Prietenii omului (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Primel spune:

mai intai multe multumiri, carmita !

nu stiu cu ce companie voi zbura, pana acum n-am mai zburat cu avionul... De asta am si cerut ajutorul vostru. Din cate am cautat si eu, nu am o cursa directa Innsbruck - Bucuresti, va trebui sa schimb in Germania, nu stiu exact unde. Oricum plecarea, daca va fi, e prin mai, sfarsitul lunii. Vreau sa aleg aceasta varianta pentru ca ma gandesc la pisica, si imi doresc ca drumul spre Ro sa fie cat mai scurt pentru ea. Data trecuta am facut aprox. 24 de ore cu masina si a fost destul de greu...
si tuturor


www.craiova.ro/argos

"A gresi e omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

buna fetelor ... ce harnicute ... si io am atat treaba ...

daca tot vorbiti de temperamentele cainilor ... sa va povestesc si eu de'al meu

poate v-am mai povestit ca eu am o catea de 12 ani (Dolly) foarte agresiva ... acum e agresiva doar cu celelalte animale si cu oamenii a lasat-o mai usor ...

trebuie sa recunosc ca eu a trebuit s-o ciuful bine de tot pe Dolly ... pentru ca altfel nu am reusit s-o domin ... pur si simplu m-am batut parte in parte cu ea ... are vreo 30-35 kg si pana la urma am razbit-o ... ce m-a determinat sa procedez astfel ? pai ma tot musca ... daca vroiam sa-i iau ceva din gura (afara) ... parca o lua razna si chiar daca o luam cu vorba buna tot ma capsa ... pana cand o data mi-a sarit la gat si pt ca m-am ferit m-a muscat de umar ... rau de tot ... pai nici ditamai schnauzerul de 60 kg nu m-a muscat si ma musti TU ... ei si i-am dat eu ... de atunci Dolly a avut nenumarate tentative ... dar niciodata nu a mai muscat ... nu conteaza ca dupa aia am plans de mila ei ... dar nici asa! de atunci nu trebuie decat sa-i arat un degetel ... si gata!

Dolly a fost in rest un caine cuminte, nu mi-a stricat in viata ei decat: biroul ... i s-a parut ca seamana cu un bat ... si-l rodea, cearceafuri ... dimineata cand trebuia sa ma trezesc ... avea placerea sa-mi traga ea plapuma ... si il rupea (ce mai coseam sa nu vada mama), imi rupea pantalonii ... daca cumva imi trecea prin cap sa alerg afara dupa ceva ... asa ca daca vroiam sa fug legam cateaua de un gard (nu mai trecea nimeni pe acolo!), toata iarna eram pe jos ... caci a mea catea avea o placere nebuna de a ma smuci tocmai cand nu-mi trecea prin cap ... manca tigari (erau nocive daca le fuma!) ........ daaa a fost si este un caine model.

uite-o si pe frumoasa mea DOlly si aici cu matusa

va doresc un wk frumos si ne auzim luni



Aristotel Zamisar's - iubitul meu ... motanul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Sa ma iertati ca nu am mai scris de mult dar ma simt mereu obosita si fara chef.De citit am citit tot ce ati scris!

Am bagat si eu 2 pozici cu Sam al nostru.Ne cerem scuze pentru lipsa claritatii.sunt facute pe telefon...si nu e clar dar promit sa mai pun


Giana19+


Poze cu SAM

http://photos.yahoo.com/gianadedu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Carmen cred ca este un Chaau Chaau sau asa ceva acel catel, nu stiu nici cum se pronunta nici cum se scrie exact , dar ceva de genul asta, cred ca are limba albastra?
Am o colega care are unul ...
Frumos caine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Chow Chow...parca asa se scrie...oricum e ceva cu "w"...sunt f haiosi dar greu de intretinut...

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Sanzi cum adica 4 luni in carantina, or inebunit englezoii la cap? da ce, un caine e purtator de boli extraterestre care se manifesta in 4 luni? bine ca nu ne baga si pe noi in carantina...extraordinar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Pe voi nu va bagara in carantina???? Ca stiam ca cam asta e procedura peste tot daca te muti in alta tara cu catel cu purcel...
De fapt carantina e 6 luni, da cora scapa mai repede ca ii stresa pe aia si le rodea toate custile!!!!

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Pe voi nu va bagara in carantina???? Ca stiam ca cam asta e procedura peste tot daca te muti in alta tara cu catel cu purcel...
De fapt carantina e 6 luni, da cora scapa mai repede ca ii stresa pe aia si le rodea toate custile!!!!

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras




aaa, eu m-am referit daca pe oameni nu-i baga 4 luni la carantina(in gluma fireste)...eu pe tom l-am cumparat in olanda, are pasaport cica, cu toate injectiile ce le-a facut, daca vreau sa-l aduc in romania v-a trebui sa-i mai fac iar cu vreo 20-30 zile inainte alt vaccin, sau asa ceva.dar nu e chiar cam exagerat 4 luni? ce dumnezeu...mie mi se pare chiar exagerat pt un biet catel...
nu se poate prezenta o dovada de vaccinare, sau sa-i faca analizele, nu stiu...ce boli ar putea avea care sa se manifeste asa in 4 luni un biet suflet de catel, doamne iarta-ma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Primel,

imi pare bine ca ai deschis subiectul cu zborurile si animalele de casa.
Sant cam in aceiasi situatie cu tine.
Am 2 pisici, si la iarna venim in Romania cu tot familionul (minus cainele pe care il las la soacra mea). Nu am cu cine sa las pisicile o luna de zile, si ca sa le pun intr-un "hotel" m-ar costa 40 de dolari pe zi. Nu vreau sa dau o mie de dollari cand stiu ca le tine si in cusca tot timpul.
Asa ca am hotarat sa le iau cu mine in Romania. Pisicile mele nu sant vaccinate, dar asta se poate face inainte de plecare. Nu sant lamurita cum si ce imi trebuie, cert este ca vreau sa le am cu mine in cabina tot zborul.
Asa ca orice detaliu si ajutor in dilema aceasta sant apreciate.

pupici la animalute

Anca

copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Slakje treaba e foarte urata cu canrantina...
Eu am luat-o pe Cora cu noi in Uk in 2000 si atunci asa erau legile (dar nici acum nu s-au schimbat, cand intram in UE atunci se scoate carantina, parca), avea toate vaccinarile facute, carnetu de sanatate la zi...foaie de la veterinar stampilata (ea nu are pedigree)...
Nu am avut ce face, carantina era de 6 luni!!!! DAr ea a stat 4 pentru ca nu suporta si incepuse sa dezvolte un comportamnet obsesiv (isi rodea coada)...timp in care noi am platit de ne-am uscat!!!!!!!!! Nu mai tin minte exact cat era pe zi, dar parca in jur de 15-20 de lire sterline ceea ce era f mult pentru noi....
Apoi i-au facut si ei pasaport, carnet de vaccinari acolo si am scapat...
O vizitam cat de des puteam dar tot ne era greu si dor de ea...a fost o perioada grea pt ea...dar nu am putut sa o evitam

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput