Bebelusi de sept-oct (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna ziua fetelor!

sa nu dati cu pietre, dar:
mie mi-a spus pediatra sa evit sa-l tin prea mult in marsupiu, ca ii fortez coloana; si de asemenea - sa-l tin mai mult culcat pana pe la 6-7 luni (si nu sprijinit pe perne), din acelasi motiv... Credeti ca exagereaza?

in legatura cu refuzul sanului - poate fii determinat de folosirea unor tetine prea largi; de ce sa mai munceasca, daca tocmai a descoperit ca poate primi papa mult mai usor?
de-aia am sa incerc (cand va venii momentul) sa-i dau hrana diversificata cu biberon cu lingurita (am unul deja de la Chicco), pentru ca vreau sa-l alaptez cat mai mult posibil.

am vazut o parte din fotografiile voastre; foarte dragute; am inceput si eu sa-mi fac albume.

week-end placut in continuare (e cam liniste pe aici, fata de ieri...; al meu sot lucreaza si sambata, asa ca eu si copilu' navigam ca de obicei)!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Elyanne, tu esti sigura ca laptele este de vina? Adica nu poate fi problema tetinelor? Suzeta vrea? De care suzeta folosesti, silicon sau latex?

Eu am cumparat biberoane Avent la recomandarea unei prietene care a avut aceeasi problema ca a ta. BB-le ei nu voria sa pape la biberon dupa ce l-a intarcat si numai cu Avent a reusit sa-l faca sa manance din biberon. Acum nu stiu ce sa zic, poti sa incerci, numai sa fii atenta la nr. tetinei.

Daca vrea laptele la lingurita, poate ar fi bine sa incerci sa ii schimbi biberonul sau numai tetina.

Elena & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut

Kittie, ai dreptate, ca si io am invadat in Billa cu carutu lu cupilu, dar asta cand eram si eu si tati. Ca singurica cum sa fac mama sa merg si cu trasura copilului si cu carutul de cumparaturi. ai?

Herra, si eu stiu la fel, ca nu prea au voie in fundulet inainte de 6 luni. In marsupiu insa mi=a dat dezlegare pediatre. Acuma teoria e sublima, dar practica ma omoara, ca al meu cupil face abdomene sa se ridice in fund, chit ca inca nu poate sta singur. Asa ca mai trec peste reguli si-l tin aproape in sezut la mine in brate.

Puffy, daca papa asa des poate nu=i mai ajunge lapticul tau, chiar daca ai atat de mult. Si da, si eu cred ca bebicii viseaza uneori urat. Dar cred ca viseaza uneori si foarte frumos. Matei trage uneori niste zambete sau chiar chicoteli in somn de ma topeste. La fel ma topeste si cand se trezeste plangand.

Mihaela, pun reteta pe PM, daca vrei detalii suplimentare dai semnal pe YM. O sa te rog muuult sa0mi mai dai si mie retete de dulciuri, ca eu retete am prin toata casa, dar imi lipseste inspiratia, parca toate-s complicate.

Printessa , vreau si eu dieta aceea, ca am tot cetit despre ea dar nimic coerent. Ca mie imi trebuie o dieta de asta, care sa te puna sa respecti principii de baza, nu din aia cu meniuri si cantitati, ca nu sunt in stare s-o tin. Ultima oara cand am tinut o dieta din aia era prin facultate, si la sfarsitul unei saptamani intregi de mancat cu program si meniu pusesem pe mine 3 kile, asa ca....

Eu astept sa se trezeasca vizigotu care acum doarme taaare dragalas indesat in tati, si il duc un pic la plimbare inainte de masa de la ora 15, ca la 16 jumate ma duc la cosmetica. HiHI.

Va pup si we placut in continuare.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Nu mai rezist, ieri 2 ore si azi 2 si Ioana tot nu-l face bine pe I mare de mana. Ce o fi asa de greu? Si tu Mihaela mai vrei rabdare de la mine, deja am trecut la rezerve. Face alte litere grele bine si pe amaratul asta ba. Zici ca-i Y.

Tiramisu eu fac tot cu piscoturi savoiardi pe care le inmoi in cafea facuta la filtru indulcita cu zahar (nu respect o anumita cantitate, depinde cat mi se pare de dulce cafeaua) iar crema este asa: 3 galbenusuri batute bine cu 3 linguri de zahar dupa care se adauga albusurile batute spuma si la sfarsit o cutie de mascarpone (cam de 250 g).
elyanne ai incercat cu Beba de la Nestle? Eu pe Ioana doar cu asta am reusit s-o fac sa manance




Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am mai primit si eu o steluta!

Ellen crede-ma ca am incercat nu-stiu-cate natii de tetine... singura pe care o accepta este cea de la Nuk. E drept ca biberon de la Avent nu i-am luat. Iar cu lingurita il scuipa.
Dar la noi problema e incapatanarea!

Apropo de mancatul des... citeam in mami raspunsul la o scrisoare a unei mamici cu un bebe de 3 luni, care mananca de la san din ora in ora si nu vrea lapte praf si plange de foame... Raspunsul era sa-i dea copilului in ora in ora lapte de la san si sa nu-i dea lapte praf ca se leneveste... Totusi e cam complicat sa-i dai din ora in ora... pai nu mai ai timp de nimic, ii dai sa suga, il ti sa dea aerul afara si pe urama cand sa-l ia somnul iar plange de foame. Si s-o ti asea toata ziua... eu una nu as rezista. De asta am si inceput sa-i dau si lapte praf, pt. ca nu se satura cu laptele meu si lua putin in greutate.



Elena cu cipilica

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Georgiana n-am incercat... dar testam incontinuare... Biberoane, lapte. Pana la urma trebuie sa-i placa ceva. O sa tin minte sa caut cand mai mergem la cumparaturi. Acum n-am decat 3 feluri de lapte in casa... pana la urma ma apuc sa-l beau eu, ca nu trebuie tinut prea mult de cand desfaci punga/cutia.



Elena cu cipilica

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Puffy, asa manca si al meu, dupa aia si-a rarit mesele, dar ieri a luat-o de la capat. A mancat numai la 2 max 3 ore. Au perioade si depinde si de copil. Eu sunt convinsa ca nu e problema cu lapticul, mai ales ca si al meu ca si al tau au luat f bine in greutate. Asa sunt ei.

Cat despre visat urat: chiar azi de vreo doua ori l-a luat plansul in somn. Dar eram langa el si l-am mangaiat si imediat s-a destins. Doarme insa mult astazi. Ieri a plans ff mult si nu s-a culcat pana pe la 2. Plangea de somn si nu adormea. Acum sper ca doarme asa de mult azi pentru ca s-a culcat tarziu ieri. Cat a fost treaz s-a smiorcait mai mereu, si se tot freaca la ureche. Eu stiu ca asta e semn de oboseala, dar parca se freaca mai mult decat de obicei. Sper sa nu aiba ceva de la cazatura... stiu ca mai si cad copiii, stiu ca nu e o nenerocire.. dar e asa de mic, si eu nu am vazut cand a cazut si nu stiu cum a cazut si unde s-a lovit. Sunt foarte ingrijorata.

Mina, Herra, de-aia intrebam si eu cat putem sa il tinem in funduletz.. ca el numai la mine in poala in funduletz ar sta, si face abdomene sa se ridice .. si asta de la 3 luni jumate. Pe spate.. parca are patul ghimpi. I-am luat scaunel de masina ca plecam acasa si ai mei au masina (si sper sa il pot tine in scaunel si in avion) dar cum il pun acolo sta 2 minute si rade dupa care urla de nu se poate. Dar scaunelul ieri a ajuns, dupa ce a cazut... si asa ca nu mai stiu daca asta e schimbare de comportament cum zicea Nina, sau nu ii place lui scaunelul... uuff, ca iar dau in tzacaneala si devin incoerenta.

Sanatate pentru Stefan si Alexandra!!



http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare
pa mine ma inebuneste piticuta mea... culcat la 9 dupa plans, sculat la 3 supt si dupa nimic... am incercat sa o pun in patut sa adoarma , nimic... ieri am avut musafiri, s-a agitat ... problema este ca azi avem iarasi si in conditiile in care n-a dormit o sa fie si mai nasol pe ziua de azi...nu-i plac schimbarile la fiicamea, e clar... nu stiu cui seamna ca si io si tacsu nu putem sta mult intr-un loc:) eu o tin in fundic destl de ult... daca nu vrea copchilu' altfel? Am untrebat si eu pediatra si a zis ca-i ok...nici nu mai vreau sa aud faze de alea ca nu-i bine caci ma panichez, ma mustra constiinta c-o tin in fud, icerc sa o pun pe spate si incepe concertu, noi nu servim pozitia pe burta... barbata-miu are probleme cu coloana si slava domnului ca nu la tinut in fund maica-sa ca e panicata si ea cu asta:)... poate-i numai un mit la romani?


Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Daca tot doarme piticul am pus si eu pozici noi, in albumul 4 luni. Si ma duc la treaba.



http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Buna!
Zicea cineva de o prajitura tiramisu cu mascarpone. O rog pe mamica aceea sa imi trimita si mie reteta.
Vreau sa intreb....stie cineva exact cand incepe postul pastelui (data)?????? Trebuie sa fixam data botezului si nu avem calendar din ala de la biserica.

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)
Pozele noastre

Mergi la inceput