Copii din 1996 (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela,cum am mai scris : Alex e un aerian cronic...Mai devreme ,facandu-si geanta de scoala,ma intreba daca nu am vazut-o eu pe Luana cu radiera lui,care,culmea,era in geanta la el,pusa de el,evident....Nu stiu ce m-oi face cu caii lui verzi!!!!
Deja doamna nu le mai da teme.Azi au dat teste la romana,dictare,la mate si la cunoasterea medilului cu subiect despre pestera.Doar la dictare a luat 9,ca e neatent.In rest e bucuros ca ploua afara si e frig si cand e vreme de genul asta are voie la calculator,asa ca baga jocuri la greu cate 3-4 ore .Dar ca sa aiba,chipurile,motiv sa il lase la jocuri,Marius ii da test fulger:ii pune o intrebare si daca raspunde bine are liber la calculator.Azi l-a intrebat cat fac 7x8-30.Trebuia sa raspunda in 5 secunde,dar a raspuns in 10 secunde.Cu observatiile de rigoare s-a jucat si azi 4 ore.Acum e la nani,ca e 20.30 si maine la 6.45 e scularea.
Cu plecarea bine faci.Sti vorba aia : cu rabdarea treci marea!
Bafta si Dianei pe ultima 100 de metrii si pupici multi Silviei.Chiar,ce mai face Silvia?E cu doua luni aproape mai mare ca Luana.Luana e nascuta in 28 octombrie 2003.Silvia vorbeste?Va intelegeti cu ea?Luana vorbeste luaneza in continuare,dar spune si cuvinte.Cel mai mult ii place sa zica ishca-te,adica misca-te.Acum ,de exemplu, canta cu Luminita Anghel "Let me try" si zice la refren "le mi tuai"
,fa a uee mec iu tei,le mi tuai",adica,let me try,find a wait to make you stay,let me try.E innebunita dupa piesa asta.
Si eu ma gandesc cu groaza ca urmeaza perioada cresei,nu stiu cum va face fata Luana.Cu Alex am avut probleme.Sper sa fie bine.
Brenda,ce mai faci?Te-ai hotarat?
Pe unde o mai fi Flexi?
Va pup pe toate si sa auzim de bine....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana Maria, wow...da ce intrebari fulger primeste Alex, pai de unde stie el tabla inmultirii?? Si in 5 secunde...wow!
La noi treaba cu calculatorul sta asa: intelegerea e de 30 min/zi, Diana le respecta, uneori mai primeste si un bonus daca face si ea cate ceva...spala vase, matura/spala in bucatarie si hol, isi strange la ele in camera hainele azvarlite care-ncotro.
Iar ma minunez cat de repede se culca Alex, pe noi ne apuca ora 22 cand ajunge Diana in pat...la noi e si chestia ca stam pana mai tarziu cu ele afara, uneori ne apuca ora 20.30 cand ajungem acasa, apoi cina, dusul de seara, pregatirea ghiozdanului si uite asa e ora 22, 22.30.
Silvia si-a dat drumul la vorba cam de 3 saptamani, spune muuuulte cuvinte, pe unele le spune doar ultimele silabe, dar intelegem ce vrea sa spuna, putin stalcite. Vorbeste si ea o pasareasca uneori, dar ne intelegem. Acum suntem la operatiunea olita, de 2 saptamani sta in casa fara scutec si deja cere cand ii trebuie, alternam olita pe care face pipi cu wc-ul pe care face kk. Ma bucur ca macar la scutece incep sa fac economii, ca din toamna va merge la un camin particular, conditiile de la munca imi impun asa ceva, e singurul care are program pana la ora 18, in rest cele de stat pana la 17 cel tarziu, ori eu nu pot pleca mai repede de ora 18 de la munca. Asa ca economim intr-o parte ca sa cheltuim in alta .
Va pupam!

Flexi, hai ca mai e o saptamana de scoala, am scapat de o grija, nu? Parca e mai aproape vacanta, hmmm?

Mihaela si fetele


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Buna fetelor!
Mai avem o saptamana si terminam scoala.Manca-o-ar lupii!ihiii..asta e!
Speram ca si cu medii mai mari.
Da..ma gandesc ca daca vine vacanta..s-a zis detot cu cetitul.Dar de aia e facuta vacanta nu??
In rest..cel mik ..l-am dus azi la medic.Are enterocolita..asta dupa ce toata dimi a vomat verde..si a avut diaree+febra.
In rest..astept si eu we!!
va urez we placut si copii sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Salutare,salutare!N-am mai intrat demult ,probleme cu hardul asa ca am cumparat altul.Robert a avut toata saptamana teste finale asa ca pe langa faptul ca a trebuit sa invat (sunt in sesiune)am facut si cu el recapitulare si a meritat,a fost singurul din clasa care a luat FB la toate testarile asa ca si anul asta va lua premiul intai.Sunt tare mandra de el. Abia astept vacantza si ma rog sa termin si eu sesiunea cu bine si sa nu mai aud de lectii macar o perioada.Maria a devenit o vorbareata,evident ca boscorodeste pe limba ei si din cand in cand mai scapa cate un cuvant si pe limba noastra.E tare nazbatioasa,la fel ca si Robert.Ultima traznaie a lui Robert a fost la ora de abilitati practice cand a avut ca materiale diverse legume printre care si castraveti murati(cruzi nu aveam)asa ca dupa ce a construit un extraterestru,un pudel si un avion din legume,i s-a facut foame probabil de la efort si i-a mancat,invatatoarea a lesinat de ras cand l-a vazut.Ultima nazbatie a Mariei a fost acum cateva zile cand am intrat in dormitor si ii auzeam glasul dar nu o vedeam nicaieri,pana la urma luandu-ma dupa sunet am descoperit-o in cosul de la carut de unde i se vedea doar fundul.Cam asta este.Va pup.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut fetelor,
Mihaela,in primul rand FELICITARI! pentru olita si wc.Bravo voua!Gata : Silviuta e domnisoara!ce bine de voi.
La noi olita e inca bau-bau.Olita noastra foloseste pntru a fi coroana de printesa cea frumoasa sau cand tata este printul cel frumos.In rest zace aruncata intr-un colt de camera.Am mai avut o tentativa saptamana trecuta cu olita,dar am esuat si de data asta.Mai asteptam.Pai daca Silvia s-a apucat de treburi asa importante la 1 an si 9 luni(atat are ,nu?),ma gandesc ca nici Luana nu mai are mult.Sau imi fac visuri?Felicitari si pentru vorbit.Bravo ei de fata desteapta si frumoasa ce este!Pupam cu foc obrajorul ei dulce!Iar cu Diana....ce mai?!Ai ajutor de nadejde in casa.Bravo ei!Ai niste fete,Mihaela....imi doresc ca si Luana mea sa fie cuminte asa,ca fetele tale.Pai daca Diana da cu matura si spala vase.....pai azi-maine o mariti!Glumesc!Bravo ei ca e si harnica ,pe langa ca e desteapta.Pupam cu foc si la domnisoara Diana!Ah,ce mi-ar place sa le cunosc si pe ele si pe tine!
Si acum cu intrebarile fulger ale lui Alex.Pai Alex ,cand a inceput a II-a,doamna i-a dat lui sa invete intr-o saptamana tabla inmultirii.A zis ca la concurs o sa ii trebuiasca.Iti dai seama ca bietul Alex nu a avut de ales,iar eu si Marius eram zilnic cu gura pe el ca pe detinutii la galere.Bietul copil a invatat la foc automat.Ulterior doamna a dat si altor copii de invatat.Ti-am mai scris eu ,parca,doamna are pretentii la Alex,pentru ca e bun si constiincios la lectii si a fost impus cumva un ritm de invatare(tot timpul il lauda doamna la sedintele cu parintii si toti parintii au impresia ca plusez la doamna cu ceva,de imi vine sa nu mai merg la sedinte,ca si-asa am fost doar la cateva) .Mai are doi colegi buni,care tin hangul.Restul vin si ei in urma.Fata de restul claselor de a II-a ei sunt cea mai buna clasa.Pai majoritatea copiilor care au participat la cele doua etape Cangurul au fost din clasa lor.In fine,asa ca Alex nu a avut de ales cu tabla inmultirii.Mai tragic e ca dupa ce a stiut-o bine,doamna i-a cerut s-o stie astfel:cand zice 24,de exemplu,sa ii spuna toate numerele care inmultite dau 24(adica 3x8,6x4 s.a.m.d.).De aia o stie acum si oricum,pentru vacanta,are de repetat la ea.Asa ca Marius are motiv de lasat sau nu la calculator.Oricum el nu se joaca des.Asa ca de aia il lasam,cand are ocazia,sa isi scoata si el parleala.Iar cu culcatul....uf!...tare greu se trezeste dimineata.Trag de Alex...e bustean.Pai el in vacante,indiferent de ora la care se culca,ca e 8 sau 11 noaptea,el tot la 10-11 dimineata se trezeste.De aceea i-am facut regula asta,ca sa nu adoarma la scoala.
Hai ca am tot scris de ai mei.Mihaela,va pup si pe tine si pe fete,aveti grija de voi si numai bine sotului tau.A venit de la Timisoara?
Corinna,insanatosire grabnica la micut!De la ce a facut mititelul enterocolita?Si sa aveti vacanta frumoasa!Bafta cu mediile !
Andra,ce mai faci?Chiar ca nu ai mai fost demult pe aici.Tare nazdravani sunt copilutii tai.Sa sti ca Robert e un istet:daca i-a fost foame si pofta baiatului,de ce sa nu profite de ocazie?!Bravo lui ca s-a gandit asa!Iar Maria cea frumoasa zici ca e vorbareata?Va intelegeti cu ea?Ce bine de voi,ca noi inca nu am reusit sa razbim cu luaneza fica-mi.Va pupic si sa aveti parte numai de bine.Bafta la invatat!
Mai fetelor,dar stiu ca Flexi a uitat de noi.
Sa aveti un weekend frumos,in ciuda vremii de afara!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria chiar ca sunt bucuroasa pentru reusita cu olita, am scapat relativ repede, iti recomand si tie daca te inarmezi cu rabdare si chef de spalat o vreme pantalonasi, sa incerci cu Luana cand va veni vremea caldutza.
Da, da, pe Diana o marit cat de repede.......ei, sa nu-ti inchipui ca face curatenie des, asa...o data la 2-3 saptamani cand o apuca harnicia, mai rar cand doresc eu. Parca ar avea uneori si ea 2 ani, sau o imita pe surioara ei, ca e tot cu NU inainte.
Diana s-a descurcat la Cangurul cu metoda invatatoarei, care n-a vrut sa-i puna pe copii sa invete tabla inmultirii ci le-a explicat sa adune spre exemplu 7 de 8 ori. Si asa au facut ei exercitiile, le-a luat mai mult timp dar vad ca i-a lasat cu tabla inmultirii la programa, adica anul viitor.
Sotul meu n-a mai plecat la Timisoara, a ramas acasa sa invete, are marti un concurs pentru un post important si invata legislatie...nasol de tot!
Va pup si numai bine!

