Prietenii omului (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Buna fetele,

Vad ca in ultimul timp mai mult de catelusi se vorbeste. Uite ca revin eu cu pisicutele…
A trecut cu bine weekendul, slava Domnului, Maritza s-a mai calmat. Nu de alta, dar dupa ce am adus-o de la spital, voia mereu afara, statea la usa si mieuna de ne dispera. Mieuna asa, vreo 10 minute, din ce in ce mai tare, zgariind la usa, iar noi o ignoram si pana la urma se dadea batuta. Totusi am scos-o afara vreo ora sambata la pranz si am stat si eu cu ea. Duminica nu am putut ca au incuiat aia gardul la gradina si nu am avut cum sa intru. Oricum, operatia arata bine, sper sa se prinda. O duc vineri la scos firele. Nu stiu dupa aia cat mai trebuie sa stea numai in casa.

Motanelul e si el bine, se destrabaleaza pe afara. Are program stabilit. Dimineata iese de la 5 la 7, iar seara de la 8 la 10. intre timp manaca si doarme la greu.

Bubulina e singura care nu vrea afara, cel mai bine se simte pe calorifer, la caldurica

Stie cineva cam cat traieste in medie o pisica?

Cam atat deocamdata.



Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Ramonika, ma bucur ca Maritza se simte bine, acasa oricum o sa-i fie mult mai bine,c a e inconjurata de pers care tin la ea.
In legatura cu media de viata a unei pisici, ele pot traii pana la 12-15 ani, dar au fost cazuri cand au trait si 20 de ani.

Pupici multi.

A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Ieri am fost la plimbare cu Azara.
Nu imi pare rau ca m-a cam chinuit ea cu dresajul, pentru ca ieri
mi-a demonstrat ca a fost un elev silitor.
A invatat sa mearga la picior si a fost tare cuminte pe toata durata plimbarii. Nu mai latra cand vede oameni in jurul ei si nici nu se mai smuceste atunci cand o latra vreun caine de pe strada.
Merge tantosa si sigura pe ea fara sa ii mai bage in seama.


www.mioriticromanesc.home.ro" target="_blank">Azara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Hop si eu cu motanul meu printre discutii despre catelusi! Eu una nu pot sa imi explic cum de motanul meu castrat e chiar mai energic decat inainte...E drept ca a mai prins si un picut de burtica, dar de dormit parca doarme mai putin, iar de alergat...ore intregi pe zi. Ii dam vitamine pentru blanita, oare or avea vreo importanta?Apropo de blanita, cam cat mai tine perioada asta de cadere a parului? Ca eu in fiecare seara ma chinui cu el, cand e mai somnoros, sa il perii intens.Si tot ii cade destul de mult. Incepe sa-mi fie putin frica, cred ca pana acum am inghitit ceva blana de Sticky. Cum pot sa previn asta? Aveti idee? Am auzit diverse cazuri despre persoane care au inghitit mult par de pisica, si m-am speriat putin.Uff, abia astept sa treaca perioada asta! Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Ana, nu cred ca e cazul sa te sperii. sunt care au 10 matze in casa si tot nu patesc nimica si care au doar una si inghit par... asa ca poate e si de ghinion.
oricum, important e sa nu-l respiri cred, mai mult decat sa nu-l inghiti. eu mai gasesc firicele prin mancare... dar vad ca n-am patit nika deocamdata...



Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

Ana Maria - o sa razi probabil ... dar eu mestec guma la greu ... si daca-mi intra un fir de par in gura se lipeste de guma ... eu i-am pus gand rau blanii ... cat de curand o s-o tund! ... si n-o sa mai am un motan ... ci un "leut"

Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ce simpatice arata matzele cand is ude, nu? nu ma pozi abtine sa nu rad cand vad vreuna uda.



Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

salut mamici de matzuci.
sa vedeti cum arata tom ud, exact ca un sobolan, nu-l mai recunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Si Sticky arata comic de tot cand e ud...insa asta se intampla rar de tot. De cand il avem (din octombrie), i-am facut baita de 2 ori doar, si, desi are portiuni mari de blanita alba, e foarte foarte curat. Taaare se mai ingrijesc pisicile astea. Sticky nu a eliminat niciodata vreun "hair ball" pana acum. La sfatul unui farmacist, ii cumpar numai Royal Canin care ajuta la eliminarea firelor de par, si poate de asta. Oricum, blanita lui este superba, foarte moale si matasoasa, si pe deasupra si lunga. As vrea si eu sa il tund, sa mai scapam acum primavara de parul lui care zboara prin casa, dar nu ma indur...Acu doarme...e terminat. Toata ziua a stat pe geam si a marait la vrabiutele din copaci. A marait de ciuda ca nu le poate prinde. E asa comic!!!Noi mai avem o problema...Cand merge la nisip se cam murdareste.E drept ca nu tot timpul, ci mai ales dupa ce a mancat laptic...Eu il spal de fiecare data, si tare nu ii place, face foarte urat. As incerca sa ii tund blanita din zona respectiva, dar stiu ca nu ma lasa sub nici o forma sa-i ating teritoriile interzise si nu vreau sa chinui bietul motan. Voi patiti asa? Mai grav e cand nu e nimeni acasa si se asaza pe unde vrea el dup-aia...Ana-Maria"Some people see things as they are and ask WHY?I dream things that never were and ask WHY NOT?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Saliu
Eo vreau sa va anunt cu mandrie ca lui Jazz i-au cazut doi dinti. Am ras tuata ziua azi de fatza pe care o are si ne-am imaginat io si cu mama cum ar latra ....sasait :D.
Alte newsuri nu prea - si-a aratat coltii la un catzel care voia sa il chinuie. Ma rog, strungareatza care i-a ramas. Imi pare rau ca nu i-am gasit dintzucii - ar fi fost haios de pastrat.
Legat de ce ziceatzi voi - Jazz nu numa ca arata ca un shobolan, da mai are si o fatza complet scarbita de "da nu mai termini odata ??!!!"
Ana si cu bestia shtirba :)

Don't get mad, get even!
Jazz mic

Mergi la inceput