Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

E ora 2 noaptea si eu fac OP-uri...

ADI2003... se pare ca fiecare banca are propriile-i reguli. Pritena care ma ajuta cu "plimbatul" actelor, mi-a zis ca au dat drumul ieri la mai multe firme la OP-uri pe format vechi, si la o singura firma i-a sunat de la banca sa vina sa ia Op-urile si sa le faca in format nou... La celelalte au mers pe format vechi...
Dar... cand le-au primit, tot ieri, nici angajatii bancii nu stiau ca banca lucreaza deja cu cele noi!...

Asa ca eu fac acum OP-uri in ambele variante!... Problema e ca la cele pe care le listez trebuie nr OP si data... De unde sa stiu eu la 2 noaptea, pe ce data vrea el sa le plateasca... Si chiar daca as sti... patronul e taaaaare "sucit"... Asa ca e posibil sa fac peste cateva zile al treilea rand de OP-uri...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=3" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ieri am facut si eu primul set de OP-uri prin programul de declaratii fiscale.
Totusi, nu s-au gandit ca ar trebui conceput programul sa te lase sa nu completezi data, ca nu se stie cu exactitate cand vor ajunge la banca.
Pe de alta parte, programul de declaratii fiscale nu m-a lasat sa fac OP pt comisionul ITM.
Alt neajuns...Asa ca OP respectiv a trebuit sa-l fac prin programul obisnuit de OP.
Exista un camp, codul fiscal beneficiar: la ITM ce sa pun? L-am listat fara CF beneficiar, desi programul imi tot repeta ca nu am completat acel camp.
Sunt curioasa daca le va accepta banca.
Asta a fost primul set de OP-uri "test". Dar ma asteapta inca 15 seturi.
Spor in toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna ziua,
la Constanta, la OP-ul pt comisionul ITM se trece la CF beneficiar 4671785, Trezoreria il primeste, dar in program iti apare un mesaj ca IBAN-ul beneficiarului nu se regaseste in anexa A la Ordinul 1870/2004. Ce ma mai necajeste pe mine este ca Trezoreria nu primeste OP-urile astea decat intr-un singur exemplar care ramane la ei (la Trez. )

Diana

POZE :
http://community.webshots.com/user/dianamaria007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Si eu!Dar sunt in "rezerva" de cand am terminat facultatea,ca am facut imediat bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

ADI2003... si eu am facut exact ca tine... Azi insa am aflat ca se poate sterge data, si sa listezi fara data, ea completandu-se ulterior cu pixul...

Pt cei din Bucuresti... la beneficiar ITM Bucuresti scrieti 12346319

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=3" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Revin:
In varianta OP-urilor din declaratie, nu se poate trece mai departe fara data si nici sa se completeze la explicatia platii in plus fatza de ceea ce e scris (de ex sa scrii luna pt care platesti.
In varianta programului special de OP-uri se poate lista fara data scrisa...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=3" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by FELIS

Revin:
In varianta OP-urilor din declaratie, nu se poate trece mai departe fara data si nici sa se completeze la explicatia platii in plus fatza de ceea ce e scris (de ex sa scrii luna pt care platesti.
In varianta programului special de OP-uri se poate lista fara data scrisa...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=3" target="_blank">Ce mai face Mihai!...




Da, mi-am dat seama, intr-un final, ca programul simplu de OP are aceste optiuni amintite de tine, dar preferam OP-urile prin programul de declaratii la Finante, asta pt ca acela are baza de date separat pt fiecare firma in parte.
Daca am de facut OP-uri la 15 firme, sa dau un exemplu, ce pot face, sa instalez programul de OP-uri in 15 locatii diferite pe calculator, doar ca sa am baza de date separat la o anumita firma?

Alta nedumerire...Cand completez OP-uri prin progr de declaratii, automat imi trece CF platitor identic cu CF beneficiar. Nu mi se pare corect...dar de unde iau CF la beneficiar pt viramentele din salarii?



Album foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandela spune:

Buna, tuturor! Am facut din greseala un subiect nou in loc sa cer " raspuns la subiect". Sper ca moderatorii sa ierte ... mica problema.

AM O PRIETENA CARE ARE UN CABINET MEDICAL SI VREA SA O AJUT SA COMPLETEZE DECLARATIA DE VENIT. ARE VENITURI DE EX. DE 100 MIL, CHELT DE EX DE 70 MIL SI CHELT DE PROTOCOL DE 3 MIL.
INTREBAREA MEA ESTE CUM FAC?
POT SA BAG IN ACELELE CHELTUIELI DECUCTIBILE CHELTUIELILE DE PROTOCOL IN VAL DE 2% DIN (VENIT - CHELT) ?
DACA DA, ATUNCI RESTUL CHELT DE PROTOCOL...TREBUIE SA LE ADAUG LA VENIT ? PT. CA NORMAL SUNT NEDEDUCTIBILE.

Va multumesc pt. un eventual raspuns!

Madalina si Alexandru cel superb (10 dec.2002)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/bmadelaine/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by mandela

Buna, tuturor! Am facut din greseala un subiect nou in loc sa cer " raspuns la subiect". Sper ca moderatorii sa ierte ... mica problema.

AM O PRIETENA CARE ARE UN CABINET MEDICAL SI VREA SA O AJUT SA COMPLETEZE DECLARATIA DE VENIT. ARE VENITURI DE EX. DE 100 MIL, CHELT DE EX DE 70 MIL SI CHELT DE PROTOCOL DE 3 MIL.
INTREBAREA MEA ESTE CUM FAC?
POT SA BAG IN ACELELE CHELTUIELI DECUCTIBILE CHELTUIELILE DE PROTOCOL IN VAL DE 2% DIN (VENIT - CHELT) ?
DACA DA, ATUNCI RESTUL CHELT DE PROTOCOL...TREBUIE SA LE ADAUG LA VENIT ? PT. CA NORMAL SUNT NEDEDUCTIBILE.

Va multumesc pt. un eventual raspuns!

Madalina si Alexandru cel superb (10 dec.2002)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/bmadelaine/album



De la calcul impozit pe profit, stiu ca se face V-Ch= profit brut
Apoi profit brut+ch.nededuct= baza impozabila
E mai complex, dar eu am raspuns strict la ca ai intrebat: unde se adauga chelt nedeductibile.
Cred ca e prea tarziu raspunsul, dar am fost plecata la munte

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=3" target="_blank">Ce mai face Mihai!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Au aparut www.expertus.ro/contabilitate/stire.php?s=276" target="_blank"> Instructiuni de corectare a erorilor din deconturile de TVA

Imi trimite si mie cineva programul pt ordine de plata catre trezorerie adresa mea este rodica_poenaru@yahoo.com ,please.

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput