A mai construit cineva casa?! (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Tatiana nu stiu daca ai intrat pe www.constructii.ro sunt multe lucruri interesante.
In ceea ce priveste beciul noi il vom face sub garaj, am avut asa la casa veche, e foarte comod nu trebuie sa intri in casa ca sa iei ceva din beci, plus ca nu mai trebuie sa sapi pe sub casa.

La fundatie au intrat pe total 100 saci de ciment si 4 masini de piatra de 16 tone. Am facut mai intii talpa fundatiei de 50 cm latime pe 75 cm adincime in care am folosit piatra mai mare si apoi am facut fundatia de 30 cm latime pe 85 cm in care am folosit alt tip de beton facut cu piatra mai mica si nisip. O parte din fundatia de la suprafata cam 35 am este sub cota 0 asa ca va trebui sa umplem spatiul cu pamint.

Am uitat sa va spun ca ne-am apucat deconstruit desi nu avem inca autorizatie de constructie dar in paralel facem si demersurile pentru obtinerea ei.


Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Edip, aici arhitectul se plateste cu 7% din valoarea casei, asa ca tot interesul sa ti-o faca mai scumpa, plus ca cei 900euro sunt calculatzi ca si cum ai face-o la cheie, prin firma, si sa-i mai lipseasca doar mobila, covoarele si perdelele, deci cu baie bucatarie, podele, incalzire. Oricum costurile se vor reduce facand in regim propriu, dar arhitectul iti calculeaza la cheie, sa-ti ia banii

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Tatiana, este util demisolul, dar cand o sa vezi cat de mult costa (gandeste-te cat beton intra acolo) cred ca o sa preferi sa-ti aduci boranele de muraturi prin DHL din NOua Zeelanda, si sa-ti schimbi bicicleta in fiecare zi :)) Parerea mea e ca nu merita sa dai cateva mii bune de euro in plus doar pt un spatiu de depozitare...mai ales daca bugetul e modest. O sa vezi cum evolueaza lucrurile, or sa-ti vina tot felul de idei la finisaje, care or sa-ti ridice costurile multisor. Am fost la Expoconstruct saptamana trecuta si am vazut nishte chestii....off, de-am avea bani macar de cateva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jilgin spune:

Dragii mei,
Am de gand sa cumpar si eu un teren pentru constructia unei case,teren pe care l-am si vazut ,insa mai am de alergat pt a sti exact situatia lui juridica.Pe acest teren au aruncat gunoi toti vecinii si toata strada ,astfel incat pe toata suprafata lui,adica 210 mp,e gunoi,moloz,caramizi etc cam de un metru inaltime. E si un nuc si multi arbusti pe care trebuie sa ii elimin.Stie cineva cum se procedeaza cu gunoiul asta? Daca as face contract cu o firma de salubritate cam cat ar costa si daca mai exista o alta posibilitate de a face curat pe ac teren cam care ar fi aceasta...? Sotul meu spune ca trebuie excavat si pamantul si dat cu o substanta care omoara orice planta care ar putea creste...si apoi tasat pamantul cu nu stiu ce utilaj.Deja sunt in ceata! As vrea sa stiu de la inceput cam cat se mai adauga peste costurile constructiei,macar estimativ daca se poate!
Va rog din suflet luminati-ma si pe mine cu pregatirile necesare pt constructie in situatia data.As vrea sa construiesc in regie proprie si sunt abia la inceput!
Va multumesc mult si contez pe sprijinul vostru! Va admir pe toti care ati luat taurul de coarne...Jilgin si bebe Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

In ce sector se afla terenul tau?

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jilgin spune:

Draga Raluca,
Terenul e in sectorul 6 ,mai precis in Giulesti.Astazi am fost la primarie,la biroul de urbanism si mi-au spus ca in zona POT-ul este de 60% cu posibilitate de pana la 75% iar constructia maxima permisa e P+4 etaje...ma rog si alti indici de astia.Mi-au zis ca daca vreau sa construiesc imi trebuie oricum PUD-ul si sa iau legatura cu un arhitect.Fac inca o dat apel la cei care au intampinat problema cu gunoiul...( la mine sunt cel putin 210 mc)...Jilgin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor,

Off, asa de prost stau cu timpul si nu am timp sa va citesc dar mai sa va scriu.

Ne-a ajuns in sfirsit ieri lemnul pentru acoperis, lemn care trebuia sa soseasca in saptamina de dupa Paste!

Mesterii bolborosesc toata ziua ca nu au de lucru ca nu ne vin materialele.
Deci ne-a sosit lemnul au dat telefon la ora 6 fara zece dimineata, scoala-te si fugi la casa sa vezi cind descarca, numara sa vezi ca sunt atitea bucati de grinzi cite ai cerut.

Si ... surpriza! Dupa ce am stat doua ore in ploaie cit au descarcat materialul sa vedem ca este doar jumatate din lemnul comandat. Adica pardon, sa vad nu sa vedem, ca sotiorul a plecat la 8 la servici asa ca pe cine oare raminea problema de rezolvat? Va dati seama ce nervi. Aveam lemnul pentru acoperis si pentru planseul dintre etaj si mansarda. In loc sa ii platim 45 de milioane a fost 26 . Asa ca fugi in piata si cauta sa cumperi restul lemnului , binenteles mai scump si nu taiat la dimeniunile cerute. Asa ca in loc sa iau grinzi de 4.30m a trebuit sa iau de 5 m si asa mai departe.
In final la ora 11 a fost rezolvata problema cu lemnul , fugi acasa ca surioara venita pentru doua saptamini din strainataturi ma astepata sa plecam la cumparaturi si sa ne intoarcem inainte de a trebui sa ne culcam odraslele (2 eu +2 ea)



A trecut si asta .
Azi mi-am lasat telefonul acasa si am venit pe la servici (sa va citesc un pic si sa imi verific mailul ca in rest nu servesc inca un an sau poate mai fac unu sa mai stau doi ani acasa Poa sa sune mesterii cit vor lemne au, cuie le-am luat....

Mi-am facut calculul frumos in carnetel cit ne-u costat toate pina acum da mi-am uitat carnetelul ca sa va scriu si voua
da promit ca zilele astea va dau toate detaliile care sper ca va vor fi utile pentru cele care incepeti acum.

TatianaS incearca sa iti faci un calcul pentru fundatia in functie de cit de adica este. Cu ce o torni manual sau cu CIFA?

Uite cum faci socotesti cit metrii liniari de fundatie ai si cit de inalta si socotesti ca intra aprox 6 saci de ciment la un m3 de beton . Poti sa iti aproximezi macar betonul la care mai adaugi balastrul
Noi nu ne-am facut demisol fiindca am inteles ca te ajunge foate scump dar avem o fundatie de 1.40 in pamint + 1 elevatia ( inaltimea de afara ) Ne-a costat 7000 euro fara a pune la socoteala lemnul pentru cofrag). Manopera a fost 1500 de euro pentru fundatie (fara elevatie) + ca au facut manual betonul 20 000 000 pentru fundatie si 14 000 000 pentru elevatie + placa
casa are 120m2 pe nivel deci 240 locuibili iar podul il transformam in mansarda dar facem doar o camera mare in care visam sa punem niste aparate de gimnastica, o masa de biliard sau de ping-pong!

Nu stiu acum cit ciment am bagat o sa va scriu zilele astea detalii si sper sa reusesc sa am timp sa imi fac si un album .
Cred ca asta doar cind plecam inapoi spre Franta si ne linistim pentru un an cu constructia casei.


Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

quote:
Originally posted by jilgin

Draga Raluca,
Terenul e in sectorul 6 ,mai precis in Giulesti.Astazi am fost la primarie,la biroul de urbanism si mi-au spus ca in zona POT-ul este de 60% cu posibilitate de pana la 75% iar constructia maxima permisa e P+4 etaje...ma rog si alti indici de astia.Mi-au zis ca daca vreau sa construiesc imi trebuie oricum PUD-ul si sa iau legatura cu un arhitect.Fac inca o dat apel la cei care au intampinat problema cu gunoiul...( la mine sunt cel putin 210 mc)...Jilgin



S-ar putea sa te coste destul de mult daca incerci sa arunci gunoi.. daca e de tip fiare vechi poti gasi niste tiganusi dispusi sa il colecteze..daca nu trebuie musai sa iei legatura cu ADP/REBU si sa vezi cat te-ar costa o masnia de moloz, vezi cati mc incap in una si faci socoteala..dar din cate am auzit este peste 2 mil o asemenea masina.
Noi am avut putin si noroc ca l-am dus cu papucul unui prieten sapatamanal la Mogosoaia unde avem un teren a carui cale de acces am pava-o cu resturi de caramizi, pietre etc. Restul cuie sarme samd le aruncam noi cu sacii de polietilena la tomberanele alea mobile de pe la coltul strazii.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Buna ziua la constructori!

Trecem la alt nivel????
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49363" target="_blank"> AICI



Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Referitor la indepartarea gunoiului, noi am gasit mai multe firme in ziar (anuntul telefonic) care presteaza activitati de excavare, carat pamant, moloz. Costa cam 2-2,5 mil. basculanta, unii vor bani si pe excavat (atentie, nu le dati). Nu ne intereseaza unde duc ei gunoiul, este treba lor. Tot ei stiu si de unde puteti face rost de pamant fertil, pentru ca dupa ce scapati de gunoaie veti avea nevoie de pamant curat pentru gradina. Noua ne-au adus si piatra de rau pentru garduri si ziduri. Sunt unii pe sos. Fundeni, langa benzinaria Shell, aproape de intersectia cu Colentina.
Succes!

Mergi la inceput