Copii din 1996 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mai sa fie!Tare liniste pe aici....Pe unde mai sunteti mamicute de copii marisori?

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pe unde suntetzi mamici???? Ce mai fac copilasii vostri?

Diana e azi in excursie la Pestera Ursilor, sper sa se distreze bine si sa nu ii ploua prea mult. La intoarcere vor opri si la Felix sa vada nuferii. Cam lung drumul, cred ca e cam 5 ore dus si alte vreo 5 ore intors...au plecat devreme, la ora 7 iar intoarcerea e preconizata undeva pe la ora 21.

Va pup!
Numai bine copilasilor si voua mamici!

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Hello, mamicutelor, ma primiti si pe mine in club?Mai ales ca avem si cunostinte comune...hello Andra si Ana!
Despre mine cate putin: sunt de 2X mamica: Andreea(alias anduta)-14.sept.1996 si Bianca (alias Bibi)14.febr.2004. Cam atat pt. azi...ca sa am si in alte zile cate ceva de spus
O noapte linistita!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!

Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tania te-am trecut pe listutza! Bine ai venit printre noi! Si eu am o fetitza mica, e din septembrie 2003, pe-aproape cu a ta.

Diana s-a simtit excelent ieri in excursie, a venit obosita dar foarte incantata.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Aici sunt! Asteptam vacanta!...
Diana va merge intr-o tabara de lb.engleza, in iulie, la Valea Budului. Am de pe-acum inima cat un purice, sper sa se descurce si sa nu-i fie prea dor de mine.
Luni a participat la concursul Euro-Junior, i-a placut, acum nu stiu daca se puncteaza sau nu, oricum d-na invatatoare are pareri diferite de-ale mele (cel putin), cu privire la raspunsuri. Era o intrebare in care li se cerea sa specifice sub ce forme poate fi intalnit cuvantul "vie" intr-o propozitie. Fata mea a raspuns: adjectiv si substantiv, iar d-na i-a zis ca numai adjectiv, pentru ca substantivul este de fapt vita-de-vie. Eu sunt de alta parere. Si nici la alte intrebari nu e prea edificator raspunsul.
Spre exemplu erau prezentate cateva imagini cu: periuta si pasta de dinti intr-un pahar gol, nori, picatura de roua, delfin intr-un bazin si inca ceva, nu mai tin minte . Li se cerea sa specifice de cate ori intalnesc apa in acele imagini. Diana a zis de 3 ori, d-na i-a zis ca a gresit, trebuia de 4 ori. A pus si pasta de dinti la socoteala. Nici eu nu stiu cum as fi procedat.
Una peste alta, mai capata experienta concursurilor si asta e un lucru bun.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Saru'mana Mihaela!Cu Andra(ralualexandrei) suntem 3 mamici cu amandoi copii apropiati ca varsta. Diana a fost la Oradea nu? Parca acolo am vazut Pestera Ursilor...Le incurc un picut. Oricum am fost la un concurs de meserii la Baia Sprie unde am luat locul 2 in clasa a 10-a.Apoi ca bonus ne-a dat o tabara de 2 saptamani la Oradea si baile Felix. In timpul concursului am vizitat Baia Mare si Maramures. Am fost tare impresionata de locuri si oameni( cu mult deosebiti de ...sudisti)si de faptul ca se pastreaza aproape intacta traditia.
A...am fost si la Cimitirul de la Sapanta...super!
Alma, ce este concursul Euro-junior? Unde se tine si la ce clase?
O zi frumoasa tuturor!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!

Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tania, da, prin Oradea se merge la Pestera Ursilor, dar mai e ceva drum de la Oradea pana acolo. Copiii s-au oprit si pe la Felix sa vada nuferii. Noi mergem des vara la Felix si la 1Mai-o statiune langa Felix, Diana a vazut cu noi Pestera Ursilor anul trecut, dar excursia cu scoala e altfel, stiu de pe vremea cand mergeam si noi in excursii cu clasa.
La Sapanta am fost tot anul trecut, e cam paraginit, nu prea are nimeni grija sa restaureze crucile alea vopsite, iar anul asta am facut un tur prin Maramures, am vazut saracutza de gradina zoo din Baia Mare si apoi am ocolit la intoarcere prin maramures, prin Sighet, e o zona foarte frumoasa acolo, la cativa metri de drum e Tisa si apoi Ucraina.
Am vazut si obicei din Maramures.

alma, foarte interesant ce spui despre concurs...la Diana la scoala n-am auzit, sau participa numai copii mai mari, de cl.3-a?

Diana a aflat azi ca s-a calificat pentru baraj la Kangur asa ca mai avem un hop!


Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

ooooo,nu mi-a murit neuronul! Da Mihaela, imi aduc aminte de traditia oalelor din pom, care se traducea cu faptul ca in gospodaria respectiva este o fata de maritat si cate oale sunt in pom, atatia ani are fata. Si am fost si la Baile 1 Mai.De fapt eram cazati la un camin din Oradea si zilnic ne duceau la Baile 1 Mai.La Baile Felix ne-au dus doar o data. In Baia Mare am prins perioada Pastelui cu udatul fetelor in cap cu...parfum si spray-uri. Cum ne prindeau localnicii....cum ne imparfumau... Si stii ce mai imi aduc aminte: ca in zona Maramuresului casele sunt f. inalte(nu neaparat cu etaj, ci cu fundatia sus) si aveau majoritatea brau national din ceramica colorata.FFF frumos...doamne ce multi ani au trecut de atunci...20 de ani!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze MAI!
Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tania, ei cat traieste omu' invata...eu nu stiam semnificatia numarului de oale in pom...ia ca am aflat!
da, da, casele asa sunt, unele chiar cu ceramica colorata pe toata casa.
Aaaa, chestia cu "stropitul" in a 2-a si a 3-a zi de Paste e in tot Ardealul, cred ca si in Transilvania s-a extins. se spune ca fiecare fata/femeie care semnifica o floare trebuie stropita ca sa creasca. E un obicei preluat de la unguri.

Ai doua fete frumoase, sa-ti traiasca!

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mamicute de copilasi marisori,
Mai da' stiu ca harnice mai sunteti.Eu nu am mai dat de multisor pe aici,ca tot deschideam si eu sutam ,eu dadeam cu capul.....Si am zis sa mai astept....
Mihaela,te pup si bine ai revenit!Cum a fost la Viena? Abia astept sa-mi spui impresii.Cum v-ati distrat?Ce impresii are Diana?Zi-mi tot,tot,tot....
Mihaela,Alexandru pleaca si el in excursie pe 2 iunie tot la Pestera Ursilor.Apoi vor merge in vizita la fabrica de sucuri din Rieni...El e tare nerabdator...Zici ca dureaza toata ziua excursia?Mi-am imaginat eu!
Mai fetelor,sa stiti ca si eu am avut parte de chestia cu stropitul in 2003 de Paste.Marius e din Medias si am fost atunci acolo la parintii lui.Vreau sa spun ca mi se facuse rau de atata miros,imi venea sa vars,eram si gravida in 3 luni cu Luana si ....a fost ca naiba.Trebuia sa ma tin tare,deh!,ma vedea familia lui Marius prima oara si trebuia sa demonstrez ca dobrogenii sunt si ei "tari" ca ardelenii.Si Marius are 4 frati ,un nepot,vreo 7-8 unchi,plus taica-su....va dati seama cati barbati numai in familia lor....A fost jale.Am zis ca am sa evit cat voi putea pe viitor sa mai merg de Paste la Medias.
Tania,te salut cu bucurie din nou si iti urez"bine ai venit"!Ma bucur ca te-ai alaturat mamicilor de aici.Eu nu am mai fost pe la constanteni,ca mi s-a parut ca nu ma baga nimeni si pe mine in seama pe acolo,parca as fi scris pentru mine....Nu e nici o suparare si e normal,pentru ca voi acolo va cunoasteti bine deja avand in vedere ca v-ati intalnit si va intalniti cu toti frecvent.Nici eu nu am auzit de concursul Euro-Junior.Uite ca Alex va participa la un concurs de mate saptamana viitoare,nu stiu ce fel de concurs.Asta o fi tot Euro-Junior?!Alex s-a clasat pe locul 11 la Cangurul.Inseamna ce e calificat?Ce zici Mihaela,sti cumva?
Alma,sa stii ca si eu si din ce am mai impartasit in scris cu Mihaela ,si ea,am trecut prin faze de genul prin care treci tu cu fata ta...Multe sunt schimbate de cand am fost noi la scoala si multe se mai schimba.Iti marturisesc sincer ca de foarte multe ori ma simt depasita de situatie.Chiar saptamana trecuta Alex a avut de facut un portofoliu despre poluarea mediului.Habar nu avea bietul copil ce inseamna si cu ce se mananca.Nu stiam eu,dar el?!Asa ca m-am pus dragelor si da-i si cauta pe internet despre poluare si fa-i copilului referat.Bine ca a iesit bun:Alex a luat FB pe el ieri(adica eu am luat FB) si imi plus o sa-l publice in revista scolii si il pune la panou....Sunt tare,este?!
Mai fetelor,va pup si copilasii sa va fie sanatosi.Plec ca Luana nu a mancat de dimineata si se invarte ca un titirez in jurul meu...Abia astept sa va citesc...Pupici!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Poze-de-familie

Mergi la inceput