MUSULMANCE DIN... SUFLET, UNITI-VA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Fetele o intrebare:Melic,este nume arab?k am auzit la cineva si eram curioasa ce fel de nume este.
Cat despre batic corina,eu k si crestina port doar la biserica si nici acolo tot timpul,desi ar trebuii sa puratam zilnic noi femeile maritate.Nu consider k trebuie sa-mi arat iubirea de Dumnezeu,prin burtarea unei basmale...eu cel putin!
Oricum corina,tu k musulmanca koranista ai cu totul alte idei,conceptii despre cum sa fii un bun musulman,k tine sunt putini,de fapt esti singura care o stiu.
Luizav,bine ai venit la noi,sper sa te simti bine pe DC!Amina este nepotica ta nu?ai si botezat-o tu cumva?Cum este in Iran,chiar daca esti inca crestina tot esti obligata sa porti batic si abaya?sau nu?
numai bine!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

quote:
Originally posted by valentinag

Fetele o intrebare:Melic,este nume arab?k am auzit la cineva si eram curioasa ce fel de nume este.


da, este nume de origine araba


quote:

Cat despre batic corina,eu k si crestina port doar la biserica si nici acolo tot timpul,desi ar trebuii sa puratam zilnic noi femeile maritate.Nu consider k trebuie sa-mi arat iubirea de Dumnezeu,prin burtarea unei basmale...eu cel putin!

tu stii bine, daca iti mai amintesti ca eu sunt musulman coranist, ca nu pt crestini era adresata intrebarea. dar raspunsul e bine venit

quote:

Oricum corina,tu k musulmanca koranista ai cu totul alte idei,conceptii despre cum sa fii un bun musulman,k tine sunt putini,de fapt esti singura care o stiu.

ca sa fiu modesta acum, am sa-ti raspund ca stiu, dar ca-mi pare rau ca ceea ce inseamna Coran si invataturile Coranului sunt atat de schimbate pt a servi doar anumitor grupuri de oameni.
stii ce mai cred eu despre hijab? \datorita faptului ca in strainatate arabi, sau musulmanii snt minoritari, s-a gasit aceasta forma de a arata ca "noi existam suntem prezenti aici si suntem determinati sa facem ceea ce dorim" prin educarea pana la obesie a fetelor tinere ca hijabul te protejeaja de rau, de exterior, iti pastreaza puritatea feminina. eu nu consider asa pt ca sunt sigura , asa cum am mai demonstrat, ca acest hijab este doar o interpretare, nu o traducere exacta a versetelor din Coran care reprezinta dorinta Divina.
valul nu te protejeaza de nimic,auzi prin el la fel de bine ca si cum n-ai avea nimic pe cap. cine vrea sa auda si sa vorbeasca urat o face fie cu val , fie fara val. asa cum si tu ai spus, nu aceasta este esenta credintei.dar fetele sunt invatate sa fie asa, sunt chiar certate cumva prin metode dragute ca nu-si pu valul:cine nu poarta val va sta in iad 70 de ani, dupa cele spuse de hadise.
dar tot imamul vine si spune:dar Allah stie mai bine daca te va ierta sau nu.
pai, ori e alba, ori e neagra.
apoi, alta metoda de "intimidare" e: valul iti ofera feminitate, frumusete, of, ce frumoasa esti cu val.
pai, nu e valul tocmai modul prin care se incearca indepartarea ispitei din apropierea femei? nu e valul modul prin care se incearca indeartarea femei de catre ea insasi? sa nu mai fi tinta ispitei altcuiva, sa indepartezi de la tine ochii care ar putea fi tentati ca tu sa te poti pastra doar pt sotul tau?
eu cred ca te pastrezi pt sotul tau pt ca asa-ti doresti, nu pt ca-ti impune cineva. si nu esti responsabil ca sunt dezaxati pe strada care au ganduri necuate cand vad o femeie. nu tu le ai, deci nu e pacatul tau.
tocmai asta ma supara, faptul ca femeia trebuie invatata sa nu se penseze sanu se rujeze, chiar sa nu folosest parfum- este adulter sa iesi singura pe strada,fara sot, fiind parfumata
doamne cate as putea sa spun....puuuh.
vreau sa stiti ca din randul membrilor coranistilor care provin din tarile din orientul mijlociu, marea lor majoritate sunt femei. de ce? pt ca ele au trait in acest fel "super protejat" in care femeia este doar mama si sotie. fara nimic mai mult. da, fac fetele facultate dar se casatoresc rapid si stau apoi inchise in casa ingrijind copii si asteptand sotii.
da, poate te protejeaza de gelozia sotului care se simte mai in siguranta ca nimeni nu-ti vede fluturand in vant parul, care e podoaba capilara cea mai de ret pt musulmani.
Speranta moare ultima!
Valentina
poze


[/quote]

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

am sa-mi argumentez inca o data opinia, folosind un mesaj de-al meu mai vechi.

quote:
Originally posted by corina iulia

am vorbit inainte ca eu nu sunt de acord cu valul. acum am sa-mi exprim punctul de vedere.
sa vedem :

Surat An-Nur (Coran 24/31)
31.Si spune dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor,sa nu-si arate gatelile lor,decit ceea ce
este pe dinafara,si sa-si coboare valurile peste piepturile lor!Si sa nu-si arate frumusetea lor decit inaintea sotilor,sau a
parintilor lor,sau a parintilor sotilor lor, sau a fiilor lor, sau a fiilor sotilor lor, sau a fratilor lor, sau a fiilor fratilor lor, sau a fiilor surorilor lor, sau a ia o pauzarilor lor, sau a acelora pe care le stapinesc mainile lor drepte, sau a slujitorilor dintre barbati,care nu mai au dorinta,sau a copiilor mici care nu stiu ce este goliciunea femeilor. Si sa nu loveasca cu picioarele lor astfel incit sa se afle ce podoabe ascund ele! Si caiti-va cu totii, o, voi dreptcredinciosilor,fata de Allah, pentru ca voi sa izbinditi!


Cei care cites Coranul in limba araba vor citii :
وليضربن بخمرهن على جيوبهن
Wa liadraben bakhmorhen ala jubehen

Acum sa luam fiecare cuvant in parte si sa-l traducem.
Wa=si
Liadraben= sa puna
Bakhmorhen= acoperitoare, bucata de material [imbracaminte] folosita pentru a acoperii ceva.
Ala=pe, peste
Jubahen=buzunarul lor
Adunate impreuna vorbele dau urmatoarea propozitie :
« si sa puna[ele, femeile musulmane] acopertoarea peste buzunarul lor. »
Aceasta este traducerea cuvant cu cuvant a textului coranic.
Deci, Allah doreste sa ne arate cum trebuie sa fie o femeie musulmanca imbracata, ca despre asta e vorba. El ne arata ca trebuie sa ne acoperim, cu acoperitoarea, buzunarele noastre. Anatomic vorbind,coborand de la cap in jos, nu putem spune ca avem « buzunar » la nivelul capului, mai degraba un sac fara fund, cum e gura. Deci nu despre gura e vorba.
Coboram mai jos. Ajungem la sani. Da, unele femei au sanii lasati si s-ar putea spune ca acolo exista un buzunar. Dar nu toate femeile au sanii lasati deci pentru ele nu ar fi corecta expunerea. Si Allah nu e incorect, El stie totdeauna de ce spune un lucru.
Coboram mai jos. Femeile au un buzunar in partile intime. Deci Allah a facut referire la acest « buzunar » pe care cu siguranta toate femeile il au, mai tinere sau mai in varsta.
Deci sa intelegem ca Allah a dorit ca femeile musulmance sa-si acopere « rusinea lor » cu acoperitoare. Si la noi, bartanii nostri nu foloseau cuvintele moderne de azi pentru a defini zona « buzunarului » ci spuneau « rusinea » acolo era locul rusinos.
Sa nu uitam ca in acea perioada cand Coranul a fost relevat Profetului Mohamed, femeile in general erau goale, multe dintre ele neavand nimic pentru a se acoperi. Doar stapanele erau cele imbracate si erau numite cu apelativul « doamna imbracata » iar imbracamintea era considerata ca fiind un accesoriu ce definea nobletea.

Aceasta este traducerea cuvant cu cuvant parti din aia referitoare la imbracamintea femei.se ami spune"Si sa nu loveasca cu picioarele lor astfel incit sa se afle ce podoabe ascund ele"
bratarile de la glezna sa fie acoperite.
Ce am dat mai sus este traducerea sensurilor Coranului care este acum in limba romana. Se pot observa farte clar diferentele de traduceri si sensurile date cuvantului « a pune », « acoperitoare » si « buzunar ».
Eu prefer sa iau versetele Coranului asa cum ne- au fost Trimise de Allah noua prin profetul sau Mohamed si sa inteleg ca este obligatoriu sa-mi acopar « buzunarul si rusinea ». dar traiesc in secolul 21, acele femei de la inceputul timpurilor islamice nu mai sunt de mult, eu nu pot sa-mi acopar doar « buzunarul » si sa ies pe strada, va dati seama ce ar fi. Dar si daca ma duc la mare, la plaja si stau pe plaja in costum de baie, sunt normala, sunt in timp cu timpurile mele , despre cara Allah a stiut ca vor veni, si sunt un bun musulman pentru ca-mi acopar « buzunaru », dar, iarasi, nu am sa pot nicicodata sa ies in oras, in bucuresti, imbracata doar in costum de baie sau cu o acoperitoare peste « buzunar » . spialul 9 ar fi casa mea, cu siguranta. Ma adaptez situatiilor in care sunt implicata, dar in acelesi timp, pastrez ceea ce prin limba araba, mi-a fost transmis de catre Allah.
Eu stiu un singur lucru, ca islamul va fi ultima credinta si religie, asa e proprocit prin profeti. Si mai stiu ca Allah a transmis treptat , pentru toate timpurile, invataturile Coranului si religia islamica, care este cea mai toleranta religie si mai permisiva, ea nu este o religie incarcata si greoaie, daca este respectat Coranul si nu ne afundam in hadise, care se stie, au fost culese la doar 245 ani dupa moartea profetului intr-o carte. Pana atunci au fost transmise pe cale orala de la un musulman la altul. Deci, se stie, azi ai vorbit cu prietena un subiect, ea l-a receptionat in functie de ceea ce e background-ul ei si a transmis altei persoane putin mai altfel decat era initial, decat tu ai spus. E bine ca hadisele sa fie citite pentru ca multe dintre ele sunt reguli simple de buna cuviinta iar cine doreste sa le aplice ca fiind o « lege de netagaduit » a islamului, eu nu ma pot impotrivi, fiecare are dreptul la propria sa opinie, la propriul punct de vedere, atata timp cat nu sunt considerate mai presus de Coran si nu sunt in contradictie cu el, e ok. Eu asa zic .
Allah sa ne pazeasca de ganduri grele, de nesabuinta de a acuza fara temei si de necredinta.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina



"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ca sa nu mai faceti conversatie in 2,tu si coscos,hai k ma mai bag si eu.
Dupa cum ti-am mai zis,tu poti vorbi doar in numele musulmanilor coranisti dpdv al doctrinei nu va asemanati cu ceilalti de nici o culoare.Ceea ce tu consideri normal,ei condamna,voi nu va luati dupa hadith-uri(sau cum se scrie)ei le considera foarte imporante,explicatii ale coranului,sau asa am inteles eu,(fetele daca cititi corectati-ma daca aberez)
asa k draga mea,cind zici de islam,ce si cum,trebuie neaparat sa precizezi de care musulmanca esti,k por'ma o sa creada lumea cu totul altceva despre islam,lucruri pe care suni si shia le condamna..
Ma rog,islamul este o religie ca si celelalte,cu tabere de o parte si cealalta,nu asa cum am crezut eu,k toti au aceleasi credinte,obiceiuri,etc....
numai bine!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

quote:
Originally posted by valentinag

Ca sa nu mai faceti conversatie in 2,tu si coscos,hai k ma mai bag si eu.

nu e rau, mai ne distram si cu tine ca celelalte fete vad ca s-au evaporat.
quote:

Dupa cum ti-am mai zis,tu poti vorbi doar in numele musulmanilor coranisti
cred ca asa fac.
quote:

dpdv al doctrinei nu va asemanati cu ceilalti de nici o culoare.Ceea ce tu consideri normal,ei condamna,voi nu va luati dupa hadith-uri[nota mea: in limba romana hadis e hadis, daca vrem noi sa-i spunem hadith am luat acest s- final din scrierea englezeaza](sau cum se scrie)ei le considera foarte imporante,explicatii ale Coranului,sau asa am inteles eu,(fetele daca cititi corectati-ma daca aberez)
hi, hi, hi te-ai molipsit la aberat? dar nu aberezi, nu-ti fa probleme din pacate aceste hadise sunt luate ca si interpretari ale Coranului. e foarte ciudat cum cuvantul lui Allah trebuie interpretat si explicat, cand e negru pe alb scris de la revelatia lui prin Profetul Mohamed si pana azi? ma, rog, pt acei de atunci care nu stiau sa scrie si sa citeasca inteleg, dar ptcei din zua de azi?... e putin cam mult sa recunosti ca nu poti sa citesti corect nici macar in limba araba
quote:

asa k draga mea,cind zici de islam,ce si cum,trebuie neaparat sa precizezi de care musulmanca esti,k por'ma o sa creada lumea cu totul altceva

pana aici cred ca esti corecta, dar de aici:
quote:
despre islam,lucruri pe care suni si shia le condamna..

desigur ca le condamna pt ca tot ce am scris eu aici vine sa arate cum femeia este egala barbatului si nu trebuie protejata pana la subjugare, cum se intampla in majoritatea familiilor. femeia este o fiinta cu drept de judecata, care stie sa se protejeze si este in stare sa faca fata lumii asteia atat ca sotie cat si ca mama sau ca om de afaceri. eu apar acum drepturile multor musulmance care ar fi bucuroase sa stie ca cineva poate sa vorbeasca asa despre drepturile lor si crede cu tarie in ele.
ca suna sau shia au alte conceptii este pt ca s-a impamantenit ideea ca femeia este cucernica doar inchisa in casa, sau acoperita pana in varful capului. de ce? pt ca e lumea barbatilor. ei au scris aceste hadise, care au fost condamnate de catre profet, iar apoi le-au aplicat cu drept de lege suprema, uneori depasind chiar scrisurile Coranului. poti sa-ti imaginezi! Allah a spus ca cel mai urat lucru si de neiertat este sa-i faci asemanare. uite, chiar daca cuvintele lui sunt clare scrise in Coran, au venit hadisele sa faca alte legi, oare asta nu inseamna ca i s-a facut asemanare lui Allah prin acest proces de creeare a altor legi, paralele sau opuse Coranului?
quote:

Ma rog,islamul este o religie ca si celelalte,cu tabere de o parte si cealalta,nu asa cum am crezut eu,k toti au aceleasi credinte,obiceiuri,etc....
numai bine!

oricum , mai vorbim noi de subiect cu tine, cu coscos si cu cele 100 de vizitatori care au citit subiectul de ieri pana azi
pt ca oricat se incearca sa se dea aceasta impresie, subiectul este citit. si asta e important

Speranta moare ultima!
Valentina
poze


[/quote]

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Fetelor, in legatura cu vesmantul pentru corp si valul, eu consider ca, din punct de vedere religios islamic, este corect sa fie purtate.
Argumentele in favoarea purtarii lor nu sunt doar cele privind evitarea tentatiei, ispitei si pacatului trupesc, ci si de alta natura, cum ar fi ca, prin dezgolire, incepem sa ne apropiem iar de regnul animal, sa ajungem de unde am plecat...
Iar daca ne intoarcem la problema ispitei, mi se pare logic: barbatul, prin natura lui, este supus instinctului ( animalic, daca vrem), de a fecunda cat mai mult ( si cat mai multe femei); femeia, de la crearea ei, a dus povara de a fi considerat o ispita, si poate ca asta sta tot in natura ei. Atunci, cum altfel decat restictionand libertatea femeii de a imbraca haine "indecente" sau de a umbla imbracata-goala? Nu stiu daca este absolut necesar ca femeia sa se acopere cu val si vesmant specific, insa cred ca ar trebui sa isi acopere "formele" care atrag privirile barbatilor si le starnesc apetitul sexual. Sunt multe argumente care sustin ideea asta, dar acum nu le pot enumera.
Oricum, personal, sunt de acord cu recomandarile ca femeia sa se acopere in public, si sa-si arate corpul doar sotului ei.
Si nu cred ca doar gelozia unui sot prea exagerat le face pe femeile musulmane sa poarte val si vesmant.
Acum va las, fetele, mi-am spus parerea si-am zbughit-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Daca tot ne-am apucat sa vorbim hai sa continuam.
Asta cu hadisele(na k ti-am facut pe plac si nu mai scriu englezisme)este de inteles intr-un fel,explicatii ale coranului pentru milioanele de oamnei care s-au hotarat sa treaca la islamism si care nu aveau nici o legatura cu limba araba,care din cite am inteles are o multime de sensuri,greu sa-ti dai seama care ce vrea sa zica!
Si mai stii ce cred eu,k fetele care s-au convertit,isi doresc atit de mult sa fie niste bune musulmance incat urmeaza intru totul invataturile,poate mai mult decat o musulmanca din nastere,care vrea un pic de libertate,sau poate ma insel...da nu cred!
Este aici pe site o musulmanca pe care o admir foarte mult(nu k pe restul nu le admir,dar pe ea in mod deosebit)care este nascuta si crescuta in islam,dar care a spus odata ceva foarte frumos:nu trebuie sa arati k esti un bun musulman,trebuie sa incerci sa fi un bun musulman in fiecare zi,fara sa treci in extreme!asta apropo de batic,abaya sau mai stiu eu ce!Ce folos ca porti batic,daca ai pe tine bluze super mulate care iti arata toate formele.Asta nu este semn de smerenie,baticul ala e doar asa de forma,ochii lumii,familiei sau orice vrei tu!Ce folos k la tine acasa treci drept un bun musulman,daca atunci cind te duci intr-o tara mai libertina iti faci de cap cu fete,bautura,etc...
cat despre egalitate in drepturi ale femeii si barbatului,ai vazut k fetele spuneau ca femeia,mama este foarte respectata si apreciata in islam,deci este alegerea lor daca poarta batic sau nu,daca se imbraca cu abaya sau nu!le place sa stea in casa si cand ies totusi sa se acopere din cap pina in picioare,alegerea lor!eu nu cred ca daca se imbraca normal,se comporta normal,fara sa atarag atentia o sa le omoare cineva sau divorteaza de ele..
hai k nu vreau sa intru in polemici cu nimeni,nu mai pun intrebari care sa duca la controverse k aici nu e camp de bataie!
numai bine!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

sper sa nu se supere coscos dar am sa incep sa-ti raspund tie, mai intai

quote:
hai k nu vreau sa intru in polemici cu nimeni,nu mai pun intrebari care sa duca la controverse k aici nu e camp de bataie!
numai bine!

si am sa incep cu sfarsitul.
desigur ca aici nu e un camp de bataie, nici pe departe gandul, pt noi a fost de ajuns bataliile din trecut eu am mai repetat, mie imi place dialogul, discutia. pt asta e nevoie de niscaiva "polemici" dar la modul frumos, educat si civilizat. deci , eu zic ca esti bine venita cu intrebari si raspunsuri

quote:
Originally posted by valentinag

Asta cu hadisele(na k ti-am facut pe plac si nu mai scriu englezisme)este de inteles intr-un fel,explicatii ale coranului pentru milioanele de oamnei care s-au hotarat sa treaca la islamism si care nu aveau nici o legatura cu limba araba,care din cite am inteles are o multime de sensuri,greu sa-ti dai seama care ce vrea sa zica!

da, din nou nu vaz greseala in ceea ce spui.
dupa mine, problema se pune prin faptul ca toate aceste milioane de oameni au invatat de la aceeasi sursa. nu prea au avut cale de ales. putini au fost cei care s-au apucat sa invete limba araba ca apoi sa poata citi Coranul iar cei care au facut-o au avut de intampinat greutatile de sens date de o limab bogata in sensuri. foarte corect spus.eu nu lor le gasesc vina, deloc, asa cum nu le-am gasit vina nici celorlalte fete pt nestiinta lor.
dupa mine sunt vinovati cei care traduc ceva, pt ca foarte multi dintre cei care stiu araba citesc Coranul asa, ca pe o poiezie. nu zic toti, sa fiu corect inteleasa.si sensul se pierde iar, foarte usor. in special daca limba ta materna e alta decat araba. si stai sa-ti mai zic. exista araba oficiala , limba de baza prin care a fost scris Coranul, si apoi sunt dialectele. fiecare tara cu dialectul ei. libma araba inseamna o multitudine de feluri de a vorbi. sunt putini cei care stiu corect, sau aproape perfect, limba araba oficiala. sotul meu este unul dintre ei, pot fi foarte mandra de asta.
deci, revin. cunoscatorii de limba araba oficiala au datoria sa traduca Coranul exact asa cum ne-a fost transmis de catre Allah, nu prin interpretari. si explicatiile date de mine mai sus sunt foarte clare, cred. ei cunosc bine limba si stiu ca buzunar e buzunar, nu piept, sau sani si din asta sa ajunga la par si urechi si crestet de cap. greseala e aici.
apoi hadisele vin sa intareasca aceste traduceri, care dupa parerea mea sunt trunchiate. deci e nevoie de inca o greseala ca sa fie intarita cea veche.

apoi despre fete.
quote:

Si mai stii ce cred eu,k fetele care s-au convertit,isi doresc atit de mult sa fie niste bune musulmance incat urmeaza intru totul invataturile,poate mai mult decat o musulmanca din nastere,care vrea un pic de libertate,sau poate ma insel...da nu cred!

da, aici iar ai dreptate.
se stie ca un nou convertit la orice fel de religie devine un credincios mai determinat sa astreze si sa urmeze ceea ce e invatat decat un credincios care deja de generatii este crescut in aceeasi cultura si a avut timp sa vada si sa simta toate dezavantajele si avantajele religiei pe care o are.
deci, daca maine devin busist(doar ca exemplu, pt ca nu as face asa ceva )as deveni in timp un practicant mult mai destoinic decat un budist ce e degeneratii in aceasta religie.
libertate isi doresc foarte multemusulmance din orientul mijlociu (stii, fara sa te supar, dar vreau sa fac o corectie pt toata lumea si anume: acum nu se mai spune lumea araba sau tarile arabe ca sens general referitor la tarile de credinta islamica, pt ca nu toate tarile musulmane sunt arabe si nu toti arabi sunt musulmani. se spune :tarile din orientul mijlociu asta doar asa, pt o corecta informare.
quote:

Este aici pe site o musulmanca pe care o admir foarte mult(nu k pe restul nu le admir,dar pe ea in mod deosebit)[ei lasa lasa, ca intelegem noi ce zici]care este nascuta si crescuta in islam,dar care a spus odata ceva foarte frumos:nu trebuie sa arati k esti un bun musulman,trebuie sa incerci sa fi un bun musulman in fiecare zi,fara sa treci in extreme!asta apropo de batic,abaya sau mai stiu eu ce!Ce folos ca porti batic,daca ai pe tine bluze super mulate care iti arata toate formele.Asta nu este semn de smerenie,baticul ala e doar asa de forma,ochii lumii,familiei sau orice vrei tu!Ce folos k la tine acasa treci drept un bun musulman,daca atunci cind te duci intr-o tara mai libertina iti faci de cap cu fete,bautura,etc...

nu stiu cine e fata, poate ne dai si numele, dar are dreptate. nu trebuie sa fii extremist. extremist e cel care crede ca doar prin vointa sa lucrurile merg bine, cei care sunt cu el sunt ok, iar ceilalti sunt dusmani. apoi nu conteaza, dusmanii islamului in acest caz, dusmanii crestinismului in alt caz, dusmanii rasei cutare in alte cazuri samd. ceea ce nu e corect.
am vorbit despre asta in multe , multe feluri. unul dintre ei ar fi acela ca nu poate fi contestat cuvantul lui Allah. daca el a zic ca:"crestinii,evrei, musulmanii si sabeeni(care nici macar nu credeau in Allah ci in stele) atunci cum sa vin eu si sa spun ca evrei sunt dusmanii mei, sau crestinii sau sabaeni-pe acolo pe unde or mai fi ei? asta chiar ar fi blasfemie! cu b mare!
tu pui problema musulmanilor scapati din chingile regulilor si veniti aici unde au toata libertatea si femei la discretie.
nici nu stii cat se poate schimba un om , un musulman ca ex, in momentul in care vede atata libertate. si cum revine la loc in momentul in care se casatoreste. totul se reface, se redefineste dupa criteriile stiute de el. pt ca intervine femeia. posesia. e acel ceva care indeamna la pastrarea traditiilor in familie si dacaacasa asa au vazut ca se face si numeni nu s-a plans, trebuie sa fie neaparat la fel si in familia sa. si este. pt ca nu poate si nu stie altceva. asa a fost despreins sa faca.

quote:

cat despre egalitate in drepturi ale femeii si barbatului,ai vazut k fetele spuneau ca femeia,mama este foarte respectata si apreciata in islam,deci este alegerea lor daca poarta batic sau nu,daca se imbraca cu abaya sau nu!le place sa stea in casa si cand ies totusi sa se acopere din cap pina in picioare,alegerea lor!eu nu cred ca daca se imbraca normal,se comporta normal,fara sa atarag atentia o sa le omoare cineva sau divorteaza de ele..[/quote]
totul se invarte in jurul a acestui "imbracat normal". depinde ce ai vrut tu sa spui prin "imbracat normal"

Speranta moare ultima!
Valentina
poze


[/quote]

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:


uite ca acum ma intorc sa-ti raspund tie. sper ca nu te-ai suparat ca i-am raspuns mai intai valentinei.

quote:
Originally posted by Coscos

Fetelor, in legatura cu vesmantul pentru corp si valul, eu consider ca, din punct de vedere religios islamic, este corect sa fie purtate.
Argumentele in favoarea purtarii lor nu sunt doar cele privind evitarea tentatiei, ispitei si pacatului trupesc, ci si de alta natura, cum ar fi ca, prin dezgolire, incepem sa ne apropiem iar de regnul animal, sa ajungem de unde am plecat...

draga mea draga. eu nu zic sa ne dezgolim, oricum nu total. dar daca vreau sa port maneca scurta nu e nici o problema, daca nu vreau sa port batic nu e nici o problema. fiecare face sau nu pt ca asa stie el ca e mai bine.
ceea ce vreau eu sa subliniez e faptul ca nu e deloc obligatoriu asa cum suntem invatate la moschee, sau de catre unii soti. eu pe asta insist. nu trebuie facut din asta o problema de viata sau moarte, sau cum am mai mentionat, in unele parti ca problema de existenta politica. asta chiar ca este extremism. tu nu esti asa. si multe fete nu sunt asa. as vrea sa se inteleaga bine ca eu nu am vazut obligativitatea purtarii valului in Coranul adevarat, in cel in limba araba, deci nu poate nimeni sa ma traduca cu sensuri. vreau sa stii si tu si alte fete ca nu aveti o obligatie de capatai in purtarea valului. vreau sa stiti ca aveti dreptul de a alege daca il purtati sau nu, nu va pot obliga soti sau imami sau nici o alta persoana. o faceti pt ca asa credeti voi, sau mai mult ca asa va doritivoi. nu este o obligativitate. alegerea sa va apartina in totalitate. asta as putea respecta pana in panzele albe, chiar as fi un avocat inflacarat al aceleia care si-ar sustine cauza purtarii lui. respect vointa fiecaruia, atata timp cat sigur e vointa acelei persoane si nu contravine binelui general. iar valul nu incurca pe nimeni. ma intelegi?
cat despre regnul animal... sa lasam aminalele care umbla pe centura sau in centru orasului pentru un loc cu caldura. sunt demne de dispret, oricare ar fi motivatia lor.
quote:

Iar daca ne intoarcem la problema ispitei, mi se pare logic: barbatul, prin natura lui, este supus instinctului ( animalic, daca vrem), de a fecunda cat mai mult ( si cat mai multe femei); femeia, de la crearea ei, a dus povara de a fi considerat o ispita, si poate ca asta sta tot in natura ei. Atunci, cum altfel decat restictionand libertatea femeii de a imbraca haine "indecente" sau de a umbla imbracata-goala?


vorbele cu ispita si fecundarea si... sunt vorbe spuse de un barbat, nu cred ca te reprezinta. tu esti mult mai desteapta.
vreau sa intreb de ce e necesara restrictionarea? si cine e in masura sa o faca? eu cred ca aceste "goliciuni" umblatoare se catalogheaza singure, au un singur scop, mai mult sau mai putin vizibil. de aceea se autocenzureaza singure, pt ca un barbat cu reale calitati de sot este atent pe cine-si baga in casa, ca de pat nu e nici o problema. nici un barbat nu-si doreste o sotie care sa nu fie respectata.
quote:

Nu stiu daca este absolut necesar ca femeia sa se acopere cu val si vesmant specific, insa cred ca ar trebui sa isi acopere "formele" care atrag privirile barbatilor si le starnesc apetitul sexual. Sunt multe argumente care sustin ideea asta, dar acum nu le pot enumera.
Oricum, personal, sunt de acord cu recomandarile ca femeia sa se acopere in public, si sa-si arate corpul doar sotului ei.

valul nu e necesar daca femeia stie sa-si grijeasca cinstea. nu purtarea lui o face cinstita ci insasi comportamentul, purtarea sa.
nici eu nu m-as putea arata altui barbat, dar asta tine de dragoste, de respect, de dorinta de a fi al celui pe care tu l-ai ales si cred ca si vice-versa e valabila.
quote:

Si nu cred ca doar gelozia unui sot prea exagerat le face pe femeile musulmane sa poarte val si vesmant.
Acum va las, fetele, mi-am spus parerea si-am zbughit-o!



desigur ca nu, e mai mult:impunerea delicata a traditiilor, a obieiurilor, a cutumelor.

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

valentina draga, spune-mi tu, ca u m-am tot gandit si nu gasii rezolvarea, cum sa fac sa scriu de fiecare data"eu musulman coranist" sau" minoritate coranista" sau cum? cred ca cine e interesat de subiect stie ca eu sunt musulman coranist.
poate ca membri de pe la generale nu stiu toti, dar cum sa fac? sa deschid un subiect "eu sunt musulman coranist" ca sa stie lumea.

hai ca nu vreau sa te supar si nici sa fiu rea. am glumit.
dar totusi, ce sfat imi dai?

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput