Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Geo, eu tin cura 3 zile si apoi fac pauza de 1 zi in care mananc normal, dar nu exagerez si apoi o reiau, iar fac pauza 1 zi si tot asa. Sunt acum la a 3-a tura de 3 zile si cantarul imi arata azi dimineata dupa dus -4,5kg, ceea ce consider ca e bine.Eu am de gand sa o tin pana scap de toate kilogramele acumulate in sarcina si de inca cateva ca sa incap in rochitele si fustitele din dulap ca m-am saturat de atata umblat in pantaloniMi-a fost mai greu doar in primele 2 zile pana m-am obisnuit cu dieta, acum ma simt foarte bine, parca am mai multa energie.
Daany28, bine ai venit ! Sunt sigura ca Roandrete va trece in listuta imediat ce va avea putin timp.
Anielas, si eu stiu ca bubitele alea albe sunt de la laptic si trec de la sine.
Roandre, cum ti-a iesit tortul? Smechera pitica ta ca vrea sa scape de papicaSufletelul meu are atatea rochite deoarece are o mamica anormala ca minecare cumpara orice rochita de bebeluse care-i iese in cale si care mai are si un noroc fantastic la cumparaturi si intotdeauna da de oferte cand ajunge in oras si se intoarce intotdeauna cu mai multe plase decat isi propune initial.Intotdeauna ii iau dinainte hainute mai mari. Acum poarta marimea 68 si ii cumpar hainute 74,80 si 86.
Aissa, a crescut foarte bine Alexandra.Frumoase pozicile.Lasa ca o sa invete sa pape din lingurita.
Sanatate si La multi ani tuturor bebilor care isi aniverseaza azi nasterea!Nu ii mai amintesc ca nu mai am vreme sa ma uit.
Si Alma are de cateva zile o preferinta aparte pentru degetelul mare al mainii stangi.Si inca ceva: ea isi loveste obrajiorii tot cu aceeasi manuta (scuze Mina, ieri am incurcat borcanele, era stanga)si rade in hohote. M-am uitat apoi mai atenta la ea ieri cand se juca si azi dimineata si am vazut ca are inclinatia de a apuca mai mereu jucariile cu mana stanga. Oare va fi stangace ca tatal ei?A propos, aici nu se face nimic pentru a corecta asta, ba dimpotriva, exista materiale educative, caiete speciale pentru copiii care invata sa scrie cu mana stanga.
Fug ca m-am intins destul. Pupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
Alma, sufletel mic si iubithttp://community.webshots.com/user/danyce103
poze noi:
http://community.webshots.com/user/fonske1100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Kittie super!
M-a distrat super trio-ul!

http://photos.yahoo.com/cami0582
Cami-florina si bebe Ben (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna fetelor!
Abia reusesc sa va citesc, asa harnicute sunteti la scris! Alesio meu nu ma lasa nici sa respir, daramite sa mai scriu si eu cate ceva....e terorist mic,cum zice Bozo!
La multi ani bebeilor care mai implinesc inca o luna!!!
Ralucule, multa sanatate lui Tristan si ne rugam sa fie totul bine cu el!
Bun venit fetelor noi!
Bozo, poti sa-l alptezi dar numai dupa ce trece efectul anesteziei!(asa ca da-i sa pape bine inainte!)
Noi avem o gramada de poze noi(de ieri)!In rest tot asa, toata ziua in bratuca, si toata ziua papam, somnic prea putin..
Pupici!

Ioana si bebe Alesio (08/10/2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ne-am intors de la doctor, ne-am si plimbat putin ca e soare afara si e frumos.
Maimuta a luat 200 g in 2 sapt. Eu o cantarisem acasa acum o sapt. si luase 250 g, deci nu e bun de nimic cantarul care-l am si a mai fost si o gramada de bani... Si Mina are la fel si tot asa mi-a spus ca a patit. Cred ca asta este ritmul ei de crestere. In ultimele doua sapt. i-am dat mai mult la biberon si aveam idee cam cat mananca si tot degeaba... Asa ca nu ma mai stresez ca nu am lapte suficient sau ca nu e consistent, ca si cu lapte praf cam la fel de mult a luat in greutate ca si cu lapte de-al meu. Deci cred ca renunt sa o mai chinui cu biberonul, mai ales ca mananca mai nou de 4 ori pe zi si vad ca am lapte, ca dau pe-afara sanii mei...
Dr. a zis asa:
- sa incep sa-i dau cereale cu lapte, sa i le fac cum scrie pe cutie ca sa i le dau cu lingurita. A zis sa intreb la farmacie ca sunt unele pt. 3-4 luni. Eu stiam doar de alea de la 4 luni. Mai sunt si altele?
- sa incep sa-i fac supa care trebuie sa fie fara sare, ulei, cartofi...
- sa-i pasez toate legumele care le pun (morcov, telina, pastarnac, dovlecel, varza, salata).
- sa pastrez supa in frigider, dar cu legumele intregi, sa-i pasez in fiecare zi din ea cat mananca si daca nu termina ce-i pasez atunci, sa nu pastrez pt. a doua zi.
- pot sa-i adaug carne de pui pasata dupa ce se obisnuieste cu legumele si ii dau atatea lingurite de carne cate luni are: la 4 luni 4 lingurite s.a.m.d.
Vad ca fiecare dr. zice altceva...

La multi ani celor care mai imlinesc inca o luna!

Mihaela am luat si eu reteta pt. laptele gratuit, ca mi-a zis dr. ca mai incolo o sa-i fac branza dulce din el... Poate mergem amandoua cand te mai duci si tu ca n-am priceput exact de unde sa-l iau...
Ionela si eu m-am stresat din cauza matzei, dar daca pediatrul a zis ca e ok m-am calmat. Mi-a zis ca bb treuie sa se obisnuiasca in mediu in care a venit si cum pisica face parte din el nu o sa fie probleme...
Daany bine ai venit!
Bozo eu am facut anestezie tot pt. o masea si i-am spus dr. ca alaptez (probabil mi-a facut o anestezie mai usoara), iar dupa ce mi-a trecut efectul anesteziei (cam dupa 2 ore) i-am dat sa pape. Si dr. a zis ca pot sa-i dau fara probleme.



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Buna dragelor,

Reusesc cu greu sa citesc tot ce scrieti. Aveti un spor...
Dam si noi raportul: mai avem putin si facem 4 luni, ne intoarcem de pe burtica pe spate, radem cand vorbeste cineva cu noi si mai ales cand se stramba, gangurim. Dormim ziua si noaptea avem chef de joaca pana pe la 11-12, ne trezim sa papam pe la 4-5 si apoi pe la 8-9.
Toate aveti niste bebei frumosi foc. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatosi, mancaciosi si sa doarma bine.
Am pus si noi cateva poze. Sper sa fi nimerit:

[URL=http://pg.photos.yahoo.com/ph/marlen_hg/album?.dir=8933&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/marlen_hg/my_photos]ANDREAS[/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Mai incerc o data
Poze ANDREAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Elyanne, e clar, cati medici atatea pareri. Elena ta e mai mica decat Alexandra cu aproape o luna si dr. iti zice de cereale si supa, iar mie imi spune sa nu-i dau inca nimic. Daca alaptam (mai)intelegeam, dar asa nu mai stiu, zau, ca sa mai cred. Cereale pe care sa scrie 3 luni nu am vazut si nici nu am auzit sa existe.
Dar ce vroiam de fapt sa-ti spun e ca m-a surprins ca in legumele enumerate de tine ai pus varza. Ti-a zis dr.ca poti sa-i pui varza? Eu stiam ca asta se baga mai tarzior. Adica nu-i dai cartof, care scrie si in mami de el ca e o comoara de energie, si Capraru zice sa-l pui in supa, dar ii pui varza care, la noi, oameni mari, te baloneaza...



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

vai fetelor...aseara m-am odihinit si eu ca toata ziua am fost in priza...mie nu-mi mai ajunge timpul! Am nevoie de mai mult timp intr-o zi!cine stie cum se face treaba asta?

ralucule sa fie ok cu inimioara lui Tristan
mina si la Stefan ii trosnesc cateodata asa soldurile, cand ii ridic picioarele de-l schimb de pampers..sper ca nu e nimic anormal in asta...voi intreba si eu medicul.
roandre , aissa , ma alatur si eu in clubul celor care isi papa degetele de zor! al meu nu stie ce e aia suzeta...ma chinui sa io dau dar degeaba, desi cand era mic o mozolea de zor in somn... Si eu imi fac griji sa nu ramana un obicei acest lucru...
kittie , spune-mi si mie cat a durat pana ti-a acceptat biberonul? ti-a scazut in greutate in timpul asta? cum ai facut? cat ai insistat? cat manca? da mai multe detalii...ca si eu m-am hotarat de ieri sa-i dau cu biberonul sa-l invatz si cu lapte praf, si deocamdata am reusit sa-l fac sa pape din biberon lapte de la san.


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

roandre, RABDARE sa scrie in fatza ochilor tai!!! in legatura cu linguritza binentzeles! si sa nu-i pui sare! lasa, ca poate manca si fara sare! nu-i strica rinichii!
iti spun asta pentru ca al meu abia dupa 2 saptamani jumate a inceput in sfarsit sa manance! si ieri si azi a papat aproape tot! deja casca guritza dupa fiecare linguritza! si fara sare, si fara fructe in legume...lasa legumele singure si nu insista prea mult, daca mananca 2 linguritze e super ok, da-i lapte in continuare si gata! ca ii vine pofta...stii vorba aia..mancand! deci rabdare!
eu am observat ca daca e mai rece o mananca mai bine


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Aissa asa mi-a zis... fara cartof, si eu m-am mirat, ca el imi enumera legumele si cand am vazut ca nu a zis de cartofi l-am intrebat eu si a zis nu, chiar m-a pus sa subliniez fara sare, ulei, cartof. O fi prea mica la 3 luni si un pic pt. cartof. Da, si a zis de varza, si ardei gras si ceapa (pe care o scot dupa ce fierbe toate legumele, nu o pasez) - astea uitasem sa le enumar mai devreme.
Mie mi-a zis sa incep diversificarea pt. ca nu prea ia in greutate nici cu lapte de la san si nici ce lapte praf. In schimb ea e ok, e vioaie, deci nu are probleme. Vad ca Alexandra a luat bine in greutate si probabil de-aia a zis dr. sa mai astepti.
Nici eu nu m-as grabi sa incept diversificarea daca lua bine in greutate, dar ea s-a nascut cu 3050 si la 3 luni si 1 sapt. are 4900.



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput