MUSULMANCE DIN... SUFLET, UNITI-VA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

quote:
Originally posted by conchita

Luizav, sper ca sunteti toti okay dupa cutremur, am citit zilele trecute...

sper ca nu inoportunez, voiam sa va intreb ce stiti despre femeile beduin? am citit azi doar o referinta scurta, e pentru prima oara cand aud asa ceva...sunt curioasa de orice informatie, multumesc mult.



te-as ruga sa fii mai explicita, despre ce anume sa-ti spun, sau mai degraba spunene ce anume ai citit ca noi sa-ti putem da si alte informatii. doresti sa stii despre felul lor de viata, despre drepturile lor, spune ce doresti mai exact si am sa-ti spun cu mare placere ceea ce stiu.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Corina, bine ai revenit.

a fost doar o scurta nota intr-un text despre prejudecatile la adresa diferitelor grupuri, iar femeile beduin erau doar enumerate intr-o lista mai lunguta. mi-a sarit in ochi, pentru ca, sincer, n-am stiut ca sunt si femei beduin. am venit intai la voi, sperand ca imi povestiti despre sau ca aveti o lista de referinte credibile pe care le pot consulta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

quote:
Originally posted by conchita

Corina, bine ai revenit.

a fost doar o scurta nota intr-un text despre prejudecatile la adresa diferitelor grupuri, iar femeile beduin erau doar enumerate intr-o lista mai lunguta. mi-a sarit in ochi, pentru ca, sincer, n-am stiut ca sunt si femei beduin. am venit intai la voi, sperand ca imi povestiti despre sau ca aveti o lista de referinte credibile pe care le pot consulta.



iti multumesc pentru urare.

Despre beduini.

Ma duc putin cam “oarba”in dezbaterea acestui subiect pt ca tot nu am inteles exact ce anume doresti sa stii si sper ca ceea ce-ti voi explica eu sa-ti satisfaca nevoia de cunoastere. Daca nu e suficient poate imi mai dai niste amanunte, fie si pe PM despre numele articolului resp, originea lui, link sau chiar un fragment mic leagt strict de ceea ce te intereseaza. Am sa incerc sa redau cu corectitudine doar ceea ce te intereseaza.

Beduin in limba araba inseamna “nomad” si se scrie “badu”, iar pt sg masc “badawi”, pt fm sg “badawia” .
Nomazi, in general, sunt acei care se misca dintr-un loc in altul. Dar aceasta miscare nu este dezordonata, are un sens al ei.
dar de fapt inca din timpul bibliei cand citim despre ambraham si familia sa, fiecare trib avea de fapt o anumita zona. Mai mare sau mai mica, in functie de marimea tribului respectiv, iar oamnenii se mutau din loc in loc in perimetrul care le apartinea. Unele triburi aveau locuri speciale pt iarna si pt vara. Ca exemplu poate fi luat anumite triburi de nativi americani care isi petreceau timpul de vara intr-o zona iar cel de iarna in alta zona si fiecare trib stia exact care e teritoriul total al fiecarui trib. Asa e si la triburile arabe. Pamantul tribului apartine fiecarui membru al tribului, iar marimea proprietatii fiecarui membru depindea de numarul de animale pe care le detineau. Si fiecare izvor de apa apartinea tuturor, deci putea fi folosit in egala masura de care toti membri tribului.
In concluzie, beduini nu sunt grupuri care se mutau accidental ci cu un plan bine delimitat.

Numarul de nomazi in lume, in general si in orientul mijlociu, in special, este in descrestere. In anumite tari cu o veche civilizatie nomada cum este siria, egiptul, libanul, irakul, marocul niciodata in istoria tari numarul nomazilor nu au fost mai mult de 1 pana la 2% din totalul populatiei. In alte tari procentul a fost mult mai mare cum este peninsula arabica, arabia saudita, kuweitul, qatarul, bahren unde in urma cu trei sau patru generatii( aprox.60 ani in urma) jumatate din populatie are nomada.
Deci, trebuie sa diferentiem tarile din orientul mijlociu, sa nu le luam ca o intreaga unitate, cum se greseste de multe ori. Tarile care sunt cu adevarat tari arabe ca tarile din peninsula araba si tarile care sunt vorbitoare de limba araba, fara a fi tari arabe ca rasa. Pt ca asa cum se stie, tarile pomenite de mine la inceput :siria, egiptul, libanul, irakul, palestina, marocul au avut limba lor proprie distincta de inca de dinainte de invazia araba si populatia acestor tari apartine, in conformitate cu studiul de rase umane, altor rase umane, diferite.
Ex :
1. in maroc, algeria, mauritania, tunisia, libia oameni apartin rasei numite « northern hametic » iar in egipt oameni apartin rasei numite « eastern hametic ».
2.Cei ce pot fi considerati cu adevarat arabi sunt cei din peninsula Arabica si apartin unei rase umane diferite numita “original Mediterranean” iar din aceeasi rasa fac parte si spaniolii.

Am sa vorbesc despre nomazii de populatie araba pura sin nu despre cei din punctul 1 a carui populatie nomada nu depaseste 2 %din totalul populatiei tarii respectiva.
Deci vom vorbi despre peninsula araba unde cu aprox. 60 de ani in urma populatia nomada era in jurul procentului de 50% din totalul populatiei tarii, inclusive familiile regale.
De aceea pana acum cultura nomada este foarte bine simtita in aceasta zona. Iar femeile din aceasta zona accepta foarte usor ca sotul lor sa se casatoreasca cu mai multe sotii, poligamia facand parte dintr-o puternica cultura nomada care si pana acum se poate observa in viata cotidiana. Prima sotie este in general o verisoara de gradul intai a sotului. Ea dobandeste un statut aparte cumva privilegiat pt ca ea e cea care ii alege sotului celelalte 3 sotii, care ii sunt datoare cu respect si ascultare.
In familiile de nomazi arabi violenta domestica nu exista, sotul niciodata nu-si va bate sotie, de soarta sotiei este raspunzatoare familia din partea ei, adica tatal sotiei. Pt greselile majore cum ar fi adulterul sau pierderea virginitatii inainte de casatorie, tatal fetei ia masurile de pedepsire.









"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Atunci sallam alekum si multumesc

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Ajutati un OM sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Corina, foarte interesant, multumesc si te rog sa continui. abia astept sa ajungi si la partea cu femeile beduin :) informatia e in manualul meu de antropologie, la capitolul despre familie, mariaj si tipurile relatiilor de rudenie in lume. nu e nici un comentariu aditional, nimic, doar se enumera "femeile beduin" printre categoriile asupra carora planeaza niste prejudecati generale. iar eu, repet, nu stiam ca si femeile pot fi beduini! citesc cu placere ce scrii tu, multumesc de timpul acordat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by corina iulia
si populatia acestor tari apartine, in conformitate cu studiul de rase umane, altor rase umane, diferite.


de fapt, nu exista rase umane. :)


quote:
In familiile de nomazi arabi violenta domestica nu exista, sotul niciodata nu-si va bate sotie, de soarta sotiei este raspunzatoare familia din partea ei, adica tatal sotiei. Pt greselile majore cum ar fi adulterul sau pierderea virginitatii inainte de casatorie, tatal fetei ia masurile de pedepsire.


da, am citit despre asta, se datoreaza faptului ca societatea functioneaza patriarhal.









"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

sallam aleicum, fetele!
unde ati disparut cu toatele? e pe undeva o intalnire si eu nu stiu? coscos, unde esti? unde esti gulshan si celelalte fete noi? unde ati disparut asa? vad ca nici pe acest subiect si nici pe cel al lui maryam nu mai este activitate, ce s-a intamplat?

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mag spune:

Sallam aleikoum fetelor!

Sunt noua pe forum si as dori sa impart cu voi idei, sfaturi,etc.
Am locuit 10 ani in Liban si am revenit in tara de cativa ani.Apropo' este cineva de prin Beirut, imi este tare dor si as dori sa aflu
cate una alta de pe acolo. Am doi baieti nazdravani. M-am convertit la Islam din 1997 si sunt parca mai implinita.
M-am bucurat sa gasesc pe forum fete ca voi.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Salam aleikum, fetelor!!
Bey, ce se-ntampla aici??????
Am postat vineri o gramada de mesaje, si acu' vad cu stupoare ca nu apare nika; si vineri aparusera!!! Ce-i asta ??!! CER LAMURIRI!!

In alta ordine de idei, te pup Corina!! Tu ai vazut mesajele mele de vineri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Nu, serios, vreau ca administratorii sa imi dea un raspuns cu privire la postarile mele de vineri, 04.03.2005!
Adica e vorba de timpul meu aici, si de faptul ca raspundeam fetelor noi, le uram bun venit; am lipsit atat de mult de pe forum, si cand, in sfarsit, am si eu ceva timp sa citesc si sa raspund, mesajele mele sunt sterse !!??
Cred ca imi datorati un raspuns, dragi administratori.

Mergi la inceput