Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uoana spune:

Buna fetelor
si eu am amenoree hipotalamica si de asemenea nu pot ramane insarcinata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Fetelor,

se intimpla sa stiti ceva si despre hipertiroidie? Eu am aflat abia acum ca as putea sa am asa ceva (la 5 luni de cind am venit in Canada), nu iau anticonceptionale, am avut oculatie pina acum si nu am avut (din cite stiam) niciodata probleme hormonale.

Valoarea TSH-ului la mine e 0.05 (normal am inteles ca ar fi intre 0.30 si 4.70). Simptomele sint transpiratie noaptea (ocazional, dar abundent), neliniste, agitatie; in plus, mi-a venit ciclul muuult mai devreme (cu o saptamina, ceva rarisim in viata mea, banuiesc ca a fost anovulator) si foarte foarte sarac (citiva stropi, mai mult cu singe inchis la culoare).

Imi doresc un copilas. Ati auzit de cazuri de gravide cu hipertiroidie, oare se poate duce o sarcina astfel?
Va multumesc mult
Vichi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

eu in urma cu 2 ani am avut un avort spontan (34 ani). ginecologul meu (un tip foarte destept) m-a trimis la endocrinolog. Mi-au iesit analizele proaste, T3 sau T4 (numai stiu acum care) la limita inferioara. Dr. mi-a dat sa iau novotiral (iau si acum 1/2 pastila 6 zile din 7). Dupa cateva luni am ramas iar gravida si cu tratamentul inceput plus supliment de progesteron am reusit sa duc sarcina la bun sfarsit si sa am o minune de baiat. Acum am fost iar la dr si mi-a zis sa continui cu novotiral pt ca analizele au iesit bune ceea ce inseamna ca isi face efectul bine.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
ALBUM
BAL@CRACIUN@REVELION@ALTE POZE
CATALIN LA 8 LUNI - SI ANDU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

vickic ce alte simptome mai ai?
Pierzi in greutate, adica simti ca ai un metabolism accentuat?

Loma


Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Vickic
Uite aici simptomele pentru hipertiroidism, ti se potriveste ceva?

Palpitations
Heat intolerance
Nervousness
Insomnia
Breathlessness
Increased bowel movements
Light or absent menstrual periods
Fatigue

Fast heart rate
Trembling hands
Weight loss
Muscle weakness
Warm moist skin
Hair loss
Staring gaze

Loma


Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Loma,
mi se potrivesc citeva: de pilda am palpitatii, sint agitata cit cuprinde si nu ma pot concentra. De pierdut in greutate , nu prea stiu, ca am mincat foarte aiurea in ultimele luni, m-am ingrasat vreo 3 kg si acum tin regim Monti (de o saptamina, am slabit deja cam 2 kg). In rest, tremuraturi sau ochi umflati, (inca) nu...
Saptamina viitoare merg la control aici pt asta (cica ma mai testeaza), dar as vrea sa stiu daca afecteaza (si cit de mult) fertilitatea.
Oare mincarea de aici sau stressul sa aibe ceva de-a face cu superactivitatea tiroidei?

Vichi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Vickic, si eu m-am dereglat tare mult aici. In special la inceput si cu stressul de inceput si mancarea asta aiurea care nu are gust.
Vezi ca mancarea in special carnea e puternic hormonizata aici.
Incearca sa mananci mai organic daca poti.

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

si eu am hipertiroidie si dr endocrinolog mi-a zis ca nu am voie sa raman insarcinata deoarece tratamentul pt tiroida este contraindicat in sarcina. imi doresc tare mult un copil! ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Loma, vad ca esti foarte activa si vrei sa ne ajuti,daca gasesti remedii pt. hipertiroidiste si ne putem ajuta ar fi nemaipomenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Multumesc, Loma
off topic: de unde cumperi tu mincare organica aici?
Iulia, eu am citit pe net ca exista tratament pt gravidele cu hipertiroidie - uite si aici: http://yourmedicalsource.com/library/hyperthyroidism/HYE_pregnancy.html
Poate ar fi bine sa cauti alt doctor, mai informat.
Speranta, Iulia, voua cit v-a iesit analiza TSH-ului?
Vichi

Mergi la inceput