Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Speranta si Iulia,
inca o intrebare: ce simptome aveti voi? aveti ciclul regulat si ovulatie? (pentru ca al meu tocmai s-a dereglat, e din ce in ce mai putin cantitativ si la intervale mai scurte, banuiesc ca nu am nici ovulatie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Fetelor recunosc ca nu ma pricep...am si eu citeva ? Ce analize trebuie facute pentru tiroida? Am citit ceva de TSH, T3 si T4...mai sunt si altele? Se fac din singe..in orice zi..in orice moment al zilei ..pe mincate sau baute..? Si cit costa? In cit timp ti se da rezultatul?

Sa nu depunem armele si vom reusi! Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Eu am TSH-ul extrem de mic.Practic tiroida mea nu produce deloc hormoni. Mi-a iesit TSH-ul= 0,010 in conditiile in care val. normale sunt intre 0,27-4,2. Referitor la simptome aferente CM nu prea am. Eu am CM regulat (27-28 zile), mai putin luna trecuta in care am avut intarziere 5 zile( niciodata in viata nu mi-a intarziat) si am ovulatie pt ca am fost la control si am facut echo vaginala si mi-a zis ca am un folicul de 13 mm pe ovarul stg. Deci...ovulez! Sa vad luna asta cum ma comport!
Cataanalizele pt tiroida sunt asa cum ai scris si tu: TSH,T3, T4, facute in orice zi, dimineata pe nemancate, din sange, costa in jur de 200.000 lei o analiza( deci cam 600.000 lei toate), dar asta depinde de lab la care le faci. Eu le-am facut la Medicover si mi-a dat rezult in 5 zile lucratoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Cata,
ma tem ca nu pot sa-ti raspund pt Romania, dar in orice caz ajunge sa iti masori TSH-ul pt inceput, se ia putin singe pentru asta si probabil ca pina primesti rezultatul dureaza citeva saptamini (in Canada aproape o luna, dar de...)
Hipertiroidia nu e prea des intilnita, asa ca nu cred ca trebuie sa-ti faci grii daca nu ai niste semne manifeste. Dar poti sa iti faci analiza, din cite stiu e recomandata chiar daca vrei sa ramii gravida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Matusa mea a avut (are) hipertiroidie, motiv pt. care a fost pensionata pe caz de boala. Cu toate astea, la 26 de ani a nascut un copil sanatos si pe urma a mai facut 20 de avorturi in 15 ani pana cand a intrat la menopauza, din cauza ca nu a mai vrut copii.
Deci se poate ramane insarcinata, dar nu stiu daca e indicata sarcina, numai dr. poate sa spuna.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxee spune:

Iulia, nu trebuie sa-ti faci prea mari probleme. Vezi, si Maria are aceeasi parere.
E-adevarat, daca se dovedeste ca boala e in faza acuta, trebuie s-o tratezi, dar statisticile sunt incurajatoare: se spune ca peste 90% din cazurile tratate (bine) pot sa nu mai manifeste stari acute niciodata.
Nedumerirea mea e urmatoarea: tu spui ca tiroida ta nu produce hormoni aproape deloc. Asta e disfunctie, ceea ce s-ar traduce in hipotiroidie. Hipertiroidia se manifesta cu secretie de hormoni tiroidieni in exces.
In orice caz, vis-a-vis de fertilitate si sarcina, ambele sunt tratate la fel. Se considera ca persoanele care manifesta o boala de tiroida sau au manifestat-o candva sunt mai predispuse la probleme de fertilitate, iar in caz de sarcina, incidenta opririi lor din evolutie sau incidenta avorturilor spontane e mai ridicata decat la alte persoane.
Despre asta poti citi mai multe aici http://thyroid.about.com/cs/pregnancy/a/fertility.htm

Asa ca, draga mea, capul sus! Va fi !
,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Roxee ai dreptate. Am gresit. Produce prea multi hormoni. La mine T3 e mare si inhiba TSH-ul care este foarte mic. Am vrut sa zic ca tiroida mea nu produce aproape de loc hormoni TSH pt ca e suprimata de productia prea mare de T3. T3 asta mare imi da mie batai de cap si influenteaza TSH-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Vickic,val. la mine sunt:
TSH = 0.7 (NORMAL 0.4-7.0)
T3 = 0.8 ( 0.6- 1.9)
T4 = 8.6 (4.8-11.6) stiu ca val. sunt in limite, dar un pic spre lim. inferioara la primele doua si diagnosticul este hiper, plus ca mai am un mic nodul pe tiroida. Mie nu mi s-a spus ca nu am voie sa raman insarcinata. Durata CM s-a scurtat la 20-25 de zile(dar destul de mult si tine 4-5 zile) sunt agitata, nervoasa,insomnii, de fapt asa am fost dintotdeauna am dormit f. putin, maini si picioare reci, palme si talpi care transpira,par gras,nu am fost grasa niciodata-dar nici nu sunt slaba,senzatie de nod in gat. Acum de ultima ora transpir noaptea pe piep ,intre sani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Multam fain fetelor..Iulia si Vickic...mi-am facut programare pentru maine la endocrinolog la Centru Medical Unirea..la o consultatie, sa vad ce imi spune...am inteles si preturile sunt ok...si iti da rezultatele destul de repede..

Sa nu depunem armele si vom reusi! Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Multumesc, Iulia si Speranta,
saptamina viitoare fac si eu alte analize (probabil T3, T4)si va tin la curent cu ce zic doctorii canadienii despre asta.
si cind ma gindesc ca exact acum planuiam sa ne apucam de copilas...

Mergi la inceput