Miresele anului 2005 (9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Multumesc, floricika, mi-au mai confirmat si altii dar voiam sa aud mai multe pareri. De pontul cu fiolele de vitamina C luate in doza soc stiam si eu, chiar merge.

quote:
Originally posted by floricika

Angelique, 500 euro pt formatie nu este mult. Parerea mea....



Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Bibyrox,felicitari pt. finutzi!!!!
Ati fost f. frumosi!!!!!

http://community.webshots.com/user/zozela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Eu nu am fost dimineata, cred ca despre altcineva e vorba. Eu merg de regula sambata dupa masa sau duminica la pranz. Am luat odata (in toamna) jerbere multe vreo 30 la numar cu numai 200.000 tot buchetoiul, margarete - un brat, nu exagerez, cu 300.000. Sau trandafiri cu 30.000-40.000 firul. Adevarul este ca al meu logodnic se pricepe sa negocieze nu gluma. De, doar este turc...:)))


quote:
Originally posted by AndreeaCristina

Fetelor va multumesc mult pentru raspuns.

Loreg am si uitat de pampoane de masini, cam cit au costat??

leyla ce inseamna de dimineata, pe la ce ora?? si te mai rog ceva - poti sa-mi dai si mie niste exemple de preturi, ca sa-mi fac o idee pina ma voi duce acolo??? in florarii un trandafir este de la 60,000 - 100,000 si un cirn imperial cam 160,000 lei....please



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

Angelique, 500 de euro nu este mult pentru o formatzie.E chiar bine.
Unde itzi faci sandalele?Aici in Constantza exista magazin care face la comanda?Spune-mi shi mie te rog.Ashtept raspuns shi cu cameramanul.Scuze ca te innebunesc de cap , dar shtii cum e cu stresul nuntzii.Pana nu le vezi pe toate rezolvate n-ai linishte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Hai sa zic si eu cate ceva in legatura cu florile: pai e normal sa fie mai ieftine la en gros...dar...ok, le luati de acolo si mai departe??
In primul rand o florarie care se respecta nu lucreaza cu florile venite de afara, pentru care nu poate garanta calitatea. In al doilea rand, chiar daca accepta, va adauga manopera, accesorile si verdeata..si tot acolo iesiti...doar ca v-ati ales cu un drum in plus pe cap! Adica vineri inainte de nunta in loc sa stati potolite, sa va faceti frumoase si sa incercati pe cat posibil sa va relaxati pentru a doua zi, voi umblati prin angro-ul de flori??
In alta ordine de idei, tare ma tem ca nu aveti experienta sa identificati marfa de calitate, ca de negociat poate negocia oricine, dar stiti oare ce anume negociati? Cutuma aceea "am luat flori de multe ori si au fost foarte frumoase si au tinut mult" pentru cineva care tine la nunta lui nu mi se pare suficienta pentru a garanta ca exact la nunta nu se intampla pocinogul.
Asa ca mare grija ce negociati si la ce faceti rabat...este foarte posibil sa constati ca a-ti facut rabat exact la ce nu trebuia...parerea mea!


Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreg spune:

AndreeaCristina - pe pampoane nu-mi mai aduc aminte exact cat am dat; pe cele mari cred ca 100.000 iar celelalte cca 50-75.000/buc.Oricum eu m-am trezit in al 12-lea ceas si am avut noroc ca am gasit pt ca de obicei (ziceau ei) le fac mai mult la comanda. Am vazut si eu unele si aratau super bine; ideal ar fi sa te duci prin magazine sa vezi niste preturi si dupa aceea negociezi cu ei; tragi de pret in jos..cat poti de mult.
ralucah: de multe ori chiar nu conteaza de unde se aprovizioneaza florariile, ci cat de frumoase sunt aranjamentele. Poate ca patronii de florarii nu se duc in p-ta de flori, dar au cam aceeasi furnizori ca si cei care isi vand marfa acolo(de retinut ca de multe ori marfa indigena este mai scumpa decat cea importata), iar pentru intreprinzatori conteaza sa-si scoata profit.Prietenii nostri si-au facut aranjamentele pt nunta la o florarie de pe Mosilor si pana sa ajunga la biserica pierdusera trandafiri din lumanari si din buchetul nasei; ca sa nu mai spun ca multe din frunze erau "trecute". Mie mi-a facut aranjamentele o d-na care lucreaza in acest domeniu la Cotroceni, cu flori cumparate de la en-gros-isti in joia de dinaintea nuntii; nu mi-a cazut nici o floare si mai mult decat atat s-au pastrat pana luni, dupa nunta. Exista niste solutii cu care se trateaza florile ca sa fie proaspete mai mult timp.
Nu te supara pe mine pentru toate astea, dar cred ca pana si cele mai renumite florarii practica aceste "tehnici", altfel cum crezi ca ar tine toate aranjamentele, ca doar nu le fac pe toate cu o zi inainte?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/loredana_gherghelas/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaCristina spune:

Eu banuiesc ca acolo se gaseste si verdeata respectiva, ca de aia este en-gros de flori, asa cred. Eu am vorbit la 2 florarii si au spus ca nu este nici o problema daca aduc florile din alta parte, voi plati la ei doar luminarile si manopera si in cazul asta, clar iese totul mai ieftin.
Eu am facut niste buchete si luminari la celebra florarie iris, din pacate am fost toatl dezamagita: culoarea trandafirilor nu era cea pe care o alesesem initial, cu toate ca ii aratasem din vaza si nici aranjamentul nu m-a dat pe spate.
Tocmai de aia m-am gindit sa aleg eu trandafirii, inca nu sint convisa ca este bine, tocmai de aia v-a intrebat pe voi ce credeti.

Snt deschisa la orice sugestie si nici incapatinata nu sint, imi voi da seama daca merita sau nu.

Nu stiu insa altceva: de acolo te obliga sa cumperi minim o anumita cantitate de flori?? sau poti sa cumperi cit vrei??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaCristina spune:

leyla
am incurcat borcanele, despre program a spus Loreg, scuze.
Loreg
multumesc pt informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Da, eu stiu ca te obliga la anumita cantitate. Adica nu te duci sa ceri 5 fire de trandafir ca nu-ti da nici unul. Florile sunt legate la snop, nu stiu de exemplu 25 de fire de trandafiri, 50 de fire, 100....Cam asa. Si intr-adevar se negociaza.....la greu. Scad mult la pret numai ca sa nu te duci sa iei de la vecinul...
Eu am noroc cu pampoamele ca mi le face gratis o prietena a mamei. I le-a facut si surorii mele cand a fost mireasa si ies super. Si i-a facut lui sormea 2 mari, si muuulte, mmuuuulte mici, nici nu a avut unde sa le puna, si acum mai are si le pune pe amabalajul cadourilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Fetelor... eu voi lipsi cateva zile pentru ca am avut un necaz... a murit bunicul meu.

Am actualizat listuta atat cat am putut... daca cumva am sarit pe cineva o rog sa ma scuze si sa-mi trimita un mesaj pe email (bibyroxx@yahoo.com).

Multumesc frumos!

Va pupa fata!


Orice este posibil daca nu stii despre ce vorbesti...
Roxxy

Creatiile mele
Pt. Miresicile 2005

Mergi la inceput