MUSULMANCE DIN... SUFLET, UNITI-VA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizav spune:

Aleicumshalom la toate musulmancele.Nu stiu cite dintre cele care au raspuns la acest subiect, sint musulmance,oricum eu salut pe toata lumea. Eu sint casatorita in Iran,....stiu, am mai fost intrebata daca nu-mi este frica de regimul de aici,dar spre surprinderea multora aici traiesc tot oameni, au tot doua miini si doua picioare, si curios dar au un singur cap, nu sint.Eu sint nascuta,crescuta in religia crestina, dar prin casatorie am devenit musulmana.Poate parea curios pentru multi, dar eu nu am renuntat la religia crestina, dar traind de 10 ani aici,am inceput sa descopar incet-incet religia musulmana. Binenteles ca nu sint de acord cu terorismul,asa cum nu sint de acord nici musulmanii, cei care cred ca toti musulmanii sint terorist sint...lalalacap,cum zicea nepotelul meu cind era mic. Si asa cum ziceam, incepind sa descopar aceasta religie, am inceput sa o respect pentru ce inseamna ea in fond, nu pentru cum o practica liderii iei.Ceea ce mai vreau sa va spun dragilor, este ca, contrar politicii care se face de catre anumiti indivizi, precum ca, era o studenta in franta si ea vroia sa mearga la cursuri cu baticul in cap, asta este politica murdara, daca vroia sa faca intradevar facultate, putea sa o faca la ea in tara, ca acum in toate tarile sint facultati,si de toate profilurile. Aici fetele iranience nu mai stiu cum sa se imbrace cit mai "desbracate" daca se poate spune asa. Vorbeam cu o prietena de-a mea de aici, care este tot romanca casatorita, ca daca aici s-ar proclama democratia, fetele de aici ar fii in stare sa iasa pe strada in chiloti, de cit au fost tinute in friu pina acum. Cam atit am avut de spus.
Luizav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gulshan spune:

SALLAMALEIKUM,

LUIZAV,BINE AI VENIT,EU CEL PUTIN NU TE-AM ZARIT PANA ACUM.

WELCOME IRAN!
ALLAH HAFIZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Luizav, sper ca sunteti toti okay dupa cutremur, am citit zilele trecute...

sper ca nu inoportunez, voiam sa va intreb ce stiti despre femeile beduin? am citit azi doar o referinta scurta, e pentru prima oara cand aud asa ceva...sunt curioasa de orice informatie, multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Hello Corina Iulia, hello Cocos, hello Gulshen, hello catre toate musulmancele !!!

Bepii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Hello Corina Iulia, hello Cocos, hello Gulshen, hello catre toate musulmancele !!! Eu sunt o membra noua, am descoperit de curand acest site si de cateva zile nu mai prididesc citind din el. Cu mare bucurie am descoperit azi comunitatea voastra a musulmanelor la care as dori si eu sa subscriu pentru schimb de pareri, comentarii, sfaturi sau intrebari. Ce mult ma bucur ca existati si sunteti minunate. Si eu sunt musulmanca prin nastere (m-am nascut pe meleaguri dobrogene)si imi iubesc religia chiar daca in ultima vreme o multime de voci s-ai ridicat impotirva-i. Gasesc ca este minunata daca ii intelegi esenta si menirea care este doar pozitiva. Am multe de comentat pe aceasta tema si promit ca voi reveni. Acum trebuie sa ma intorc la treburile mele.
Va pupicesc

Bepii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor. Ce inseamna sallamalekum? Salut?

Pupici.

--------------------

Andra
Noi
Pufi

Ajutati un OM sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sharzad spune:

Ciao fetelor,
Va scriu din Iran (Mashad) sunt casatorita aici si ma bucur ca va pot scrie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Motanik salamu aleikum inseamna pacea sa fie cu voi si ceilalti raspund wa aleikum salam (si cu voi fie pacea).sper ca nu deranjeaza pe nimeni interventia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gulshan spune:

sallamaleikum,

bine ai venit printre noi sharzad!sedere placuta alaturi de noi!

Allah Hafiz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

Sallam aleicum, la toate fetele.
Sunt tare bucuroasa ca pot sa va scriu din nou si ca dupa atata timp v-am gasit bine, vesele si ca au aparut pe forum atatea fete noi. Doresc sa le spun “bine ati venit “ lui luizav, lui bepii, lui motanik, lui sharzad si nu in ultimul rand lui catan.
In al doilea rand doresc sa ma scuz ca am plecat fara sa va spun “la revedere”. Am sa va explic de ce si cred ca ma veti intelege si scuza, in acelasi timp.
Fetele mai vechi pe forum stiu ca nu demult am fost destul de suparata de felul in care am fost inteleasa si de felul in care am fost tratata. In cele din urma, discutiile au dus la pace, spre bucuria mea si a celorlalte fete, cred.
Ei, dar supararea asta a mea s-a rasfrant fara sa vreau si in viata de familie. Din fata vesela si plina de viata si energie m-am transformat intr-o suparacioasa si plangacoiasa. Sotul meu a zis intr-o zi : « gata, fa bagajele ca plecam la parinti. » prima data am crezut ca vom pleca la parintii mei dar dupa ce mi-a spus : « Acolo ai sa vezi din nou cum e viata printre musulmani , printre oameni care se respecta si respecta pe ceilalti » am inteles ca de fapt doreste sa plecam la parintii lui.
Plini de bucurie ne-am pregatit de plecare.
Acolo, intr-adevar ne-am « improspatat » radacinile cu bine si cu frumos. A vazut din nou, ce bine e sa traiesti printre oameni care au aceleasi crezuri ca si tine, cum e sa privesti un musulman din alta brnsa a religiei ca pe unul de al tau. Cum e sa respecti pe cei ce sunt Oamenii Cartii, asa cum ne invata Coranul,cartea noastra sfanta, a musulmanilor.
mi-am reamintit cum niciodata nu am auzit pe cineva din familie vorbind urat despre un musulman din alta bransa, despre un crestin sau despre un evreu. Mi-am amintit cum, inainte de a deveni sotia sotului meu, am fost crestina, dar asta nu a insemnat niciodata ca am fost mai putin respectata decat daca as fi fost prin nastere musulmanca. Cand mi-am exprimat dorinta de a deveni musulmanca am fost intrebata daca sunt absolut sigura ca doresc sa-mi schimb religia , mi s-a repetat de multe ori ca nu e necesar sa o fac, ca nimeni nu ma obliga sa o fac si ca pot foarte bine sa raman crestina. Sotul meu chiar mi-a explicat cum ca daca raman crestina viata noastra de cuplu nu este afectata deloc iar daca eu am dorinta sa merg la biserica intr-o anumita zi, la o anumita ora, el are obligatia sa ma duca de cate ori doresc eu, in cazul in care nu doresc sa merg singura. Niciodata nu s-a pus problema religiei intre noi.
Apoi , prin studiu, mi-au fost aratate versetele din Coran care ne indeamna la buna intelegere cu toti Oamenii Cartii, Coranul, cartea noastra sfanta asa ne invata. Allah, Dumnezeul tututror timpurilor, asa ne invata si El stie mai bine de ce. El ne-a aratat noua, credinciosilor si necredincosilor Cartile sale, cuvantul Sau prin Biblie mai intai, apoi prin Taura si in cele din urma prin Coran. El a adus prin fiecare Carte legi noi, potrivite pentru capacitatea de intelegere a oamenilor din acele timpuri.
Si tot El ne-a aratat ca noi toti vom fi judecati de catre El in Ziua Judecatii, dupa faptele noastre bune sau rele, dupa cum i-am urmat cuvantul sau nu.
Toata perioada asta, petrecuta acolo a fost ca o infuzie de sanatate si bucurie pentru noi.e bine stiut ca aunci cand in viata ai necazuri sau greutati, sa te intorci la origini, la radacini si sa-ti extragi seva necesara improspatarii. Apoi curajul si energia vin de la sine.
Am avut o mare bucurie cand am inceput sa recitesc randurile voastre si am observat ca sunteti din ce in ce mai multe fete care doriti sa discutati, sa intrebati, sa aflati. Este o mare bucurie pentru mine.
Pentru fetele mai nou venite, care poate ca nu ma cunosc, care nu-mi cunosc bransa de religie caruia ii apartin , vreau sa le spun ca fac parte dintr-o bransa mai putin cunoscuta numita : Coranism. Noi, coranistii, respectam legile date de Coran si consideram ca hadisele sunt scrise de oameni si nu reprezinta cuvantu direct al lui Allah, ca atare nu sunt importante pentru credinta noastra, pentru exprimarea ei si pentru intregirea ei.
De ce spun asta, pt ca doresc sa va anunt ca desi, poate, am sa fiu cateaodata in contradictie cu ceea ce voi stiti si ganditi, eu NU sunt dusmanul nimanui, am conceptiile mele pe care eu le consider bine fondate, respect pe cei care au alte opinii si pareri si accept dialogul. Nici eu nu sunt un « monstru » si eu am doua maini, doua picioare asa cum cineva(luizav) spunea anterior . Nu as dori ca discutiile noastre sa se transforme in dezbateri « inflacarate » ci doar sa ne expunem punctele de vedere, pe care le putem accepta sau nu, in functie de credintele si perceptiile noastre individuale.
Mie imi face o deosebita bucurie faptul ca suntem multe fete pe acest subiect si stiu, cu siguranta, ca vom avea discutii foarte constructive.
Va pup pe toate si va doresc doar bine, fericire si sanatate.


"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput