Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

La multi ani copilasilor care mai fac azi o luna!
Ralucule, iti tin pumnii pentru Tristan, sper sa nu aiba nimic grav la inimioara.
Mihaela, multumesc mult pentru reteta de tort, cred ca il fac in weekend. Frisca asta de care ziceai tu, are ceva deosebit, sau pot sa pun de oricare, ca parca n-am vazut-o in magazin?
Si eu il tin pe Andrei in scaunul de la masina in timpul zilei si a invatat faza cu ridicatul funduletului si impinsul in calcaie, doar-doar reuseste sa salte de-acolo.
Acum am inceput sa-l mai pun si in box, sa se joace, cu babygim si alte jucarii. Sta cam un sfert de ora si dupa aia se plictiseste. Il intorc si pe burtica, mai sta si asa un sfert de ora si gata, inapoi la mami in brate.


Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Am facut tortul de la Roandre!!!! Arata superbine dar asteptam sa vina tati de la servici ca sa-l gustam!! Multumim Mihaela
In legatura cu cantaritul... ma puneti pe ganduri. Eu am un cantar de bucatarie cam naspa si, de cand a trecut de 4 kg, il cantaresc pe David numai pe ala. Adica nu l-am cantarit niciodata la cabinet (de fapt noi n-am fost la cabinet!). Daca n-o arata bine si eu stau linistita ca copilul ia bine in greutate!!??

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Salut,
eu citesc, citesc...mai greu cu scrisul. De atata stat acasa si vorbit numai cu astea mici si sotul, cred ca o sa am un soc cand va trebui sa fac iar servici si sa comunic cu altii (am deja doi ani si jumatate de cand numa' fac si cresc copii ).
Ioana mea creste bine, dar se face tot mai mofturoasa, nu vrea sa stea deloc singura in patut ziua, vrea tinuta in fundulet (si mi-e cam frica sa o tin mult ca e cam mica), nu renunta la mesele de noapte (nu a mers smecheria cu ceaiul,deschide niste ochi maaari cand il simte si apoi are nevoie tot de tzatza ca sa adoarma). Am facut vaccinul de 4 luni si a fost mai bine ca la doua, nu a mai facut febra.
I-am cumparat o cutie de cereale (Miluvit - orez si porumb cu lapte), dar cred ca mai astept o luna pana ii dau. Le-am luat fiindca ma tem sa nu vina ziua cand nu-i va mai ajunge laptele meu si n-oi avea ce sa-i dau. La prima fetita am avut noroc de am avut lapte, nu i-am dat deloc formula, i-a ajuns tzatza si mancarea, am intarcat-o la 10 luni, cand am ramas iar insarcinata (nici acum nu accepta laptele simplu, numai cu cereale sau cacao).
Aissa, uite aici poti gasi un grafic de crestere pentru fetite de 0-36 luni:
http://www.cdc.gov/nchs/data/nhanes/growthcharts/set1clinical/cj41c018.pdf
De fapt sunt mai multe grafice de crestere pe acolo, si pentru baietei sau copii mai mari:
http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm
sau
http://www.keepkidshealthy.com/growthcharts/
Vali, Alexandra (1 an si 10 luni) si Ioana (4 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Grafic cu dinamica cresterii
Varsta Greutate (kg) Lungime (cm)
Baieti/Fete Baieti/Fete
la nastere 3.4/3.3 50/50
1 luna 4.1/4.0 53.5/52.6
2 luni 5.0/4.8 57.4/56.4
3 luni 5.7/5.6 60.4/59.5
4 luni 6.5/6.2 62.5/61.5
5 luni 7.1/6.8 64.5/63.5
6 luni 7.5/7.2 66.4/65.2
7 luni 8.2/7.8 68.2/67.2
8 luni 8.7/8.3 69.9/68.9
9 luni 9.0/8.7 71.2/70.1
10 luni 9.5/9.1 72.8/71.8
11 luni 9.8/9.5 74/73
12 luni 10.0/9.7 75.2/74.2
18 luni 11.4/11.1 81.8/80.0
2 ani 12.5/12.2 87.5/86.6
3 ani 14.6/14.4 96.2/95.7
4 ani 16.5/16.4 103.4/103.2
5 ani 18.3/18.3 108.7/109.1
6 ani 21.9/21 117.5/115.9
7 ani 24.5/23.6 124.1/122.3


Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Ftele am o intrebare la voi....ca am inceput sa ma stersez tare de tot.
Dupa ce ati inceput prima masa de legume la cat timp a avut bebe scaun? ca al meu de ieri de la 16 nimic nimic,doar ppi.Oare e constipat ca i-am dat morcovi cu cartof si stiu ca constipa...el nu pare deranjat dar eu ma stresez tare de tot.
Pleezzz

merci

noi si bebe Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Blue,

eu zic ca daca bebe nu pare deranjat sa nu te mai stresezi. Se mai intampla sa nu aiba in fiecare zi scaun la fel. Ai rabdare sa vezi ce evolutie are in zilele urmatoare.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut fetele!
azi am incercat dupa pireul de fructe sa-i dau la Stefan un pic de lapte praf, dinala de la primarie...si hop surpriza...a baut 40 ml fara sa comenteze nimic! si era si satul ca pireul nu l-a mancat tot...deci de azi gata cu milumil si altele..eu ii dau dinala, chiar daca e mai slab din punct de vedere nutritiv, da oricum Stefan o sa manance la greu legume, ii plac, si fructe pana la urma o sa-i placa si astea, deci nu cred ca are rost sa-mi fac probleme de calitatea nutritiva a laptelui care o sa fie la o masa de seara si poate mai tarziu cand nu va fi san si la masa de dimineazta.



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

vad ca nu merg primele doua link-uri, desi adineauri le-am deschis...si chiar erau interesante pentru ca aratau evolutia copilului in functie de greutatea avuta la nastere. Daca nu-ti merg nici tie, spune-mi sa-ti trimit pe mail graficul pentru fetite, doar pe asta il am salvat.
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Ana am tot incercat cu bibu cu ceai si nu l-a vrut pana cand n-a avut lapte in el. Acum sa-ti zic si ce bib am eu - unul de la nuk cu air system si alea de la mothercare wide neck. Cu amandoua imi bea laptic, ba mai mult, acum ia si suzi de nu-i placea neam inainte!
Inchide-i gurita pe biberon, pana reuseste el sa prinda gustul! - s-ar putea sa insemne intre 20sec si 2min! Nu-ti pierde rabdarea ca atunci cand va intelege ca e gust bun, o sa traga din bib.. Daca nu merge cu trasu inchizandu-i gurita, nu stiu ce sa zic, oricum, trebuie sa incerci bibu cand ii e ingrozitor de foame .. La inceput poti combina laptele tau cu formula ca sa nu i se para o diferenta mare...

Cine mai intreba de cereale , daca ingrasa unele sau altele? (scuze, memoria mea e tot cu burta) - TOATE INGRASA pentru ca sunt fainoase..


MERELE sa fie BOT DE IEPURE caci sunt aproape lipsite de aciditate! (am primit sfat acum, in plimbarica, de la o bunicuta cu muuulti nepoti - cam 6 din ce mi-a tot povestit de la 3 fete si un baiat..nu? asa familie, mai rar!)

cam atat...

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

nu e bine ce am facut eu cu fructele la ora 15... m-amluminat si eu azi...ca am povestit cu sora mea care e asistenta si are o pustoica de 4 ani tre date dimineatza la 10 - 11 ca pot sa faca crampe sau alergii...si sa fi [pe faza, sa nu te apuce noaptea cu vreo chestie dasta...
ideea e in felul urmator, intre mese minim 4 ore diferentza, ca sa-i fie foame copilului...nu cum faceam eu ca ii dadeam la 10 fructe si la 12-13 asteptam de la el sa pape pireul de legume...
deci mi-am revizuit programul...bietul copilas... si oricum tre sa vad cum vrea el sa pape dimineatza si cat e de flamand la masa de fructe....si mai apoi voi continua cu masa principala care va fi in jur de 14-15 si seara cereale sau fainoase sau supica si dupa baitza lapte si gata
vai.... oare numa eu sunt atat de nehotarata cu programul de papa? sau si voi cele care ati inceput deja? reusi-ti sa va tzine-tzi de un program sau inca nu?



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput