Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc mult!
Suntem in grafic din cate vad, acum cosmetizez tabelul ca aici iese aiurea.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Fetelor multumesc pt itaririle morale
Avem programare la cardiolog pe 25 feb asa ca pana atunci stam linistiti, daca era grav ne trimitea la spital urgent, asa ca nu cred ca e cazul sa intru in panica
Acum acum am de lucru am sa intru mai tarziu si va mai scriu atunci
inca o data multumesc


ralucule si Tristan (7 oct 2004)
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ana_a si mie mi-a zis dr. ca e posibil sa-l accepte mai usor laptele gratuit (Bebelac). Eu ii dau Milumil, dar o sa ma duc sa-l iau si pe ala si incercam si cu altfel de lapte, cu toate ca ea nu a acceptat nici lapte de-al meu din biberon (la noi biberonul e problema), dar nu se stie niciodata...
Vali eu am reusit sa deschid primul link... si pe al treilea.



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

kittie, daca azi dimineatza eram disperata...acu parca sunt mai optimista ca a vrut lapte formula din sticla, cel de la primarie, care nu e dulce de loc, are un gust placut, si cred ca seamana cu cel de la san
blue, parca vorbesti de al meu... eu cand i-am dat prima data legume, mi-a facut cei drept kk imediat de eram tare bucuroasa ca l-a facut singur, da uite ca de 2 zile inca nimic...si eu tot astept... nu as vrea sa-l mai ajut iara cu supozitor sau termometru...
eu zic sa nu-ti faci probleme ca apare si kk

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Fructele ar fi bine sa le dati la masa de dup'amiaza pentru ca, fiind mai dulci, bebe are tendinta sa le prefere legumelor si le poate refuza pe acestea din urma ...
...asta stiu de la o mamica de cumpil de 7luni tare mancacios care nu refuza nimic insa facea figura asta cu fructele..

Faceti si voi cum credeti mai bine , dar e de preferat sa aveti cam asa - dimineata lapte (san sau biberon) , la pranz legume, dup\amiaza fructe si seara cereale sau lapte din nou..pentru mamicile care dau deja supica , legumele alea se inlocuiesc cu supica..
Asta am vazut, asta am fost sfatuita, asta o sa fac.. faceti si voi cum credeti..

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

elyane, sora mea mi-a zis ca milumil este laptele perfect pentru cei care nu au supt niciodata de la san, e mai dulce, vanilat, dar pentru astia care au deja preferintza sanul...e greu acceptat datorita diferentzei mare de gust. Incearca si tu cu altul mai putzin dulce si o sa vezi rezultatul, chiar si cu cel de la primarie.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Ana, pai nu stiam cu altul eu, am incercat numai cu bebelacu...

Pupici

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare!
Ce de copii mari:) Si slava domnului ca fara probleme... Sanatate maxima lui Tristan...
Noi am reinceput cerealele, ii dau de 2 ori pe zi, orez seara si orz dimineata... numai ca noi ne laudam cu 2-3 lingurita din alea de bb... la primele deschide gurita, inghite, spre sfarsit da afara.. ala e momentul la care ma opresc... cand o sa fie pregatita pentru mai lult o sa spuna ea:)si ii dau numai dupa lapte, nu inainte... ca sa fie completare cu inlocuire a laptelui... am inceput si noi sa avem 5 mese pe zi( de la 6)
cu legumele eu mai astept si atunci ca la cereale o sa merg pe o singura leguma la o masa, amestecuri dupa ce-i dau separat...Iar carne numai dupa 6 luni...Si asa am inceput diversificarea destul de devreme...
Frosa asa-i ca imediat facem 5 luni, ce repede trece timpul:)
Exerciseurul est un fel de premergator stationar, are bb in jur jucarele, locut unde sta se misca ca sa poata vedea toate jucariile. In el sta aproape ca intr-un marsupiu, deci e ok de folosit de la varsta asta:) avem poze cu el...
numai bine


0

Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Fetelor, cum reactioneaza bb-i vostri cand vad persoane straine?

Alexia noastra cand vede pe cineva strain care ii mai si vorbeste se incordeaza, incepe sa ofteze, o data, de doua ori, de trei ori, apoi rade si dintr-o data colturile buzelor se duc in jos, face botic si izbucneste intr-un plans de toata frumuseatea. O calmeaza mami imediat. Dar oare asa o sa fie de acum incolo? Stiu ca-i normal sa reactioneze la persoanele straine dar totusi n-as vrea sa fim prea plangaciosi.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daany28 spune:

Fetelor va multumim pentru cuvintele frumoase, eu sunt o mamica incepatoare si foarte panicoasa, insa dupa cum ne-ati primit cred ca ma voi simti foarte bine in cercul vostru si voi invata foarte multe lucruri. Incep si eu prin a va spune ca bb Vladut papa numai san,avea acum o sapt. 7,050kg si 68cm(la nastere 3,400kg si 53cm), insa am facut deja acum o sapt. D2 injectabil si luam Ca Pharco, deoarece se pare ce avem ceva rahitism deoarece am crescut si nu am prea asimilat Ca. Eu sunt cam panicoasa de fel, iar pe 10 feb, merg la vaccin si in urma controlului voi mai vedea ce e de facut cu puiutul meu, caci nu tine capul cu foarte mare siguranta (pe burtica il tine f. bine insa nu mult timp caci oboseste si plange), iar de intors nu se intoarce de pe o parte pe alta, ci doar se intoarce de-a curmezisul in patut. De fel, bb este tare vorbaret si "pedaleaza" .......Singura grija fiind acum, acest craniotabes, un prim semn al rahitismului care sper sa se rezolve. Noi nu am inceput inca diversificarea.
Va pupam, Dana si bb Vladut

Mergi la inceput