A mai construit cineva casa?! (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Anca 75, sa aveti spor la santier! si cat mai putine fire albe!
Daca spui ca la capitolul hartzogaraie apartinem de Primaria Constanta, spune-mi la eliberarea autorizatiei a fost ncesara vreo scoatere din circutul agricol? Constat ca cei care se autorizeaza in ultima vreme li se cer mai multe documente, sau mai stufoase.
Noi am scos din circuitul agricol doar suprafata pe care se construieste casa, iar altora, am auzit, ca li s-a cerut sa scoata toata suprafata. E cam bizar, totusi in curte voi avea si spatiu verde!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Tatiana nu a fost cu intentie, dar nu vei cheltui cati ti-ai calculat ci mult mai mult ca intre timp se scumpeste cimentul, varul, caramida, fierul, balastrul...etc.Oricum pe langa buzunar la construirea casei trebuie sa te tina si nervii.Dupa ce faceti cate un nivel spune-ne si noua la cati bani ati iesit.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Tatiana la fundatie de 150mp cred ca iti vor trebui cel putin 300 saci de ciment daca nu mai mult.Noi am bagat 440 in 200mp.Gandeste-te ca trebuie si la voi sa tina 450mp, la noi 600, nu-s de colo atatia mp!
succes

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

In general la pretul estimat cu care iti faci socoteala sa construiesti in regie proprie mai adauga un 20-30 % fiindca de la inceputul lucrrii pana la final mai apar cresteri de pret la material, manopera, pierderi(rugati-va sa nu va fure mesterii...mai bine platiti un sef de santier ca iese cheltuiala mai mica..da sa fie de incredere: poate sa dispara de la scule, cuie, ciocane la scandura caramida)
Si noi am ales o echipa care si-a construit o casuta de lemn si a locuit toata perioada cat au costruit..era din Moldova: astia nu m-au furat ca nu aveau relatii cui sa vanda, nu au plecat la alte lucrari cu materialul meu si nici nu s-a furat fiindca ei dormeau acolo. Deci gasiti echipe de incredere , eventual din alta localitate...
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

hai sa va zic cum ne-a facut noua calculul arhitecta, ne-a zis ca se vor duce in jur de 900euro pe metru patrat construit, nu stiu cum a facut ea calculul, calculele sunt la al meu sot ca le-a luat cu el sa mai bibileasca ce si cum si de ce..., cand se intoarce voi sti mai multe
da... nu-mi spune si mie nimeni ce parere avetzi de izolatzie de 15cm(sotzul vrea dar mie mi se pare exagerat de mult), si boiler care se incalzeste la soare, care mie iar mi se pare inutil, si e si ala vreo doua sute(cam asa), noi o sa facem casa tot in regie proprie- fara firma, noi speram pana in septembrie octombrie sa ne apucam

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Voi construiti in Belgia cu 900 E/mp? Depinde unde si cu cine faci.. eu am exemple de 350E/mp la cheie cu firma in Bucuresti si in provincie cu 20.000 E la rosu casa de 170mp cu acoperis + usi si ferestre in regim propriu... deci depinde de fiecare. Apropos? fetele cu 450-600 mp... de ce nu deschideti un nou subiect despre hoteluri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Edip sa-ti mai spun ca locuim 3 persoane?Adevarul e ca din 600mp, 170mp i-am inchiriat asa ca nu ne-a mai ramas asa de mult.Daca mai zic ca, casa era prevazuta si cu o camera de vreo 40mp in mansarda dar am renuntat ca totusi nu-i hotel.Am oroare de spatiile mici.
In privinta izolarii noi am construit cu caramida de 38, 2cm tencuiala interioara si izolam toti peretii exteriori(pe interior) inclusiv cei cu geamuri cu rigips si vata minerala care mai au 8 cm, plus tencuiala de exterior ajungem la pereti de 50cm ceea ce cred eu e f bine.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Tatiana am omis sa-ti spun ca , cu acei 440 saci de ciment s-au facut si 2 stapli mari rotunzi care tin casa avand in vedere ca avem deschideri mari(in demisol doar hala are 130mp aici sunt 2 stalpi, iar pe parter avem o deschidere de 60mp aici apare 1 singur stalp).

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Edip are dreptate in legatura cu costul unei case in provincie! Noi am avut la inceput 13.000 euro din care am cumparat terenul de 260mp cu 4.000 euro intr-o zona mai la marginea Craiovei dar intr-o zona locuita si cu toate utilitatile. Restul banilor adica 9.000 euro ne ajung sa ridicam o casa in regie proprie cu parter si etaj mansardat adica un perete are numai 1,5m ceea ce e convenabil, sa o acoperim si sa o tencuim. La parter avem un living de 46mp baie de servici, bucatarie in stil american si camara. Scara interioara e pe rotund iar la etaj avem 3 dormitoare de aprox 16mp fiecare si baie. In fata casei in dreptul bucatariei e prevazuta si o terasa pe rotund cu raza de 2 m pe post de loc de luat cafeaua vara. Amprenta casei e de 73 mp.
In momentul de fata am terminat de turnat stilpii si urmeaza planseul.

Proiectul pe care l-a facut arhitecta special pentru noi (casa se numeste Rodica) a costat 15 milioane plus taxele pentru avize studiul geotehnic, si alergatura mea.
Inca nu am idee cit ne vor costa bransamentele apa curent si gaze.

A si neavind canalizare tot din banii astia am facut si o fosa de 16mc turnata in ciment.

Am avut o sansa cred cind am cumparat terenul foarte ieftin, apoi arhitecta e o cunostiinta, meseriasii sunt din cartier si i-amangajat la lucrare adica fara mincare, caramida am luat-o la pretul nesperat de 2.058.000 lei/mc. Sper sa tina si sa gasim si tigla ceramica la un pret bun deocamdata am gasit numai tigla din beton cu 19.000 lei/bucata si intra cam 10 bucati la mp.

Pentru restul adica garaj, gard si finisaje asteptam finantare !

M-am gindit sa scriu toate astea ca poate va intereseaza si va faceti si o idee. Am facut si poze in diverse stadii dar urmeaza sa le pun im album.

Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Cele care inca nu v-ati acoperit casa sa nu luati tigla de Tarnova ca riscati sa va ploua in casa nu dupa cativa ani ci la prima ploaie.
E f ieftina dar de banii aceia si e.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput