cat se fac OP-uri pe calculator si pt furnizori... Eu am facut saptamana aceasta OP-uri pt furnizori, platite din BCR pt diverse alte banci.
OP-urile pe format nou sunt obligatorii in cazul platilor catre buget, iar cele catre furnizori se zice ca mai merg pe format vechi pana la 01.06.2003, dar unele banci deja nu mai primesc pe formulare vechi... In cazul furnizorilor depinde de banca, dar in principiu absolut toate platile ar trebui sa se faca pe formular nou...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

MARIUS ... lunga plimbarea... macar e de placere?...

ADI2003... asta cu navigarea pe internet... boala grea...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=4" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput