Prietenii omului (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Fetelor imi pierd rabdarea... Dupa ce ca ieri m-a muscat si a primit cearta si palmute, aseara dupa ce a facut pis la locul ei afara a fugit in sufragerie si s-a ascuns dupa o floare si da-i pe caca. Cand am vazut ce face am luat-o repede si am dat-o afara si si-a terminat treaba in gradina. Am vazut negru in fata. Sunt suparata pe ea si mi-e greu sa nu o cert cand face o prostie. O avem doar de 2 saptamani si nu prea mai face in casa decat rar dar si atunci urlu. Nu roade papuci ca are oase si jucarii si le roade pe alea(in schimb a ros colturile la hartia de la imprimanta). Dar ba vrea afara si scormoneste in pamant (s-a ales cu o capusa in ureche) sau mananca flori(a mancat narcise si pe urma a facut diaree), sau vrea pe canapea si pe masa si nu se potoleste si tre sa tip la ea. Acum nu stiu cum sunt alti catei, la ce tre sa te astepti de la un caine? Poate astept eu prea mult, nu stiu. E prima oara ca avem caine. E un Fox Terrier, stiu ca sunt plin de energie si jucausi, dar nici sa te joci toata ziua cu el nu poti.
Va enervati si voi? asa trebuie sa fie ?... sau nu sunt eu pregatita sa tin un caine in casa?
Nicoll

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

ai grija cu narcisele ca eu stiu ca sunt otravitoare bulbii lor!!!! si pt om, poti sa mori ...(am vazut o emisiune cineva prajise bulbi de narcise in loc de ceapa si a murit...)

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Nicoll .
Nu e vorba de pregatirea ta pentru a avea sau nu un caine...Vezi tu, din punctul meu de vedere cateii se impart in "catzei" si "terrieri":D. Mie imi sunt tare dragi terierii - am vrut sa imi iau un airdale si ii respect si admir din tot sufletul pe stapanii lor. Sunt caini extrem extrem de energici, caini care, fara o ocupatie corespunztoare sunt sortiti sa devina distrugatori. Ei au high prey drive - deci le sunt recomandate jocurile de "vanat chestii" (minge, jucarie). Dupa cum i-am spus si Alinei, un caine ocupat (si ocupat cu ce vrea..instinctul sau, in cazul terierilor - vanatoarea) e un caine ne-distructiv. Un caine lasat de capul lui isi va canaliza energia spre tot felul de tampenii.
Evident, nu trebuie sa te joci toata ziua cu ea.Dar : e bine sa ii faci un program strict (asta e valabil pentru toti cainii) : acum mancam, acum ne jucam, acum iesim afara, acum dormim (in concordanta si cu programul tau, evident). Dresajul la pui se face in joaca - pentru ei totul e un mare si interesant joc : sezi, culcat, da labuta, adu/cauta mingea sunt chestii care nu iti iau mai mult de zece minute pe zi si au rezultate fantastice. Dupa cum am scris si la alte subiecte - un caine "beta" e un caine fericit. El asteapta de la "alfa" (tu, in cazul asta :D) siguranta, mancare, educatie. Nu trebuie sa isi bata capul cu supravietuirea ;). Daca insa tu nu te-ai impus ca "alfa" in capul lui mititel apar o gramada de probleme, de griji. Orice dresor va pune accentul pe "dominare". Mie personal nu imi place termenul asta...dar pana la urma asa e. Cainele trebuie sa stie cine este mai puternic. Asta nu inseamna bataie sau altceva - pur si simplu trebuie sa stie ca de la tine vine mancarea, culcusul cald, mangaierile si la nevoie corectia (nu bataie ci corectie "verbala"). Asta inseamna sa ai o relatie sanatoasa cu cainele tau.
Ar fi pacat sa nu pui lucrurile la punct acum, cat poti si sa trebuiasca sa renunti la bietul animalutz.
Eu zic asha - 1)fa-i program 2) invatzati impreuna "jocuri de terieri" (cauta biscuitul, cauta mingea, adu mingea) 3) poti apela cu succes la crate-training (Sanca stie mai multe despre asta, la voi in vest probabil se si gasesc instrumentele necesare). Pe scurt - invatat cainele sa stea intr-o cusca in casa, cusca fiind "acasa la el" (locul in care se duce cand ii e somn, cand sunt musafiri galagioshi, copii mici, cand e bolnavior, cand are nevoie de "time out").
In alta ordine de idei , Jazz a mancat bataie ieri de la un "prieten de-al lui". faza a fost oarecum haioasa, ca bestia cealalta care ii de aceeasi varsa cu Jazz numa ca de doua ori mai mare a aparut victorioasa in fatza mea cu un smoc de par de-al lui Jazzuletzu atarnand in coltul gurii. Mi se cam taiasera picioarele, ma vedeam alergand la veterinar, noroc ca Jazzu are super blana si s-a ales doar cu ..o cheliutza (fara sange, fara zgarieturi). Nu va imaginati ca asta l-a traumatizat in vre-un fel. Nu stia cum sa scape mai repede de la "verificarea daunelor" ca sa ii arate el prietenului lui...In rest - alearga ca un disperat pe afara, ultima pasiune este jocul cu batzul (adu batzul) care ii place de se strica la cap si latra si e fioros :D. Si, ultima gaselnita sunt sariturile la mare distanta (1 metru) de pe pat pe scaun. Mai nasol e ca pe scaun sunt eu de obicei si ma trezesc cu fluffy calare peste mine. Chiar imi pare rau ca la noi nu sunt concursuri de agility - Jazz e cu sigurantza agility material :D.
Si cam asha ne distram noi, we placut va doresc
Ana

Don't get mad, get even!
Jazz mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

nicoll toti terrierii sunt asa...si tom e foarte agitat, nu sta o clipa locului.o aveti doar de 2 sapt si tu te astepti sa nu faca caca in casa? GRESESTI...catelul in primul rand trebuie sa-l obisnuiesti TU sa manance dupa PROGRAM, la ore regulate, si imediat dupa mancare afara la poep...si pipi.
ce varsta are?e pui? cred ca-i dai de 3 ori pe zi de mancare nu? CE?
depinde si ce-i dai sa manance la cat si cum si unde face caca apoi.
daca e pui sa stii ca catelul face caca si pisi de fiecare data dupa ce se trezeste, dupa ce bea apa(pisi) , dupa ce mananca.

deci tu trebuie sa faci un program STRICT de masa si mers afara la facut caca, pe care sa-l respecti tu cu strictete si catelul se va obisnui si el.

alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Jacky e o catelusa de 9 saptamani, de 2 saptamani e la noi. Ii dau de mancare de 4 ori pe zi mancare uscata si uneori conserva. Face pis cum zici tu slakje dupa trezire, dupa joaca, dupa mancare... si caca cam de 3-4 ori pe zi. Tot timpul e cineva acasa si suntem cu ochii pe ea si nu prea face in casa doar 1-2 pisu pe zi daca nu suntem pe faza cand merge la usa de la terasa. Am cumparat un spray special cu care am dat pe covor ca sa nu-i miroase bine si sa nu mai faca pis , cred ca are si asta ceva efect. Dar nu asta e marea problema ci ca nu stie sa se joace fara sa ma muste de degete. Ieri l-a muscat si pe sotul meu in timp ce se juca cu ea. O certam ca nu e voie, ne facem ca plangem ca ne doare dar ea nimic ..face o pauza si pe urma iar incepe. Ma gandesc uneori ca poate asta pentru ea insemna un mod de joaca ok, dar daca pe noi ne raneste fizic nu mai e ok, zic eu. Si nu stiu cum sa o dezvat de jocul asta. Daca se face mare si o sa faca la fel ..raman fara degete. Cateva zile ne-am jucat cu ea incercand sa o necajim cu un catelus de plus, stiti voi.. ea trage sa-l ia, eu nu il dau si trage de el maraind. E oare posibil ca din jocul asta sa inceapa ea sa muste si mana tot in joaca?
A folosit cineva in dresajul cainelui cliker sau fluier cu ultrasunete? Oare s-ar potoli daca i-ar tiuii urechile?
Nicoll

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Ashaaaaaaaa deci - ai un catzel miiiiic[ :D]. Sa-ti traiasca!
Sfaturi mai exacte in conditiile astea: cand catzelul este mic asta cu dintisorii e singura forma de joaca pe care o stie. Eu am avut in primele saptamani cu Jim (si mai ales acu, cu Jazz) numa bube, zicea lumea ca am fost la cules maracini. Tehnica aplicata in conditiile astea se cheama "bite inhibition" si functioneaza tot pe principiul "eu sunt masculul alfa, si tu, potaie mica, trebuie sa asculti". Astfel: cand puiul incepe sa muste, sa nu se mai joace frumos - ii intorci pur si simplu spatele si pleci. Asta e un mesaj de "daca nu stii sa te joci frumos, nu ma mai joc deloc". Daca puiul continua cu muscatul il iei frumos de ceafa si il scuturi putin, exact cum i-ar fi facut si mama lui daca l-ar fi apucat istericalele. O alta cale (daca apuci, ca io nu prea am reusit) e sa ii apuci falca de sus si sa o strangi usor, pronuntzand bine inteles ceea ce ar trebui sa fie replica ta "preferata" in perioada asta "NU E VOIE". In acelasi sens, daca ii dai ceva de mancare (un biscuit, de dragul demonstratiei), invat-o sa il ia frumos, fara sa iti hapaie jumate de mana. Lasi o bucatica de biscuit la vedere din pumn, si ii spui "ushurel" (sau orice alta comanda, in germana probabil) si nu ii eliberezi biscuitul pana nu termina de infipt dintii in mana ta.
Acum, din experienta proprie iti spun ca muscaturile astea sunt enervante pana pe la 5 luni, dupa care puiul isi schimba dintii si nu mai are "ace" (doare mai putin :D). Ideea e insa ca javrutza ar trebui sa stie ca pielea umana e off-limit, odata ca e mai putin stresant pentru tine si in al doilea rand (cel mai important, din punctul meu de vedere) - sa nu te muste groaznic daca vrei sa o ajuti (in cazul in care o doare ceva..). Acuma, bite inhibition asta ar fi trebuit sa il stie de la mama ei (dar cum ai luat-o din cuib si tu, ca si mine la o varsta cam frageda - se recomanda 8-10 saptamani si, da, fiecare zi conteaza - well, saraca nu are de unde sa stie.
Nu e ushor, dar trebuie sa insisti pentru ca altfel o sa fie un catzel problema, deloc amuzant.
In ceea ce priveste jocul cu "trasul de jucarie" - nu este cel mai constructiv, dar nici total neindicat. totul e sa nu o lasi sa castige niciodata. O varianta mult mai buna a acestui joc este sa o inveti sa iti dea jucaria (contra a ceva foaaaaaarte bun de mancare). Aceasta varianta merge doar daca nu ii ca Jazz si anume mult mai motivat de jucarie decat de mancare. Jazzu meu e singurul caine pe care l-am vazut care sta cu salamul la nas dar nu da drumul la iepurele lui de plush murdar si plin de bale ;).
Eu zic sa profiti de tineretea ei si sa o educi putin pentru ca e la varsta cand invata super repede.
Eu as fi vrut sa folosesc clicker pentru training - dar aici nu se gaasesc clickere. Principiul la acest tip de dresaj, daca ai citit e "positive training". Nu exista corectie, doar recompensa pentru "good behaaviour". Iti trebuie foarte multa rabdare. Pe net se gasesc o gramada de info despre asta. Similar, fluierul cu ultrasunete, nu e un instrument de pedeapsa ci o "unealta" de antrenament pozitiv.
Eu zic sa incepi prin metoda clasica - papa bun pentru lucruri bune, ignorat / un ziar la fund in cazuri extreme.
Pupici,
Ana

Don't get mad, get even!
Jazz mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by nicoll

Jacky e o catelusa de 9 saptamani, de 2 saptamani e la noi. Ii dau de mancare de 4 ori pe zi mancare uscata si uneori conserva. Face pis cum zici tu slakje dupa trezire, dupa joaca, dupa mancare... si caca cam de 3-4 ori pe zi. Tot timpul e cineva acasa si suntem cu ochii pe ea si nu prea face in casa doar 1-2 pisu pe zi daca nu suntem pe faza cand merge la usa de la terasa. Am cumparat un spray special cu care am dat pe covor ca sa nu-i miroase bine si sa nu mai faca pis , cred ca are si asta ceva efect. Dar nu asta e marea problema ci ca nu stie sa se joace fara sa ma muste de degete. Ieri l-a muscat si pe sotul meu in timp ce se juca cu ea. O certam ca nu e voie, ne facem ca plangem ca ne doare dar ea nimic ..face o pauza si pe urma iar incepe. Ma gandesc uneori ca poate asta pentru ea insemna un mod de joaca ok, dar daca pe noi ne raneste fizic nu mai e ok, zic eu. Si nu stiu cum sa o dezvat de jocul asta. Daca se face mare si o sa faca la fel ..raman fara degete. Cateva zile ne-am jucat cu ea incercand sa o necajim cu un catelus de plus, stiti voi.. ea trage sa-l ia, eu nu il dau si trage de el maraind. E oare posibil ca din jocul asta sa inceapa ea sa muste si mana tot in joaca?
A folosit cineva in dresajul cainelui cliker sau fluier cu ultrasunete? Oare s-ar potoli daca i-ar tiuii urechile?
Nicoll



ohhh, pai asa face si tom, pt ei e bine ce fac, e o joaca, cumpara-i niste oase de piele de la un magazin pt animale si lasa-l sa le roada pana pica lat si doarme.
eu cred ca ai putea sa-i dai numai de 3 ori pe zi mancare(ce ii dai?????) si nu conserve ci sa respecte aceeasi mancare zilnic.
de ex: dimineatza la pranz(ora1.00) si la ora 6. de fiecare data dupa asta la caca afara.pt asta va trebui vreo 2, 3 sapt sa-ti faca catelul tie program, sa nu te enervezi. tom mananca doar de 3 ori pe zi(nu de 4) de la 9 sapt si de la 11 sapt face caca NUMAI afara de 3 ori pe zi.
SUCCES!si rabdare.

tom musca si el la fel, doar cand e obosit si suparat pupa , si NORMAL pe straini si copii.pe altii ii pupa, mie imi face mainile ferfenita...se va calma el si cu asta, gandeste-te ca e copil, el se joaca.

ok, v-am pupat pe toate, si pe matuci si catei,
alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

aaaa nicoll, si tom se joaca la fel(ne jucam impreuna, el mi-o aduce in bot la picioare ca sa ne jucam) cu rata aceea albastra ce o vezi in poze, si tot asa maraie, trage, nu se lasa escrocul, pwe mine ma distreaza de numai si ma joc in fiecare zi cu el asa, i-o arunc prin casa si el alearga dupa ea(sa vezi cum sare ca un caprior) si mi-o aduce in bot dar nu vrea sa mi-o dea, si ne jucam, maraim, dar important e sa nu-l lasi sa castige!!!! sa nu i-o lasi si chiar daca-l pacalesti sa i-o iei! .nu el e seful ci tu, si un catel asa invatza.ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

vine, vine primava
floricele pe campii
si capuse...mii!

Da, suntem noi, am aparut pe-aici sa va povestim ca ne-am ales cu prima capusa pe anul acesta deasupra de spranceana!
Dar, avem penseta speciala, asa ca, electrocutat si smuls... capusa bineinteles!
Ieri ne-am plimbat romantici pe malul Isarului, apoi in Isar, dupa care ne-am tavalit ca un snitel nemtesc in frunzele uscate, nicipul si pamantul umed tot de pe malul Isarului.
Rezultatul? Azi ne-am trezit cu un ochi umflat!
Mers la doc, conjunctivita si pleoapa de jos intoarsa inauntru!
Trebui operat, scurt, o mica taietura doar! Nu-i asa?
Of, ca nu stiu ce sa ma mai fac cu cainele asta!
Vine primavara si incep bucuriile !
La voi? Parca am vazut ceva pisici si cuti noi, bine ati venit!
Parca am citit si ceva despre clikere? Cred ca poate fi imitat sunetul, asa cum faci cand calaresti un cal, nu stiu daca am sugerat bine.
Dar nu prea tare, ca daca aud maicutele din biserica, se ridica in picioare in timpul slujbei!Asta era o scena dintr-un film.
Sper ca nu am confundat clickerul.
V-am pupat si va mai dam de veste, ah, mai avem putin si plecam intr-o calatorie luuuuuuuuuunga, sper sa fie frumoasa si reusita!
Noi

"Binecuvantati copii si animalele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Salutare, iubitori de animalute, vaz ca se discuta pe aici de transportul patrupedelor.Cam aceeasi pb o am si eu, numai ca eu vreau sa scot pisicutele din Ro.Avem carnetel,vaccin, microcipul se rezolva repede, pb este aceea analiza care nu se face in tara.Am gasit unde sa recoltez probele, dar unii doar recolteaza si imi dau mie serul sa ma ocup ca in 72 de ore sa ajunga la un laborator din tarile UE(sunt doar 20), altii se ocupa, dar imi cer 150Euro de animal, mi se pare cam multicel.
Ar mai fi o posibilitate, sa le iau cu masina si sa icerc sa ies din tara cu el*nu-mi aduc aminte cine a facut asta dintre voi),dar care sunt riscurile?Imi e tare greu sa le las aici, le-am crescut de cand s-au nascut(au 7 ani),le-as fi lasat la ai mei dar si ei pleaca 3 luni din tara, iar pensiunea pt 3 luni pt ei este intre 400-600Euro.
Voi ce ziceti sa fac?

Pupici si o zi frumoasa si o saptamana excelenta.

A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput