Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

La multi ani! pt puiutii care mai adauga o luna si bun venit mamicilor noi...
Astazi mergem si noi la dr. sa vedem de problema cu sternul... daca este definitiva sau se poate remedia! Doamne-ajuta sa fie bine... as prefera sa sufar eu de 1000 de ori decat sa aiba sufletelul meu vreo problema...
Sa ne tineti pumnii!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

'Neata fetelor!
La multi ani sarbatoritilor de azi!!!
Muttzi, ce sa mai zic eu cu programult de masa, ca Alesio mananca doar de la san, si ziua papa tot la 1 ora jumate-2 ore! Noaptea se trezeste pe la 4, apoi pe la 6, si dupa aceea tot din 2 in 2 ore!Si tot asa pana la ora 12 cand decide sa se culce(ziua nu prea doarme)!
Cu un asa program nu ma mir ca sunt atat de obosita si incercanata....

Cat despre masaj, eu ii fac la fiecare baita, adica tot la 2 zile, si ii masez atunci tot corpusorul.......si ce-i mai place....

Geo, vezi ca orezul constipa!!!

Ionela va tinem pumnii azi la doctor!

Fetelor, va rog ziceti-mi si mie careva cum v-ati colorat semnatura, si cum ati pus iconite in ea?
Pupici!


Ioana si bebe Alesio (08/10/2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

Buna dimineata!
Merci tuturor de raspunsuri. Si eu i-am dat la cerere de mancare de cand era micut,dar acuma ma gandeam ca este "baiat mare" si ca ar trebui sa manance mai rar. Adevarul este ca sunt ingrijorata ca nu-i pot face un program clar al meselor si niciodata nu stiu care sunt orele la care va manca pe parcursul unei zile. Stiu ca aprox. la 3 ore dupa ultima masa va manca din nou, dar totul este in functie de cat mananca la o masa si la ce ora se trezeste. Ma simt atat de neputincioasa din cauza asta

Geo si eu cred ca kk tare este de la orez.

anielas apropo de programul de reeducare: duminica dimineata,
copilul meu a adormit pentru prima data in patut fara sa fie leganat
inainte. Mare surpriza! Atunci nu ne-am bucurat prea tare, am presupus
ca a fost somnoros si a fost doar o intamplare. Dar cand s-a intamplat
acelasi lucru duminica toata ziua, seara nu ne incapeam in piele de
bucurie (am anuntat toate rudele si prietenii). La fel si luni si marti. Ei, dar cum orice minune dureaza trei zile, incepand de ieri, gandacelul meu isi cere drepturile: iar vrea sa fie leganat. Asa ca m-am cam desumflat... Oricum nu-l mai adorm in brate ca si inainte, ci il linistesc putin si il pun in patut cat nu este inca complet adormit. Sper sa fie o faza trecatoare si sa-si reia bunele obiceiuri in curand. Asa ca bafta in continuare cu reeducarea.

La multi ani tuturor celor care se serbeaza astazi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

In sfarsit am reusit sa-mi fac semnatura.
Sa vedem ce a iesit!

Marlen & ANDREAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

ionella iti tin pumnii! Eu cred ca majoritatea problemelor legate de oase si muschi se cam pot remedia cat sunt atat de mici. Si noi am avut un piciorus mai stramb (laba piciorului) datorita pozitiei fatului in uter (varus aductus s-a numit "defectiunea") si am corectat problema intr-o luna prin masaj. Doctorul mi-a aratat cum sa-i fac si i-am facut eu in fiecare zi. Asa ca fii optimista!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Buna fetelor,

Daniel, David, Victor, Kaori: , ,

Ionela, iti tinem pumnii! Asteptam vesti bune. Ralucule, e valabil si pentru tine.

Muttzi, succes cu programul de reeducare.

Pufymic, pentru iconite adaugi codul. Am incercat eu si merge

Geo, incearca sa nu-i mai dai orez.

Eu de-abia astept sa merg la medic sa vad cat a luat in greutate puiutul meu. Ii dau laptic de la san plus 30 ml suc de morcov in combinatie cu 30 ml suc de mar. In plus, banana. Face kk verde. E vreo problema?
Vroiam sa va mai intreb ceva: la ce program spalati hainutele bebeilor? Eu la 40 grade.



Marlen & ANDREAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ionela iti tinem pumnii sa fie totul bine cu puiutul!

In leg. cu mancatul eu am observat la maimuta mea ca atunci cand mananca si din biberon mananca mult mai rar, iar cand ii dau doar la san mananca si la 2 ore. Eu cred ca daca cere mai devreme de 3 ore nu se mai satura doar cu laptele de la san. Asa ca o sa-i dau in continuare si lapte praf.

La multi ani celor care mai implinesc o luna!



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut fetele!
La multi ani pentru David Licuriciul !
aseara am tras o spaima ca Stefan a facut alergie la ceva mancare, si azi dimineatza am mers cu el la un cabinet de dermatologie, si m-a linistit doctoritza. Mi-a zis ca nu a facut alergie de la mancare, dar ca are pielkea fff sensibila si poate face alergii si de la detergentul cu care spal hainele.Da sa va zic mai pe larg, ca acuma sunt mai linistita
Aseara dupa baitza Stefan avea pe o coapsa o pata rosie si multe bubitze mici si rosii ca niste zgrabuntze. M-am necajit ca ieri i-am dat prima data carnitza de pui o juma de linguritza in pireu. Azi dimineatza cand s-a trezit la prima ora m-am uitat si pata rosie disparuse dar bubitzele inca mai sunt acolo. L-am imbracat am sunat la cabinetul particular si m-am dus acolo (la doctora mea nu m-am gandit sa ma duc ca nu prea am incredere in ea).Dermatologul mi-a zis ca este asa numita dermatita atopica dar sa nu intru in panica pentru ca nu e ceva grav fiind pe zone restranse. Uneori ii aparea pe fatza, pe barbie sau pe obrajor, chiar si pe coapsa dar cand era alaptat exclusiv eu una nu m-am stresat fiindca ii treceau a doua zi sau cel mult in 3 zile. Dar cu diversificarea asta, am fost mereu atenta la toate bubitzele...si am crezut ca e de la mancare. Ma bucur ca nu a fost asa. Mi-a zis sa-i dau linistita in continuare mancare, sa evit fructele care sunt mai alergizante si aceasta dermatita atopica sa o tratez cu o crema dar mi-a zis ca nu o sa-i treaca oricum pana pe la varsta de 5 ani.
Si ca sa fac o paranteza....mi-am adus aminte ca eu cand eram copil am fost plina de aceste bubitze pana m-am dus la scoala la 6 ani...

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Neatza!

Multzam pentru raspunsuriile cu anestezia (Pufymic si Elyanne) si cu caditza (MamaElei).

Aseara i-am dat sa manace la 2 ore jumate dupa anestezie, trecuse deja. Dar mi-a fost tare agitat, s-a intins cu masa vreo ora (desi mancase in urma cu 5 ore) si a vomitat si s-a innecat de nu mi-a mai trebuit nimic. In consecinta si-a stricat si tot programul seara. Si cum zicea muttzi de minuni ca nu tin mai mult de 3 zile, la noi a tinut minunea 2 zile: a dormit 2 nopti fara sa manance si azi-noapte a mancat de 2 ori.

Si eu am mai incercat sa ii fac program la 4 ore, asta dupa ce m-a asigurat doctoritza ca el si daca mananca doar 10 minute se poate satura. Ca inainte cum se agita eu ziceam ca ii e foame si ii dadeam sa pape, asa ca la 2 ore cel mult manca copilul. Acum mananca de dimineatza, la 10, la 14, dupa aia la 18-19 sau chiar 20 si inaca o data pe la 22-23 sau chiar 12, depinde cand se culca.

No.. tocmai m-am oprit din scris mesajul ca sa ii dau sa manance la 10 si nu vrea! Sa ne mai laudam si alta data .

Aici nu am auzit de masaj pentru bebei…. Dar asta nu inseamna ca nu exista. Eu ii faceam finutz la inceput, pana m-a intrebat mama daca eu nu “trag” copilul.. adica daca nu il masez cum trebuie, asa ca am inceput si eu sa ii fac mai zdravan, ca Angela... oricum ii fac dupa fiecare baitza si ii place tare mult. Mai nou cum vede ca pregatesc caditza se bucura, da din maini si poicioare. Si la baie e in culmea fericirii, pocneste apa, se baga cu capul in apa si lasa doar ochii si nasul afara.. ce mai in curand mergem la inot .

Ionela, multa bafta, sa nu aiba puiul probleme!

De suparare ca nu ajunge la ratzuste (ca i le-am fixat prea sus), s-a infasurat de tot in toata paturica si acum urla... dupa ajutor. Asa ca am fugit la ordin.




http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

marlen si al meu face kk mai verde de cand ii dau mar, deci eu
cred ca-i de la mar.

Nu de mult s-a discutat despre rufele patate cu kk. Am scis atunci un
mesaj, dar nu stiu de ce nu a aparut... Eu spuneam ca nu prea conteaza
cu ce detergent se spala aceste rufe atata timp cat sunt lasate la
inmuiat in apa rece imediat dupa ce s-au patat. Eu asa am facut si nu a ramas nici o pata. Am spalat hainele bebelusului cu Persil, Omo si Ariel lichid. Acuma de cand ii dau suc de morcovi si mai regurgiteaza cate o gurita de suc, i se pateaza destul de urat hainele si sucul de morcov nu prea iese la o spalare normala (cel putin eu nu am reusit) asa ca am pus Vanish pe pata, am lasat sa stea cateva ore si apoi am spalat normal cu detergent. Eu stiu ca clorul nu este bun pentru hainele copiilor, dar stie cineva ceva de Vanish? Eu cred ca ar merge Vanish si la petele de kk, chiar daca sunt mai vechi.

Mergi la inceput