A mai construit cineva casa?! (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by Rodica

Fetelor, stiti ceva despre casele din lemn? Am vazut in revista practic asa ceva si mi-au placut. Voi ce stiti ?

Nu dati cu rosii , plizzz




Rodi, chiar langa casuta mea se construieste o casuta de lemn! N-am aflat decat ca proiectantul este o firma din Piatra-Neamt, recunoscuta in domeniu. De fiecare data cand ajung acolo stau si ma uit cu atentie, ma mir cat de repede au ridicat-o. Daca prind pe cineva vreodata, iti dai seama ca ma voi interesa!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Dia, Crixia cum stati?Sau a plouat si la voi ca la noi de 5 zile tot innorat e si ploua.

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Cui i-a venit ideea cu forumul asta, e cel mai tare.
Imi place la maxim, uite, nici nu ma gandeam ca va aparea si un subiect pe tema asta.
Ca pe cine intrebi, nu prea iti spune multe, toti vor pe bani.
Macar aici, fiecare spune din experienta ce stie, si noi, restul, nu mai luam tzepe asa usor [cool
Si eu imi fac o casa, deocamdata anul trecut nu am reusit sa turnam decat demisolul. Am turnat cu betonierele de la o firma, dar am iesit destul de scump - sau asa mi se pare mie (cam 300 mil cu tot cu manopera-sapat, turnat, lemne, cofrage, fier beton etc...)
Eu totusi recomand turnatul cu betoniera pentru ca: economisesti enorm de mult timp, betonul e de buna calitate (ma rog, daca aveti incredere in firma), si posibilitatea de furt e mai mica, pentru ca poti sa urmaresti greutatea betonierelor si daca esti atent, nu prea te pot fura.
Eu doar experienta asta am avut-o pana acuma, sa vedem ce o mai fi.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

V-ATI FACUT CAREVA O SCARA INTERIOARA PLACAT CU LEMN ?
Eu am gasit cateva firme dar sunt niste preturi de ma omoara pt 15 trepte mi-au cerut 1500 eur si caut ceva mai ieftin. Aveti idee de o firma care sa placheze o scara interioara din beton cu lemn?
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Daca vreti sa vedeti casuta mea.. ca acum e terminata...


http://community.webshots.com/slideshow?ID=275496044&key=HXIsAq

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

am vazut pozele tale si ca sa zic mi-au placut tare mult, sa o stapaniti sanatosi, este o mare realizare....

noi suntem in curs de achizitionare a unui teren de 500 mp, si ma intereseaza daca se poate sa-mi spui cate camere are casa ta, cat ocupa pe terenul tau (cred ca se numeste amprenta casei) si cat are terenul tau?


5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Terenul are 300 mp cu constangeri adica pe calcan si in stanga la 3 m de vecinul , in fata am spatiu de 4 m si in spate 6 m : din total de 30 m adancime pe deschidere de 10 m. am 3 camere jos si 3 camere sus 2cate o baie mica si una mare cu scara interioare si hol comun , practic sunt doua apt identice , sufragerie de 29 mp si dormitoare de 16 mp,.fiecare are bucatarie si o anexa a ei+ terasa la sud- parter si balcon la sud etaj + un balcon deaspura intrarii.. circa 120mp pe nivel : undeva la 7m lat pe 13,5 m lungime+terasa de 2m-latime la etaj si 3m la parter. Am facut sufrageria cu trecere ca sa nu facem un hol inutil. in plus la etaj am o scara catre pod mansardat de 3 m inaltime si se intinde pe toata lung casei in doua ape cu doua lucarne inca neamenajat .. dar am dus acolo toate cutiil;e, cartile, hainele de iarna etc. Mai avem de lucru inca..acum facem scara placata cu lemn...avem de izolat podul.
Stie cineva cum se poate izola podeaua lui sa nu fie pierderi de caldura, am doar placa de beton turnata la pod si fara izolare.. am pus peste niste scanduri deasupra cemerei lui andrei sa mai izoleze dar trebuie facut mai mult decat aatt ca pierdem o multime de caldura ..nu am tras inca incalzire in pod .

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by danilamonica

Daca vreti sa vedeti casuta mea.. ca acum e terminata...


http://community.webshots.com/slideshow?ID=275496044&key=HXIsAq

Monica



Felicitari Monica! Frumoasa casa, bine dimensionata fata de teren!
Eu am vazut pozele si te-as intreba: Ce fel este gardul? intai zidit si apoi pus un gard de lemn? Ce fel ai facut finisajul casei, clasic? adica interior-exterior cimentuit, apoi glet, culoare? sau ai adoptat vreo noua metoda?
Orice detaliu ne este de mare ajutor!
Chris- ai dreptate, si eu sunt adepta betonierei!
Monica, si eu am de gand sa-mi fac scara interioara placata cu lemn! Uite, la noi la Constanta este o firma pe care am vazut-o la Camex, are si site, daca vrei sa-i interoghezi, ca nu stiu preturi! http://www.hermann-mobila.ro/

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:





Bine ca n-a fost mai rau! S-a pierdut o parte din mesaje, dar important este ca noi ne vom relua discutiile si nu vom sesiza pierderea!

Eu va spusesem ca am ales si comandat Lindab caramiziu, si imi amintesc ca Deborah zicea ca si-a comandat usa Porta Doors. Wow! vreau si eu mai multe detalii, ca avem si noi ochii pe ele!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Doamne ce bine e la casa!ieri am stat la soare si m-am bronzat.Pe azi arata netul 25 de grade.Deocamdata sunt 8 grade, beau cafeaua de dimineata,ud florile iar apoi la soare la bronzat!
Fetelor daca ne ajuta D-zeu pe la sfarsitul lunii comandam usile de interior de la etaj.Cand vor fi puse o sa va pun poze.
Distractie placuta in continuare de sarbatori!

Magda si Bianca

Mergi la inceput