Bebelusi de sept-oct 2004 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Hai ca tare mult ati mai scris!
Noi tot prin vizite, suntem plimbarete rau...si astazi plecam iar la parintii mei caci fac 25 ani de casatorie si sora mea implineste 23 ani...asa ca trebuie sa le urez LA MULTI ANI!
bebelina mea mananca din ce in ce mai bine dar piureul meu de legume n-o incanta asa mult ca cel de cumparat....so, am luat decizia sa-i dau doar de cumparat pt ca nu mi se pare asa scump avand in vedere ca un ardei gras ma costa 30000 lei, un dovlecel 30000, plus morcovi, telina, etc...si sa nu mai pun si timpul si chinuiala mea ca ieri a trebuit sa-i dau piureul si prin strecuratoare dupa ce l-am pasat la blender ca o "mananca" cocoloasele. ma durea si mana de la atata dat prin sita. A mea mananca cam 75 maxim 80 gr piure la o masa ceea ce vine cam 18-19000 lei pe zi daca ii cumpar borcanase. Asadar trebuie sa ma duc sa fac stocuri...hihihi.
Robotel vertical (multiblender) am Platinium E52HB (Blender multifunctional cu o putere de 200W, 2 viteze, functie plus, buton de siguranta, 2 discuri pentru amestecare/batere, vas de tocat, bol pentru batut (capacitate 800ml), teluri din otel inoxidabil, suport pentru amplasare pe perete, nivel de zgomot: 62dB. ) si e foarte bun (l-am primit cadou la cununie si am gasit pe net caci este la 999000 lei ). Tot de la Platinium am si robot maaaaareee de bucatarie care face cam de toate dar nu prea e practic pt mancarea lu bebe (mai mult murdaresc vasele pt cateva lingurite de mancare). Cel mai bun e robotelul asta vertical mic.

Noi de astazi vrem sa mai introducem ceva noi in alimentatia bebelinei si o sa incepem cu sucul de fructe (ca sa se obisnuiasca cu marul si de saptamana viitoare bagam si branzica de vaci cu mar ras). Deci, mami pune mana la treaba!

Timea, mai ce grasunica e Mara....heheh, cat doua de Alexia la un loc....super sunt pozele si chiar au meritat toti banii!
Am mai vazut pozici noi pe aici (si de Giulia e vorba) si au copii astia niste plete....a mea parca cheleste pe zi ce trece mai mult....hihihi...si eu de abia astept sa-i prind codite!

Aissa, multa sanatate piticei tale si tie la fel!


Referitor la biberoanele Primii Pasi, m-am dus si am cantarit apa si la gradatia de 90 ml apa corespund 87 gr....Deci nici pe departe sa arate mai mult de 90. Ionella3003, tu cum ai masurat sa vezi daca e buna gradatia sau nu?


Pupici!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 5 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

mihaela, am masurat cu seringa

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut!
Stefan doarme, a mancat la ora 10 jumate un pic de mar cu banana si daca i-am pus un pic de suc de portocala a mancat mai cu pofta.Acuma este ora 14 jumate si nu da semne ca ar vrea sa pape. Dar am sa-l las pana cere...Noi inca nu avem un program de masa...este foarte greu sa-i faci un program dupa ce a supt la cerere 5 luni de zile...dar cred ca pana la urma vom reusi. La san a supt aseara dupa care nu a mai vrut complectare, s-a trezit pe la 1 noaptea si i-am mai dat san...dupa care s-a mai trezit pe la 4 si apoi la 7... dar in seara asta as vrea sa-i dau prima data lapte cu cereale si apoi san, sa fie ceva satzios sa nu se mai trezeasca asa de des, si apoi san pana adoarme.
Azi i-am cumparat o tetina de la cico, sa vedem daca o sa-i placa.Da am uitat sa-i cumpar si o suzeta tot asa din latex si rotunda ca sa-l dezobijnuiesc incet de degetzele...

cam atat
pupici

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

fetelor, eu de 2 saptamani imi imbrac cam gros copilul in casa...si nu ma pot dezvatza! Intr-o zi mi s-a parut ca i este frig, avea manutzele reci si i-am mai dat un body cu maneca lunga peste un body cu maneca scurta si peste o bluza si apoi pantalonisi pe sum pantaloni colantzi subtziri si ciorapei...si mi se pare cam multe haine...da in fiecare dimineazta as vrea sa renuntz la cate una si parca nu pot...ma tot gandesc ca ii este frig...La mine sunt 20 de grade, voi cum va imbracatzi bebei peste zi????

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salutare natiune,

In sfarsit reusesc sa ajung si eu pe forum. Aseara am sosit tarziu acasa si nu am mai avut chef de nimic, iar de dimineata m-am tot chinuit si pana la urma am reusitsa-i tai unghiutele Almei cea vesnic miscatoare si la manute (ca se tot zgaria) si la picioruse. Acum ne pregatim sa iesim afara, sa ne facem plimbarica pe ziua de azi si sa mai cumpar si eu niste legume si fructe pentru dieta meaA propos , am reusit sa dau pana acum peste 6 kg si ma duc tot inainte. Sunt fff happy ca incap in pantaloni mai mici cu o marime si ieri am reusit sa iau si o fusta pe mine si nu aratam asa balenuta in ea.Chiar s-au minunat rudele mele olandeze ca aratam asa bine in timp asa de scurt (asa ziceau ele) si nu conteneau cu laudele la adresa mea. Sunt foarte curioasa care vor fi rezultatele peste nici 3 saptamani cand va fi ziua mea (sa vad ce guri cascate apar la orizaont).
Roandre, eu am zis de la inceput ca votez pe un mixer/robotel vertical si iti dau dreptate in privinta borcanaselor, iesi in final mai ieftin si economisesti timp. Eu ma gandeam sa-i fac pireuturi din legumele si fructele ce le avem oricum in casa (eu sunt mare amatoare de legume si fructe proaspete si imi fac provizii in fiecare lunioata pt. toata saptamana)si sa ii iau borcanase cu legume sau fructe pe care nu le cumpar, mai ales mai incolo, cand se papa pireuturi cu carnita (iesi incomparabil mai ieftin cu borcanelele).
Plecam acum , dar revenim mai tarziu. Pupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Ups, am uitat sa spun ca am mai pus in dimineata asta 18 poze noi.
Pupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Roandre-merci pentru lamuririle in legatura cu mixerul.
Danyce- e o scumpica ALMA.

Si ca sa nu ne lasam mai prejos am pus poze noi cu Inutza

Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Ana, la mine in casa sunt 22 grade si au ii dau un body cu maneca lunga, pantalonasi din acelasi material si o vestuta de bumbac tricotata sau o bluzita de bumbac. Niciodata nu a dat semne de raceala (nas infundat sau alte alea). Am citit ca bebelusii se simt mai bine (si suporta mai bine) la frig decat la caldura! Dar cred ca depinde si cum l-ai obisnuit! Dar eu cred ca acum ca au inceput sa se miste bine se recomanda ceva mai putine hainute pe ei, pe de o parte fiindca fac miscare si se ncalzesc si, pe de alta parte, fiindca daca sunt infofoliti nici nu se pot misca in voie.

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Ana, eu il tin pe Andreas in body cu maneca lunga si costumas din bumbac, in conditiile in care sunt 22-24 de grade.

Fetelor, bebeii vostri au piciorusele reci? Eu ii pun sosetele sa-i tina cald si ma trezesc ca are talpile reci.

M-am uitat si eu pe poze. Puiutii nostri sunt cei mai frumosi!

Noi am implinit sambata 4 luni! Avem 7100 g si 63 cm. E bine, nu? Mi-a spus medicul sa-i dau supita si mar cu biscuite ras.

Le-ati facut program? Cand le dati sa manance si ce?


Pupici dulci,


Marlen & ANDREAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

Mina eu l-am gasit in Timisoara pe la 3.500.000 lei (era la oferta). Nu mi s-a parut prea ieftin...
Ana noi avem cam 23 de grade in casa si il tin imbracat in maieu + body si daca doarme sau sta in patut ii mai pun o paturica subtire pe el.

Mergi la inceput