Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Fetelor mi-am facut si eu TSH si A-TPO si vineri o sa-mi ridic rezultatul...va pup pe toate si sper ca tiroida sa nu ne mai dea probleme de cap...o zi minunata si multa sanatate!

Sa nu depunem armele si vom reusi! Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Fetelor, am gasit un site cu explicatii medicale pentru pacienti pe tema hormoni & fertilitate, care mi-a placut mult:
http://www.infertilitytutorials.com/ovulation_members/pituitary.cfm
Pagina de mai sus se refera exact la cum afecteaza hiper si hipo-tiroidia fertilitatea, dar integ site-ul contine foarte multa informatie utila.
Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Cata, te asteptam cu rezultatele. Sa nu uiti!
si sa dea Domnul totul sa fie in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Fetelor aveti idee unde pot face o ecografie la tiroida?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Speranta si restul fetelor ....de dimineata am luat rezultatele de la Medsana...
1. TSH = 0,572....valori normale 0.490-4,670....desi este in limite mi se pare ca este foarte aproape de limita minima...Voi ce ziceti?
2. A-TPO=7,5....valoarea normala <12,00....asta este buna zic eu..
Ce puteti sa-mi spuneti cu privire la TSH...e mic mic???

Sa nu depunem armele si vom reusi! Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Franqois,
Cred ca la orice centru medical privat. Eu am facut la Medicover si la Diagnosys. Important este sa fie ecograful performant si bineinteles ecografistul priceput. Mie de exemplu mi-au facut si la Parhon, unde desi cel care mi-a facut era medic endocrinolog deci as fi zis ca avea experienta in ecografii tiroidiene, nu a vazut mai nimic datorita aparatului. La Medicover si la Diagnosys mi-au facut medici care fac si alte tipuri de ecografii si ecografiile au fost foarte complete.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

fetelor,
ati luat vreuna eutyrox pentru hipotiroidie? Eu am o mica gusulita si de azi am inceput sa iau 1/2 pastila de 100. Pana acum am luat L-tyroxin 25 dar dr mi-a prescris eutyrox pentru ca zice ca ma ajuta mai mult in activitatea ovariana (ca sa fac bb]intrucat e cam redusa, adica exista foliculi dar nu se matureaza sau nu ovulez).

Scrieti-mi va rog ce rezultate aveti cu eutyrox! Va simtiti mai bine? Cum este ciclul? Va dor sanii? Aveti stari de nervi?

Multumesc!

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Silvana, eu am luat Euthyrox vreo trei luni, si mie nu mi-a facut bine.

Apoi am trecut pe Levothyroxine si mi-a mers mai bine.
Uita-te pe paginile anterioare, am scris cum am scapat de o gusulita tiroidiana, cu gargara de dragaica (sanziene).

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Catalina,vezi ce zic medicii in legatura cu TSH-ul,dar nu cred ca e chiar o problema, ai vazut ca sunt fete care au valori si mai mici.Bine ca ATPO este in regula. Oricum, te rugam sa ne spui dupa ce vede medicul analizele - care e verdictul.

Silvana,de ce ne-ai intrebat despre CM? la tine de cate zile este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Loma, multumesc pt raspuns, dar in ce sens nu ti-a facut bine tratamentul ca sa observ si eu ce simptome am...
Vreau sa fac si tratamentul Liviei acum, mi-am procurat deja cateva din ingrediente si pe de-alta parte nu stiu cum raspund la eutyrox ca sa mai fac si ceaiul de dragaica (de care stiu)
Oricum iau de cateva zile eutyrox si nu simt nimic deosebit (bineinteles ca nu iau distonocalmul pe care il am pe reteta pentru ca oricum nu l-am luat niciodata - deoarece consider ca e inca un medicament in plus si are o gramada de efecte sec.)

Speranta, ciclul meu e cam scurt: 2 zile, desi vine la fix 30 de zile/luna. Ce stiti, cu eutyrox-ul o sa fie vreo imbunatatire in acest sens? Care este experienta voastra?

Silvana

Mergi la inceput