Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by elyanne
o scot dupa ce fierbe toate legumele


fierbe toate legumele, ca e mai putine de 10....

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

elyanne, aissa, cred ca doctorul a zis fara cartof, pentru ca cartoful da crampe si e laxativ pentru copii, e recomandat la cei constipatzi, si cam ddupa 4 luni jumate-5 luni.

fetelor, voi zice-ti ca Stefan nu e slabutz...da, are obrajori grasuni, dar el a crescut fff bine in primele 3 luni a luat mai mult de un kg, cam 1,2 kg si brusc in luna a4-a si a 5-a cate 100 gr pe saptamana. Nu zic ca nu e in grafic, sau ca intradevar acuma nu mai creste mult, dar comparativ cu cat a crescut inainte ritmul e prea brusc retezat... Oricum, inca nu imi fac probleme, ca de ieri a inceput sa manance si o sa-i dau si cate un pic de gris cu lapte de 2 ori pe saptamana.
Azi i-am dat carnitza de pui la amiaza, acuma doarme, abia astept sa se trezesca sa vad ca e ok, sa ii pot da in continuare de maine un pic mai mult.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by elyanne

quote:
Originally posted by elyanne
o scot dupa ce fierbe toate legumele


fierbe toate legumele, ca e mai putine de 10....

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)




Eu stiam ca fierbe daca e mai putine de 50


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Bei Mina nu mai rade... ca nu-i de ras. Sa vina mai repede primavara, sa iesim la plimbare... ca daca mai stau mult prin casa ma tampesc de tot. Si sa stii ca ai avut dreptate, nu e bun cantarul... am zis ca nu o mai cantaresc niciodata, o duc sa o cantareasca dr.

Ana_a eu citeam ca trebuie sa ia cam asa in greutate (in medie):

Luna ––– greutate(g)/luna –––– inaltime(cm)/luna
1 –––––––––– 750 - 1000 –––––––––– 4
2 –––––––––– 800 - 1000 –––––––––– 3
3 –––––––––– 800 - 1000 –––––––––– 3
4 –––––––––– 450 - 600 ––––––––––– 2
5 –––––––––– 450 - 600 ––––––––––– 1
6 –––––––––– 450 - 600 ––––––––––– 1
7 –––––––––– 240 - 300 ––––––––––– 1
8 –––––––––– 240 - 300 ––––––––––– 1
9 –––––––––– 240 - 300 ––––––––––– 1
10 ––––––––– 230 - 280 ––––––––––– 1
11 ––––––––– 230 - 280 ––––––––––– 1
12 ––––––––– 230 - 280 ––––––––––– 1

Uite ca m-am apucat sa fac si tabele (sau ce-a iesit, ca altfel n-a vrut)... daca n-are omu' ce face... nu de alta, dar doarme copilu' ca daca se trezeste o sa am ce face...

Eu zic ca e bine 100 de g/sapt. din luna a 4-a, ca luna are mai mult de 4 sapt... deci poate sa ajunga la 450g si e in grafic. Si ce am scris eu este media, poate lua si mai mult, dar si mai putin.


Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

am pus doua pozici de afara la zapada...nu am apucat sa fac mai multe ca s-a gatat acumulatorul la aparat

eliana, da, asa e in grafic, si Stefan e in grafic, da... nu-mi place mie ca el a crescut peste grafic, in prima luna 1,250 g in a doua 900g in a treia 900 gr si in a 4-a numa 450!! si in a 5-a 450, deci in ultimile 2 luni e la baza inferioara a graficului...bine...ca sunt eu cam exagerata...da vreau sa fie mai grasun na! ca nu imi place mie ca era mai grasut la 3 luni decat e acuma... poate am eu un fix... acu fac si eu ca Mihaela...ca si ea isi batea capu intr-o vreme cu asta...si tocmai eu i-am zis ca asa e numai bine...mai siluetzi..da sincer nu stiu ce m-o apucat de-l vad mai slab...


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Buna!
Ne-am apucat si noi de cereale. Am cumparat din acelea pt 4 luni cu lapte, morcov si mar de la milupa. Scrie pe cutie ca sunt fara gluten. Oare si astea ingrasa? Am preparat aseara o lingura de cereale cu 30 ml apa...a mancat tot. Azi pe la 12 i-am mai facut o lingura...s-a marait putin dar a papat tot, iar dupa aia a si supt putin laptic. Deseara preparam 2 linguri....sa vedem. Referitor la sucul de mar...si a mea fata a vomitat de fiecare data cand i-am dat. Am renuntat deocamdata. Suc de morcov nu a vrut decat f putin dar macar nu a vomitat, piureul de morcov nu a vrut nici atar. Acum mergem inainte cu cerealele pana se obisnuieste bine cu lingurita si cu inghititul mancarii solide. Azi noapte m-a disperat cu trezitul...a stat treaza de la 12 la 2 apoi din ora in ora s-a trezit.
Succes cu diversificarea.

si bebe Elisa Nicola (21 sept. 2004)
http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Stiam ca e cartoful recomandat celor cu tendinta de constipatie si stiu ca nu se baga de acum. Pe mine m-a mirat ca nu te lasa sa bagi cartoful, dar te lasa cu varza. Repet, din cate cunosc, varza e cam grea pentru 3 luni. Poate ma insel insa.
Apropo de tabele, aveti vreuna un tabel cu greutatea in grame pe luni. Adica nu cat ar trebui sa ia, ci cat ar trebui sa aiba la 4 luni.
Cand am facut vaccinul, in camera aia aveau un afis de la Nestle cu greutatea si inaltimea medie pe luni. Atunci Alexandra era la fix, dar nu am retinut valorile. Mi-ar place sa am tabelul ala, ca asta cu media pe saptamana e relativa. Si eu am un cantar acasa, dar la fel ca al vostru, nu pot pune baza pe el. Ca ieri avea pe el 6400 si azi 6500. Sa fim seriosi, deci. Asa ca eu nu o pot verifica decat cand mergem la doctor si asta e la un interval mai mare.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by aissa

Si eu am un cantar acasa, dar la fel ca al vostru, nu pot pune baza pe el. Ca ieri avea pe el 6400 si azi 6500. Sa fim seriosi, deci. Asa ca eu nu o pot verifica decat cand mergem la doctor si asta e la un interval mai mare.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)



Asta e nimic, al meu arata acum doua saptamani 6400 iar sambata trecuta 5900.... il arunc. De la etaj..

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Ei,
Am fost si i-a schimbat ghipsul, a racnit, dar acum s-a linistit.
I l-a pus la fel.
A luat in 3 saptamini 400 grame. e ok.
Ghipsul il mai tinem minim 1,5 luni.
Dar vedem mai sigur atunci.
Andreea, ma bucur ca nu enimic grav cu tremuratul.
Ralucule, iti tinem pumnii strinsi pentr Tristan
Aissa, merci de sfat pentru semnatura, eu de fapt asa faceam dar nu stiu cum copiam eu ( ca am copiat-o dintr-un loc in altul de mai multe ori) ca nu luam si paranteza patrata de la sfirsit.
Ha, nu ai 29 luna asta? cred ca peste citiva ani nici nu o sa-ti aduci aminte ca nu o sa-i mai socoti lunile
Anielas[/b, si Amelia are bubite, eu ziceam ca e de la balute nu lapte, pentru ca lapte nu prea ii curge, dar mai stiu eu?
[b]Mina
, daca fetele zic ca si la ele trosnesc si e ok, poate e asa.
La Amelia a trosnit de cind s-a nascut la piciorusul drept si avea luxatie.Acum cine stie, poate trosnea altfel la ea.
Am mai vazut niste poze.
Alexandra a crescut, se vede si tot mai mult seamana cu tati al ei :)
Danyce, ce de-a par are fata ta!!!!
Amelia a chelit de tot( parca e Basescu, numai ca la ceafa )
Am tras si cu ochiul la Damian, ar trebui sa se ia de mina cu Amelia ca sunt la fel de slabuti amindoi(adica comparativ cu ceilalti)
Nu mai stiu ce am mai vazut.
aaa, site-ul lui Alesio.In general imi place foarte mult site-ul, si Alesio e un tip de gasca
Azi i-am dat prima data supa de legume.A strimbat din nas , tragea cite o gura si iar se strimba. Dar a baut, cred ca mai mutl ed curiozitate, caci dupa 15 ml a inceput sa il scuipe si sa se strimbe de zici ca ii dadeam....
Va pup


Lilia si printesa ei Amelia(26 sept)

AMELIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Apropo, de cind am citit cazul lui Felis( si am plins foarte mult) ghipsul Ameliei mi se pare o problemuta foarte foarte mica.
Eu am trecut numai prin frica de SD, pentru ca mi-a iesit Triplul Tes cu risc si am refuzat amniocenteza ,pentru ca oricum nu as fi renuntat la copil.Si numai gindul era groaznic, dar sa te vezi fata in fata cu asa ceva....
Dar numai Dumnezeu le decide pe toate, sa ne rugam sa fie bine la toti copiii.

Lilia si printesa ei Amelia(26 sept)

AMELIA

Mergi la inceput