Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Mikimi,al meu plange cu lacrimi de crocodil.Daca plange cateva minute I se scurg lacrimile pe obraji de ti-e mai mare mila.

La inceput nu i-a placut nici lui Radu masajul cu ulei,facea mare scandal.Incet-incet s-a obisnuit.Nu stiu daca acum ii place (probabil ca nu) dar macar sta cuminte.

Eliza mie nu mi se pare in regula sa I se intareasca/umfle scrotul.Ai vorbit cu dr?
Referitor la lapte eu stiu ca nu e bines a-l pastrezi gata preparat.Pe cutie scrie ca se prepara pt o singura masa si nu se pastreaza daca bebe nu a papat tot.

Monica si Bits si eu vad ca am o secretie mai abundenta decat era inainte de nastere,chiar ma gandeam sa ma duc la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Bits, raportez si eu acea scurgere care ma enerveaza si culmea cand am fos la dr luna asta am uitat sa intreb ce este. oricum m-am saturat de raspunsurile astora de aici la toate "E normal", dar fara prea multe explicatii.

Fetele (care dati biberon sau si biberon si san) am si eu o intrebare. Ce ma sfatuiti, cum sa fac cu biberoanele cand plec la drum, tinand cont ca va fi vorba de 11 ore din care 6 in avion si 5 in aeroport (facem si o schimbare) Pot sa le prepar dinainte si sa le pun incalzite in traistuta aceea termoizolanta (este ca un termos)? Sau se pot face in avion sau in aeroport ca sa fie si proapete si la temperatura potrivita? Voi ce ati face, va rog dati-mi si mie idei ca habar nu am cum sa procedez in aceasta situatie, mai ales ca bebe sigur o sa vrea sa pape in acest timp.

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

quote:
Originally posted by dama
Fetele (care dati biberon sau si biberon si san) am si eu o intrebare. Ce ma sfatuiti, cum sa fac cu biberoanele cand plec la drum, tinand cont ca va fi vorba de 11 ore din care 6 in avion si 5 in aeroport (facem si o schimbare) Pot sa le prepar dinainte si sa le pun incalzite in traistuta aceea termoizolanta (este ca un termos)? Sau se pot face in avion sau in aeroport ca sa fie si proapete si la temperatura potrivita? Voi ce ati face, va rog dati-mi si mie idei ca habar nu am cum sa procedez in aceasta situatie, mai ales ca bebe sigur o sa vrea sa pape in acest timp.

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)




Eu alaptez exclusiv, dar imi daduse o idee buna Bits ca sa economisesc timp cand se trezeste bebe. Incalzesti apa si o tii in termos, iar cand trebuie sa manance doar o pui peste laptele praf care il pui din timp in biberoane.


Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/adelina_e2001/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

quote:
Originally posted by dama
[brFetele (care dati biberon sau si biberon si san) am si eu o intrebare. Ce ma sfatuiti, cum sa fac cu biberoanele cand plec la drum, tinand cont ca va fi vorba de 11 ore din care 6 in avion si 5 in aeroport (facem si o schimbare) Pot sa le prepar dinainte si sa le pun incalzite in traistuta aceea termoizolanta (este ca un termos)? Sau se pot face in avion sau in aeroport ca sa fie si proapete si la temperatura potrivita? Voi ce ati face, va rog dati-mi si mie idei ca habar nu am cum sa procedez in aceasta situatie, mai ales ca bebe sigur o sa vrea sa pape in acest timp.

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)




Am o prietena care-si duce fetita cu ea oriunde ar merge: la cumparaturi, la coafor, plus iesiri in afara orasului, si tot timpul are cu ea apa in termos, cutia de lapte praf, si sticle de lapte, asa incat oricand poate sa-i faca laptic

gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Andreea, DA, o vreau pe Mariuca nora, ca-i tare frumusica, si pana la varsta majoratului s-o mai domoli ea, dar poate o ia fiu-meu razna .

Dama, poti pune numai apa fierbinte in biberoane,le pui in geanta termoizolanta, si la ora mesei pui numai laptele. Ai grija insa sa pui apa foarte fierbinte, ca nici geanta aceea nu pastreaza cine stie ce caldurica.


Roxana&Co


http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

DAMA exact de problema asta m-am lovit si eu,numai ca eu zbor 15 ore si 5 stau in tranzit.eu mai am 2 luni pana plec acasa,problema mea e daca o sa mai am lapte sau din cauza oboselii sanii vor mai produce?eu am facut experiment cu geantuta termoizolanta si spre dezamagirea mea se raceste apa repede,cel mai sigur e sa ai un termos.totusi cred ca in avion pot sa-ti dea niste apa fierbinte(la fel si in aeroport-la vreo cafenea).tu sa-ti dozezi laptele ca sa-ti fie mai usor(aici se gasesc pliculete pt calatorii,sunt fff fain ambalate)

intrebare :de ce faci 11 ore din FRANTA?eu am facut doar 4

octy,KEN(1nov 2004)
http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

LUMINITA tu alaptezi?te intreb pt ca si eu am Poligynax dar scrie pe instructiuni ca nu sunt recomandate in perioada alaptarii.cum numai 2 ovule pe saptamana?eu stiam ca se pune 1/zi timp de 6-10zile.

octy,KEN(1nov 2004)
http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Bits si fetele.Si eu la fel cu pardalnica de scurgere.Acelasi Polygynax dat, dar cum zieca Bits scrie ca nu e recomandat in timpul alaptarii.Ce-or avea doctorii astia de prescriu aiurea?

Dama eu ti-as recoamnda sa cauti alta conexiune! nu se gasesc bilete? vrei sa ma interesez eu? (lucrez in domeniu)

Felis mai scrie o data numele beneficiarului de cont te rog ca am uitat unde era si nu merge fara.Scuze.

Miki si Alexander (12.12.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

quote:
Originally posted by bits

LUMINITA tu alaptezi?te intreb pt ca si eu am Poligynax dar scrie pe instructiuni ca nu sunt recomandate in perioada alaptarii.cum numai 2 ovule pe saptamana?eu stiam ca se pune 1/zi timp de 6-10zile.

octy,KEN(1nov 2004)
http://photos.yahoo.com/octyb


Da bits, mai alaptez si tocmai de aceea e doza mai mica, mi-a si zis doctorita sa nu-mi fac probleme de ce scrie pe prospect ca la asa doza mica nu afecteaza alaptatul. Eu am incredere in doctorita mea.

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Merci fetele, Ele, Roxana, Bits, ideea cu termosul este cred cea mai buna.
Bits, numai 6 ore de zbor vor fi(2 ore Toulouse-Amsterdam si 4 Amsterdam-Bucuresti), dar pt ca avem escala la Amsterdam si schimb doar peste 5 ore sunt in total 11 ore. De la Paris sunt numai 4 ore si nu se face schimb, dar ar fi mai greu sa mergem tocmai la Paris si cu catel si purcel si cu bebe...
Mikimi, merci pt oferta de a ma ajuta (o sa tin minte pt o proxima ocazie), dar am luat deja de o luna biletele gasindu-le mai ieftine (suntem 3 persoane si ne-ar fi costat fff mult). Erau si alte conexiuni, dar ori aveam la dispozitie numai o ora pt schimb (ceea ce putin si nu au timp sa-ti mute bagajele si am fost patiti odata) ori erau mult mai scumpe atat pt noi cat si pt bebe. Asa ca am ales varianta cea mai ieftina si cea mai potrivita si ca ore de plecare si sosire. Va multumesc inca odata pt sfaturi.

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput