Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mcm asa e si Stefan, de ma ia groaza cateodata, parca e salbatic...

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Eu intrebam de cerealele alea daca ingrasa...sunt cu orez si ma gandeam ca poate nu ingrasa. Elisa prinde jucariile si cu picioarele, ca o maimuta, acum am observat.
Am plecat

si bebe Elisa Nicola (21 sept. 2004)
http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Andrei prefera sa actioneze babygim cu picioarele, se impinge pana il are in dreptul lor si apoi se distreaza sa impinga jucariile alea atarnate cu piciorusele.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Timea, am intrat si eu sa-ti vad pozele. E o scumpa papusa ta!

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Ralucule, ma bucur sa citesc ultimul mesaj si multa sanatate lui Tristan!
Daany, bun venit! Sa fie sanatos Vladut si tie mai putine griji!
La multi ani lui Ben, Alexia (mcm), Maria Romana (Marimar) si desigur noua!!!
Lilia, e foarte frumusica Amelia si zimbareata. Sa stii ca trece foarte repede o luna jumate si imediat scapati de ghips. Nu prea stiu cum e cu vaccinarea. Am facut doar vaccinul la 24 pre, la o luna (injectie in fund) si picaturi pe limba la 2 si 4 luni. Din cauza pneumoniei si icterului prelungit, pediatrul ne-am recomandat sa facem vaccinul de la 4 luni la 6, deoarece slabeste tare organismul. Si cu o pregatire anterioara cu ceva pastile.
Ma bucur ca ati reusit sa iesiti afara si a vazut si Amelia zapada. Imi place semnatura ta!
Andreea, ma bucur mult ca totul e bine. Nathalie e chiar foarte frumusica!
Mai avem si noi uneori bubite in jurul gurei, dar cred ca sint de la balute, ca nu prea varsa. In principiu, trec fara sa le fac nimic, dar uneori le mai dau cu ADVANTAN. Ni l-a recomandat medicul pt orice fel de roseata.
Elyanne, Mina, hai, ca m-am prins si eu cu “fierbe”… si nu a durat decit jumate de ora…
Laura, chestia din baita este un suport din burete in forma de ursulet. Din astea se gasesc la noi la un pret rezolnabil, ca altele costa prea mult si nu merita, cred eu. Si la noi aceeasi problema cu schimbul la calc.
Danyce, eu chiar am fost la medic ca de ce se bate fata mea cu mina dreapta peste fata. Si a spus ca e dreptaci vadit, la alti copii inca nu e determinat.
Mcm, si a mea face exact cum ai descris, dar numai cind il vede pe bunic (tatal meu, care e prof. univ. si vorbeste mai tare sa-l auda toti studentii). Dar ma bucur, mai devreme plingea doar cum il vedea. La noi formula e sa nu vorbeasca prea tare si nu pot spune ca vorbesc eu sau sotul in soapta, nu stiu de ce…
La noi tendinte inca nereusite de intoarcere pe burta, Cami ne-ati luat-o inainte!
Sanatate la toti bebeii, la mamici

Rodica si Paula (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

Cu riscul de a ma repeta, chiar nimeni nu a avut probleme cu orarul de masa al bebelusilor? Am citit pe aici ca sunt foarte multi care mananca o data la 4 ore. Noi inca papam o data la 3 ore si nu reusesc nicicum sa prelungesc acest interval. Spuneam in mesajul meu anterior, care din pacate a ramas fara raspuns, ca am incercat cu ceai, dar daca ii este foame il scuipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Muttzi,
si la noi intervalul intre mese e de 3 ore, noaptea difera, poate fi si la 2 sau 4 ore. Paula e chiar mai mare cu o luna si alaptata exclusiv. Pediatrul a spus ca, incepind cu 5 luni, intervalul trebuie sa fie de 4 ore. Deocamdata nu-mi fac griji. Sau ar trebui?
Repet si eu o intrebare: de mai mult timp vreau sa va intreb, aici copiilor li se face masaj profesionist, la 3 luni pt mai multe grupuri de muschi, la 6 luni pt intarirea muschilor spatelui si la aproape 1 an - pt muschii picioarelor si pozitionarea lor corecta sau ceva de genul asta. A facut cineva din voi un astfel de masaj?

Rodica si Paula (02.09.04)
http://community.webshots.com/user/mamaelei




Rodica si Paula (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

MamElei n-am auzit sa se faca masaj profesionist la bebelusi desi mi-ar placea tare mult. Este posibil sa se faca undeva cu plata dar cred ca este foarte scump. Ma interesasem eu de inot pentru bebelusi si era 2000 de euro pe an.

Muttzi in privinta orarului de masa eu stiam ca daca inainteaza in varsta trebuie sa maresti pauza intre mese, cand am incercat eu acest lucru (sa-i dau sa pape la 3-4 ore) s-a redus productia de lapte si lui bb ii era foame asa ca am revenit la programul de 2-2.30 ore si e ok. Ma chinui dar bb e satul si este si lapte.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Muttzi, nu stiu ce sa-ti spun de orarul meselor. A mea, daca nu as trezi-o ar manca la 5 ore, dar eu tocmai ca o scol din somn, desi nu sunt sigura ca fac bine, dar nu vreau sa-i mai dau lapte noaptea. Nu de lene, dar la noi din cauza varsaturilor, o masa dureaza 15-20 minute si apoi mai stam cam o ora in brate. Ori sa fac asta noapte de noapte ma termina. Si asa, chiar cu ceaiul, tot ma tine destul treaza noaptea, dar macar nu am grija ca varsa, o pun in pat imediat.
Poate nu se satura. Scuza-ma, nu stiu daca inca alaptezi sau ce papati, dar poate nu-i ajunge. Azi cand i-am spus dr. meu ca i-am bagat cereale in lapte a zis sa nu-i dau inca decat daca cere mancare inainte de masa urmatoare, semn ca nu se satura. Poate ca are apetitul mai mare decat capacitatea stomacului si deci trebuie ceva mai satios.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

MamaElei si mcm multumesc de info. Imi faceam probleme ca nu fac eu ceva bine si din cauza asta saracul copil nu se satura asa cum ar trebui. De asemenea nici eu nu am auzit sa se faca la noi asemenea masaj si mi-ar placea si mie. Eu am intrebat si pe la saloane cu plata, dar nu se face nicaieri la bebelusi (in Timisoara). Eu ii fac un fel de masaj dupa baita, dar asa cum stiu eu (mai mult il mangai)

Mergi la inceput