FIV (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Multumesc Lachi – draguta ca intotdeauna.
Deocamdata ma stradui sa ajung cu moralul “la nivelul marii” pe urma mai vedem ce “plan de atac” vom folosi……


Luli si ... atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Lachi, asta chiar ca e super: 'somaj tehnic', imi dau seama ca la mine chiar asa e ...
Momentan nu stiu ce sa fac, sa ma bucur ca nu am probleme de coagulare sau sa ma enervez ca in acest caz nu stiu care e cauza opririi in evolutie a sarcinii...

In rest astept sa treaca vremea,sa 'se refaca echipamentul' si sa continui lupta...

Mishi, Teli va tin pumnii...

Luli, daca ai nevoie de un colac, suntem aici...

A, am primit ceva dragut: sa vi-l 'arat' si voua:

"Ma gandeam ca o floare e prea putin sa va trimit,
apoi privind florile acestea imi dau seama, inca odata, ca nici ele nu sunt de ajuns
pentru zambetul vostru
pentru frumusetea voastra
pentru bucuria din suflet
pentru minunea vietii pe care puteti sa o daruiti (aici noi lucram inca)
si pentru multe alte motive si atunci nu pot decat sa ma inclin in fata voastra, minunate doamne si domnisoare si sa va spun inca o data:
La multi ani! "

... sa dea Dumnezeu la anul sa le fi bifat pe toate...
Haideti ca m-am lungit...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Superb Lauras...esti o tipa sensibila .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

fetelor eu am facut FIV pe 23 noiembrie,din pacate nu a reusit deoarece s-a dezvilupat decat un singur embrion.mi-au bagat un embrion si normal ca nu a prins.am facut aici in germania dar doctorii de aici nu sunt ca ai nostri.astia de aici pur si simplu nu isi dau interesul deloc,mai ales daca nu esti de-a lor.de 4 luni de cand am facut FIV nu am fost la nici un control deoarece mi-au spus ca nu trebuie sa ma duc la control daca nu am ramas gravida.au spus sa ma duc doar cand mai decid sa imi fac dinou FIV.eu am auzit ca trebuie sa ma duc deoarece se pot forma chisturi.asa e?eu nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma duc.sunt sanse sa se faca chisturi?sotul are probleme.spermatozoizi lui sunt lenesi si nu pot fecunda avulul.www.emuleitalia.neti din ro i-au dar pregnyl injectii.are sanse sa se faca bine?astept raspuns.va doresc bafta la toate care vor sa faca FIV.va pupic.LA MULTI ANI la toate fetele!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Buna fetele,

Discutam cu sotul in seara asta despre un eventual FIV(noi incercam sa avem bebe de 3 ani) si vroiam sa va intreb daca inainte de FIV este absolut necesar sa fac HSG(imi e frica numai cand ma gandesc la asta).

Va pup dulce si va doresc sa vina cat mai curand la toate,
Flori



"Fericirea suprema a vietii este convingerea ca suntem iubiti"-Victor Hugo

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

fetelor,
Flori76: Mie mi s-a recomandat sa fac HCG, nu pentru a vedea daca trompele sunt permeabile ( nu ar fi avut nici o importanta pt. FIV+ICSI ), ci pentru a vedea forma uterului. Oricum, nu ai de ce sa fii speriata, in cea mai rea situatie e ca la ciclu, e suportabil.


Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Buna dimineatza fetele si mult succes celor cu emotii!

Flory este obligatoriu sa-ti faci HSG desi n-ai nevoie de trompe pt fiv! Dar in unele cazuri cand sunt probleme cu trompele se poate forma un anumit lichid care e toxic pt embrion. Deci doctorul trebuie sa stie clar ce este in interior si cu aceeasi ocazie iti sunt verificate ovarele, uterul, endometru ...tot!
Aici, mie mi-au facut anestezie si n-am simtit absolut nimic! Am adormit pe la 8.00 si m-am trezit la 10.00! Peste vreo 3 ore mi-au adus resultatul cu poze cu tot, iar pe la 16.00 am plecat acasa!
Bafta multa,

Melania



Perseverenta genereaza succesul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Fetele, buna dimineata!
Am o veste importante pt cele ce fac FIV curand.
Atentie la Menogon ca iar e criza pe piata .La Giulesti e la 600 mii fiola iar la 2NA nu mai au.Eu am procurat luni cu mare noroc de la 2NA 50 de fiole cu 391.000 lei/fiola dupa ce am asteptat vreo trei ore sa le trimita din nu stiu ce depozit.
Ocupati-va din timp de procurarea tratamentului ca e pacat sa dati o gramada de bani in plus.
In rest , eu am intrat in linie dreapta din data de 7 cand am facut prima tura de menogon.
La Giulesti inca se fac f multe FIV-uri (spre deosebire de Medsana unde parca a zis cineva ca s-a cam sistat pt martie), e full , am inteles ca dupa ET trimit pacientele acasa in aceeasi zi din lipsa acuta de paturi.
Va urez succes la toate,Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

eu mai am 41 de fiole de menogon si una de diphereline 3.75

daca se ajunge la FIV nu mai conteaza starea trompelor, dar conteaza starea uterului. HSG-ul ar putea fi util in acest sens, insa NU iti da nici un indiciu despre ovare sau endometru, pentru acestea din urma se fac alte investigatii (dozari hormonale, ecografii transvaginale)

bafta fetelor, sa auzim de


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri

Aseara,dupa ce am postat intrebarea,am dat o cautare pe google(nu mai aveam rabdare) si am vazut ca pt FIV nu sunt necesare trompele uterine.
Ceea ce nu v-am spus este ca eu am facut doar analizele hormonale si sotul o spermograma in urma careia face tratament cu Doxytab(am inteles ca este doxicilina).Analizele mele sunt ok si as fi vrut sa va intreb care ar fi urmatoarea investigatie pt mine?Poate monitorizarea ovulatiei sau altceva?

Va pup dulce pe absolut toate.



"Fericirea suprema a vietii este convingerea ca suntem iubiti"-Victor Hugo

noi

Mergi la inceput