Copii din 1996 (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, la Viena a fost minunat, cum se putea altfel??? Fetele au fost la inaltime, desi drumul a durat vreo 8 ore la dus, am facut 2 opriri in Budapesta si apoi dupa trecrea granitei cu Austria. Am ajuns in Viena pe la ora 19, ne-am cazat si am plecat in centru nerabdatori sa vedem orasul. Ne-am plimbat pret de vreo 4 ore timp in care am facut o pauza si am mancat. Ziua urmatoare a fost plina-la Schonbrunn in parcul palatului, apoi la zoo-o gradina cum numai la tv am vazut pana acum-apoi am mers in partea cealalta a Vienei langa Dunare la Millennium Tower unde am mancat si iar o tura la plimbare prin centru. Ziua urmatoare la cererea expresa a Dianei am luat metroul si am vazut Stephansdom, apoi Primaria unde cea mica s-a balacit intr-o fantana arteziana . Am recuperat masina si iar am facut un tur sa vedem Dunarea si UNO City, am mancat de pranz si gata! Am plecat spre casa. A fost scurt, dar frumos.
Diana a fost foarte impresionata de tot, e prima data cand iese peste granita si mai ales intr-un oras asa mare. Voia sa ne mutam sa locuim acolo . Miercuri cand s-a intors la scoala invatatoarea a pus-o sa povesteasca cum a fost, era incantata ca (') colegii au ascultat-o cu gurile cascate la ceea ce povestea, apoi o colega a intrebat: d-na invatatoare, noi cand mergem in excursie la Viena?? Ce sa mai spun...oras frumos, curat, plin de parcuri, lume civilizata...occident.
Vezi numai ca 2 iunie sa nu pice luni, la pestera e inchis. Da, excursia a tinut de dimineata de la 7 pana la ora 21.30 cand au ajuns acasa. Frumos, Dianei i-a placut.
Cu Kangurul nu stiu ce sa spun...al 11-lea pe clasa, pe scoala, pe judet? Invatatoarea ar trebui sa le spuna...
Diana a fost a 2-a pe clasa iar acum va merge la proba de baraj-nu stiu exact ce inseamna, n-am reusit sa vorbesc cu invatatoarea. Din pacate chiar daca va castiga, Diana nu va putea merge, tabara finala e in perioada 1-7 iulie iar noi mergem la mare din 3 iulie. Insa vom vedea daca va reusi.

Am pus poze de la Viena aici daca va face placere sa le vedeti.

copilasilor si voua mamici! Un we placut va doresc!


Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

flexi
Nou venit

Romania
Harman
1 Posts
Trimis la - 13/05/2005 : 15:29:05
--------------------------------------------------------------------------------

Buna.
Am intrat intamplator pe acest site si am rmas surprinsa. Placut, binenteles. Atatea mamici adunate la un loc n-am mai vazut niciodata. Sunt si eu o mamica, cu un baielel minunat nascut intr-o zi de 20 aprilie 1996. Il asteptam demult, de 7 ani, si totusi minunea s-a intamplat. Cu toate ca vroiam fata, nu l-as da pentru toate fetele din lume. Este cel mai frumos si minunat copil. Ca toti copii de altfel. Toti spunem ca avem cel mai minunat copil de pe pamant. Si este adevarat. Aceste mici fiinte ne umplu viata cu fiecare privire, zambet, iar pupicul lor este cel mai dulce de pe lume.Sufletul ni se umple de bucurie si mandrie atunci cand spunem:fiul meu sau fiica mea. Pana nu esti parinte nu ai de unde sa stii ce inseamna durere in suflet atunci cand ceva nu este in regula cu puiul tau, dar nici nu mai este loc in suflet pentru atata bucurie atuci cand ii vezi primii pasi, primul cuvant, etc.
Parca acum, cand scriu aceste randuri, mi se face dor de acele vremuri cand il luam in brate si-l strangeam la piept si parca timpul se oprea in loc. Timpul a trecut. Parca prea repede. Acum e destul de mare, e in clasa a II-a. Alte probleme.



Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela.....sunt paf,masca,ca la dentist....cum vrei tu....
BAI....am vazut pozele!Sunt....ce mai?! Nu mai am cuvinte!NO COMMENT!
In primul rand,draga Mihaela,te felicit din suflet pentru printesele tale atat de reusite si de frumoase si de superbe...!Diana e mortala!Iar Silvia e beton!Frumoase rau!Silvia,asa mi s-a parut mie,seama cu tatal ei si cu bunica.Iar Diana cu tine.
Super poze! Macar asa sa vad si eu din Viena,ca altfel...nu stiu zau daca apuc pana oi muri...
Cred ca Diana a fost super incantata de excursie.Eu m-am entuziasmat numai privind pozele,dar sa fi fost acolo....Asa ca imi inchipui cum a povestit cu lux de amanunte plimbarea,la scoala.Si sa stii ca fata ta are dreptate:de ce sa nu va mutati acolo?Si eu as face-o!
Cu excursia...asa au fixat-o,pe 2 iunie.Iar locul 11 e pe scoala,pentru Canguru'.Acu',saptamana care vine,merge la alt concurs de mate...
Ce misto ca pleci la mare.Si eu as merge...numai ca eu ma duc la mare acasa la mine...Sper sa ajung si eu anul asta pe acasa.Eu sunt constanteanca,nascuta si crescuta acolo.In Timisoara stau din 2002.Sper sa aveti vreme buna.Oricum mai e pana atunci....
Mihaela,sa ai parte de o saptamana buna si numai bine.Sanatate multa la printesele tale superbe si pupici.
Numai bine tuturor mamicilor.....pupici la copilasi.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Flexi,
Bun venit !
Bafta la scoala baiatului tau si....asteptam sa ne scrii despre tine si el...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria ma bucur muuuult ca ti-au placut pozele...si multumesc mult pentru complimentele adresate fetelor mele. Asa e, cea mica e leit tatal ei, insa asemanarea cu bunica ...e mama mea, poate ca seamana si cu ea, ca eu seaman cu tata. Iar Diana seamana cu mine...aici sunt mandra! Macar ea sa semene cu mine...cel putin culoarea ochilor i-a mostenit si faptul ca e atat de slaba, asa eram si eu.
Pai cum sa nu ajungi pe acasa la mare?? Trebuie musai sa mergi, cred ca e foarte bine pentru copii, noi pentru ei mergem mai mult.
Ce coincidenta...si eu tot din 2002 stau in SM, de fapt din 20 dec.2001, dar am inceput noul serviciu in ian.2002 si pot spune ca de atunci stau cu adevarat aici.

O saptamana buna tuturor!

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Multumesc Ana68 pentru urarile de bun venit.Am sa scriu mai multe despre Chris( caci asa il cheama pe micutul meu) desi o zi intreaga nu mi-ar ajunge sa termin cu povestile. Este elev la o scoala cu predare in limba germana in clasa a II-a. Pana aici nimic deosebit, doar ca din cand in cand avem probleme cu limba romana. Mai scriem cu alfabetul nemtesc, ca doar roschu asa se scrie si nu rosu. Si binenteles ca multe altele.
Poate imi dati un sfat. Lucrez mult cu el acasa la dictari si citit suplimentar, dar nu-i place. Prefera sa faca la mate mult mai mult ,decat sa-i dau ceva sa citeasca sau sa faca dictari. Poate ma ajutati voi cu niste idei, ca ale mele s-au cam epuizat demult.As dori sa-i placa sa citeasca, dar se pare ca este mai interesant la televizor decat cartea cu povesti.
Incerc saptamana aceasta sa pun si niste poze cu noi ca sa ne si vedeti, pentru ca eu v-am vazut pozele si sunt grozave.
Va doresc tuturor o saptamana buna cu note cat mai mari si necazuri deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Multumesc Ana68 si mihaela_s pentru urari. Am gresit cand nu am spus ce era cel mai important, numele micutului, Chris. As putea sa va povestesc o zi intreaga despre el si tot nu as mai termina.Este elev in clasa a II-a la Liceul Honterus din Brasov, o scoala cu predare in limba germana.Am optat pentru aceasta scoala pentru ca gradinita a facut-o in lb. germana si in urma testului pe care l-a dat la Honterus a reusit si iata-ne studenti la nemti.Pana aici nimic spectaculos, dar din cand in cand avem probleme la lb. romana.E scuzabil, avand in vedere ca este primul an de limba romana si o face ca si cum ar fi lb. straina.Dragul de el scrie in lb. romana cu alfabetul nemtesc, ca doar roschu asa se scrie si nu rosu.Lasand glumitele la o parte as dori sa va cer niste sfaturi si mai ales sugestii. Lui Chris nu-i prea place sa citeasca. Mai bine face la mate. exercitii si probleme in nestire decat sa puna mana pe o carte si sa citeasca. Va rog sa-mi spuneti voi cum stati la capitolul citit si dictare? Am incercat toate metodele, unele chiar mai putin ortodoxe, dar fara rezultat.
mihaela_s spuneai ca esti nascuta tot pe 20 aprilie. Esti la fel de incapatanata? Daca lui Chris ii intra ceva in cap, atunci poti sa-ti iei adio de la toate argumentele pe care le ai pentru ca nu-si schimba parerea.Oare toti cei nascuti la cumpana intre Berbec si Taur sa fie asa?
In rest toate bune si tot inainte. Va doresc o saptamana plina de note mari si necazuri deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Multumesc Ana68 si mihaela_s pentru urari. Am gresit cand nu am spus ce era cel mai important, numele micutului, Chris. As putea sa va povestesc o zi intreaga despre el si tot nu as mai termina.Este elev in clasa a II-a la Liceul Honterus din Brasov, o scoala cu predare in limba germana.Am optat pentru aceasta scoala pentru ca gradinita a facut-o in lb. germana si in urma testului pe care l-a dat la Honterus a reusit si iata-ne studenti la nemti.Pana aici nimic spectaculos, dar din cand in cand avem probleme la lb. romana.E scuzabil, avand in vedere ca este primul an de limba romana si o face ca si cum ar fi lb. straina.Dragul de el scrie in lb. romana cu alfabetul nemtesc, ca doar roschu asa se scrie si nu rosu.Lasand glumitele la o parte as dori sa va cer niste sfaturi si mai ales sugestii. Lui Chris nu-i prea place sa citeasca. Mai bine face la mate. exercitii si probleme in nestire decat sa puna mana pe o carte si sa citeasca. Va rog sa-mi spuneti voi cum stati la capitolul citit si dictare? Am incercat toate metodele, unele chiar mai putin ortodoxe, dar fara rezultat.
mihaela_s spuneai ca esti nascuta tot pe 20 aprilie. Esti la fel de incapatanata? Daca lui Chris ii intra ceva in cap, atunci poti sa-ti iei adio de la toate argumentele pe care le ai pentru ca nu-si schimba parerea.Oare toti cei nascuti la cumpana intre Berbec si Taur sa fie asa?
In rest toate bune si tot inainte. Va doresc o saptamana plina de note mari si necazuri deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut mamici,
Mihaela,na' ca am nimerit-o cu Diana,dar cu cea mica nu prea...Mie mi s-a parut ca buni e mama sotului tau....Ma rog,se pare ca am nevoie de ochelari,batranetile....
Cu plecatul acasa.....uuuuffff!!!....cam greu cu banutii....Daca nu am plati 120 de euro pe luna chiria...ar mai fi ceva...Vedem noi cum facem....Exista intotdeauna o cale....Voi in ce statiune v-ati propus sa mergeti?
Eu munca am inceput-o la Timisoara in octombrie 2002,dar ne-am mutat definitiv aici din august...Nu prea mi-a venit sa fac pasul asta,ca marea e cea mai mare dragoste a mea,dar uite ca ratiunea a invins si noua dragoste i-a fost alaturi.....Ce poezie fac....!!!!
Pupici multi la printesele tale minunate si....am uitat:inca mai ma uit la pozele alea cand intru aici....
Flexi,mi-am inchipuit eu ca esti de prin Brasov....Cu Brasovul am amintiri frumoase din tineretea mea "zbuciumata"...Ma leaga multe de acest oras....
Felicitari pentru reusita lui Chris la "Honterus".Din cate stiu eu este o scoala tare buna si se ajunge cam greut acolo.Ma insel cumva?
In ceea ce priveste metodele tale....uf!...nu-mi aminti!Noi am interzis tot:TV,calculator,jucarii,afara....Stiu ca suna de parca am fi nazisti,dar altfel nu se mai putea...Cum isi revine Alex pe "calea cea dreapta" cum se deschid una,cate una,toate:si Tv,si calculator....etc,etc.Vad ca la noi asta e singura metoda functionala...Si mai e o chestie:una e un baiat si alta e o fata....Fetele sunt mai docile,baietii....sunt caposi!Nu stiu ce sa-ti recomand?!Avand in vedere faptul ca copilutu' tau se lupta de la o varsta asa mica cu doua limbi....cred ca ar fi bine sa ii mai treci cu vederea micile greseli....Gandeste-te ca sunt oameni maturi care nu stiu vorbi si scrie bine in limba romana,dar un puiut de numai 9 ani?!Si in doua limbi?!
Iar cu cititul....las-o mai moale!Bucura-te ca prefera e mate in loc sa citeasca....E mai bine,parerea mea...Alex citeste dupa ce urlu la el,iar daca nu-i cuminte face la mate,drept pedeapsa.E adevarat ca a terminat anul asta doua culegeri de mate-nu ma laud-si a terminat de citit "Aventurile lui Huckelberry Finn"...dar cu cat chin si cata cearta a luat.Nu suntem rai cu el,sa nu intelegi ca ii taiem toate si e ca la inchisoare...Numa' ca de nu facem un pic de armata...ni se urca in cap definitiv si greu il mai dam jos....Acum,mai nou,ne rugam de el sa iasa afara la joaca.Ai mai pomenit asa ceva?!
Mult succes lui Chris la scoala !
Va doresc tuturor tot binele din lume....


Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Buna mamicilor!

Ana Maria, no problem pentru confuzie, macar acum sper ca seamana Silvia si in partea mea, macar cu mama daca nu cu mine . Dar cu soacra sa stii ca seamana, desi sotul seamana cu socrul...ca sa vezi!
Noi mergem la Mamaia, e statiunea care cred ca e cea mai frumoasa...n-am mai fost de muuulti ani acolo, sa tot fie vreo 20 daca nu mai multi...hey da' ce batrana is! Sunt curioasa cum imi va parea litoralul romanesc dupa 2 ture de litoral strain...cu manele pe plaja si alge in apa . Insa cu copiii deocamdata e prea departe sa mergem altundeva, plus ca mai avem si alte planuri pentru vara asta...
pupicei copilasilor tai!

flexi, nu stiu ce sa spun de incapatanare...a mea nu e atat de proverbiala, am avut si am in familie persoane mai capoase decat mine asa incat nu ma consider chiar atat de incapatanata .
Cred ca e greu sa inveti intr-o alta limba decat cea pe care o vorbesti acasa...si noi am fi putut sa o dam pe Diana la sectia germana la aceeasi scoala la care merge acum insa cum noi nu stim limba asta ce rost avea? Dar daca baietelul tau a facut si gradi in germana, totusi nu e rau sa stie o limba straina ca si cum ar fi limba natala. Ai sa vezi ca se va descurca si cu romana dupa ce va mai creste.
Citit: si Diana citeste destul de putin. Adevarul ca nu prea are timp si eu nu insist. Mai citeste la scoala in cate o pauza, ia carti de la biblioteca, tot felul de ciudatenii...spre exemplu a citit copilaria lui Lenin...asa ca o las in voia ei pentru ca in we mai ia cate o pauza de tv si comp. de buna voie si merge in camera ei sa citeasca.
Dictare: nu mai facem din cl.I. Si atunci faceam putin, pentru ca ea sta la scoala pana la ora 16, isi fac temele acolo cu invatatoarea dupa ce iau masa de pranz la cantina si nu mai insistam acasa, mai ales ca n-am avut probleme cu scsrisul.

Aaaa si am o veste buna: saptamana trecuta a venit in 2 zile singura acasa de la scoala...a fost asa de mandra! N-a fos intentionat, eu trebuia sa merg inaintea ei cu Silvia dar cum gaza mica s-a trezit mai tarziu n-am apucat sa o hranesc si sa ne imbracam ca Diana era acasa deja! Pana acum ii era frica de trecerea peste pod, sunt tigani pe acolo si din cauza lor nu voia sa treaca singura. E o performanta pentru ca e destul de departe scoala, la 30-40 de min de mers pe jos.
Azi iar trebuie sa vina probabil singura, acum nu mai face mofturi...

PS L-am trecut pe Chris pe listutza!

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput