Mamici de Noiembrie- Decembrie 2005 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns detlo spune:

saliu burticilor

ma insinuez si eu in grupul vostru. UM: 8.02, DPN: 15.11 (neoficial)
Inca nu mi-am facut analizele, saptamana viitoare.
Pot sa spun ca sunt o burtica norocoasa, n-am stari de greata decat accidental (datorita extremistilor din transportul in comun, ori certati cu apa si sapunul, ori fara simtul masurii la parfum :), mi-e pofta de tot si toate, dar cel mai mult de somn :)
cam atat am sa va spun deocamdata despre mine.
va pup, aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Pumukli Felicitari,esti o norocoasa!

Si eu mi-as dori sa am gemeni, Doamne-ajuta!

Numai bine si sarcina usoara!!

lavi02
si eu am avut astazi dimineata tot asa, niste pete rozalii-bej, si m-a cam durut burtica de ieri, de cind am fost la doctor si mi-au facut un Pap test, ma gindesc, poate de acolo mi se trag si durerile si sangerarile...

Sa auzim numai de bine si sa speram ca lista de pe forum se va mari cu cat mai multe gravidutze !

5+


Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

UM 08.03.2005
beta HCG 230

fara simptome deoserbite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumukli spune:

lavi02 sa stii ca sunt in saci diferiti, departe unul de altul, ca noroc , ca altfel m-as tot stresa de siamezi...

Bun venit laura-72819, ce nick complicat ti-ai ales....

Azi merg la medicul de familie , sper sa ma trimita la analize, pupici , aveti grija de voi

Sunt super STRESATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

PUMUKLI felicitari! e super sa stii, mai greu dar dintr-un shoot :)

Nici eu nu am greturi deloc, doar constipatie, si ma simt umflata ca o toba desi nu m-am ingrasat deloc, doar talia mi-e mai mare putin. Si ma uit la haineke de prin vitrine si-mi dau seama ca anul asta l-ema saltat, ca nu are sens sa-mi cumpar nimic :))

Va pup

Ripley 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Roxee, nu te bucura pe deplin, stai si-asteapta sa vezi cand lista s-o face de 70 de mamici. Noi asa ajunsesem pe lista noastra. S-au inscris pe lista gravidute si in ultimul moment. Au aparut mamici noi si dupa ce am nascut cu toatele la subiectul nostru. Asa ca 29 e doar o cifra de mijloc.

Vroiam sa mai adaug si eu ceva legat de sist. canadian, ca pe cel american nu-l cunosc in amanunt, desi ca si conceptie profesionala este asemanator, principala diferenta consta in sistemul asigurarilor. Stiu Ina ca sistemul din Quebec e diferit de cel din Ontario si nu pun la indoiala ceea ce spuneai tu, dar asta nu se prea intampla in Ontario. Aici obligatorii sunt 2 ecografii: una la 12 sapt. si alta la 18-20 de sapt. (cea morfologica) asta cand e vorba de o sarcina absolut normala si cand nu au existat antecedente nefericite la viitoarea mamica. Nu stiu de ce in Montreal se face prima eco la 16 sapt. asta contravine etapelor dezvoltarii embrionului. De regula se face eco la 12 sapt. pt ca e considerat prag important in dezvoltarea embrionului. Daca se observa probleme majore care releva un viitor bebe cu probleme sa fie timp sa se actioneze (ma refer la renuntarea la sarcina in cazul in care mama doreste, astfel incat sa nu fie prea tarziu; la 16 sapt. esti deja in trim. II desarcina si totul se complica, bebe misca, deciziile se iau mult mai greu, dpdv emotional e mult mai greu pt. mama etc.). De-aia iti zic ca mi se pare ciudat ca acolo se face prima eco la 16 sapt.
Iar aici, daca ai avut bad history, medicul ginecolog te ia in vizor inca din primele sapt. de sarcina si ti se da tratament de sustinere daca esti de acord cu el. Eu am pierdut o sarcina de 11 sapt. jumate inainte de a-l avea pe Alex, dar urmatoarea data cand am ramas insarcinata am ajuns la ginecolog la 5 sapt. jumate si pentru ca deja aveam dosarul la ei nu a mai fost nevoie sa-mi faca medicul de fam. trimiterea, ci m-am programat eu direct. Iar de la 6 sapt. am inceput sa iau tratamentul de sustinere: progesteron si baby aspirin, asta pt. ca deja pierduse o sarcina si ca sa evitam sa se repete istoria se purcede la tratament de sustinere. Daca pierzi si a doua sau mai rau a treia sarcina, deja esti trimis la analize aprofundate etc., deci nu-s tampiti sa te lase sa incerci sa faci copii la infinit fara sa te trimita sa se vada despre ce e vorba.

Legat de faptul ca se fac doar 2 eco obligatorii... asta e nr. care s-a considerat a fi suficient pt. urmarirea unei sarcini normale: la 12 sapt. pt. a fi siguri ca bebe se dezv. normal si nu-s probleme legate de diverse sindroame, iar la 18-20 sapt. se face morfologica pt. observara amanuntita a tuturor coordonatelui lui bebe.
Cel putin aici stii ca, daca ti se fac 2 eco, macar ti se fac cum trebuie, oamenii astia se uita cu responsabilitate si seriozitate si nu e o chestiune de "hai sa mai vedem ce face bebelusul". Uite si tu ca, desi se fac ecografii cu duiumul in Ro, am vazut o gramada de cazuri de bebelusi nascuti cu probleme, probleme care in mod normal ar trebui depistate la ecografiile din timpul sarcinii.
Exista o serie de alte semnale care pot cere ecografii suplimentare si aici. Dar dr. nu le solicita decat daca ceva nu merge cum trebuie: nu iei cum trebuie in greutate, dureri mari, sangerari, analize proaste, bebe care nu misca etc.
Eu spre ex. am facut o a treia eco in a 37 sapt. pt. ca bebe nu dadea semne ca vrea sa se intoarca in pozitia de nastere. Cum medicul prin palpare stia ca e in pozitie incorecta m-a trimis la eco sa vedem exact cum sta bebe inauntru ca sa stim ce decizie luam ulterior: nastere vaginala sau cezariana. Slava Domnului ca inteleptul mamei s-a intors in pozitie corecta cu o zi inainte de a face eco de la 37 sapt.

Lordra, sa-ti explic ce era cu treaba cu lasam natura sa-si urmeze cursul. Aici nu exista conceptii de genul "haideti domnu' dr. sa ajutam femeia asta sa nasca mai repede ca ia uite ce se chinuie". Aici nu se accepta cezariene la cerere (adica in afara unui motiv medical) fara sa pot iexplica de ce, adica doar ca asa vrea muschiul tau. Poti cere cezariana insa daca exista motive serioase de genul: ai o serie de alte afectiuni si tu nu te simti confortabil sa "risti" o nastere vaginala sau ai o teama cumplita de nasterea vaginala etc. Oricum nu te privesc cu ochi prea buni daca ceri din prima cezariana fara sa incerci sa nasti vaginal in prealabil. Aici ei sunt adeptii ideii ca "natura a ales acest tip de nastere (cea vaginala) cu un anumit scop - pt. ca e cea mai buna, natura intotdeauna alege cele mai eficiente metode de a rezolva o problema - si atunci de ce sa venim noi sa intervenim noi cu ceva nenatural?!?!?". Aici conceptu lde baza e "lasam natura sa-si faca treaba si acolo unde ea nu poate, intervenim noi".
In cazul meu particular intrebarea era: de ce nu se actioneaza in pretravaliu aici (pretravaliu este perioada de dinainte de dilatatie 2-3 cm). Pt. ca statusem 2 zile in pretravaliu si nu ma dilatam, cand m-am dus la spital a doua oara pt. vizita de constatare, satula fiind de 2 zile de contractii dureroase, am intrebat daca se poate sa mi se dea ceva care sa grabeasca dilatarea, care sa ma ajute sa scurtez timpul asta de asteptare care pt. mine era dureros. Mi s-a explicat ca ei nu actioneaza in pretravaliu de regula, adica nu se administreaza nimic pt. grabirea procesului pt. ca asta duce la indesirea contractiilor de prea devreme si deci la o stresare prematura a bebelusului. Cu cat contractiile sunt mai dese si mai puternice, cu atat bebe se resimte si el mai tare. Deci, daca s-ar fi actionat inca din pretravaliu, am fi riscat sa obosim bebelusul inca de la inceput si posibil ca el sa nu faca fatza acestui mare efort pana la sfarsitul nasterii si in final sa ajungem la cezariana, si cum nimeni nu-si dorea cezariana....
Mi-a zis ca daca organismul meu merge in ritmul asta lent de predilatare o face cu un scop si ca nu e bine sa-l grabesc, ci sa las lucrurile sa intre singurele pe fagasul lor. Mama de regula poate face fatza mai bine unei situatii de contractii pe termen mai lung (mai ales dac esti motivata, determinata in tot acest proces), decat ar putea sa faca fatza bebe unor contractii intetite artificial.

Deci, poate ca unele decizii ale medicilor de aici par nefiresti sau insenzitive pt. cele din Ro, dar asta e pentru ca am fost obisnuite cu un alt sistem, cu o alta viziune a lucrurilor. Insa va asigur ca daca cereti explicatiile necesare o sa intrevedeti singure logica lucrurilor, o sa vedeti ca deciziile luate sunt unele bune. Din cat am avut eu de-a face cu mentalitatea medicilor de aici, pot spune ca e una sanatoasa, spre binele pacientului, nu lupta nimeni impotriva lui. Nu ca medicii din Ro ar lupta si profesa impotriva pacientului, dar de multe ori mentalitatea e cea care ne creeaza impresii de drept sau nedrept.

Va doresc la toate burticute rotunjoare, bebelusi sanatosi si voiosi care sa va incante cat mai repede cu miscarile lor prin burtica, stiu ca asta asteptati cu toate.


Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Buna Burtici !
Eu am tot citit dar nu am apucat sa mai scriu .
Pumukli Felicitari ,stiu ca acum esti socata si o sa-ti fie mult mai greu dar si satisfactia e pe masura .Eu am un frate care are 2 fetite gemene .E super .DE ce te-ai trecut pe listuta cu 2 gravidute si nu cu 2?
Bic daca vrei iti fac eu programare la dr. Iosub dar trebuie sa-mi comunici ziua ,ora si un nr. de telefon .
burtici noi bun venit .sa aveti sarcini usoare si bb-i sanatosi .Incep sa nu va mai tin minte .Deja sintem multicele .Si cind ma gindesc ca nu demult asteptam sa apara inca o graviduta de Noiembrie ca sa se deschida acest subiect .
Eu vineri primesc rezultatul la Toxo .Sper sa fie bun .REstul analizelor au iesit bine .Ma simt bine ,parca nu mai am nici o sintoma .Astazi am schimbat prefixul .Am 10 saptamini.
10

Mirela si Cosmin 2 ani si 6 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Pumukli felicitari!!! Doamne ce as vrea si eu doi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Buna gravidutzelor de nov-dec!
Da..suntem destul de multe pe lista si bineinteles ca mai asteptam fete noi printre noi...
Simptome eu nu prea am in afara de urinare frecventa si somnolenta..cate o mancare nu prea-mi pica bine dar nu ma tine mult si imi revin..deocamdata..deocamdata nu se vede nimic ca as fi,dar nici nu prea are cum..am doar 6 sapt..si sapt viiotare cand ma duc a doua oara la eco sper sa mi-l pozeze pe meu.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidiutza spune:

Mirela Anca ti-am urmat sfatul si uite ca postez si eu pe aici (cu teama in suflet ce-i drept). Va doresc tuturor multa sanatate, sarcini usoare si bb sanatosi! Sa dea Dumnezeu ca la sfarsitul anului sa fim macar tot atatea pe listuta asta!
Uitam UM 04.03.2005

Mergi la inceput