MUSULMANCE DIN... SUFLET, UNITI-VA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Corina,imbracat normal in vizunea mea,inseamna k sa nu-ti arati ata de la chiloti,sanii pe jumatate sau chiar de tot,sa nu porti sutien pe sub o bluza transparenta,etc.sigur ai inteles ce vreau sa-ti spun!
Cat despre cum te exprimi,parerea mea este k atunci cand discuti cu cineva despre islam,expui pareri,doctrine,etc,trebuie sa precizezi k esti coranista!
cat despre suparare,nu ma supar eu asa usor!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Eu inca nu am studiat Coranul, citesc doar postari pe diverse site-uri, din care am tras concluzia ca totusi din Coran si Hadise s-a venit cu ideea purtarii valului si vesmantului. Oricum, ajung pana la urma la parerea ca acest tip de imbracaminte poate fi o traditie musulmana, care isi are mai mult sau mai putin radacinile in Coran si recomandarile Profetului- Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca.
Sunt barbati musulmani carora nu le place sa-si vada sotiile imbracate astfel, cei pe care ii cunosc eu sunt toti impotriva acestui port. Pe de alta parte, altii probabil nu le lasa sa iasa afara altfel decat infasurate.
Ce vreau eu sa subliniez este ca mie imi place acest tip de port si nu m-ar deranja as il imbrac.
Vreau sa mai spun ca sunt satula de felul in care ma privesc barbatii pe strada, si sunt imbracata mai mult decat decent. Parca sunt nebuni, toti, in ziua de azi.
De asemenea, fiti convinse fetelor, ca, tipele care se imbraca sumar se pun in pericol singure, dar cel mai rau e ca nu nu mai pe ele insele se pun in pericol, ci si pe alte femei. Ganditi-va ca din intamplare, un dezaxat vede o femeie imbracata sumar de i se vad toate... nu i se duce mintea cu sorcova?! Ba da, si-nca cum! Si poate tipa respectiva e protejata de vreu flacau plin de mandrie ca are asa o fata. Si dezaxatul ce face? Se duce si ataca prin colturi intunecate, lifturi sau scari de bloc, orice femeie ce-i iese in cale. Asta e o teorie, dar sunt 100% convinsa ca se intampla sa fie probata si in practica.
Pe mine nu ma intereseaza soarta lor, a femeilor indecente, caci ea este oricum pecetluita. Ma intereseaza insa consecintele faptului ca ele se poarta astfel. Si hai sa admitem ca aceste consecinte urate exista. Si e usor pentru orice barbat sa greseasca, in astfel de conditii, iar unele greseli pot avea urmari foarte grave ( copii nelegitimi, boli cu transmitere sexuala, deviatii ale comportamentului sexual si nu numai...).
Eu nu insist ca trebuie purtat hijabul, insa, uneori, e mai bine sa adopt o traditie, un obicei, decat sa ma imbrac decent in haine normale care nu ma caracterizeaza.
Acum, personal, va spun sincer ca trebuie sa imi schimb toata garderoba ( mai ales de vara) si nu stiu ce si de unde sa imi cumpar. As prefera sa ies din casa infasurata in valuri decat intr-o rochie lalaie, cu maneci, in cloche sau mai stiu eu cum, care nu imi vine bine deloc. Chiar nu stiu ce sa fac!
Si eu chiar cred in natura si instincul animalic al barbatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Coscos,da nu te pune nimeni sa iti iei rochie lalaie.Pune-ti imbracaminte obisnuita si pe deasupra pune-ti abaya,nu neaparat neagra,sunt o gramada de culori pe care le poti purta.Eu am vazut-o pe hannen,intr-o rochie din asta bej,cred ca era din in,foarte frumoasa.


Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

quote:
Originally posted by valentinag

Coscos,da nu te pune nimeni sa iti iei rochie lalaie.Pune-ti imbracaminte obisnuita si pe deasupra pune-ti abaya,nu neaparat neagra,sunt o gramada de culori pe care le poti purta.Eu am vazut-o pe hannen,intr-o rochie din asta bej,cred ca era din in,foarte frumoasa.


Speranta moare ultima!
Valentina
poze





si eu zic ca e buna recomandarea lui valentina. de fapt, musulmancele din orientul ijlociu, cam asa fac. se imbraca cum vor iar pe deasupra iau aceasta rochie care nu permite nimic sa se vada.
gaseste niste culori placute. nu te imbraca in negru. e asa de urat si auster.

am vazut ieri o adolescenta musulmanca, o fetita de max 14 ani care purta hijab. nu stiu de ce , dar mi-am spus" a doua generatie".
era imbracata in bugi foarte stramti, o jachetuta la fel de mulata, camasa cum se imbraca cam toate fetele de vasta ei. avea capul acoperit. statea in statia de autobuz. trecand pe acolo nu am putut sa nu o remarc. era tare frumusica dar si foarte rusinata. se simtea in purtarea ca nu se simtea bine in pielea ei, in vesmantele ei. m-am gandit ca e vorba despre hijab. probabil ca incepuse sa-l poarte de curand. sincer, mi-a fost oarecum mila de ea, pt ca se simtea ca face ceva importiva vointei ei. pacat.

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Coscos

luand contact cu oameni de religie musulmana, am gasit informatii noi, care mi-au raspuns la intrebari si care m-au facut sa il (re)gasesc pe Dumnezeu, cel Unic, care stiam ca nu putea avea un fiu pe care sa il sacrifice atat de crud, pentru ce? ca sa demonstreze oamenilor cat ii iubeste El? asta chiar mi se pare a fi contrar ideii de Dumnezeu, avand in vedere ca El e cel ce interzice sacrificiul si El a dat o gramada de alte posibilitati oamenilor de a deveni mai buni si de a se bucura de iertarea Lui.
Sacrificiul lui Isus-pacea fie cu el- pe cruce este un act inutil si crud, care se opune clar conceptiei de divinitate. Gandeste-te ca Isus-pacea fie cu el- insusi nu s-a considerat fiul lui Dumnezeu, ci egal oamenilor. Scopul lui pe pamant nu a fost de a muri sacrificat, ci de a transmite un nou mesaj oamenilor care incepusera sa se rataceasca de Dumnezeu, precum si de a-l vesti pe urmatorul profet, asa cum fiecare profet a facut-o inaintea lui.
Probabil ca prin asta sunt atat de diferite religiile noastre: prin faptul ca, spre deosebire de islam, in crestinism nu se intreaba " de ce" si nu se cauta raspunsuri, pe cand, in islam, cea mai mare virtute a omului este de a studia, numai astfel putandu-se apropia de Dumnezeu.
Si probabil ca, daca mie mi-a fost atat de usor sa nu mai cred ca Isus nu a murit pe cruce, asta a fost posibil pentru ca niciodata in viata mea nu am fost convinsa ca aceasta chiar s-a intamplat.
Asta CRED eu acum si sunt fericita ca in noua mea religie, sentimentele mele se regasesc in abordarile ei. Sunt fericita ca nu trebuie sa ma inchin altcuiva decat Unicului Dumnezeu, Allah Preinaltul, ca nu mai trebuie sa cred in tot felul de superstitii si ca nu mi se mai interzice stiinta prin dictonul crestin: "crede si nu cerceta!".

Draga Coscos,desi s-a repetat de nenumarate ori pe forum chestia asta,o mai repet si eu,ca sa nu mai fie adus acest argument stupid,ca sa nu zic altfel,care e scos din manualele de ateism,nu din crestinism.NU EXISTA IN CRESTINISM ACEST DICTON "CREDE SI NU CERCETA" ,DIN CONTRA,APOSTOLUL NE INDEAMNA "CERCETATI TOATE LUCRURILE SI PASTRATI CE ESTE BUN",IISUS NE SPUNE "CERCETATI SCRIPTURILE",ETC..Cred ca ati putea gasi argumente mai bune contra crestinismului decat asta,deci,va rog.
Referitor la sacrificiul lui Hristos,el nu se opune ideii de divinitate ,ci se opune ideii pe care ti-ai creat-o tu personal despre divinitate.Musulmanii considera ca scopul lui Iisus n-a fost sacrificiul,asta nu inseamna ca musulmanii au dreptate.Te rog mult ,fii un pic mai atenta in exprimari,fiindca un crestin poate simti ca ii este atacata credinta atunci cand tu formulezi astfel problemele.
Pace!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by Coscos

luand contact cu oameni de religie musulmana, am gasit informatii noi, care mi-au raspuns la intrebari si care m-au facut sa il (re)gasesc pe Dumnezeu, cel Unic, care stiam ca nu putea avea un fiu pe care sa il sacrifice atat de crud, pentru ce? ca sa demonstreze oamenilor cat ii iubeste El? asta chiar mi se pare a fi contrar ideii de Dumnezeu, avand in vedere ca El e cel ce interzice sacrificiul si El a dat o gramada de alte posibilitati oamenilor de a deveni mai buni si de a se bucura de iertarea Lui.
Sacrificiul lui Isus-pacea fie cu el- pe cruce este un act inutil si crud, care se opune clar conceptiei de divinitate. Gandeste-te ca Isus-pacea fie cu el- insusi nu s-a considerat fiul lui Dumnezeu, ci egal oamenilor. Scopul lui pe pamant nu a fost de a muri sacrificat, ci de a transmite un nou mesaj oamenilor care incepusera sa se rataceasca de Dumnezeu, precum si de a-l vesti pe urmatorul profet, asa cum fiecare profet a facut-o inaintea lui.
Probabil ca prin asta sunt atat de diferite religiile noastre: prin faptul ca, spre deosebire de islam, in crestinism nu se intreaba " de ce" si nu se cauta raspunsuri, pe cand, in islam, cea mai mare virtute a omului este de a studia, numai astfel putandu-se apropia de Dumnezeu.
Si probabil ca, daca mie mi-a fost atat de usor sa nu mai cred ca Isus nu a murit pe cruce, asta a fost posibil pentru ca niciodata in viata mea nu am fost convinsa ca aceasta chiar s-a intamplat.
Asta CRED eu acum si sunt fericita ca in noua mea religie, sentimentele mele se regasesc in abordarile ei. Sunt fericita ca nu trebuie sa ma inchin altcuiva decat Unicului Dumnezeu, Allah Preinaltul, ca nu mai trebuie sa cred in tot felul de superstitii si ca nu mi se mai interzice stiinta prin dictonul crestin: "crede si nu cerceta!".



Draga Coscos,desi s-a repetat de nenumarate ori pe forum chestia asta,o mai repet si eu,ca sa nu mai fie adus acest argument stupid,ca sa nu zic altfel,care e scos din manualele de ateism,nu din crestinism.NU EXISTA IN CRESTINISM ACEST DICTON "CREDE SI NU CERCETA" ,DIN CONTRA,APOSTOLUL NE INDEAMNA "CERCETATI TOATE LUCRURILE SI PASTRATI CE ESTE BUN",IISUS NE SPUNE "CERCETATI SCRIPTURILE",ETC..Cred ca ati putea gasi argumente mai bune contra crestinismului decat asta,deci,va rog.
Referitor la sacrificiul lui Hristos,el nu se opune ideii de divinitate ,ci se opune ideii pe care ti-ai creat-o tu personal despre divinitate.Musulmanii considera ca scopul lui Iisus n-a fost sacrificiul,asta nu inseamna ca musulmanii au dreptate.Te rog mult ,fii un pic mai atenta in exprimari,fiindca un crestin poate simti ca ii este atacata credinta atunci cand tu formulezi astfel problemele.
Pace!

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."



Draga Irina, crede-ma ca argumentul acela, poate ca nu apartine crestinismului, poate ai dreptate, dar nu il numi "stupid", pentru ca numai stupid nu e. Mie mi se pare normal sa "fug" de o religie in care mi se interzice sa pun intrebari. Am sa ma mai informez, insa, daca asta am auzit in biserica ortodoxa, dar stiu sigur ca alte biserici nu am frecventat.
Cat despre ideea pe care mi-am creat-o eu despre divinitate, inainte, poate ca este gresita, dar asa vad eu lucrurile si atunci, nu-i de mirare ca m-am convertit, nu?!
Nu e important pentru mine sa spun ca eu am dreptate, si nici nu am spus asa ceva, cu atat mai mult nu am spus ca musulmanii ar avea dreptate, asa ca nu inteleg de ce te superi asa..., eu nu cred ca am jignit pe cineva expunandu-mi opinia. A fost doar opinia mea, pe care mi-am expus-o fiindca cineva a intrebat ceva...; daca unii vin aici ca sa citeasca despre parerile mele si sa se simta jignit, eu ce pot sa fac?! Nu pot opri pe nimeni sa se simta cumva.

Fetelor, despre abaya, numai buna e ideea, da' problema e: unde gasesc eu abaya ( si hijab) in Bucuresti?!
Si Corina, draga mea, nu te ingrijora, n-am de gand sa port negru, mai degraba ceva in culori vesele, daca gasesc!!

Acum va pup fetelor, sper ca nu am lezat pe nimeni azi, e weekend si ie-te ca eu tooot la birou mi-s!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Coscos,maxima cu pricina apartine lui Marx si a fost vehiculata de comunisti contra Bisericii Ortodoxe.Eu sunt ortodoxa si am pus si pun inca o gramada de intrebari,si mi s-a raspuns la ele,nu mi-a interzis nimeni sa le pun.Din contra ,o vorba care circula in biserica este "CINE VREA SA SE MANTUIASCA,CU INTREBAREA SA CALATOREASCA".Se organizeaza o gramada de conferinte cu preoti ,unde lumea pune intrebari.Crestinii isi intreaba mereu duhovnicii despre ce si cum.Apar carti in care se raspunde la intrebarile crestinilor.Sincer,ma indoiesc profund ca ai vrut sa pui intrebari si Biserica ti-a interzis s-o faci,sau nu ti-a raspuns.
Dar,desigur,fiecare crede ce doreste,ca de aceea e libertate religioasa in Romania.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Coscos
Sacrificiul lui Isus-pacea fie cu el- pe cruce este un act inutil si crud, care se opune clar conceptiei de divinitate. Gandeste-te ca Isus-pacea fie cu el- insusi nu s-a considerat fiul lui Dumnezeu, ci egal oamenilor. Scopul lui pe pamant nu a fost de a muri sacrificat, ci de a transmite un nou mesaj oamenilor care incepusera sa se rataceasca de Dumnezeu, precum si de a-l vesti pe urmatorul profet, asa cum fiecare profet a facut-o inaintea lui.
Probabil ca prin asta sunt atat de diferite religiile noastre: prin faptul ca, spre deosebire de islam, in crestinism nu se intreaba " de ce" si nu se cauta raspunsuri, pe cand, in islam, cea mai mare virtute a omului este de a studia, numai astfel putandu-se apropia de Dumnezeu.


suna foarte inedit ce spui tu aici, poti sa ma luminezi si pe mine unde stau scrise aceste lucruri? adica unde si cine spune ca soarta lui Iisus a fost sa prevesteasca venirea altui profet? si unde scrie la crestini ca nu trebuie sa puna intrebari??

quote:
Draga Irina, crede-ma ca argumentul acela, poate ca nu apartine crestinismului, poate ai dreptate, dar nu il numi "stupid", pentru ca numai stupid nu e. Mie mi se pare normal sa "fug" de o religie in care mi se interzice sa pun intrebari. Am sa ma mai informez, insa, daca asta am auzit in biserica ortodoxa, dar stiu sigur ca alte biserici nu am frecventat.
..eu nu cred ca am jignit pe cineva expunandu-mi opinia. A fost doar opinia mea, pe care mi-am expus-o fiindca cineva a intrebat ceva...; daca unii vin aici ca sa citeasca despre parerile mele si sa se simta jignit, eu ce pot sa fac?! Nu pot opri pe nimeni sa se simta cumva.


eu cred ca da, ai jignit. poate din ignoranta cum zici tu (dar nu e o scuza), ca nu ai citit si nici nu mai stii unde ai "auzit" asta. e bine ca, atunci cand faci afirmatii despre alte religii, chiar daca le faci la topic rezervat, sa te documentezi inainte sa condamni. ce zici de sugestia mea, ti se pare fair?

corina, ma uitasi cu femeile-beduin :)



-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

imi cer scuze ca ma bag dar sunt muta de uimire...zau ca respect orice religie pe lumea asta dar asa ceva mi se pare incredibil...chiar asa ne apropiem de regnul animal daca nu ne punem val pe fatza???? haida de...
si un sac de bile negre pt mine ca nu am fost capabila sa ma abtin

O FEMEIE!!!!



quote:
Originally posted by Coscos

Fetelor, in legatura cu vesmantul pentru corp si valul, eu consider ca, din punct de vedere religios islamic, este corect sa fie purtate.
Argumentele in favoarea purtarii lor nu sunt doar cele privind evitarea tentatiei, ispitei si pacatului trupesc, ci si de alta natura, cum ar fi ca, prin dezgolire, incepem sa ne apropiem iar de regnul animal, sa ajungem de unde am plecat...
Iar daca ne intoarcem la problema ispitei, mi se pare logic: barbatul, prin natura lui, este supus instinctului ( animalic, daca vrem), de a fecunda cat mai mult ( si cat mai multe femei); femeia, de la crearea ei, a dus povara de a fi considerat o ispita, si poate ca asta sta tot in natura ei. Atunci, cum altfel decat restictionand libertatea femeii de a imbraca haine "indecente" sau de a umbla imbracata-goala? Nu stiu daca este absolut necesar ca femeia sa se acopere cu val si vesmant specific, insa cred ca ar trebui sa isi acopere "formele" care atrag privirile barbatilor si le starnesc apetitul sexual. Sunt multe argumente care sustin ideea asta, dar acum nu le pot enumera.
Oricum, personal, sunt de acord cu recomandarile ca femeia sa se acopere in public, si sa-si arate corpul doar sotului ei.
Si nu cred ca doar gelozia unui sot prea exagerat le face pe femeile musulmane sa poarte val si vesmant.
Acum va las, fetele, mi-am spus parerea si-am zbughit-o!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Concita, imi mentin parerea: nu cred ca cineva afirma se simte jignit vis-a-vis de o opinie; si daca chiar vrea sa sublinieze ca este jignire opinia mea, atunci, scuze, dar asta aduce a rautate. De cand opiniile sunt egale cu jignirile? Pai mai bine cenzurati subiectul asta, ca sa nu mai jignim pe nimeni prin expunerea parerilor si convingerilor noastre. Poate mi s-a dat mie o educatie crestina eronata ( desi ma indoiesc), dar am tot dreptul din lume sa imi aleg ce religie vreau, iar daca nu vreti sa stiti de motivele mele, atunci nu mai intrebati.
Conchita, poate, daca chiar vrei sa intri in conversatia despre Isus si misiunea Lui, atunci, te rog, mergi mai departe si citeste si Coranul. Normal ca in evanghelii nu scrie ca misiunea lui a fost doar cea de profet ( atentie, nu am spus, asa cum vrei tu sa se inteleaga, ca misiunea lui a fost vestirea unui alt profet, ci: transmiterea unui mesaj de la Dumnezeu, precum si vestirea urmatorului profet); de ce trebuie cineva sa fie jignit ca eu cred altceva? Nu zau, ma lasati pe mine muta de uimire, fetelor!
Deci, Conchita, citeste si alte surse, ca eu nu imi reproduc aici niste idei venite de niciunde, cum insinuezi tu, OK?
Si a-propos de dictonul acela, crede si nu cerceta, este "o afirmatie despre care istoricii spun ca era folosita
pentru a deslusi vechilor pamanteni tainele unei religii numite crestinism", deci nu a fost nicidecum implementata de Marx. Iar acest indemn a fost transformat de Biserica Ortodoxa in dicton, in timp, si daca nu ma insel, chiar Isus a folosit aceasta expresie catre Toma Necredinciosul, dar desigur, Biserica in epoca medievala, iar apoi, probabil comunistii, au scos din context si au transformat in dicton aceasta expresie. Insa, inca o data o spun: tocmai de asta nu am mai dorit sa apartin religiei crestine, in care Biserica si alte grupuri de interese dicteaza oamenilor ce trebuie sa faca. Am ales islamul pentru ca aici nu se interpune nimic intre mine si Dumnezeu Unicul. Cu riscul de a face iar pe unii sa se simta jigniti, repet: pentru mine este aberant sa cred intr-o Sfanta Treime, intr-un Dumnezeu -Tata, Fiu si Duh, cand asta sfideaza logica mea.Si va rog mult, oameni buni, daca vreti sa combateti idei, documentati-va si din sursele celor ale caror idei vreti sa le combateti, ca sa vorbim toti aceeasi limba.
Conchita, nu fac afirmatii despre alte religii, ca nu ma intereseaza decat cele cu care am luat contact: crestinism si islam. Si, daca tot exista libertate religioasa, nu vad de ce sariti voi asupra femeilor convertite, cu atata inversunare, si combateti orice parere pe care ele si-o expun aici?
Nu imi aduc aminte sa fie cineva nemusulman si de acord cu ceva islamist pe acest subiect; asa ca, spune-mi si mie, noi n-am putea sa ne simtim jignite?!
Nici nu stii cate remarci rautacioase aud pe strada, cand merg cu prietena mea care se acopera cu val si se vede ca e musulmana, la adresa acestei religii! Si fii sigura ca un musulman, nici macar in tarile arabe in care exista multe culte religioase, niciodata nu ar jigni vreun nemusulman, in particular, ca sa nu mai vorbesc de locuri publice!
Oricum, Conchita, orice am spune noi aici, unii ( printre care, constat cu parere de rau ca faci si tu parte), tineti cu tot dinadinsul sa va declarati jigniti, cand realitatea e alta.
Marina, in ceea ce priveste postarea ta, ce sa spun: da, draga mea, mi se pare ca o femeie care umbla cu sanii pe afara si pantalonii picati pana la jumatatea feselor sau atat de strimti incat i se reliefeaza atat sexul cat si fesele, e chiar mai jos decat regnul animal. Iar un barbat, indiferent de educatia lui sau masca pe care si-o creaza, nu ramane rece daca vede asemenea specimen, asa ca nu ma lua cu de astea, ca sunt satula de asa-zisa evolutie de orice natura si pe orice plan, care nu face decat sa intoarca umanitatea la primitivism. Increderea in virtutea unei femei care se dezbraca sau fidelitatea unui barbat care isi iubeste sotia si indiferent de ce tentatii intalneste in cale, el e tare si se tine departe de ele...hai sa fim seriosi, ca nu tine! Si un sac de bile negre si pentru mine, ca sunt Toma necredinciosul si nu vreau sa admit ca viata-i pictata-n roz si campiile sunt pline de fluturasi si floricele; numai ca in viata iti e dat sa vezi de toate: si barbati manierati, dar si prost-crescuti, si stim cu totii, ca la vederea unei femei semi-dezbracate, toti reactioneaza cam la fel ( poate doar exprimarea verbala sa le fie un picutz diferita, de la caz la caz), deci, in esenta, lucrurile sunt cam la fel.
Marina, nu am spus ca trebuie purtat val ca sa nu semanam cu niste animale, am spus ca goliciunea ( dezgolirea) ne apropie de ele, deci te rog, ai grija cum lasi sa se interpreteze, si cum interpretezi ( sau mai bine zis "reformulezi") tu insati spusele mele, mai ales ca esti si moderator ( sau ma insel?!).
Asta e atac mascat, draga mea, dar tot atac ramane, sa stii!

Acum v-am pupat pe toti, la treaba!!

Mergi la inceput