Bebelusi de sept-oct 2004 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Neatza mamici si pitici

LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi.

Mai fetelor..cred ca s-a intamplat ceva in atmosfera azi noapte..ca nici Ina mea nu a dormit bine deloc..iar eu sunt zombi...de fapt nu se trezea complet..ci facea cum a facut Alexandra Aissei ieri noapte..ba vroia ceai, ba suzi, ba tzitzi..ufff...




Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:


Multumim pentru urari!!!!!!!!!!!! [disco

Aceleasi urari de bine si pentru TRISTAN!!!!

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Noi am trecut cu bine peste vaccinul de 6 luni, am iesit afara de doua ori, am mancat bine, ne-am balacit in caditza de baie (tare-i mai place in apa) si ne-a apucat plansul dupa baitza, cu sughituri....n-am terminat nici cerealele ca plangea de ti se rupea inima. Pana la urma s-a calmat cu sanul si a adormit. Tata zicea ca-i mai bine daca plange ca doarme mai bine, asa a si fost.

Pentru azi planuim vizite si plimbareli....

va pupam.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Buna dragutelor,

Raportam si noi 2 dintisori. Primul a iesit pe 5, la exact 6 luni, iar a doilea urmatoarea zi. Inutil sa va mai spun ca a fost marait si agitat si s-a trezit de nu stiu cate ori pe noapte.

In rest, suntem bine. Avem 7540 g si 68 cm la 6 luni. Papam tot ce ne da mami: piure de legume cu carnita, branzica, piure de fructe, cereale, laptic si tzitzi. Ne rostogolim de pe burtica pe spate, stam bine in fundulet si vrem sa ne ridicam in picioruse.
Voi ii sprijiniti sa stea in picioruse? D-na doctor ne-a spus ca nu e voie, pana nu se ridica singuri in patut sau tarc.

Avem si cateva pozici noi, din parc,


Marlen & ANDREAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Adela, din pacate orice remediu pentru gingiutele bebeilor este temporar, asa ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea. Si pe noi ne-au durut gingiile cand ne-au iesit dintii si acum avem ocazia sa vedem cum eraLasand gluma la o parte, si noi folosim dentinox si tot asa are efect o perioada dupa care trebuie gandita alta tactica (eu mai am pastilute homeopate pentru gingii si am vazut ca fac uneori miracole, adica dupa urlete cumplite doarme apoi toata noaptea daca ii dau o pastiluta; of course, doar in caz de durere de gingii) si apoi iar dentinox si tot asa. In principiu, dentinoxul e foarte bune, dar nu trebuie exagerat cu administrarea lui, se foloseste doar de vreo 3-4 ori in 24h.
Va urez, mamicilor obosite si stresate de bebeii mici si maraiti sa treceti cu bine peste perioada asta (eu acum am parte de liniste, thanks God, dar nu stiu pana cand). Asta e, sunt puiutii nostri scumpici si trebuie sa fim alaturi de ei ca pe noi ne venereaza si tot de noi sunt dependenti.
Gata cu filozofia pe ziua de azi. Noi asteptam sa vina bunicii sa iesim la cumparaturi, dar mai intai tragem o fuguta pana la posta ca altfel iar raman plicurile de trimis la banca in geanta la mami.Si diseara iar mergem la inot.
Si nu in ultimul rand, La multi ani! printisorului TRISTAN, la cat mai multe activitati strengaresti, sanatate si bucurii ii dorim. La multi ani!comoarei voastre mici , mami si tati de Tristan.A facut domisorul o jumatate de an, iar eu va urez sa aveti parte de zambetele si ghidusiile lui pana la adanci batraneti.
La multi ani!, sanatate, viata lunga si numai bucurii si lui Alexandru-Andrei

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

La multi ani sarbatoritilor, Tristan si Alexandru-Andrei!Sanatate si voie buna!

Si eu sunt la fel ca si voi... rupta de oboseala, deja m-am obijnuit, azi noapte de la 2 pana la 5 nu am dormit deloc, Stefan a facut febra de alaltaieri, azi noape 39 si am mers azi la medic.Cica rosu in gat, adica o mica ulceratie pe partea dreapta, asa a zis doctorul, ne-a dar amoxicilina + ambroxol + albastru de metil.Nu stiu cat o sa-l ajute toate astea dar sper sa se faca bine ca eu m-am saturat de rosu in gat!E a 3-a oara cand se intampla! Prima data nu i-am dat nimic, a dora oara i-am dat ospamox si s-a umplut de bubite, si a trebuit intrerupt si continuat cu biseptol...si acuma iarasi...
Eu as consulta un medic homeopat dar aici la Bistrita nu este, doar la Nasaud. Ambroxol cica pentru tusea care o are el, tuseste de 2-3 ori pe zi, o tuse seaca, nu stiu daca o sa-i faca bine ambroxolul...dar daca asa a zis dr ma conformez....

Cam atat...
Dintisori inca nimic! Se vede ceva asa deschis la culoare acolo pe gingiuta, dar inca nu ma pot pronunta.

Acuma doarme, dupa ce i-am dat leacurile, plus nurofen pentru febra.

Frosa, sa stii ca eu am cumparat pe bani medicamentele azi...ca nu mi-au dat compensta...ca nu au programul...adica pentru amoxicilina la avut dar pentru nurofen nu...si tot am dat 150 de mii pentru o parte din ele....

Adela Iepure, eu am primit Orajel Baby, un fel de gel pentru gingii din america si e super bun, l-am incercat eu si mi-a amortit limba si buzele exact ca la dentist, mi-a fost si frica sa-i dau la Stefan ... am zis ca astept dureri si plansete mai mari ca sa il dau, pe cutie scrie ca se da de la 4 luni dar dupa el sigur nu mananca o vreme...Am vrut sa zic ca s-au inventat si mai bune decat dentinox doar ca nu avem noi pe piata

Mihaela, tie ti greu sa te trezesti noaptea obijnuita fiind sa-ti doarma Alexia bine noaptea...eu deja m-am obijnuit aproape daca mai simt oboseala....



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

o intrebare: Cum au palmele copilasii vostri? Adica albe(palide) sau rosii? Al meu e tare palid in palmutze si la fel e si in talpile de la picioruse, nu i-am facut nici o analiza de sange pana acum ca mananca destul de bine, dar ma gandesc sa-i fac, poate e anemic si ar trebui sa ia mai mult fier.E adevarat ca daca e alb tare in palma e anemic? Sau tine si de pielea fiecaruia?

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

La multi ani Tristan si Alexandru-Andrei!!!!!Sa fiti sanatosi si cumintei!!!!

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

---------------------------------------------------------------------------
When life gives you lemons, make a juice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici puiutilor nascuti pe 7. Hehe, sunteti mai mici decat noi

Danina, si noi prospectam "piata"... Poate le facem cunostinta cand venim la Bucuresti

Kittiule, nu de alta dar tare lipsesc mesajele tale... cel putin mie Pe cand apare cartea? Si tot nu ne zici nimic de Broscut?

Fetele, ne "laudam" si noi: zapaceala curata, ca iedul nostru de ceva vreme se trezeste de vreo 2 ori noaptea. Am inceput, de fapt, incerc, sa-l invat cu biberon ca macar seara sa pape lapte praf ca am impresia ca tocmai seara raman fara lapte si de aia se scoala el. Acu' dac-o fi nebunia mea din cap, nu stiu... Asa ca intreb si eu fetele care inca alapteaza exclusiv: cate mese de legume/ fructe dati pe zi? Ca io cred ca se ingroasa gluma si o sa-i bag si seara ceva ca nu mai tine...

Altfel, la noi dintii stau sa iasa si ne chinuie taaare...

Va pupacim si mai scriem.

si Miron Radu (06 oct. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Buna fetelor, am ramas tare in urma si cu cititul, nu numai cu scrisul. Saptamana trecuta mi-au racit amandoua fetele (prima a fost cea mare si apoi cu darnicie a impartit cu sor'sa boala)), din fericire au facut forme usoare de viroze. Am sters la muci si le-am carat in brate toata ziua, ca erau tare mofturoase. Luni am crezut ca am scapat si am dat fuga la masaj, ca iar nu mai puteam indrepta spatele. Din pacate ieri mititica a facut febra (prima data nu facuse) si a inceput sa planga sfasietor...am crezut ca e vreun dinte, dar aseara n-am mai rezistat si am dus-o iar la dr. Bine am facut, ca asa am aflat si eu ca are otita si doar luase amoxacilina la viroza, nu pricep de a a mai facut si asta. Asa ca iar antibiotice si plimbat in brate prin casa ; ma rog sa-i treaca repede, ca tare mi-e mila de ea, stiu ca-i dureroasa otita. Azi a faut doua scaune moi si am trecut-o la regim: supa de morcov si orez. Dr. mi-a spus sa-i dau lapte formula special antidiareic, dar ea nu vrea decat tzatza, inca o alaptez exclusiv.
Lorena, eu ii dau Ioanei (cand e sanatoasa, nu acum) o masa de fructe (care la noi e de fapt o gustare pe la ora zece, ca nu ii plac), o masa de legume (legume pasate cu zeama de supa si orez instant pentru ingrosare, pe la ora 13) si seara o masa de cereale (cereale de la milupa, cu lapte formula inclus, facute pure, pe la ora 21). Nici a mea nu vrea biberon cu lapte,doar cu supa clara si atunci numai cateva inghitituri.


fetele mele

Mergi la inceput