Andra, tare simpatic Robert, m-am distrat la faza cu mancatul figurinelor. Dupa efort si-a luat singur rasplata...

Korinna, sanatate puiului mic!

Sa vina vacanta!!!!

copilasilor si succes pe ultima suta de metri de scoala!!!


Mihaela si fetele


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:


Salut! Va pup si eu pe toate si....zic eu sa ramin pe aici. Si daca deschid eu subiect nou si vorbesc singura pe acolo,tot degeaba.....
Imi pare bine de cunostinta!Cum bine ati vazut,eu sint Brenda,cum bne v-ati dat seama am un ingeras de 10 ani,mai concret Diana,sau si mai concret,Didi,asa cum o alint eu.Din pacate(sau,zic eu,din fericire),noi sintem singurele de 4 ani,tatal Dianei nu merita sa ne aiba alaturi,asa ca mi-am luat inima in dinti si viata in miini si am taiat filmul....e mai bine asa,cel putin asa cred eu....
Din pacate stau prost cu timul,dar va promit ca o sa intru cit de des pot pe aici.....
Va pup inca o data si.....pe curind!

BRENDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut mamicute,
Mihaela,bafta la invatat sotului tau!
Cu Luana am mai incercat metoda cu statul in funduletul gol prin casa sau numai cu pantalonasi pe ea.Am aplicat-o cam 4-5 zile.Se pare ca incapatanarea fiica-mi e mai tare decat rabdarea mea.Nu-i nimc,oricum avem de gand sa reincepem metodele astea ,ca deja e cald si se poate.Am observat ca daca a facut kk in pampers si uit s-o schimb imediat,vine si vocifereaza si pune manuta la fundulet.Mai tragic este ca a inceput sa bage manuta IN pampers si iti dai seama cum o scoate de acolo.Noroc ca avem apa calda tot timpul.
Chestia de care povesteai cu Diana,cu imitatul Silviei,o face si Alexandru.O ingana pe Luana si se prosteste ca ea.Am incercat sa ii explic ca el e ridicol in postura aia,dar....nu cred ca a inteles mare lucru ,ca tot asa face uneori.Mi-a zis ca vrea sa il bag in seama ca pe Luana si ca el nu simte ca ii dam atentie.I-am explicat ca de acum el e mare si oricat as vrea eu nu pot sa-l mai tin in brate ca pe Luana si nici sa-l dragalesc ca pe ea ,ca e barbat de acum si e rusine.Pai,tu Mihaela,are deja cateva fire de par la subtioara,azi-maine ii creste si la... si inca vrea pupacit ca Luana.Il bag in seama,evident,ca doar il iubesc ca pe lumina ochilor mei,poate un pic mai mult ca pe Luana,care are un tata,dar parca nu se mai cade sa il dragalesc ca atunci cand era copilas.Aaaaaaa!!!!!Daca il pup pe strada se rusineaza si ferit-a Sfantul sa il pup sau sa il dragalesc de fata cu prietenii lui....I-a foc,ca il fac de rusine....
Ma rog,hai ca mai e putin si vine vacanta...Sa aveti o saptaman buna si plina de succese!
Brenda,inca o data bun venit la "Copilasi din 1996"!Pacat ca trebuie sa avem parte de necazuri in viata ....Viata e uneori tare cruda ca noi,dar parca fericirea de a-ti vedea copiii crescand sanatosi si cuminti,compenseaza toate aceste necazuri.Sa aveti parte de bucurii amandoua!Si sa treceti cu bine peste toate greutatile vietii!Bafta pentru Didi pe ultima suta de metri la scoala!
Cum ati petrecut in weekend?Eu m-am intalnit sambata seara cu cateva din fetele de pe forumul timisorenilor.A fost foarte fain.Am fost toate la un bar si am stat pana pe la 21.30(de pe la 18.00).
Va doresc tot binele din lume si...mai vorbim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Buna,Ana-Maria! Si multam fain pt urare....eu nu va cunosc atit de bine,dar daca ai copii la scoala,iti urez si tie sa o termini cu bine peste o saptamina.....
Din pacate,problemele mele continua,chiar daca am scapat de sursa ce o generau:Diana a ramas marcata de tot ce a trait pina la despartirea noastra si dupa si acum e nevoie de consiliere psihologica. Ce e mai grav,e ca eu nu prea ma inteleg cu ea,insa voi avea nevoie de multa rabdare si mult calm,altfel.....
In alta ordine de idei....la voi sint aceleasi probleme cu fondul scolii,cu cadoul pt invatatoare,cu serbari,bla,bla? Inteleg ca ai un pui micut(sa-ti traiasca!),dar parca am retinut ceva si de scoala,sau ma insel?
Oricum,toate cele bune tuturor si sa ne "revedem" cu bine....Pa!


BRENDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut ,
Brenda,ca bine te-ai gandit sa ramai cu noi.Sper sa te simti aici ca intre prieteni si sa iti placa locul asta de discutii.
Da,am si baiat mare, termina poimaine clasa a doua si am si o fetita de 1 an si 7 luni.Multumesc de toate urarile tale!
Pacat,cum ti-am mai scris,ca trebuie uneori in viata sa trecem prin momente grele si sa realizam ca nu am gandit cum trebuia atunci cand trebuia.Dar sti vorba aia : "Da-i Doamne omului mintea cea de pe urma!".Iti doresc din tot sufletul sa treci cu bine peste toate si sa reusesti sa spui cu bucurie ca ai scapat de necazuri.
Hai sa iti povestesc despre fata actualului meu barbat,care e mai mare,e adevarat,decat Didi,dar poate ca te va mai linisti putin si te va ajuta cumva,cu toate ca eu nu cunosc situatia la tine.Dar o poveste nu strica niciodata.
Cand l-am cunoscut pe barbatul meu actual,eu eram vaduva de aproape 6 ani.Imi doream mult sa cunosc pe cineva,dar relatiile mele pana in acel moment fusesera...hm...cum sa zic?...cam fara viitor.Nu gasisem ce imi trebuia.Am eu o vorba:dupa ce ca eram capra raioasa ,mai tineam si coada pe sus.In fine,am vorbit cu el la telefon si ne-am placut mult.L-am cunoscut prin internet.Dupa o saptamana a venit sa ma vada si ,pe bune,n-am crezut niciodata in treaba asta sau ca mi se va intampla chiar mie,a fost dragoste la prima vedere.Frumos!La interogatoriu la care l-am supus mi-a marturisit ca e divortat,ca are o fata de 15 ani,unde lucreaza...etc.L-am intrebat daca sigur e divortat si a zis da.Cand ne-am decis sa ne mutam impreuna,adica eu sa ma mut de la Constanta(unde erau ai mei si aveam casa,masa,servici) si sa vin in Timisoara,capatul lumii atunci pentru mine,mi-a spus disperat ca de fapt el inca nu e divortat si ca urmeaza sa faca si pasul asta.Am ramas interzisa,iti dai seama.Ma simteam ca o vrajitoare,ca o intrusa,ca una care comploteste.I-am zis sa isi clarifice situatia familiala si abia apoi sa ma caute si sa imi spuna rezultatul:alba sau neagra.Situatia a clarificat-o,a divortat si am aflat ulterior spre fericirea mea,chiar din gura fostei,ca nu eu am fost motivul de divort.A ramas in schimb o adolescenta care suferea,care ar fi vrut sa fie cu tata,dar care nu poate renunta la mama.Fata aceea a avut o depresie mare,s-a imbolnavit si a avut diferite reactii alergice,gastrice si de metabolism din cauza stresului si a nervilor.Era si in prag de examen pentru intrare la liceu.Imi dadeam seama ca ma uraste cumplit.Am discutat cu tatal ei si am stabilit sa aiba ei doi o discutie foarte serioasa.Aici spun eu ca avantajul a fost ca ,fata de Diana,ea avea deja 15 ani si s-a putut avea o discutie din care sa se lamureasca problema.Tatal ei i-a explicat totul,i-a raspuns la toate intrebarile,fara nici o exceptie si a invitat-o sa petreaca un weekend cu noi.Imi tremurau picioarele....ce sa zic?!In fine,abia de la a treia intrevedere am inceput sa vorbim una cu alta,pana atunci totul se facea prin intermediul tatalui ei.Cand a avut primul prieten si prima dezamagire in dragoste,a venit si a plans la noi si m-am bucurat,cu toate ca poate bucuria mea nu e justificata,cand a marturisit ca acum il intelege foarte bine pe tatal ei.Asa ca zic,cu timpul toate problemele se rezolva,iar rabdarea si indulgenta sunt lucrurile esentiale in astfel de necazuri.Depinde si de felul in care sti sa te faci inteles,sa sti,in primul rand,sa arati si sa acorzi incredere si seriozitate in ceea ce explici si ,mai ales,mult respect la suferinta si nedumerire.Eu cred ca vor trece si aceste necazuri ale tale si atat timp cat iti tratezi fata cu multa seriozitate si ii acorzi increderea ta deplina....nu vad de ce nu si-ar reveni intr-un viitor cat mai apropiat din aceasta trauma psihica.Iti doresc ca tot raul sa fie spre bine si sa fiti amandoua sanatoase si puternice.
Fetelor,sa aveti o saptamana buna si plina de realizari.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput