Bebelusi de sept-oct 2004 (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

LA MUUUUUUULTI ANI Tristan si Alexandru - Andrei!!!!!!!



Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

me, my family and MY SON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Am sosit si noi de la doctor. Avem 9,5 kg (cum am banuit) si 70,5 cm.

Lorena, eu ii dau deocamndata numai piureu de legume cu carnitza, la pranz. Si al meu a inceput sa se trezeasca noapte si sa pape de 3 ori. Si asta de unde inainte sa mergem in tara si sa doarma o luna cu mine in acelasi pat dormea toata noapte la el in patutz. Acum doarme maxim 2-3 ore la el in pat, se trezeste sa pape si il iau la mine in pat ca altfel as face noaptea alba. Prost obicei, stiu. DAr se pare ca degraba stiu. Mi-a zis si doctoritza ca daca il obisnuiesc asa o sa doarma cu mine pana la 4-5 ani. Si nu ca mi-ar parea rau , dar se intinde pe tot patul si doarme ca un pasa in timp ce um ma scol anchilozata.

Cu tarcul... il pun langa birou si daca ma vede, mai mararaie, ii bag suzi, mai tace... ma mai lasa un pin sa respir. totul e sa nu dispar de langa el.

In schimb doctoritza a zis sa nu il mai las asa de mult in funduletz, ca e prea devreme. El se tine bine, ar sta numai asa... dar cica nu e bine.

Vali, ce-o fi pe capul tau.. daca noi cu unul si de-abia miscam , dar tu .

Pupici




http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Mihaela merci da e un picut mai bine insa si eu am stat de veghe ca tusea din jumatate in jumatate de ora si ma trezeam sa vad ce face ca mai nou doarme pe burta si imi este frica sa nu se sufoce.
Cred ca Alexia te-a pedepsit ca am tinut-o aseara la frig si cea zis ea sa se razbune . Cum vine floricica?

Lorena cum sa nu stiu eu mamici de baieti ca sunt pretentioase ca de am si eu o soacra sper ca nu ma bati. Binenteles ca asteptam sa ne cunoastem cum ajungeti aici. Speram sa ajungem si noi in Franta dar anul asta cu pitica nu cred ca vrea tati in avion asa ca amanam. Avem si noi prieteni pe langa Lyon la Valance, Le Puy la statuia cu fecioara, in Lamastre imi place zona ca e plina de castele si verdeata insa curbele ma termina si de fiecare data dau la boboci.

Cam la fel ca Vali papam si noi si am inceput sa ii dau un lapte praf si vad ca e super multumita ii dau Milumil ca asta ia placut de Nan nici nu l-a vrut.

Cam asta este programul nostru de papa:
- la 6-7 laptic de la mami
- la 9-10 tot laptic de la mami ( si suc de fructe) adora morcovul cu portocala
- la 12:30-13 supica de legume
- la 15:30-16 lapte praf
- la 19 laptic mami
- la 21:30-22 cereale de la milupa(deocamdata fara fructe in ele)
- la 3:30 laptic mami - ne-a sarit masa de la 1-2 noaptea de cand papa cereale
Acum vad ca ii merge bine de cand papa si altceva.




Danina Diana - strengarita familiei
PAULA - DIANA NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

La multi ani Tristan si Alexandru Andrei!
Sa fiti sanatosi si sa se bucure parintii de voi!
Danyce,
mergi la cursul de inot pentru tine sau cel de bebelusi?

Lorena, sa stii ca si eu am cam aceeasi problema, seara e cam putin lapte si cred ca de-aia se trezeste Andrei peste noapte, ca nu e satul. Si acum, la aproape 6 luni, el continua sa se trezeasca de 2 ori. I-am spus pediarului si m-a sfatuit sa-i dau seara masa solida, nu la pranz, asa se va culca satul.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Buna, buna
Deci si voi aveti bebei agitati....
Si Amelia de vreo 2 nopti se trezeste foarte des. Culmea e ca nu inteleg de la ce. Ii dau suzeta, ii dau apa, ceai, lapte si tot mai scinceste...
Asa ca a cazut balta decizia mea de ma trezi cit mai dimineata, de cind v-am spus ca o fac, m-am sculat exact la 9 din pat. Bineinteles dupa km facuti noaptea pina la patutul Ameliei si dupa cele 80-90 g de lapte mincate la 7.
Sa nu uit LA MULTI ANI tuturor bebelusilor: si celor de ieri si celor de azi... si celor carora nu am apucat sa le spun la timp.... scuze, dar sunt tare aeriana in ultimul timp....
Multam fetelor ptr info privitor la trecerea bebelului in pasaport. Azi s-a dus tati sa depuna actele, sa vedem ce zice cind vine...
Mihaela, tare m-a amuzat faza cu Alexia sub pat... incercam sa mi-o inchipui...
Kittie, ne bucuram ac esti bine... eu nu am fost pe faza, s-a discutat cit am fost noi in spital? scrii o carte? Sau am inteles eu gresit?
Daca e secret spune-ne macar despre bebelul tau ce mai face...
Cristina( Aissa), mi-am adus aminte ca si mie mi-a iesit cartoful cleios cind am vrut sa il pasez un pic mai rece... asa ca acum il pasez imediat cum opresc de fiert si iese foarte bine....
Vali, multa sanatate bebelinei tale, cred ca tare ti-e greu cu doi....
De anemie... si mie doctora mi-a dat fier fara nici o analiza. Cind tocmai ma gindeam ca nu ii mai dau... ne-au facut analizele de singe cit am fost in spital si chiar avea anemie...
Asa ca acum ii dau fier. Si am descoperit ca daca nu mai vrea pireu sii pun fierul in el il maninca pina la urma( asta intr-o zi cind mi-am adus aminte pe la sf mesei ca nu i l-am dat)
Nu mai stiu ce am vrut sa spun si am uitat... daca nu mi-am notat...
Aaaa, ptr fetele lenoase( ca si mine) daca vreti retetele ptr bebe clasificate gata pe luni, mi-a trimis si mie o mamica mai harnicuta acum.Inca nu m-am uitat peste ele, dar se discuta acolo la subiect ca ar fi ca o carticica cu detalii despre diversificare si retete pina la 3 ani. Din cite am inteles e cam ceea ce a fost si mai inainte( cred ca se vorbeste de alea care le-am primit eu de la Mihaela) doar ca sunt clasificate si adaugat ceea ce a mai aparut de curind....

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Of, fetelor, multumesc de raspunsuri... Crini, inseamna ca nu sunt eu nebuna, daca zici ca si la tine e mai putin lapte seara.

Pediatrul mi-a zis sa-i dau la pranz legumele si apoi fructele, adica cat sa inlocuiesc o masa de lapte. Dupa, de obicei ii dau sa suga un pic cat sa adoarma. Apoi pe la 3 ii dau lapte praf, ca i-as da seara dupa baie, insa e atat de obosit si marait si mai vin si eu cu biberon si-l enervez, incat am zis ca e mai bine sa "pastrez" din laptele meu pentru seara

Programul de masa e ca al Dianei/ Daninei, acum ca am introdus si lapte praf (ei, Danina, poate o fi vreun semn asta ).

Acum nu stiu cat de bun e, ca de trezit tot se trezeste. Azi-noapte nu s-a trezit decat o data si eu zic ca e de la faptul ca am avut eu mai mult lapte seara.

De cereale nu prea e incantat... am incercat cu biberonul si nu le ia. Le ia mai bine cu lingurita. Dar, cum spuneam, dupa baie e frant si n-am cu cine sa fac treaba...

Nu stiu... sper ca ne va iesi cumva.

Va pupacim.

si Miron Radu (06 oct. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Lorena eu tocmai vroiam sa scriu de cereale si apoi am vazut ca bb e frant si nu mai are rabdare sau e adormit. Mai bine ii faci baitza un picutz mai devreme si incerci cateva linguritze de cereale.

Oricum cu trezitul noaptea nu stiu daca gasesti leac indiferent de cat de mult ii dai sa pape seara. Cel putin nu cred ca acum vom scapa de situatia asta. Eu i-am triplat intr-o seara cantitatea de cerale + san si tot s-a trezit in 2-3 ore sa manance iar.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Azi ne laudam cu prima cazatura! Am plecat din dormitor sa-i fac papa copilului si am lasat-o la noi pe pat... s-a auzit o bubuitura si apoi un plans isteric... Fug repede sa vad ce s-a intamplat (imi inchipuiam ca a cazut) si m-am speriat ca nu vedeam copilu'... cazuse intre pat si perete si din usa nu aveam cum s-o vad. O iau repede, o pup si gata... nu a mai plans. Nu cred ca s-a lovit rau pt. ca nu s-a inrosit deloc. Mai mare cred ca a fost sperietura.

Sanatate multa bb bolnaviori!

La multi ani celor care am implinit inca o luna!




Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daany28 spune:

Buna fetelor.
Noi am ramas tare in urma si cu scrisul si cu cititul ca am fost foarte ocupati.
Azi am fost si noi la vaccinul de 6 luni si pe langa am mai facut si Hiberix (vaccin impotriva meningitei- asta cu bani) si avem: 8,540kg si 74cm. Am fost cumintei la vaccin si speram din suflet sa treaca cu bine noaptea, sa nu facem febra.
Fetelor voiam sa va intreb daca stiti pe unde se gasesc biscuiti Hero sau ce alti biscuiti dati voi in afara de Petit Boure.Se pare ca noi de la cei populari facem ceva alergie.Poate ma puteti ajuta cu sfatul ptr. biscuiti ca trebuie sa-i schimb imediat si eu am cautat in Billa si nu am gasit nimic, decat unii cu miere.
La multi ani ptr. piticii care azi mai pun o lunisoara!
Pupici, Dana si bb Vladut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Badice este cum nu se poate mai bine , multumim! Rasfatat, rasfatat, asta e ...Acum mananca si face balonashe de ex...

Biscuitzii Hero ( pe care si noi ii folosim cu succes) se gasesc la farmaciile Helpnet (cel putin acolo i-am gasit noi)..


Sanatate!

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput