Dependenti de Bixtonim

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Am fost dependenta de Bixtonim (nu chiar asa de multi ani ca unele din voi)
Am facut o operatie cu laser de indepartare a unei portiuni din mucoasa inflamata si iritata (de la atata Bixtonim) de pe cornetele nazale. M-a operat dr. Mincu de la spitalul Sf. Maria din Bucuresti. A fost o operatie simpla, cu anestezie locala; partea neplacuta a fost dupa operatie, cand, timp de 2 saptamani am mers aproape zilnic la curatat (se formeaza niste cruste care trebuie indepartate, altfel ajungem de unde am plecat).
Acum, la aproximativ un an de la operatie, ma simt bine. Oricum, in cazul meu, problema asta nu poate fi eradicata total deoarece am o rinita alergica (si cum de alergie nu scap niciodata...) Vremea rece de afara nu-mi face prea bine si nu pot respira normal chiar tot timpul, dar evit sa mai pun orice fel de picaturi si chiar daca se mai infunda nasul din cand in cand, isi revine el singurel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Abia acum am vazut ca sunt pe lista lui motanik la Tratamente verificate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

quote:
Originally posted by adda

Am fost dependenta de Bixtonim (nu chiar asa de multi ani ca unele din voi)
Am facut o operatie cu laser de indepartare a unei portiuni din mucoasa inflamata si iritata (de la atata Bixtonim) de pe cornetele nazale. Oricum, in cazul meu, problema asta nu poate fi eradicata total deoarece am o rinita alergica (si cum de alergie nu scap niciodata...)






pai si atunci mai are sens sa ma operez????? ca si io am rinita asta stupida....

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
nechezol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jennifer spune:

Vai, fetelor, ce amintiri mi-ati trezit ! Eu am fost dependenta de Rinofug, ca, deh, pe vremea aia nu exista Bixtonim ! La cursuri puneam sticluta pe banca si-mi turnam cand ma apuca, se invatasera cu mine ! Cum am scapat : dusa de mama la ORL, doctorul a zis ca e de la deviatie de sept si ca trebuie operatie si, pana una alta, mi-a bagat un tubusor de cauciuc pe o nara care s-a dus spre gat, am avut reflex de voma si tipul s-a exprimat "ce reflexe de fumator inrait ai!". Eu m-am facut verde, mama a ridicat spranceana amenintator, mi-a scos tubul, m-am ridicat si i-am spus dr ca mi-a trecut for ever, si asa a fost ! Ce-am capatat de la mama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Acum 11 ani eram gravida, am facut un guturai, iar singurul medicament care mi s-a prescris/permis a fost bitxonimul.
A fost singura data in viata cand un guturai m-a tinut aproape 3 luni!
Pe urma mi-am dat seama ca e mai grav decat atat, fiindca nasul mi se infunda la ore fixe, pe cand intre orele fixe n-aveam nimic. Din doua in doua ore fix, puteai sa reglezi ceasul!
Il caram cu mine peste tot, ca si voi, si intram in panica atunci cand sticluta se apropia de sfarsit.
O profesoara de la fac. mi-a spus ca ar crea dependenta. Am crezut-o si nu prea, pentru ca nu ma vedeam "picurandu-ma" toata viata...

Vindecarea (salvarea, as zice) a venit intr-o buna zi cand, margand la farmacie, nu am mai gasit. Nici la a doua, nici la a treia si nu mai stiu la cate n-am intrebat. Nu aveau. Norocul meu. Am intrat in panica, eram ca drogatii si farmacistele ma cunosteau de acum... Dupa cateva zile de chin "nevoia" a trecut.

Iar acum, dupa 11 ani, amintirea e atat de limpede, ca-mi spun ca mai bine respir pe gura toata viata, decat sa mai folosesc pacostea asta!

Daca vreti, puteti sa ma treceti si pe mine pe lista "fostilor" vindecati prin sfanta lipsa.

Sanatate la toata lumea!



.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

quote:
Originally posted by energy

pai si atunci mai are sens sa ma operez????? ca si io am rinita asta stupida....




Are sens . Eu am zis si in mesajul anterior ca acum ma simt bine chiar daca, uneori, se mai infunda nasul din cauza frigului. Dar isi revine singurel cum dau de caldura.
Inainte de operatie nu puteam dormi noaptea daca nu aveam picaturile pe noptiera, la indemana.
Eu am rinita alergica, deci de asta spun ca la mine nu e nici o scapare. Cu alergia voi trai toata viata. Operatia a redus mult din neplaceri pentru ca acum am mai mult loc sa pot respira.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

quote:
Originally posted by energy
Stresul ma omoara si faptul ca stiu de la mine din casa (la et.9) ce gatesc vecinii din bloc (inclusiv varza calita cu ciolan de la parter), cand trage fii-miu un partz in cealalta camera si alte d-astea de caine de vanatoare


moaaaama, energy, ce miros de copoi!
una din cauzele care m-a motivat sa ma las a fost faptul ca imi pierdusem mirosul!
Probabil ca daca nu ar fi fost asa, eram trecuta acum tot in prima parte a listei, la "inca dependente"

motanik, si tie o pentru alcatuirea listei. Ti-ai dat ceva silinta!

Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mey, da' repede mai descoperirati floarea galbena
Da' eu va dau si una si una si va si

Si eu uneori nu am miros deloc si alteori simt orice la nas...

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by energy

dupa 16 ani, nu mai merge incercat cu nimic, mi s-a spus ca doar varianta chirurgicala mai are efect (nu stiu daca am retinut bine termenii... ceva cu rezectia mucoasei pe cornete sau asa ceva...).
N-ar fi mare branza, doar ca nu am gasit medicul in care sa am incredere. Am incercat tot in rest, apa cu sare, claritine, clarinase, toate picaturile, aparatul salin cu placi de sare (nemaipomenit de altfel, mai rareste administrarea de bixtonim, dar nu elimina complet)
nu stiu ce sa mai fac, ca m-am saturat sa-l car dupa mine si sa ma stresez daca am sau nu bixtonim in permanenta. Stresul ma omoara si faptul ca stiu de la mine din casa (la et.9) ce gatesc vecinii din bloc (inclusiv varza calita cu ciolan de la parter), cand trage fii-miu un partz in cealalta camera si alte d-astea de caine de vanatoare

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
nechezol





Am avut o colega de servici cu aceeasi problema, care suferise vreo 2 operatii de rezectie a mucoasei, una de grefa de mucoasa nazala (facuta in Anglia - generic vorbind; dar nu stiu de unde i-au pus ei mucoasa grefata ), iar prin octombrie anul trecut a mai suferit inca o operatie la Coltea, dar pe cuvint ca nu mai stiu despre ce operatie era vorba. Si tot nu e bine. Si face si tratament homeopat, e distrusa, ce mai... Tot timpul cu nasul in batista si cu tona de picaturi (ea mai variaza, cind bixtonim, cind olynth) dupa ea. Cind si le uita acasa, venea la mine, stia ca eu le am in buzunar, mai ceva ca telefonul mobil sau parafa...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu vreau sa spun ca nu are sens sa va operati - Doamne fereste! Poate voua va va fi mai bine.
Iar a propos de "nas de musca politista", cum imi zice mama mea, si eu simt totul, dar totul, cu mult inainte sa simta ceilalti din jurul meu. Iar daca mirosul e mai slab, sint singura care il simt, de uneori nici nu ma cred ceilalti.
Hai, sanatate ne doresc la toate!

Hei, dar unde-i floarea galbena, ca eu n-am gasit-o...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput