Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Bai frate da' aveti un spor la scris, de speriat nu alta!

Noi mare lucru nu avem de raportat, in seara asta am mancat lapte cu cereale, la 150 de apa am pus 3 masuri de milumil si 2 de miluvit (orez cu porumb) si vad ca Dami a fost destul de multumit, adica el care mananca in jur de 120 ml la o masa, acum a mancat aproape tot din biberon. In schimb nu stiu ce sa ma fac cu kk, este a doua oara cand face foarte tare, a facut luni si azi (singur) dar tare de tot, a iesit un carnacior pe care l-a scos destul de greu, a si plans mititelul ca nu putea sa faca dar pana la urma a reusit. O sa insist cu ceaiul, asa ca m-am hotarat, daca se scoala peste noapte (inainte de ora 5) o sa-i dau ceai.

Am reusit sa mai vad din poze, Timea, dulce foc bebe al tau, Stefan e cam hotoman iar Alexandra (aissa)e o frumusica (mi se pare ca seamana putin cu Dami al meu)

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

am scris un ditamani mesajul si am inchis din greseala
sunt varza...
La multi ani celor ce si-au sarbatorit azi si ieri ziua de nastere! sa cresteti mari si manacaciosi
tati e la ora de adormit dupa ce i-am dat si 100 ml de formula completare ca azi nu prea am baut lichide si acum seara nu am avut lapte suficient
vad ca vorbitit de orarul meselor... ea are 4 max 5 mese pe zi din care mai nou 2 sunt de cereale si cum nu doreste tata imdiat dupa amanam cam cu o ora si se simte bine.
fructe inca nu i-am bagat a mancat 2 zile un borcanas si acum am sistat ca mi se pare prea mica inca mai astept vreo 2 saptamani.
ma duc sa mai citesc in urma si revin

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

ralucule off ce strespe voi! ii tin pumnii luim Tristan! stati linisti ca sigur totul e ok
am vazut o gramada de poze
Mara e o scumpa si are un par...
damian ce pisu a tras... e un dulce
alma o dulce si o draguta
patrick ce baietel dulce
Dana bine ai venit printre noi

va pup pana maine ma duc si eu la somn ca nu se mai aude nimic din dormitor


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Multumesc de raspunsuri.
Intrebam de masaj, deoarece de curind am facut si noi 15 zile de masaj si se pare ca nu mai are tendinta de a tine capul mai mult pe stinga (pt Aissa si Mcm, daca nu gresesc). Si in general parca e mai bine, mai linistita, pare-mi-se. Aici se face obligatoriu masaj bebeilor cu probleme, vine cineva de la policlinica si majoritatea face ca “e la moda” cum zicea pediatrul meu. O sedinta costa 2-4 dolari (scuze, mi-ar lua mai mult sa calculez in lei), noi am platit 2,4$/sedinta de circa 45 min.
Muttzi, acum stau si ma gindesc ca Paula azi a implinit 5 luni, atunci sau n-am retinut eu bine sau e mincacioasa fiica-mea. Oricum mergem vineri la medic si mai intreb, dar stiu deja raspunsul: copilul are dreptul de a cere mincare cind vrea el. Ca asa mi-a zis la 4 luni, cind i-am spus ca parca prea des maninca.
O noapte linistita!

Rodica si Paula (02.09.04)
http://community.webshots.com/user/mamaelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Mie dr mi-a zis ca daca vreau sa ii fac program sa ma tin strict de el( nu mai devreme de 4 ore).
M-a avertizat ca la inceput va fi mai greu si cu concerte, dar daca perseverezi, va fi ok.Si cam asa a fost.I-am dat ceai, am mai plimbat-o si mincam cam la 4 ore.
Ca se da atunci cind copilul vrea, eu stiu ca asta e valabil cind e foarte mic.Eu insa de mica am incercat sa ii fac un orar( acum nu stiu daca am facut bine), dar altfel as fi fost mereu stresata ca e flaminda si de asta plinge.
Georgiana, eu nu stiu sigur, dar parca am citit undeva ca orezul e bun ai multe scaune pe zi, respectiv daca e adevarat, la copil asta ar constipa si mai mule daca e un pic
Acum nu stiu daca e asa si chiar vroiam sa va intreb de asta, pentru ca am desfacut si eu o cutie, dar i-am dat o singura data si in ziua ceea mi s-a parut ca a facut mai greu si mai gros( cine stie poate nu o fi fost de la orez).
De asta si astept parerile voastre la acest subiect
V-am pupat ca fug sa ma culc( am avut ceva de lucru si am fost nevoita sa stau pina acum, caci mai devreme a fost ocupat calculatorul)

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salut...
se vorbea de program... eu nu i-am facut.. i-am dat la cerere... de 1 sapt. cere la 4 ore...eu sunt de parere ca nu trebuie infometat copilul, el cere cand ii trebuie...

Tot ma uit la poze si sunt tare, tare dragalasi cu totii...

numai bine


Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mutzzi tu zici ca papa bb prea des, iar a mea mananca de 4 ori pe zi si mi se pare cam putin pt. un bb de 3 luni si un pic. Dr. a zis sa-i dau cand cere si sa n-o scol ca sa-i dau sa manance asa ca o las in pace.
Ana lui Stefan ca a papat din biberon...
Mihaela unde esti?



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Neata fetelor!
Noi astazi facem 5 luni si puiul meu s-a trezit devreme ... ca sa fie sigur ca pregatirile de petrecere se fac conform programului!

Mutzzi, si restul mamicilor care se plang de programul de masa, eu cred ca asa suntem noi, trebuie sa ne facem griji din ceva! Si mie, ca si Elianei mi se pare ca bb mananca prea rar ... el nu cere nici la 5 ore ... dar daca ii dau pap binisor. Asa ca eu i-am facut program la 4 ore... vrea nu vrea! E adevarat ca imi este si mie mai usor sa imi organizez ziua in felul asta!

In legatura cu masajul! Nu am auzit nici eu decat de masaj pt bb cu probleme (fizioterapie). Oricum eu ii fac apropae in fiecare seara si nu il mangai (cum spunea cineva pe aici, imi cer scuze nu mai stiu cine) ci ii fac zdravan. Incep de la gatut, continui cu membrele superioare pe care le masez de la radacina spre degete, inclusiv manuta, apoi un picut pe piept, membrele inferioare (la fel ca cele superioare) si la sfarsit ... ce-i place mai mult spatele si funduletul!!. Tati la inceput era ingrijorat cand vedea cum trag de el... dar acum chiar ma ajuta!!!

Geo, kk tare e sigur de la orez, poate ar trebui acum sa ii introduci si un aliment laxativ! Zic si eu

Am uitat, bun venit la noi, Dana!!!!!
Pupici la bebici!





Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Neata dragelor!
La multi ani sarbatoritilor de azi!!!!
Bine ai venit printre noi DANA!
Doamne..dar tare harnicutze ati mai fost..nu prea mai poate omu' sa tina pasul cu voi.
Vorbeati pe aici despre program..eu pe Ina o alaptez exclusiv..si nu pot vorbi de asa ceva..uneori mananca la 4 ore..alteori la 2 ore juma. Mai nou ne trezim si noaptea de foame...si daca incerc sa o pacalesc cu ceai e in zadar..ca dupa ceiuc tot vrea tzitzi.
Se pare ca programul de reeducare da cat de cat roade..adica azi din nou a adormit singurica in patut la ea

Am observat ca si Ina are tendinta sa tina capsorul spre stanga...sper sa-si revina in timp.

Pupici,



Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Mama Elei uau ... ce pret la masaj 2,5 USD asta ar insemna pina in 100.000 lei, aici la pretul asta cred ca nu-ti face decit masaj la picioare (ca pt restul mai platesti dublu). Am si eu o prietena la care vine cineva si face masaj la bb (nu are probleme) si platea 300.000 lei/sedinta (cam o ora)

Noi cu programul de mincat suntem cam la trei ore. Nu i-am facut eu programul, asa maninca el. In fiecare zi cam la fel 8 dim., 12.00, 15.00, 18.00 si 10.00 la culcare, bineinteles cu mici variatiuni.
Si al meu a inceput sa faca kk tare de cind am inceput cu cerealele.

Va pup ca s-a trezit blondu'

Mergi la inceput