Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (16)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Ele, multumesc frumos
Am fost la Municipal si am luat analizele: este stafilococ auriu si este sensibil doar la Cloramfenicol. Am sunat-o pe Culcer si a zis sa-i pun picaturi in ochi cu Cloramfenicol 1% de 5-6 ori pe zi.
Acum ma intreb: de unde o fi luat si stafilococul asta??

Ce sa fac cu constipatia asta?? Cate zile sa-l las saracu' pana ii pun supozitor.. iar? I-am pus deja pana acum trei supozitoare si nu as mai vrea sa ii mai dau, dar totusi nu vreau sa dea in alte complicatii..

Eliza si Alex (15 nov. 2004)
http://community.webshots.com/user/tincuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Buna la toata lumea.

Am deschis calculatorul la ora 15 si am citit ce ati scris (aici si la Povestea noastra), am incercat sa raspund la toate PM-urile ca se umpluse casutza postala, am mai scris odata acest mesaj, da l-am pierdut ca s-a blocat netul...
Scuze pt raspunsurile scurte la PM-uri dar eram cu bb in bratze si erau si f multe mesaje.

Mi-ati dat si mie o idee buna cu termosul. Eu trebuie sa-i dau si captoprilul de 3 ori pe zi dizolvat intr-o linguritza de apa (si tot timpul fierb si racesc apa f putina), mai fierb si racesc si pt un biberon pe zi de lapte praf ... Asa ca am sa-mi cumpar si eu un termos... mai micutz... De unde se cumpara asa ceva?...
Ca veni vorba... Soacra a zis ca i-a dat cat am fost plecata apa... plata cu liguritza (lui bb , bineintzeles). Se poate sa le dam apa plata?

Si eu am acea scurgere galbena... Da nu zilnic!...

ELIZA... sanatate multa bebelului.

DAMA ... drum bun!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Povestea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

Am fost la Municipal si am luat analizele: este stafilococ auriu si este sensibil doar la Cloramfenicol. Am sunat-o pe Culcer si a zis sa-i pun picaturi in ochi cu Cloramfenicol 1% de 5-6 ori pe zi.
Acum ma intreb: de unde o fi luat si stafilococul asta??




Eliza, cum se manifesta stafilococul asta la ochisor. Te intreb pt ca lui David ii cam curge ochiul drept si se aduna o zeama mai galbuie (ca un mucisor) in ochisor. Eu il curatz des cu ser fiziologic, dar vad ca de o saptamana nu i-a mai trecut si incepe sa ma puna pe ganduri.

David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Azi am fost plecata si am chemat-o pa soacra mea la mine sa stea cu bb. Am fost la posta sa iau o recomandata- noul grafic de credit la garsoniera- au marit dobanda!, la med de familie sa iau medicalele pe ianuarie si februarie si apoi am fost cu ele la sevici!... Prima data de la 01 octombrie 2004!!!!!!!
Toata lumea s-a bucurat sa ma vada, cica tocmai ma pomeneau de nu se poate... Mi-au zis si de ce, ca nu era in birou colega care a fost angajata sa ma inlocuiasca!... Sefa mi-a zis ca nu se mai descurca fara mine, ca cea care ma inlocuieste doar opereaza datele, nu le si verifica... etc... Mi-a propus sa vin la servici cate 4 ore pe zi cand vreau eu, cum vreau eu. Inainte eram hotarata sa nu merg, dar acum ma gandesc ca nu mi-ar strica niste bani si un serviciu de 4 ore flexibil... Tensiunea e extrem de mare la servici, ca si raspunderea, si ia-m zis ca am sa ma gandesc. Nu i-am zis de Mihaitza nimic... Mi-am luat inima in dinti si i-am zis doar unei colege... Bineintzeles ca am plans ca de fiecare data cand zic despre ce are bb meu.. a plans si ea cu mine...
Acum iar am o durere mare de cap.
Va pup pe toate.


