Bebelusi de sept-oct 2004 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Uff iar am avut mult de citit!

Si la mine in casa sunt intre 22 si 24 grade iar pe Teo il imbrac cu o bluzita si un body sus iar jos o pereche de pantaloni. Eu stiu ca pe copil trebuie sa-l imbraci cum te imbraci si pe tine dar sa-i pui o singura bluzita in plus. Acum depinde cat esti tu de friguroasa.

Marlen si bb-ul meu are talpile picioruselor reci cu toate ca si eu ii pun sosetele pe sub pantalonasi.

Aissa multa sanatate bebelusului. Si noi am fost raciti la 3 luni si ne-am tratat cu Eferalgan, Ambroxol , picaturi Colargol si mult ser fiziologic. Ambroxolul fluidifica secretiile.

Frosa imi vine sa rad cand citesc pt ca asa am patit si eu bagam suzeta de zeci de ori in gura toata noaptea! Dar vad ca acum de cand papa cereale nu se mai trezest. Nu-ti pierde rabdarea!

Fetelor care aveti 2 copii, cum se comporta copiii cei mari? Sunt gelosi su nu? Si cand cei mari sunt raciti ii tineti departe de bebelusi sau nu?


Pupici

Mel de 2 x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si eu ma gandeam sa iau robotul de la Chicco de cand l-am vazut in mami special. Acolo scria ca e 4.150.000, deci era bine 3.500.000. Si eu am un robot moulinex, dar numai ca sa-i pasez legumele cat manaca ea la o masa n-are rost sa-l folosesc. Mai mult il murdaresc... Oricum deocamdata ii dau mancare de la borcanas pt. ca ea manaca putin acum si n-are rost sa pierd timul ca sa-i fierb cateva legume, ca tot la fel se fierb si daca sunt putine si daca sunt multe. Si poate luna viitoare cumparam robotul...

Aissa sanatate multa piticei si sa ne zici ce a zis dr.

Mihaela, la multi ani parintilor tai si surorii tale.

Marlen si pitica mea are picioarele reci, chiar daca ii pun si sosete... mai le are cateodata si transpirate... Eu ii zic ca seamana cu martusi-sa ca e are picioarle reci si transpirate in acelasi timp.

In casa eu o imbrac cu un body cu maneca lunga sau scurta si cu un costumas (intreg sau pantaloni si bluzita). Iar cand doarme o invelesc.


Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

si pt ca iar le stiu pe toate...ambroxolul e tratament de Evul Mediu! e preferabila acetilcisteina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Si Inutza are piciorusele la fel..reci si traspirate..si manutele cate odata.
In casa avem 21-23 grade si o imbrac cu body, sosetele, si costumas.

Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Ionella3003, am masurat si eu cu biberonul si mi-a dat putin mai mult de 90 ml. N-am chef sa verific si celelalte biberoane din casa, dar asta e. Papa laptic mai "slab"...hahaha

Ana, eu in casa am cam 22-23 grade si o tin imbracata cu un body subtire cu maneca lunga, sosete si pantaloni. daca tin geamul deschis si e mai racoare ii mai dau pe deasupra o vesta si nu a dat semne sa-i fie frig.

Marlen, Alexia are si ea mai mereu picioarele reci si transpirate desi are sosetele. E normal sa fie asa.
Programul de papa al bebelinei l-am mai scris dar mai spun:
Ora 10 lapte de la san (nu stiu cat papa)
Ora 13.30 piure de legume, supa si laptic la biberon
Ora 15-15.30 suc de fructe
Ora 16.30-17 laptic la san sau la biberon cand nu vrea sa suga
Ora 19-19.30 cereale (cu lingurita) si laptic putin de sete
Ora 22-22.30 laptic de la san sau biberon sau si una si alta
Momentan aici am ajuns cu papatul. De saptamana viitoare bagam branzica de vaci ca acum trebuie sa ne obisnuim cu sucul de fructe.

Danyce, clar ies mai ieftin cu borcanasele. O sa-i fac si eu in casa cand o sa pape mai mult si cand s-or gasi pe piata legume proaspete si nu turcisme (ca doar dovleceii si ardeii aia mari grasi nu au crescut acum in gradina...hihihi). Deci n-as putea spune ca ce-i fac eu e mai sanatos si mai bun. Bineinteles, parerea mea!

Eliana, multumesc pt urare. Pupici si voua!




Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 5 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Anielas, ce ochi frumosi are Inutza...sunt cumva negri? Si ce blugi haiosi are.....ce dulcica e!
Danyce, Mai dar Alma tare prietenoasa e...la toata lumea sta in brate!



Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 5 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by NinaB

si pt ca iar le stiu pe toate...



Norocul nostru!

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Buna fetele,
De cand nu am mai vorbit cu voi am trecut printr-o sperioetura groaznica.La vaccinul de 4 luni pe care l-am facut sapt trecuta, medicul de fam a pus un diagnostic cumplit lui Andrei, diagnostic bazat numai pe un control superficial (adica i-a masurat capsorul si a spus ca perimetrul cranian e prea mare pentru varsta lui).Ne-a dat trimitere direct la spit de copii Victor Gomoiu.Nu va spun prin ce am trecut pentru ca eu inca incerc sa-mi scot din minte ce s-a intamplat.Nici net-ul nu a mers pana azi, ca imi doream nespus sa vorbesc cu voi!
Am fost imediat la un alt medic, dar nu la Gomoiu ci la o doctorita de la alt spit de copii, recomandata de o prietena.Tipa la controlat pe Andrei din cap pana in picioare, 20 de min a cautat la el fara sa spuna o vorba.Eu si al meu sot stateam in timpul asta intepeniti, nici nu ne venea sa respiram.Concluzia a fost ca copilul e sanatos.Voiam mult sa va intreb si pe voi: ce perimetru cranian au bebeii vostri? Ce crestere au avut de la nastere si pana acum?
Dupa sperietura trasa, multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca copilul e perfect normal.La fel sa faceti si voi ca e mare, mare lucru sa-ti strangi in brate puiul sanatos!
Mai voiam sa va intreb:
1) bebeilor vostri le-au iesit dintisorii? Ca lui Andrei i-au dat ambii dintisori de jos (la 4 luni)si mie mi se pare ca-i cam devreme.
2) Cand au inceput sa se intoarca de pe spate pe burtica bebeii vostri? Andrei s-a rostogolit o data si de o sapt nu mai vrea, ca sa ma bage pe mine la ganduri ca mai am sechele dupa spaima data de medicu' ala de familie...
Sanatate multa voua si bebeilor

Cristiana si Andrei (nacsut 29 Sept 2004)
http://photos.yahoo.com/c_vaideanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Ce mai faceti?
Toata lumea zice ca sunteti harnice, asta asa e, dar tot imi place sa am ce citi cind intru.
Cind nu am timp sa citesc vreo doua zile insa, taaare greu recuperez.
Am vazut niste pozici cu bebici.
Intr-adevar sunt foarte frumosi.
Inuta e o scumpica cu atitea jucarii, eu ca sunt mare si taaaare imi plac.
Alma ma uimeste de fiecare data cu pletele ei, are par mult si frumos si hainitele ma dau gata.
Timea, pozele sunt superbe. Si e asa grasutaaaa bebelina ta! Si zimbeste foarte frumos.
Noi nu putem sa o prindem zimbind.Cum vede aparatul ia o fata serioasaDar perseveram.
Georgiana, si Amelia racneste de zici ca are ceva.Uneori cine vine la noi, cind o aude ne intreba: daca are ceva de tipa asa
Ana, trebuie sa te dezamagesc, suzeta nu o sa rezolve problema cu degetutele.
Miine o sa pun niste poze, care demonsteaza asta( si suzeta si degetele).oricum daca are pofta de degete nu tine suzeta nici 30 secunde
Danyce, ziceai ca te-ai chinuit cu taiatul unghiilor.Eu i le tai in fiecare saptamina aproape numai ca atunci cind doarme si mi se pare destul de usor asa
Fetelor, cum le cintariti mincarea la bebelusi? Adica astea solide
La noi e un frig in casa!!!! Astia s-au gindit azi sa ne racoreasca si nu prea ne-au dat caldura.Acum sunt reci caloriferele.Cred ca punem resoul daca coboram sub 20 grade.
Sa va zic si eu programul de mese:
6 - biberon cu ochii inchisi( cam 100 g)
9-10( depinde de ea) - 130 g lapte
13-14 - pireu de legume+lapte( in total cam 160-170 g)
17-18-cereale+lapte( vreo 160-170g)
21-22 - lapte 160 g
Cam asa in general desi sunt si suprize( stiti si voi ) cind maninca mai putin sau foaaaaarte rar mai mult. Poate ar trebui sa maninca mai mult, dar eu sunt multumita si asa.La un moment dat nu vroia sa manince mai mult de100 g la masa si gata. Ma dispera atunci.
Pupici

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

cristiana spun ce-am zis si acum vreo saptamana: imi povestea dr. obstetrician ca a avut un caz in care bb s-a nascut cu 2 dintisori. Asa ca la 4 luni este excelent!
cat despre rostogolit... fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare asa ca nu este cazul sa ne ingrijoram.
deci, fruntea sus si tot inainte! se pare ca sapt trecuta a fost sapt spaimelor, ca si noi am tot umblat pe la doctori. Cu incredere in D-zeu si cu rabdare toate vor trece cu bine!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput