Dependenti de Bixtonim

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

My name is...
...si am fost dependenta si io!
nu de Bixtonim (ca asupra mea avea efecte adverse - usturimi, intepaturi), ci de Rinofug.
Asa cum spune si Diana, am scapat prin propria vointa, cu simptome de sevraj , dar am scapat. Ufff!
Pai, mai fetelor-dependentelor, dupa ce ca Bixto are hidrocortizon (brrr!), nafazolina (aulio!), efedrina (mama-mama!), mai contine si alcool (wow!) - pai cum sa nu dea dependenta?

Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Sotul meu a fost o vreme dependent de Bixtonim, in urma cu mai multi ani -- cum spuneti si voi, nu reusea sa respire, nu-i era bine, devenea extrem de iritabil daca nu avea sticluta cu el.

Toata aceasta poveste a avut un sfarsit, din fericire, atunci cand am emigrat.
Dozele pe care le-am transportat peste ocean nu au fost bine anticipate (si cu ajutorul meu, care ma saturasem sa spun cum pot eu sa respir ) pana la urmatorii amici care soseau dupa noi, si care-ar fi adus rezerve.
Canicula mare afara si sotul nu putea sa respire... a rezistat cateva ore, dupa terminarea ultimei picaturi si tzop la farmacie. Desigur, am gasit niste produse locale care au reusit sa-l readuca la calm intr-un infim procentaj. Dar, impins de imprejurari si preocupat pana peste cap cu toate cele de inceput, a uitat, usor usor, si-n vreo saptamana si ceva si-a revenit, nu mai pronunta cuvantul Bixtonim.

Acesta a fost tratamentul magic...

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

quote:
Originally posted by DianaR

Uite www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=3634" target="_blank"> aici . Sunt de plastic moale care se deprima usor la apasare si au un pulverizator in varf, daca il tii in sus pulverizeaza in nas, daca stai aplecata e pe post de picurator.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni



Da, asa sunt ale mele, de fapt cred ca asa sunt toate. Dar nu am incercat niciodata sa pulvezrizez pana acum cand am citit ce ai scris si pe cuvant ca nu merge.

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Motanik, draga imi pare rau dar nu te pricepi ... Eu ca o dependenta desavarsita ce eram reuseam, dar era prea putin fata de doza mea zilnica si pana la urma tot la picurat ajungeam...

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Diana daca ma vezi ce ma chinui...

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Stiti ce-i lipseste la subiectul asta? Listuta de la inceput ...

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Hopa, aici e de mine. Sper ca ma primiti chit ca sunt o fosta dependenta.
Povestea la mine a inceput pe la 18 ani si de atunci pana anul trecut in martie am fost dependeta clar ( deci cam 9 ani).
Si mie imi era groaza de momentul cand va trebui sa le intrerup in sarcina si ma intrebam ce voi face.
De asemenea am auzit ca nu e sanatos deloc Bixtonimul asta si pe masura ce puneam aveam nevoie mai acuta de el, de ajunsesem sa imi pun din ora in ora./
Sincer nu credeam sa mai scap vreodata, pana cand mi-a adus sotul meu din alta tara alte picaturi ( nu mai tin minte cum se numesc, dar intreb si va spun data viitoare)la care s-a vazut efectul dupa vreo 2 saptamani. Sa va spun cum: primele zile imi uscau mult mucoasa nazala, si apoi incetul cu incetul mi-am dat seama ca le folosesc din ce in ce mai rar, adica, dupa 2 saptamanai aveam nevoie doar de 1 pic in fiecare nara seara, atat, va dati seama?
Ei bine, cand am ramas insarcinata, am folosit in primele 2 sapt aceste pic deoarece nu stiam ca sunt insarcinata, iar din ziua cand am aflat ca sunt, le-am intrerupt si culmea, nu am mai avut nevoie deloc. Cum? Probabil pt ca am schimbat tara, continentul, clima? Nu stiu, poate, pare de necrezut si acum pt mine, insa, asa s-a intamplat.
Din pacate cand am revenit in tara am racit si iar mi s-a infundat nasul, asa ca aici am cumparart Olynth pt copii si am folost asta in ultimele 3 luni de sarcina. Culmea e ca pana cand am nascut am tot avut nevoie, si m-a ajutat mult Olynth, iar dupa nastere, brusc iar nu am mai avut nevoie. Nu mai inteleg nimic, insa sunt fericita ca am scapat de beleaua asta, mai ales ca eu stiu cum e sa nu pleci nicaieri fara bixtonim.



Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafelutza spune:

motanik...draga mea,pot respira si fara el.am spus ca nu sint chiar dependenta.Problema cea mai mare apare seara..mai ales atunci il folosesc pentru ca asemeni tie peste noapte simt ca nu am aer.Stii si tu cum e..mai ales nopate cind trebuie sa te odihnesti..atunci apar si se acutizeaza durerile de tot felul.La un moment dat intram putintel in panica..iar vine seara,noaptea,iar nu pot respira,iar ma trezesc..iar si iar...dar acum m-am obisnuit.Stii unde respir bine fara el?In munti..mai ales primavara si toamna tarziu cind este inca zapada la inaltime si aerul e tare si limpede...Piatra Craiului...cit stateam acolo era super.

ramonika...ai pisici?si eu..si eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Buna dimineata, prieteni (dependenti) dintotdeauna.
Vaz ca nu am fost mutati, asa ca sa ne mai imprietenim nitzel...

quote:
Originally posted by motanik

quote:
Originally posted by DianaR

Uite www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=3634" target="_blank"> aici . Sunt de plastic moale care se deprima usor la apasare si au un pulverizator in varf, daca il tii in sus pulverizeaza in nas, daca stai aplecata e pe post de picurator.



Da, asa sunt ale mele, de fapt cred ca asa sunt toate. Dar nu am incercat niciodata sa pulvezrizez pana acum cand am citit ce ai scris si pe cuvant ca nu merge.



Nici eu n-am reusit vreodata sa pulverizez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

quote:
Originally posted by DianaR

Stiti ce-i lipseste la subiectul asta? Listuta de la inceput ...

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni



Nu-i mai lipseste!

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Mergi la inceput