Copii din 1996 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Multumesc pentru sfaturi, dar aceste metode le-am incercat si nu au avut nici un efect.Intr-adevar fetele sunt altfel, dar nu credeam ca baietii pot fi atat de dificili. De fapt daca stam bine si ne gandim toata viata baietii sunt niste copii si asta este. Suntem mame de baieti, sa ne gandim bine ce nu ne place la sotii nostri si le bombanim pe mamele soacre si sa incercam sa nu fie ca ei. Cam asta este fetelor.
In alta ordine de idei astept sugestiile voastre. Multumiri pentru ca, Chris a aparut pe listuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

'Neata fetelor,
Va scriu asa,cu noaptea in cap,ca aseara Luana nu a mai avut stare si a trebuit sa mearga la nani,iar eu nu am mai avut vreme sa stau pe DC.
Mihaela,sa stii ca multe s-au schimbat in Mamaia....Nu mai e deloc cum o stii tu...Cel putin,anul trecut cand am fost eu,mi s-a parut total schimbata fata de cum stiam .Mazare,primarul,asa tembel cum e el,a facut lucruri bune si frumoase si nu numai cu Mamaia...L-au injurat multi,dar a si facut treaba.O sa vezi ce fain e..Numai Aqua Land sa vezi ce fain e...chit ca biletul de intrare e cam piparat...
Si plajele sunt curate,ca sunt oameni angajati sa patruleze pe plaja ca sa adune mereu gunoiul,iar altii sa mentina ordinea publica.Nu prea mai sunt tigani si vanzatori ambulanti cu te miri ce de vanzare....Astia au voie numai cu autorizatie speciala si imbracati in halat alb,iar produsele trebuie sa fie protejate adecvat....O sa vezi,nu ma mai intind la povesti....Asa ca eu zic ca nu ai facut o alegere proast cu Mamaia.Sti ca i se spune Perla Litoralului romanesc?!
Mai,dar Diana ce carti ciudate citeste?!M-ai lasat masca cu "Copilaria lui Lenin"...Bravo Dianei!O pup dulce de fata isteata si frumoasa ce e ea!
Am intrebat si eu cu Cangurul ala:Alex e al 11-lea din scoala,a facut 103 puncte si trebuie sa mearga si el la baraj.Numai ca doamna lui nu stie cand si unde se va tine.Alti bani,alta distractie.Voi ati latit 70 000 lei pentru concursul asta?
Felicitari pentru venitul acasa singurica al Dianei....!Ai fata mare!
Alex merge si vine singur de la jumatatea anului trecut,din clasa I.Si eu am avut probleme cu tiganii,dar i-am spus lui Alex sa fuga si sa nu stea de vorba cu ei....Eu nu pot sa merg dupa el mereu si in plus ma enerveaza mamicile alea care stau ca tzatzele la poarta scolii si barfesc...Prefer sa evit!
Va pup ,pe tine si fetele tale frumoase...
Flexi,cu.....pedepsitul....ce sa mai spun?!Complicat lucru!Baietii sunt,intr-adevar ,mai caposi,dar nu-i chiar o regula.Eu am scris cam cum facem noi cu Alex,dar metodele difera de la copil la copil.Cauta-i"puncutul slab" ca sa spun asa,unde il doare mai tare daca il pedepsesti....Pentru Alex,de exemplu,sunt mai multe:interzis calculator,iesit afara si facut din culegerea de mate....Cu TV,la inceput la durut ca i-am interzis desene animate.Acum nu il mai intereseaza...Uneori vrea sa stea seara la vre-un film,dar adoarme ,imi spune ca mai bine se culca decat sa se uite la film....
Nu stiu ce sa iti mai spun....Si e adevarat ca mamele de fete sunt diferite de mamele de baieti....Asa-s baietii,mai mamosi....
Pupici lui Chris si bafta la scoala!
Va doresc numai bine si zile frumoase!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Buna dimineata.
Cam matinala Ana68, se vede ca "mergi" la scoala.Am sa incerc ce mi-ai spus in legatura cu Chris si sa vad daca da rezultate.Despre ce tot vorbiti voi de mare? Si noi ne-am gandit anul acesta tot la Mamaia, dar probabil numai in luna august. Voi cand vreti sa ajungeti pe acolo? Nu stiu cum sunteti voi , dar eu abia astept vacanta. Mi s-a parut un an lung si greu, iar 15 iunie mi se pare foarte indepartat.
Sunt eu chiar asa de obosita sau nu mai am rabdare? Probabil ca si vremea care a inceput sa fie frumoasa iti da starea aste de duca si parca nimic nu mi se mai lipeste de mana, as sta toata ziua in gradina la soare si sa lenevesc. Oare imbatranesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, sper si eu sa ne placa si plaja sa fie curata precum in alte zone ale lumii. Insa apa stiu ca avea tot felul de gaze in ea care te piscau si am auzit ca acelea exista si acum. Pe la Aquamagic probabil vom da o tura, ca nu scapam de Diana, deja incearca sa scoata promisiunea asta de la noi .

Offf, la noi plecatul si venitul la si de la scoala e cam jale...toata iarna am umblat dimineata cu taxi-ul in diminetile cand sotul nu putea merge, pentru ca peste pod iarna bate un vaaaant si nici nu voiam sa o las sa vina singura pe zapada, asa ca tot cu taxi dupa ea, mai venea soacra mea si o aducea. Acum de cand s-a facut mai cald, dar mai mereu ploua dimineata, tot cu taxi...eu o duc si ma intorc cu aceeasi masina. Silvia ramane singura acasa dormind. Iar la intoarcere pana s-a lamurit sa vina singura astepta la scoala uneori pana la 16.30 cand ajungeam cu taxiul cu Silvia...dupa programul celei mici, deh. Acum a ramas numai dimineata cand e sotul de garda si nu e acasa. Sau in zilele ploioase merg dupa ea ca sa nu o ude ploaia. Offf, si eu abia astept data de 17 iunie cand punem ghiozdanul in cui si creioanele in sertar!

Da, am platit si noi 70 000 pentru Cangur, asta e taxa se pare .

Va pup pe toti!

flexi, noi mergem la Mamaia din 3 pana in 8 iulie. Toti 4. Ah, si eu astept vacanta ca pe painea calda, chit ca atunci cand sunt amandoua acasa e nebunie mai mare, dar macar nu mai am grija Dianei. Si apoi vine si concediul...ei, sper sa fie mai bine. Insa eu din sept. ma intorc la munca, pe cea mica trebuie sa o dau la cresa sau camin...ehhh alte griji! Pupici lui Chris si tie deasemenea.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

mihaela_s nu stiu daca trebuie sa te invidiez ca ai 2 copii sau...Sa-ti traiasca micii "gandacei" si sa dea Domnul sa aveti parte numai de bucurii.Noi il avem numai pe Chris si n-as mai avea curajul sa mai am inca un copil. Poate ca am devenit comoda si ma gandesc ca deja ar fi diferenta prea mare.Cand ma uit la unele prietene ale mele care au 2 copii, le invidiez. Eu nu am nici un frate sau sora, sunt singura la parinti si poate asta a fost motivul pentru care nu am mai facut si al doilea copil.
Despre mare nu pot sa-ti spun decat ca noi vom ajunge numai in august si asta datorita faptului ca sotul meu numai atunci are pauza intre raliuri si deci trebuie sa ne adaptam.Chris probabil ca va merge in tabara 7 zile la munte la Bran in luna iulie si uite asa se duce vacanta.
Pupici dulci tuturor mamicilor de anul 1996 si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Dragelor,
Buna seara!Na ca nu ma rabda sufletul sa mai dau o tura si seara pe DC sa vad ce ati mai scris....
Mihaela,tare complicat e la tine cu dusul si adusul Dianei de la scoala...La mine Alex are de mers aproape drum drept.Singurul lucru mai...rau,ca sa spun asa,e faptul ca trebuie sa traverseze un bulevard pe 4 benzi si pe care se circula intens,deoarece duce la iesirea din Timisoara,drumul spre Lugoj...De asta imi e frica in fiecare dimineata.Bietul Alex s-a saturat in fiecare dimineata de "ai grija cum treci strada"repetat 5,6 ori...E atent si asta ma bucura mult.L-am pus sa mearga la scoala singur,anul trecut mai spre vara si l-am urmarit fara sa ma vada.Am fost multumita de "prestatia"lui si am hotarat ca ii pot da drumul singur.Chestia buna e ca uneori merge la scoala cu prietenul lui cel mai bun si coleg de clasa,iar acasa vine intotdeauna cu el.
Referitor la apa marii...nu stiu ce sa zic.Noi anul trecut am fost in 17 iunie acasa.Cum a luat Alex vacanta am si plecat.Noi am prins apa super curata si foarte limpede.E adevarat ca in august apa marii este foarte calda,dar si curentii marini se schimba in perioada aceea.Tocmai de aceea apar meduzele atunci,la mal,multe alge si chiar ganganiile de care spui...Dar daca voi mergeti la inceputul lui iulie,s-ar putea sa nu aveti parte de "minunile" alea.
Si eu abia astept vacanta de vara.....Dar ma gandesc cu groaza ca din octombrie incep munca,gata cu 2 ani de stat acasa....Uneori abia astept,dar alteori....numai cand ma gandesc ca voi merge la servici,venit acasa si facut mancare si alte treburi casnice....oboseala...Mi-am iesit din ritmul asta si o sa imi vina greu...Asta e!Si eu trebuie sa ma gandesc pentru Luana ce voi face cu ea din septembrie....Pupici multi fetelor tale frumoase si bafta Dianei la scoala!
Flexi,vorbeam de mare,dupa cum ti-ai dat seama,pentru ca eu sunt constanteanca,nascuta si crescuta la Constanta,iar Mihaela va merge in vacanta la Mamaia....Viata m-a adus prin capatul opus al tarii....Iar cu imbatranitul...fi serioasa!...Cu totii imbatranim,dar cand ne vine vremea...Eu cred ca timpul frumos e de vina si grijile de asemenea.Mie uneori imi vine sa imi iau campii si sa pleeeeeeec.......sa ma tot duuuuuuuc.....sa nu mai stiu de nimeni si de nimic.Din pacate asa ceva nu imi e cu putinta...I-am zis si la al meu barbat:oare voi avea si eu o data doar o zi in care sa nu stiu de nimeni si de nimic si sa imi tiuie urechile de atata liniste?!Sa aud
cum creste iarba?!
Ce bine ca ai gradina,Flexi.Asa de mult imi doresc si eu sa stau la casa cu curte....E un vis al meu.La Constanta am avut asa ceva....Mie imi place gradinaritul si am o satisfactie enorma cand merg si culeg ce am plantat....Asta e!Poate voi reusi vreodata sa am si la Timisoara parte de asa ceva.
Multi pupici lui Chris si mult succes la scoala!
Sa aveti parte numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Si noi tot la Mamaia anul asta. Anul trecut tot acolo am fost si am vizitat Aqua-magicul. Diana a stat cateva ore bune in apa, la balacit, desi nu era chiar asa calda. Ne-a prins acolo furtuna din august, cu copaci rupti, bannere cazute... Tot in august vom merge, poate pe la inceputul lunii, n-am stabilit inca.
Copilul a avut azi dimineata concursul de matematica "micul mate-magician", iar acum cred ca este la concursul de desen "micul picasso". A avut o zi grea azi, abia astept sa ajunga acasa sa vorbim. Nici ea nu mai are asa chef de invatat, prefera sa se uite la TV pana ajung eu acasa si abia dupa aceea isi face lectiile, mai in fuga, pentru a avea timp si de iesit afara, la joaca. Nu reuseste de fiecare data, pentru ca sunt zile cu mai multe materii si mult de scris.
In iulie avem si tabara, prima de altfel. Am emotii mari, dar sper sa le depasesc.



http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mai fetelor,Tare frumos mai scrieti voi de Mamaia,de mare.....Ma bagati in boala,zau asa....de ma oftic si mor....Hai ca glumesc!
Totusi trebuie sa precizez ca eu chiar nu stiu daca apuc anul asta sa merg acasa...Nu-i bai,recuperez eu cumva!
Alma,ce concurs e cel de care scri?Ca eu,ignoranta,nu am auzit de el...
Alex merge maine la barajul de la Cangurul...Tineti pumnii sa il ia,ca sa imi creasca pipotzica ....manca-l-ar mama de baiat desptept!Tare mandra mai sunt de el ca invata bine.Asta se compenseaza cu nebuneala care o are in creierasul ala de copil de 9 ani.Azi dupa-amiaza a stat si si-a scris temele pentru saptamana viitoare si in plus a lucrat singur-singurel,fara "stimulente" verbale din partea mea,din culegerea de mate pentru concursul de maine.
Mihaela si Flexi,vad ca nu ati trecut pe aici....Va citesc maine dimineata ,daca postati ceva.Pana una-alta,va pup pe amandoua si sa aveti parte de bine...Pupici la copilutii vostrii....
Numai bine tuturor ....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Mihaela, ce soc am avut din cauza ta!:) Eu n-am mai dat demult pe aici, deschid si vad ca povestea excursiei noastre la Viena era postata aici. Tot pe 30 am plecat din Timisoara, popas la Budapesta, Ajunsi seara pe la 19, plecat prin oras, inclusiv sau mai ales Prater...a doua zi Shonbrunn si gradina zoologica, ce mai idem si la fel.
Uite daca stiam ne intalneam pe acolo, ca de la Bucuresti la Satu Mare mi se pare distanta mai mare:)
Sa-ti traiasca puii, frumoase poze, si pe mine m-a impresionat gradina zoologica, by the way.
Spor in toate!

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

quote:
Originally posted by madalina horsa

Mihaela, ce soc am avut din cauza ta!:) Eu n-am mai dat demult pe aici, deschid si vad ca povestea excursiei noastre la Viena era postata aici. Tot pe 30 am plecat din Timisoara, popas la Budapesta, Ajunsi seara pe la 19, plecat prin oras, inclusiv sau mai ales Prater...a doua zi Shonbrunn si gradina zoologica, ce mai idem si la fel.
Uite daca stiam ne intalneam pe acolo, ca de la Bucuresti la Satu Mare mi se pare distanta mai mare:)
Sa-ti traiasca puii, frumoase poze, si pe mine m-a impresionat gradina zoologica, by the way.
Spor in toate!

Madalina



Mai ce m-am distrat...chiar asa Madalina? Stii ca am auzit mai multi romani prin parcul Schonbrunn dar si in gradina zoo? Poate ne-om fi intersectat drumurile pe undeva...aaa chiar in hotel vis-a-vis cu noi stateau 2 familii de romani...din TM aveau masinile...puteati fi voi? Noi am stat la Etaphotel...ar fi chiar culmea! Si chiar aveau o fetitza cam de 8 ani...hai mai ca ar fi culmea! aveau si un caine...

Chiar ca ar fi fost fain sa stim ca plecam si sa ne vedem acolo, mai ales ca am avut acelasi traseu prin Viena.

Ana-Maria, succes lui Alex la cangurul! Diana abia pe 28 are concursul. Azi au ceva concurs pe scoala de povesti-poezii asa ca aseara a invatat Revedere de Mihai Eminescu si a citit 2 povesti ca sa stie maine. E ceva concurs pe echipe.

la mamici si copilasi!

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput