Bebelusi de sept-oct (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

bozo si eu am spaime cum ai descris tu... si nu stiu de ce... mai mereu ma apuca de dau fuga la copil sa vad ce face...si cand stau langa el ma trec fiori ca nu mai respira sau chestii dastea...si mai urate de nici nu-mi vine sa le scriu aici ca a-tzi zice ca-s nebuna...cel putzin al meu sotz asa imi zice

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Ana, multa sanatate la puiut sa se faca bine cat mai repede. Si Alexuta mea a avut rosu in gat si habar n-am cum a facut Am avut si eu in aceeasi perioada. Nu stiu care de la care a luat dar la ea s-a manifestat prima data apoi dupa cateva zile a inceput sa ma doara si pe mine gatul.

Mina si eu sunt deacord cu tine. Citesc tot ce e scris aici dar aplic numai ce cred ca este bine pentru bebelina mea. Oricum fiecare spune ce crede si nu cred sa fie vrun motiv de suparare.

Elyanne, eu stiu ca Humana nu il accepta toti copii. Nu stiu ce alte tipuri de lapte ai mai incercat dar poate vrea unul mai dulce. Nici Alexuta mea nu a acceptat Humana la inceput si i-am dar Milumil pana la 4 luni iar apoi a vrut Humana.

Angela distractie placuta si la mai multe.



Elena & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Ionelaa,scumpa,saracuta de tine,chiar asa ai patit de Craciun.Te admir,eu cred ca-l fasceam bucatele si-l searveam la micu dejun de-mi facea asa ceva!Eu stau mai rau cu nervii si plus ca ma gandesc si pregatesc inainte cu luni de zile la evenimentele importante,si primul craciun a lui bebe e unul dintre ele .In fine,felicitari inca o data.Dar spune-i totusi ca e norocas ca te are ca de ma avea pe mine de soata...

Roandre,scumpa,mersi de ideea cu cadou,asa ca nu te superi daca te copiez?
Mami lu licurici,distractie frumoasa la schii.Eu nu stiu sa schiez,dar poate nu-i inca timpu pierdut,asa ca poate la anu pe timpu asta te urmez.Stii ca in judetu nostru,in retezat,sunt niste pirtii de toata frumusetea,au investit unii in zona si e super am auzit de la niste neamuri care stau in Petrosani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Roandre, felicitari pen' deschiderea de subect, da' link la ala vechi, mami??!!une e?
Bozo, nu mai zice ca esti panicoasa, cre' c-ash fi mushkat podeaua si arshicuit patuku.. Azi era sa mananc un nene cu o masina vai mama ei care motz vroia sa se puna une era carutzu lu prinztu! Vai ce de mai era sa matur cu el gheatza de pi trotuar...Da' sunt convinsa ca si al meu o sa practice d'astea caci si deoareshce acum are o pasiune de neegalat - datu cu capu!!! Fratzilor si surorilor, n-atzi mai vazut asa ceva! Deci stau cu el in bratze ce stau, si hop! ia o bucata de masa la intrebari.. ori o farfurie, ori un leagan.. (aia cu leaganu, recunosc, fu dedicatzie de la mami cea care apreciaza deosebit distanztele..)..
Ionella sanatate! sper io di acilea ca nu i asa de grav...
Vai, mei, uitasem, Roandre,Mina da de ce va place tortura cu marsupiu??!! Ca io mi-l pui in carutz manca-l-ar mama ca e aproape fix landou si nu stiu ce-o sa ma fac fara el, ca piciu are numa 4luni, cum sa-l pun in scaun sport...asa, deci , sa reiau, de ce cu marsupiu mami? Ca si io m-am introdus la Billa cu carutzu si mai peste tot (oi fi io mai certareatza ca nesimtzirea romanashilor nostri e maaare) de se uita lumea la mine cam ciudat, ii drept, da sincer, n-am curaj sa ies cu el de gat sa nu ne faramam amandoi.. Si pe urma mai e un chestiun - eu nu am haine largi si el sta pe afara, pe frigul aista nemilos si cre' ca numa bine nu-i face, asa atarnat in hamurile alea..Me rog, parerea mea, nu datzi cu paru!
La Vigantoale si alte alea nu ma bag, nu stiu, da' tare raman eu in cumpana daca sa iau borcane sau sa fac akas..Acum nu e complicat, caci nu papa mult, adica iau un borcanel d'ala de treijdemii si dupa 3zile vede tomberonu la culoare.. da' mai incolosha, cum o sa fac eu?
O sa iau acel robot magic de la chicco (multzam mult de lamuriri, fi-mi-ar memoria de ras, iar nu mai stiu cine fu zana cea buna!), o sa pun la invartit contorul electric pana i-o veni pe nas si ui'asha creshte voinicu'lu'mama'si'lu'tata, ca titlu de sensu'lu'viata'lu'mami'si'lu'tati o fo deja luat ;)...
Acuma mai are mami o pata la creier, lupta acolo printre celelante pete sa se vaza si ea mai cu motz - leagan pintru cupil, nene?! Pai nu??! Voi ce stitzi amu despre aista comedie?
Valentine???Ehee, mami luat niste tricouri cu mesagiu specific la tati, nu spui ce ca nu e inca ora 1 cand incep programele de gen ;) da poci ca sa va descriu care este unu din ele - un bleu deschis ca ceru de iunie numa bun pen' asemenea geruri cu un pictorial demn de pus in rama- un iepuras care face felu la alt iepuras..Amu sa ma scuzatzi daca n-am verificat care e ce natura si ce gen..Da io zic ca totu-i-n regula, dupa cum arata asa, p'afar :) si mai is nishte alte doua tricouri despre care nu pot povesti caci deoarece si pen'ca nu se poa la ora aista..

Bei fetili, nu-sh ce mai era si ce se mai povestea, da' io acilea am ajuns la capatul de orizont luminos al sinapselor mele si va pup de noapte buna...


mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Kittie,dar tu-l scoti pe bebe afara pe frigu asta?La noi la Deva in ultimele 2 saptamani a fost intre -5 si -20 in timpu zilei,si eu nu indraznesc sa ies cu Giulia nici macar pana pe balcon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Vai ce mi-o placut mie la Deva.. De fiecare data ma opream pe strada si intrebam "da nu va suparati,de ce cantati tot timpu?" caci eu dragutza de mine, bucureshteanca sadea, nu pricepeam cum venea treaba cu limba ardeleneasca...Si ce muntzi p'acolosha si ce peisagiii, aoleooo... cam atata, ca orashu ii strabatut de la un cap la altu cam cum fac eu din Romana la Univesitate si tot eu , dragalasha, nu pricepeam de ce lua lumea taxiu pana la discoteca...Ca departe mai era!! :))

Da, in concluzie, il scot.. Pen'ca si deoareshce eu am un carutz solid, de marca, modesta de mine, si in carutzul acesta deosebit si special, piticu meu cel infofolit sta ca printzu ferit d toate cele pen'ca e din plastic, ma'ntzelegi? Si motz si un paturic sub picioare si peste picioare si aparatoarea, minune de adapost ce are el, ca verific si nasu ii tot timpu cald.. Si pe deasupra nu vreau sa mi se invetze friguros! (aa, si mai e o chestie, mie, facturile cine mi le plateste??? io, ca mi-s mai descurcareatza ca tati, si oricum eu tzin chestiile astea "ale casii"...)..L-am scos cam in fiec zi, ori cu masinutza ori cu carutzu..

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Maimuta mea asa imi da trezirea sambata si duminica, la ore din astea ... in timpul saptamanii se scoala la 9-10, de ma satur asteptand sa se trezeasca...

Angela te invidiez ca poti sa pleci la sky... distractie placuta si sa ne spui cum a fost

Ellen am incercat Milumil, Nan, Bebelac si acum Humana. Singurul pe care l-a acceptat usor a fost Nan, dar si de ala s-a plictisit...

Anne si eu o scot in fiecare zi (mai putin in zilele cand am treaba si nu am chef ). Dar in Bucuresti nu cred ca au fost chiar -20 de grade ziua. Si noi tot cu carutul, ca o imbrac bine si ii mai pun si paturica si aparatoarea la carut... Numai cand am si alte treburi de facut cand iesim afara (de ex. cumparaturile) mi-e mai usor sa o pun in marsupiu.



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Kittie, rezolvat problema cu linkul....deh, incepatoare si eu .
Pai de ce ma chinui cu marsupiul???? Ar fi mai multe motive: unul ca nu merge liftul la noi un etaj si trebuie sa car carutul pe scari si nu vrea sa spun ca am ales ca desteapta un carut de 100 tone si nu pot sa-l car..., alt motiv ar fi ca mi-e mai comod s-o tin in marsupiu si sa intru pe unde vreau, al treilea motiv ar fi ca mi se pare mult mai protejata si incalzita in marsupiu (eu hamul il pun pe sub geaca mea si mereu imi tin geaca deschisa si o acopar cu ea pe Alexia (niciodata nu am ajuns acasa cu ea in marsupiu si sa aiba mainile reci sau picioarele). Cam astea ar fi principalele motive.
Hehehe, ce de cadouri cu subtilitati ii faci lu tati...hihihi.

Georgiana, daca mai ai rabdare in plus astept si eu o particica mica, mica...
Aseara bebelina mea s-a culcat cu doar 50 ml lapte la bord si am trezit-o eu azi dimineata la 8.30 sa-i dau sa pape. Oricum nici acum n-a mancat prea mult.
Acum dorm amandoi...si bebe si tati iar eu pe aici cu voi!

Ana, baga suzeta la copil in gura cand iesiti afara. Si pe a mea a apucat-o ieri pt prima data "vorbitul" pe strada de cu stiam cum s-o fac sa taca si sa-i var suzeta. Sa vezi cum se uita lumea la noi ca la urs cand bebe facea vocalize...hahaha

Eliana, tare-i pitica ta cu sculatul....hehehe. Daca nu-i place nici un lapte in mod special, incearca sa-i dai numai Bebelac pana se obisnuieste cu el...La san daca o pui ti se pare ca papa bine? daca da, hai sa facem schimb si iti dau o bucata de maimuta care vrea doar biberon si imi dai o alta maimuta care vrea doar la san...hihihi

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 5 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

'Neata fetelor!!!

La multi ani sarbatoritilor de azi!!!!

Bozo, Alesio mai nou mananca ziua tot la 2 ore(pana acum manca si mai des), si sta la san 5-10 minute, timp in care suge intr-una.....se opreste numai cand vomita!....si late am, Har Domnului, ca-mi curg sanii cateodata...deja dupa 2 ore incep sa-mi bazaie sanii, semn ca e gata masa pentru bazuc!

Geo la toti....si da-mi te rog si mie reteta aia buna de tot de crema de tiramisu!

Ana, multa sanatate la puiutul tau!

Eu sunt rupta de oboseala, ca Alesio nu stiu ce are ca abia imi adoarme noaptea....aseara s-a culcat la 10 dupa ce a papat bine, apoi dupa jumate de ora a inceput sa urle...abia l-am linistit la 2, cand am reusit sa-l pun in patutul lui(dupa vreo 4 incercari esuate in prealabil).......Intrebare: pot avea bebicii cosmaruri la varsta asta???
Ma duc sa ma apuc de treaba, ca maine il sarbatorim pe fratele meu, si azi tre' sa fac tortic(de fructe) si restul de mancare....

Pupici!


Ioana & Alesio, bāzucu' lui mama (08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mihaela ar fii o idee sa facem schimb... sa stii ca sa san mananca si dupa ce a mancat 130 ml de lapte praf, deci poate sa fie oricat de satula ca la san tot vrea.

Acum papa lapte praf Humana dupa un circ de vreo 15 minute... deci e bine... o insist poate se obisnuieste. O sa mai incerc si cu Bebelac

Nu mai pot ... de 1 luna vreau sa invete sa manance la biberonl...

Pufymic si eu ma gandesc ca uneori au cosmaruri, ca se trezeste brusc plangand.




Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput