Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

quote:
Originally posted by ana_a


Stefan avea pe o coapsa o pata rosie si multe bubitze mici si rosii ca niste zgrabuntze.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!



Bey Ana, ne-ai lamurit ca avea niste bubite mici ca niste... Erau cumva ca niste moshtrofontzi mai mici decat niste farlifushi da' mai mari decat niste pichipontzi??!!

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Ionella, va tinem pumnii sa fie bine!!!!

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Asa am revenit si eu, nu am avut timp sa citesc, am citit asa pe sarite. In fine.

Georgiana tu ma intrebai cum a descoperit comedia la inima lui Tristan , pai l-a ascultat cu stetoscopul.

Ma enerveaza astia rau aci ca doar in 25 feb pot merge la cardiolog cu el... nu am ce sa fac asta este mergem inainte.

Mai nou face fitze al meu copil la mancare, de vreo 2 zile, nu mai mananca cum manca, abia suge, mai mult molfaie tetina aia si scuipa afara. Fructe si legume mananca.
Dar il apuca vorbitul tot timpul , la masa, la somn , pe strada, tot timpul ar vorbi. O sa fie ca Ralu, va vorbi in continuu....

In rest nu mai stiu ce sa va zic, am sa incerc sa va citesc acum si am sa pun si niste poze noi, ca azi in sfarsit am liber
paaaaaaaaaaaaa


ralucule si Tristan (7 oct 2004)
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Buna Dimineata!

In primul rand La multi ani bebeilor care implinesc azi inca o luna!

Noi raportam o noapte cu sculat la la 6 pentru papa apoi adormit la loc. La masa de la ora 11 am fost tratata cu indiferenta, a lins un pic de suc de mere si vro 60 ml de lapte. Lasa, ca sper sa-si scoata parleala la masa urmatoare.

Si de aia ma gandeam, ce as mai vrea si eu sa am grija asta, cum sa raresc mesele... io nu stiu cum sa le indesesc. Presupun ca fiecare copil are ritmul lui. Oricum, cativa doctori si cateva mamici cu experienta spuneau ce de pe la 2-3 luni in sus e bine sa existe macar 2 ore intre mese.


Raluca, si Matei face la fel cu biberonul de cand cu diversificarea. Eu cred ca s-au plictisit de lapte. Incearca sa pui in el un pic de cereale, sa-i schimbi gustul. Si pune o tetina cu gaura mai mare, ca poate s-a lenevit domnu' de cand cu lingurita. La mine a mers.

Ana, Angela, eu cred ca bubitzele erau cat ouale de piropopircanitza, nu?

Mutzzi, nu cred sa fie o problema sa pui vanish.. daca ai indoieli baga 2 limpeziri la masina si e ok. Pentru cine a intrebat ca nu mai stiu, de programul de spalare: pentru hainele care rezista eu pun programul cel mai lung, cel cu prespalare, la 95 grade. Asta e pasiunea mea demult, sa stiu ca-s rufele spalate si dezinfectate, asa fac si cu ale noastre (care rezista la asa un tratament). Pe celelalte la spal la vreo 40 grade. Inschimb calc toate hainele de bebe cu fierul incins.

Nici eu nu am auzit de masaj pentru bebi. Insa stiu ca lui Matei i=ar place, ca-l "chinui" dupa baie si geme de placere. Mai ales la spate si funduletz.

Marlen_b, daca face kk verde mai multe zile la rand e de discutat cu medicul. Poate sa nu fie nimic, dar mai bine discuta.

Ionela, tinem pumnii sa fie bine.

Va plangeati de copii salbatici. Al meu e din contra, foarte sociabil. Cum vede o fata noua il apuca vorba si rasul. Are un lipici teribil. La un singur prieten de familie nu vrea sa se manifeste, ba chiar il apuca plansul, si a nimerit-o, pentru ca respectivului nu=i plac copiii!

Cine zicea ca face abdomene in timp ce adoarme copilul? Am facut si eu aseara, micu era pe picioare la leganat si eu prestam abdomene....merge, e stimulativ... nu va mai zic cum se uita copilu la mine............

Cam asta am avut de povestit. Va pupam si poate mai revenim azi.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

mina merci de sfat dar nu ii mai dau cereale ca e cat muntele si mi-a zis sa nu ii mai dau. Tetina are gaura destul de mare, nu stiu ce a avut acum a mancat si el in sfarsit 220 asa ca isi revine sper, azi nu ii mai dau fructe si nici legume, ii dau doar lapte sa vedem ce si cum. Maine plecam la un fel de parc de distractii stam acolo pana luni si sa vedem acolo ce si cum, daca piscina i-o face foame si si-o revenii


ralucule si Tristan (7 oct 2004)
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna mamici!
Stau si scriu ,scriu ii dau sa trimit si cand colo se trezeste al meu sot sa ma imi de-a logout imi vine sa il sugut.
Reiau cu drag si spor.
Da vad ca mergeti cu rapidu nu gluma ca mi-a luat ceva pana sa va cetesc.
Ionella sunt alaturi de tine sa ne spui ce ai facut.
Pufymic si eu am aceeasi problema ca si tine maimutica mea tot la 2 ore papa si cu pacaleli pe la 2 ore si jumatate, dar nu stiu cat mai rezist ca a devenit obositor. De cateva zile am si musafiri care nu mai pleaca si asta mica e tot mai greu de multumit cum nu mi-a mai facut pana acum. Aseara ne-a terminat pe amandoi, nu mai adoarme nici sa o picuri cu ceara pana pe la 1-2 si chiar imi venea sa o scot pe geam poate asa reuseam sa o adorm, incepe cu scancete nu mai sta in nici o pozitie e o hotoaica de prima clasa. Ca sa nu mai zic ca tot auzind pe acilea am incercat sa ii dau si eu ceiuc noaptea dar ce mai,ma stie tot blocul asa mi-a zbierat parca as fi fript-o.
In fine mai am putin si o sa stam prost la capitolul rabdaruta daca nu se indreapta lucrurile.
Eu ii spal hainutele la 90 de grade cele de bumbac iar pe celelalte la 40-60 si spal dupa ce v-am consultat cu Teo baby si sunt tare multumita cu clatire de 2 ori si calcat fiecare hainuta....obsesie..
Acum a adormit insa nu stiu cat o tine asa ca merg sa pap ca sunt moarta de foame. I-am luat in sfarsit scaunel de masina si sta asa de serioasa in el ca zici ca nu e ea. Avem si pozici:
http://community.webshots.com/user/danina120
Mihaela te salut si o pupic pe Alexia, ce mai o mandrete de fata pana si casieritele din Cora s-au topit dupa ea.

Danina si Mofturoasa Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

am trait s-o vad si p=asta: la masa de la ora 14 copilu meu a refuzat sa presteze la biberon insa a papat piure de cereale din lingurita. Nu foarte mult, adica asa, cam trei sferturi din portia ce i-o dau seara, dar oricum...... Va spun, s-a plictisit de lapte.

Danina, curaj, in curand o sa uitam de noptile astea nedormite ....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Mina-felicitari..sa o tina tot asa.
Danina-v-am vazut pozele. Tare dragalasa e Diana..Inutza e invidioasa pe motul ei ;). Sa stapaneasca sanatoasa scaunelul de bibiu.
Capul sus..si eu tot sper ca in curand sa nu mai trebuiasca sa ne trezim noaptea..tare dor imi e de un somn macar de 5 ore legate.

De spalat eu spal hainutzele inmasina..la 40-50 grade..cu Ariel, iar pe cele accidentate de kk le las cateva ore inainte de a le baga la masina la muiat cu Ariel, ca altfel am vazut ca raman petele.

Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna fetele!
La multi ani! pentru bebei care se aniverseaza azi!
noi mergem iarasi prin spitale, bunicul meu e internat probabil a facut un infarct, cu mama pe la controale si tot asa.
Danina e o scumpa Diana! sa-ti traiasca sa fie sanatoasa! de unde ati luat scaunelul? e de masina? a fost scump? e tare drugut, are culori placute. noi avem dar intreb din curiozitate
Ilinca e cuminte in general, e destul de sociabila, in schimb face un circ cand ii e somn si daca e tare obosita e si mai rau trec ele toate... se face ea mare

noi acum spalam cu persil praf nu lichid e bun , pe cele cu kk le punem la 60 la program m ai lung si daca nu ies le mai bag odata
am luat si eu dermalin ieri de farmacie cica e bun pt copiii cu bubite sau alergii, ea nu are, dar era o fata acolo care l-a tot laudat si am luat si noi o cutie
ieri am cheltuit vreo 700 dr mii pe la miniblu am cumparat tot felul ce kaktisuri printre care si o sita de farlin a fost 60.000 care se pune pe gura biberonului daca ii dai suc de fructe si filtreaza adica nu trece pulpa. i-am dat un pic de suc de mandarina si mi-a placut ideea ca nu s-a mai infundat tetina.
va pup


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

M-am laudat fi-mi-ar laudatu' sa-mi fie! Ca urmare masa de la 10 a fost la 10 jumate si aia doar 3 minute, iar aia de la 14 am mutat-o la 13 jumate si ne-am chinuit o ora, inclusiv cu dezghetat lapte si pus in biberon.. cu el urland pentru ca tetina era infundata si nu mi-am dat seama. dupa biberon da-i iar cu tzitzica. Si nu a mancat mult, doar ne-am luptat ca sa manance. Deja imi vine sa

Eu spal tot ce e prosop, scutec, body la 95 de grade, restul la 40-60.

No acuma alta.. s-a luat la tranta cu o perna care e cat el, si sa te tii urlete ca n-o dovedeste.

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput