Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Si eu am TSH la limita inferioara, 0.28 din cate-mi amintesc, voi verifica sa nu gresesc. Aceasta hipertiroidie la mine se manifesta cu tahicardie, agitatie, insomnii, caderea parului si senzatia de nod in gat si sufocare. De asemenea am si gusa polinodulara, dar cu toate acestea medicul endocrinolog nu mi-a dat tratament si nici nu mi-a spus ca ar fi probleme in a ramane insarcinata.
Fetelor care aveti TSH apropiat de al meu, urmati tratament pentru hipertiroidie?

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

ptr toate analizele hormonale poti sa mananci si sa bei cafea. Cand se face hemoleucograma atunci nu mananci dar la hormoni e OK mancat si baut.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Originally posted by speranta

Vickic,val. la mine sunt:
TSH = 0.7 (NORMAL 0.4-7.0)
T3 = 0.8 ( 0.6- 1.9)
T4 = 8.6 (4.8-11.6) stiu ca val. sunt in limite, dar un pic spre lim. inferioara la primele doua si diagnosticul este hiper, plus ca mai am un mic nodul pe tiroida. Mie nu mi s-a spus ca nu am voie sa raman insarcinata. Durata CM s-a scurtat la 20-25 de zile(dar destul de mult si tine 4-5 zile) sunt agitata, nervoasa,insomnii, de fapt asa am fost dintotdeauna am dormit f. putin, maini si picioare reci, palme si talpi care transpira,par gras,nu am fost grasa niciodata-dar nici nu sunt slaba,senzatie de nod in gat. Acum de ultima ora transpir noaptea pe piep ,intre sani.




Speranta mai ai o sora in Canada. Si eu acuz exact aceleasi simptome, numai ca la mine medicii dupa mai multe analize si ras-analize mi-au pus diagnosticul de hipo.
o sa revin si eu cu o descriere mai detaliata cum au inceput problemele la mine.

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Loma, tu ti-ai facut si ATPO(analiza de care zicea Mika), ce valoare are? Si pana la urma faci tratament cu hormoni tiroidieni?
Si pentru ca maine este ziua noastra pentru toate fetele sanatate,cate un si cate o de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Speranta mia sorella, nu mi-am facut ATPO-ul si nici nu ma mai intereseaza, de altfel nu mai iau nici un tratament, de prin 95.

Eu am avut niste experiente proaste cu doctorii de la Parhon.

Am avut o gusa polinodulara tiroidiana, destul de vizibila, initial am mers la un mare conferentiar doctor la Parhon, un nebun, care m-a vazut, m-a ciocanit la picioare cu niste ciocanele, m-a mai studiat un pic si imi zice, a pai nu ai nici o problema cu tiroida, ai gatul stramb, adica coloana cervicala zice el, (eu am si un gatulet mai lung).
Am fost, mi-am facut radiografie la gat, aiurea coloana cervicala normala, oi avea eu gat de lebada dar nu e stramb domnule . Deci tiroida era problema.
Ma duc inapoi la Parhon, dar de data asta la o doctorita, care cum ma vede imi zice ca sunt hipertiroidiana, si ca deja ochii imi ies din orbite, ca am si hipertensiune, sa nu mai mananc sarat,( mama o alta nebuna), eu care am o tensiune f. mica si adorm pe drum pe unde merg, apoi imi face toate analizele si dozarile hormonale si stupefiata ajunge la concluzia ca sunt hipotiroidiana, desi zice ea simptomele sunt de hiper ca sunt slaba si am gusa, intr-adevar eu sunt cam slabuta, dintotdeauna am fost asa, si acum la fel, dar eu ma bucur . Si ma baga pe euthyrox, de fapt imi zice ea ca asta e medicamentul minune, ca ea il da si familiei ei, inclusiv sotului ei, care l-a si operat de tiroida, si ea lua.

Deci am inceput (prin 92-94) tratament ptr. tiroida, cu Euthyrox vreo trei luni, dar m-a dereglat si mai tare, in sensul ca mi-a dat o depresie nasoala si ciclu imi venea total aiurea, imi era frica sa stau singura in casa, si ma apucase o frica teribila de moarte, apoi am intrerupt tratamentul, si am mers la o alta doctorita care mi-a dat Levothyroxine. Levot. l-am suportat destul de bine, si starile alea anxioase au disparut total, insa gusa tot la locul ei bine mersi.
Apoi am citit in cartea Mariei Treben despre gargara cu dragaica pentru gusa tiroidiana, si in 6 luni am rezolvat-o f. bine (asta in 95), s-a dat inapoi, insa am ramas cu nodulasii (f. mici) si acum nu ma deranjeaza deloc. Doar cand sunt f. f. suparata si plang atunci mai am senzatia de sufocare, in rest nu ma deranjeaza.
Am renuntat sa mai fiu cobai la toti nebunii.
Daca simt in special iarna ca se mai inflameaza incep iarasi cu gargara de dragainca si merge f. bine.
As fi putut continua cu Levothyroxine insa am observat ca pe mine orice substanta chimica ma afecteaza chiar daca imi face bine, prefer sa o iau numai atunci cand e musai.

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Si eu am Loma niste amintiri urate legate de Spitalul Parhon, nu neaparat datorita doctorilor, ci a mizeriei din spital si a faptului ca nu aveau nici aditivii pentru analizele de baza.

Dar pentru hipertiroidie stiti cumva vreun tratament naturist?



Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Tanaion,asa cum zicea si Loma - dragaica(sanzienele)este buna pentru orice disfunctie a tiroidei, indifent ca este hipo sau hiper.
Eu am facut ceai si l-am baut de cate ori am avut ocazia,stiu ca se face si gargara-nu stiu cum e ma bine. De asemenea din ce am mai citit si am consumat personal a fost si ceaiul de salvie , ceaiul de ghimpe(pentru nodulii tiroidieni)-am facut amestec din plante.
Vit. A, B1,C si Ca si dimineata pe stomacul gol o lingura de ulei de masline,polen 2 lingurite - tot dimineata. Ceaiurile pot fi indulcite cu miere de albine in care se poat adauga 1,2 lingurite de otet de mere de la magazinele naturiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Multumesc mult Speranta.
Si eu am toate simptomele descrise de tine, dar cel mai rau ma deranjeaza tahicardia. Am uneori pulsul 100 fara sa fac nici un efort, mi-l masor stand. Am consultat si un cardiolog care mi-a zis ca nu am nimic la inima, ca pulsul creste in momentele in care tiroida isi descarca hormonii.
Problema este ca pulsul acesta ridicat am ajuns sa-l am foarte des si imi da o senzatie de oboseala continua, chiar daca nu fac efort.
Am ajuns din nou la endocrinolog, care mi-a zis ca atata timp cat analizele mele sunt in limitele normale, desi TSH-ul foarte jos, nu e necesar sa fac tratament hormonal.

Voi incerca si eu tratamentele tale naturiste.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Tanaion, tahicardie, am avut si eu, si la fel inima era sanatoasa, dar dupa ce am facut gargara cu sanziene nu prea m-am mai confruntat cu problema asta.

Ca sa-ti ajuti inima la bombardamentele tiroidei, ia Panangin sau Aspacardin. Contine potasiu si magneziu si iti ajuta inimioara.
Medicamentul asta mi-l recomandase in trecut doctorita mea, cea care mi-a dat Levothyroxina.

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Nu stiu ce merge mai bine, insa as inclina sa cred ca gargara cu infuzie de dragaica (sanziene) ar fi cea mai indicata, ca tot in cartea Mariei Treben parca se specifica ca nu ar fi indicat sa bei prea mult ceai de dragaica, cel mult 2 cescute pe zi.

Eu faceam asa, incalzeam cam o cana, si cand ajungea la fierbere o lasam putin sa se raceasca si apoi o puneam intr-o cana si opaream cam o lingura de planta. O lasam sa se raceasca pana ajungea calduta si apoi faceam gargara, in carte specifica sa faci gargara cat mai profund, si faci operatiunea asta cat de des poti pe zi, eu faceam de 2 ori dim si seara in cursul sapt. si in week end cam 3-4 ori.
Ceaiul sa fie proaspat de fiecare data, de asta faci o cantitate mai mica.
Un alt avantaj a fost acela ca nu am mai facut nici o amigdalita, vreo cativa ani dupa.

De fapt ceaiul de dragaica am inteles ca este un antiinflamator f. bun, si ca vindeca si infectiile de la rinichi, era descris un caz in cartea aceea.

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput