Bebelusi de sept-oct (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Tyaa, pe 13 martie e lasata secului (parca sa se zice ). Pe 14 martie incepe postul.

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

inca ceva.. ca si noi facem botezul pe 6 martie tot pentru ca se lasa postul.. din cate am inteles eu se paote face botezul si in post, dar cu dezlegare si se face cu mancare de post. Dar cel mai bine pana pe 13 martie, inlusiv. Sper ca am inteles bine si ca te-am lamurit.

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Bozo multumesc. In cazul acesta cred ca o sa facem botezul pe 12 martie ca asa se potriveste la restaurant. Mai trebuie sa vorbim cu popa.

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

Kittie eu ti-am spus de "Chicco papa" . L-ai cumparat?
Tot eu ti-am spus si de leagan, dar nu stiu de ce uneori mi se pare ca nici nu postez pe forum... adica nu starnesc nici o reactie. Deci iti spuneam de laganut ca eu am unul de la Hauk cu baterie (nu stiu daca ne referim la acelasi tip de leagan) si sunt foarte multumita de el. Adica imi pot face treaba linistita si piticul se leagana. Pot sa-l duc in ce camera vreau daca nu vreau sa-l las singur. Deci una peste alta eu zic ca-i o scula utila (este si o poza cu el in leagan si in curand voi pune mai multe - unde se vede mai bine leaganul).

La multi ani piticilor care se aiverseaza astazi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

si io care ma ingrijoram ca al meu e ultimul cupil de botezat...hihihi! petrecere reusita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


NinaB...sa fie, numai ca mi-e cam groaza de botez pt ca nu stiu cum se va comporta copila. Tot imi imaginez ca o sa o tina numai in urlete.
Apropo de tiramisu...am gasit reteta asta pe net:
Prajitura Tiramisu

Numele ii vine din italiana si inseamna "trage-ma in sus"... de la cele doua ingrediente principale: cafeaua si romul imbibate in piscoturi.

4-6 portii
Timp de preparare: 30-40 min., plus timp de racire
Ingrediente:

250 g crema mascarpone (branza proaspata de vaci, fina)
4 oua, separate
60 g zahar tos
125 ml cafea concentrata, rece
4 linguri rom
cca 30 piscoturi
75 g ciocolata amaruie
2 lingurite cacao
Mod de preparare:

1 - Frecati crema mascarpone pana devine spumoasa. Intr-un alt bol, frecati galbenusurile cu zaharul, pana ce amestecul devine cremos si apoi adaugati crema mascarpone. Separat, bateti albusurile spuma. Cu miscari ascendente, incorporati-le in compozitia cu galbenusuri.

2 - Intr-un bol, amestecati cafeaua si romul si inmuiati complet 15 piscoturi (aveti grija sa fie bine imbibate, dar sa nu se sfarame). Asezati-le intr-un strat la baza unui vas de servit.

3 - Turnati deasupra jumatate din compozitie. Inmuiati piscoturile ramase si asezati-le intr-un strat, deasupra cremei. Bateti usor vasul de masa pentru ca piscoturile sa se aseze mai bine. Dati la rece minimum 3 ore sau preferabil peste noapte.

In momentul servirii, presarati deasupra ciocolata rasa si cerneti pudra de cacao.

Sfat util
Pentru a putea fi rasa, ciocolata trebuie sa fie tare. Daca este necesar, tineti-o la congelator timp de 20 minute, inainte de folosire.
Pentru ornat, puteti folosi ciocolata alba sau spirale de ciocolata alba si amaruie.
Puteti orna tiramisu cu cateva boabe de cafea, trase in ciocolata.
Pofta buna!


si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

tyaa si ma rog...de ce sa planga? plange cand vede necunoscuti? nu e familiarizata cu zgomot (radio, tv, vorbit mult langa ea?)

vezi ca, daca vei fi tu agitata, va fi si ea... in rest? Doamne iarta-ma, e mai simplu decat o baie ... plus ca... e pe taram sfant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Noi am facut botezul in postul Craciunului. Am intrebat preotul daca e obligatoriu sa fie mancare de post si a zis ca nu... oricum pentru cei care au tinut post a fost si meniu de post, salate de cruditati, ciuperci prajite etc. Asa ca se poate si daca e post.

Tyaa, Bozo petrecere frumoasa la botez! Eu zic sa nu va stresati ca o sa stea bb cuminti...

Chiar nu m-am gandit la tiramisu inseamna ceva...

Multumim pt. retetele de tiramisu... au fost mai multe, dar neuronul meu nu isi mai aminteste exact cine le-a scris.

Noi am fost pe afara si este super frumos, fata de zilele trecute cand a fost ger. Sper s-o tina tot asa!



Elena cu cipilica

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Saluta la populatie! mai fete da; ce viteziste sunteti la scris!!!
Ioana (Pufy), Eliana multumesc mult pentru sugestiile legate de afte/pete albe din guritza bb-ului.Bag de seama ca de-aia nu treceau: ce eu le mangaiam si lor le-o fi placut.De-acu le iau la frecat ca sa vedem care pe care.
Ioana (Pufy): eu sunt convinsa ca Alesio viseaza ceva urat de-aia plange.Si Andrei al meu se mai trezeste urland; ba mai si tresare tare in somn.Nu cred ca-i motiv de ingrijorare!
De saptamana viitoare ne mutam si nu vom avea acces la internet o perioada.O sa fac tot posibilul sa va mai citesc cand si cand.Fete din Buc: care stati prin Dr. Taberei/Razoare? Ca poate ne vedem si noi la fata...
Fete va pup cu drag ca ma cheama bebeliciunea sa Andrei

Cristiana si Andrei (nascut 29 Sept 2004)
http://photos.yahoo.com/c_vaideanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Multumim Geo si Tyaa pt retete!

Printess te rog vreau si eu dieta de care vorbeai!

Geo si mie imi este groaza de faza cu lectiile! Noi nu am ajuns inca dar nu mai avem mult (anul viitor).

Am vazut ca ati tot discutat despre statul in fundutz. Eu in timpul zilei il tin dupa mine prin casa asezat in scoica si cand nu mai are chef si se enerveaza il tin in brate. In fund nu il tin decat max 15 min pe zi.

Alt subiect care ma intereseaza este cel legat de Chicco Papa. As vrea sa aflu si parerea voastra : legumele sunt fierte in abur si apoi mixate. Cred ca este f. bun dar am si eu o dilema. Daca ii mixam tot timpul legumele nu va mai accepta niciodata bucatele. Eu tin minte ca la primul bb pe la 7 luni ii faceam supica dand pe razatoare legumele si chiar ii puneam galuste sau bucatele de paine in ea. Doar piureul de cartofi il mixam si puneam carnita in el.

Ce ziceti? Merita sau nu?

Pupici

Mel de 2 x (20.09.2004)

Teo & Tibi

Mergi la inceput