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Povestea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Felis,am impresia ca nu se da apa pana pe la 6 luni parca.Si in nici un caz fara a fi fiarta si racita!Dar eu nu sunt experta!
Roserb,sa ne intalnim sa planificam nunta...Si mie imi place baiatul tau,ca-i voinicel si frumusel.
Acum afacut KK Mariuca si a facut asa moale ca i-a iesit prin pampers...De ce oare o fi asa moale?Ce sa-i dau?
Andreea si mariuca(7.11.2004)
http://community.webshots.com/user/andreap124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Dama, lui Alexutzu ii curge ochiul si se formeaza cate putin puroi iar daca nu il curat in fiecare zi i se face o crusta galbena la ochisori. Asta nu inseamna ca si David are stafilococ. Poate fi o conjunctivita clasica. Ca sa fii sigura eu zic sa mergi la oftalmolog cu el..
Bits, am uitat sa-ti multumesc de sfaturile pentru constipatie.
Din pacate la noi nu merge nimic. Am incercat si cu termometru, i-am dat si apica fiarta si racita... . Poate o sa se rezolve de la sine.. Daca nu, iar la medic..

Eliza si Alex (15 nov. 2004)
http://community.webshots.com/user/tincuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Felis,termos mai mic gasesti sigur la Carrefour.

Eu stiu ca apa plata are prea multe minerale si si suprasolicita rinichii lui bebe,din cauza asta se recomanda apa fiarta si racita.

Eu pun la fiert dimineta mai multa apa,sa-mi ajunga pt toata ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
fulgule, te iubesc, mey, dar te "insel" cu felis:)



meyyyyyyyyyy...ma gelozesc.... meyyyyyyyyy...



lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Felis, termos gasesti sigur la Carrefour, Metro.

Dama, si Mihnea a avut la iesirea din maternitate o secretie asemanatoare cu ce descrie Eliza, la noi a fost o conjunctivita , pe care am tratat-o cu picaturi Tobrex. In cateva zile a cedat si de atunci n-am mai avut probleme.

Andreea, da, trebuie sa ne intalnim sa perfectam "afacerea" . Ii mai intrebam si pe ei, sau n-are sens?


Roxana&Co






http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna!
In sfarsit pot si eu sa intru pe forum! Am probleme cu calculatorul de cand stau la bloc. Ieri i l-am pus in brate sotului si a coborat la parter unde este o firma care repara de toate la el, dar nu avea saracu' nimic. Pana la urma curentul e de vina. Tensiunea prea slaba! pai ce sa fac!
In fine, bebica mea este cam maraita. Doarme si se trezeste, doarme si se trezeste! Tocmai astazi, cand am scos-o afara!
Am citit ca aveti probleme cu ochisorii?! Pai, stati sa va spunem noi! De la mutat, adica de la praf, cred si de la curent, fata mea a inceput sa se inroseasca la ochi, ba sa si lacrimeze mai mult la dreptul. Am dat telefon la doctora si am innebunit-o de cap! Dupa ce m-am calmat mi-a zis sa-i dau pana o vede ea TobraDex, de 2-3 ori pe zi cate o picatura in fiecare ochisor. Asa am facut. Asta se da la conjunctivite, contine si antibiotic, asa mi-a zis si sa-i spal ochiul cu ser fiziologic mult, o fiola. Sa o sterg pe urma cu o compresa sterila de la nas spre coada ochiului si sa nu folosesc aceeasi compresa si la celalat ochi. Am respectat tot ce mi-a zis, dar degeaba! Pana la urma, a venit sa o vada si mi-a spus sa renunt sa-i mai pun, doar sa o spal cu ser, pentru ca are alergie, si asta nu trece decat cu timpul si cu cresterea imunitatii.
I-am spus si maica-mii prin ce trec si a inceput sa rada a zis ca daca imi seama mie, eu am facut alergii la orice:praf, polen, capsuni. Zicea ca a ajuns cu mine si la dermatolog ca nu mai stia ce sa-mi faca. Dar totul a trecut "cu varsta".
Asa ca, daca e conjunctivita sau altceva inrudit, merge medicamentul respectiv, macar ca sa nu se agraveze, daca e numai roseata...oricum trebuie sa-l vada un doctor, nu cred ca neaparat oftalmolog, doctorii pediatrii buni au vazut atatea, si in plus, copii reactioneaza ei diferit, dar fac cam aceleasi boli.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

Mergi la inceput