Mamici de Noiembrie- Decembrie 2005 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Buna burtici,
Ma primiti si pe mine in grupul vostru ?
Sunt Raluca, UM - 27.02.2005, DPN - 04.12.2005.
La ultima echografie i-am auzit inimioara cum bate cu 144 batai/minut (nici nu-mi venea sa cred ca e real).
Si de vre-o saptamana asha ma distrez cu toate simptomele "placute" ale vietzii de gravidutza de numa numa. Singura parte buna a raului continuu care m-a palit in ultima vreme e ca mai slabesc ca sa am unde ma ingrasa mai incolo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

Buna dragi mamici si viitoare mamici
cum va mai e astazi?
mie a inceput sa-mi fie mai bine, dar maninc continuu ca sa anihilez starea de greata...m-am ingrasta vreo 3 kg cred si sint foarte umflata..or grasa or deja creste burtica..dar burta care o am acum...o aveam cind eram insarcinata cu alexa la 4-5 luni cred
nu stiu ce se intimpla
vad simbata cind ma duc la eco..sper sa fie totul bine
in rest, analizele bune, usoara lipsa de ca dar nu serios, mai am sa-mi fac dozarea
si eu vreau in sapt 18-20 sa merg la iosup dar am intels ca e prea devreme de acum sa ma programez...cu vreo luna inainte zice....
voua cum va e?....aveti pofte?mincati ceva anume? cu cum stati?
va pup
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

LIDIUTZA te-am trecut pe lista .Fruntea sus .Bucurate de cliopele astea frumoase .Gindeste pozitiv .TE astept pe YM.
ROXICA nu-i devreme sa te programezi la Iosup .POate sa dureze si 2 luni .Eu m-am programat de saptamina trecuta .Asa mi-am permis sa aleg eu ora si ziua .In listuta de inceput gasesti nr. de telefon de la Policlinica .Succes .
10

Mirela si Cosmin 2 ani si 6 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

pumukli, felicitari, abia acum am citit... nici nu pot sa imi imaginez ce e la tine in suflet, cred ca bucuria si grijile s-au dublat instantaneu...


Ripley, eu tocmai m-am mutat si mi-am strans toate rochiile si hainele de vara si intentionez sa le las stranse pana in 2006...
Haine de graviduta nu am luat inca, doar ca a trebuit sa imi iau o pereche de pantaloni de primavara usor reglabili in talie (mici modificari-4cm) si un alt sutien (la acest capitol maaari modificari-7cm).

Eu sunt extrem de incantata caci pe 8 aprilie trec in luna a treia... nu pot sa inteleg (caci nu am avut nici un motiv de ingrijorare), dar astept trecerea primelor 3 luni ca pe nu-stiu-ce... Oare am innebunit eu???

IrinucaR 8+

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

mi-am amintit de ceva
am citi ca la plante interzise sint si urzicile..la ceaiuri...adica nu pot sa beau zeama de urzici, dupa ce le oparasc?
sau nici mincarica sau ciorbita de urzici?
nu e indicat?
voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

irinuca cum adica o sa intri in 3 luni pe 8? nu ti-a explicat dr cum e? sau poate s-a modificat acum....
eu stiu cind am fost gravida cu alexandra ca ultimul ciclu l-am avut pe 10 oct si s-a considerat prima luna 20 noiembrie
deci dupa data ultimului ciclu se adauga 10 zile
deci tu daca ai avut ultimul ciclu pe 8 februarie se considera ca intri in 3 luni pe 18 aprilie...
nr de saptamini nu e acelasi cu nr de luni, adica daca faci8 saptamini nu stiu cind nu inseamna ca intri in 3 luni atunci..e altfel...
eu asa stiu, si la mine de ex data ultimului ciclu se considera tot in jur de 8-9 februarie, tinind cont de ecograf si de momentul fecundatiei..si deci in jur de 18 ale lunii schimb nr lunii.....
mie cel putin asa mi-a explicat dr la prima sarcina...acum nu mai stiu ....poate s-a inselat dr mea...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

IrinucaIarta-ma ca te dezamagesc dar ai calculat gresit ,pe 8 aprilie inchei 2 luni ,adica pe 9 aprilie o sa ai 2luni si 1zi .La mai mare !
10 sap.


Mirela si Cosmin 2 ani si 6 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

roxica acum se calculeaza sarcina din prima zi de ciclu.adica eu am avut UM pe 25. 01 ,pe 1 .02 eram gravida intr-o saptamina ,chiar daca fecundarea a avut loc pe 8. 01 .Practic in momentul conceptiei dr. te considera gravida in 2 saptamini .
10sap

Mirela si Cosmin 2 ani si 6 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

roxica, Mirela Anca, nu dati, caci nu a fost cu intentie, ci doar cu mare nerabdare... De fapt vroiam sa zic ca pasesc in a treia luna, dar am inteles argumentele voastre!!!
Aveti perfecta dreptate toate!!!!

Sunt deacord cu voi!!!

IrinucaR 8+

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

quote:
Originally posted by ralcat

Buna burtici,
Ma primiti si pe mine in grupul vostru ?
Sunt Raluca, UM - 27.02.2005, DPN - 04.12.2005.
La ultima echografie i-am auzit inimioara cum bate cu 144 batai/minut (nici nu-mi venea sa cred ca e real).
Si de vre-o saptamana asha ma distrez cu toate simptomele "placute" ale vietzii de gravidutza de numa numa. Singura parte buna a raului continuu care m-a palit in ultima vreme e ca mai slabesc ca sa am unde ma ingrasa mai incolo .



Ralcat, la ce ecograf ai tu, mama, de i-ai vazut bataile inimii intrauterinului? Nu e cam devreme la 5 saptamani si ceva?
Si eu am aceeasi data a UM, dar la mine nu s-a vazut (la eco intravaginala)nici pomeneala de batai ale inimii. Abia se ghicea embrionul.
So...unde anume ti-ai facut tu ecografia?

Lordra

Mergi la inceput