Dependenti de Bixtonim

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Primiti-ma si pe mine in club! Nici eu nu pot trai fara Bixtonim de mai bine de 10 ani! Ma simt groaznic fara el!Noaptea ma scol in "chinuri groaznice",cu gura complet uscata(si gatul,si esofagul),ma inec,imi vine sa tusesc si nu am nici saliva sa inghit!Dorm cu paharul de apa langa pat si,daca nu pot respira in somn,visez ca am perne pe fata sau sint ingropata de vie si de-aia nu pot respira! Asa ca s-a dus noaptea mea linistita! Ziua,daca nu-l am in poseta am o stare tampita de agitatie si neliniste care ma face sa plang din orice(recunosc,sunt cam smiorcaita)si asta atrage si mai mult infundarea nasului! Ca sa nu va mai spun ce rau mi se face in masina daca am nasul infundat,plus ca mi se infunda si urechile si ma ustura si ochii,care incep sa curga,si daca curg ei curge si nasul bineinteles si tot asa...
Am incercat si eu sa scap cu tot felul de remedii: aspirina pe plita si tras pe nas,instilatii cu apa de mare filtrata sau apa sarata,uns cu miere in nari(poate n-o sa credeti dar,cat e ea de dulce ustura rau!!!),am incercat si Olinth si se pare dar nu pot sa un mai mult de 5 zile(of course,orice minune tine 3 zile,poftim 5!)...
Singura perioada in care ma simt ceva mai bine e vara si imi mai face bine aerul sarat de la malul marii iar daca le imbin pe astea 2 (vara+ marea)sunt o fericita! (adica o saptamana la cativa ani!).In rest,pe cele uleioase tip Vitamina A nu le suport,mai rau ma "infunda". Ce-i de facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mishulina, dma, bine ati venit in club!

Nici eu nu am scapat de dependenta, am incercat cu apa de mare si Flixonase...degeaba! Si eu am senzatia cateodata ca ma sufoc, viez ca ma sufoc si ma trezesc cu gura uscata, vorba ta Mishule...Of!

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Of Motanik, ce rau imi pare ca inca te mai chinuiesti.
Ma gandesc ca probabil si clima are ceva de spus la acest capitol. Nu stiu, insa e posibil.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by dma

1. Efedrina solutie 1% 3x2 picaturi/ zi
2. Protargol solutie 1 %o - 2x2 picatura /zi
3. Vit A uleioasa 3x2 picaturi/ zi
in fiecare nara timp de 7-10 zile.
eu am scapat!


Dupa ce perioada de dependenta? In primele zile de tratament puteai respira?




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ce sa mai incerc?

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Andra,nici eu nu stiu ce sa mai incerc,am citit cele 7 pagini de discutii pe tema asta,dar parca nu mi se potriveste nici unul din remediile propuse!Si ma intreb:la noi astea la care dependenta e atat de veche oare se mai poate scapa de ea? Mai exista leac? Sa mai sper sau sa ma las pagubasa...
Tu cum stai cu efedrina din el? Ca mie de-aia mi l-a interzis medicul ca-mi da palpitatii si o stare de agitatie peste zi si insomnie peste noapte dar tot "prizez" pe ascuns ca mai nervoasa sunt daca nu pot respira! De exemlpu,iarna asta am fost mai mult racita ca de cate ori ramaneam in "pana" trebuia sa respir pe gura in ger si...vai de capul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mishule...greu..tare greu..io daca nu am sticluta cu mine nu plec nicaieri...e prima grija dimineata cand plec la munca, sa o bag in geanta, sau oricand plec din casa primul lucru pe care il iau cu mine este sticluta...Seara dorm cu ea langa cap...of...e asa nasol...dar acum dupa 10 ani de dependenta sunt atat de obisnuita cu asta incat mi se pare chiar ceva normal...

Oare pt noi cele cu ani de dependenta o mai exista leac?

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Vezi Motanik-ule? Eu sunt mai "dotata"! Am sticluta de acasa,am una la birou,am una in poseta si una acasa la ai mei,ca nu au farmacie non-stop in cartier! Asa ca pe unde ma duc sunt asteptata,daca nu cu paine si sare, macar cu "picatura magica" ce desfunda nasul si reda buna dispozitie,ca de.... cine risca sa nu se mai inteleaga cu mine?
Offff,imi vine sa-mi iau campii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:


Am dat pe spate cand am citit subiectul. De ras bineinteles!
Ma alatur si eu fostelor dependente de Bixtonim, cu povestea mea(poate ajuta pe cineva).
Am fost dependenta 7 ani, mi se spunea "drogata". Am ajuns in final(dupa mai multe incercari soldate cu tratamente fara efect si sfaturi operatorii) la un medic bun care mi-a facut teste de alergie. A reiesit ca pisica care dormea de tot atatia ani sub nasul meu trebuie sa dispara. Am profitat de atasamentul parintilor de pisica si m-am mutat eu la prieten Am facut tratament cu Rhinocort aqua spray nasal si in cateva luni am renuntat si....m-am si maritat(sa fie de la Rhinocort?!)
Dar de cate ori sunt iar racita nici nu stiti cat de lung ma uit la vechiul meu prieten....Il mai folosesc dar renunt apoi singura.
Va pup pe toate, nu am crezut ca sunteti atat de multe si va tin pumnii. Sanatate maxima si....nas desfundat sa aveti mereu!
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ehe, Andreutza, iti da mana sa razi ca doar nu mai esti dependenta...

Si eu am fost la un dr in Ploiesti si mi-a umplut manutele cu intepaturi pt testele alergice...a reiesit ca sunt alergica la penele din perna...asa ca am schimbat pernele...si la polen...cu asta nu prea vin in contact...

Oricum la mine nu e pe baza de alergie nasul infundat...Daca era poate scapam si eu...

Legat de sprayul cu apa de mare...ala doar curata in nici un caz nu desfunda...oare cum oi fi scapat tu? Mai luai si altceva pe langa el, nu?

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Ajutati un OM sa traiasca!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117" target="_blank">Subiectul Liviu pe forumul DC

Mergi la inceput