Cadouri pentru miri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Ba tocmai asta e problema, roxy, ca iti dau bani la restaurant dar vor sa-ti ia si un cadou. si daca au bugetul restrans, cumpara o prostie, asa...sa nu zica ca nu si-au facut datoria. De exemplu, eu acum o luna am spus unor prieteni ca vreau fier de calcat,bun, de marca si mi-au sarit toti in cap...ca ce pretentii am....Poate sunt eu nebuna dar mie chiar nu mi se pare mult 2 milioane pt un cadou de nunta. Cand am vazut asa...deja m-am consolat ca o sa primesc prostii...Desi in locul lor m-as gandi sa ma mai combin cu cineva la cadou si sa ii luam fetei fier de calcat din ala bun de care are ea nevoie... Tocmai din cauza asta nici nu am mai indraznit sa propun faza cu lista de cadouri. Iti dai seama ca pe lista nu s-ar gasi veioza luata de la taraba, colorata si eventual cu balerina...Si daca ei s-au crizat pt un fier de calcat...Sau poate nu am spus eu cui trebuia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:


Parerea mea: daca faci ambele cununii in aceeasi zi, eu cred ca e prea mult sa ai pretentzia de la cei care-ti vin sa-ti aduca un cadou substantzial dimineata si dar de bani seara....adica, mi se pare o cheltuiala prea mare (chiar si cum ai zis tu: 2 milioane + alte 3-4 milioane pe putin)....parerea mea! In schimb, daca nu ai cununiile in aceeasi zi, eventual luni/ani diferite/i, atunci da - poti sa ai pretentzii! Desi, de la oameni simpli, chiar daca-ti sunt prieteni, nu cred ca merita. Io consider ca gestu' conteaza si niciodata nimic nu e prea mult...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/olguttza/my_photos


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Eu la asta m-am referit - ambele cununii in aceeasi zi, pentru ca sincer pe la ce nunti am fost sau am auzit, invitatii - prieteni, chiar si neamuri nu au dat nici un cadou la cununia civila daca mergeau si la restaurant unde dadeau daru`

Tocmai de aceea nici eu nu stiu cum sa procedez.
Doar viitoarea nasa mi-a zis ca la cununie trebuie sa ne ia ceva de cristal.

Sincer nu am inteles de ce, poate ma lamuriti voi!

Va pupicesc!


roxygeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Total de acord!
In ziua de azi pentru multe familii este chiar un efort sa mergi la nunta. In afara de banii pentru restaurant, mai adaugam un buchet de flori, o rochita mai de ocazie, un coafat, o manechiura, bani de taxi, etc etc.
Deci in atare conditii sa te astepti la cadou si la cununia civila, mi se pare cam prea mult.
In afara de asta, nu as vrea sa va suparati pe mine, dar cu adevarat gestul conteaza. Da, e adevarat multi au gusturi kichoase rau, dar mai ales daca sunt rude din provincie, clar au venituri mai micute si nici nu cred ca s-au plimbat pe la Paris, asa ca afirmatii de genul "mama ce prostie de prost gust am primit de la aia de tara" mi se par cam crude. Pana la urma daca avem rude la tara, inseamna ca si noi tot de acolo ne cam tragem, deci ar fi bine sa le respectam gesturile rudelor! Pana la urma, ce sa-i faci, nu toti am copilarit la Paris cu guvernanta si lectii de pian.
Si inca ceva: poate ca vazele alea amarate si ieftine sunt date mai din suflet si cu mai mult drag decat 100 de euro.

quote:
Originally posted by olguttza


Parerea mea: daca faci ambele cununii in aceeasi zi, eu cred ca e prea mult sa ai pretentzia de la cei care-ti vin sa-ti aduca un cadou substantzial dimineata si dar de bani seara....adica, mi se pare o cheltuiala prea mare (chiar si cum ai zis tu: 2 milioane + alte 3-4 milioane pe putin)....parerea mea! In schimb, daca nu ai cununiile in aceeasi zi, eventual luni/ani diferite/i, atunci da - poti sa ai pretentzii! Desi, de la oameni simpli, chiar daca-ti sunt prieteni, nu cred ca merita. Io consider ca gestu' conteaza si niciodata nimic nu e prea mult...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/olguttza/my_photos


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Noi am avut cununia anul trecut in sept.Pot spune ca am primit cadouri diferite si speciale.Cel mai super a fost de la nasi care ne au luat pahare de vin,pahare de wisky,vaza,fructiera etc,din cristal cu model din argint pe ele.Am mai primit si doua iconite care erau sfintite.Tot de la nasi am mai primit si un album foto cu coperta din piele care are o placuta din argint masiv pe ea ,unde ne vom inscriptiona numele noastre si data casatoriei(va fi albumul cununiilor noastre,civila si religioasa).Am mai primit tacamuri care sunt suflate cu aur,lenjerie de pat,prosoape,halate de baie,o veioza,rame ptr fotografii,farfurii...Toate sunt deosebite in felul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Eu am nunta pe 7 mai. Vrem sa o facem fara dar(bani). Toata lumea ne intreaba ce ne dorim... Este o adevarata problema :) pentru ca noi chiar avem de toate (traim in Germania). Si apoi mai e si problema transportului. Chiar nu stiu ce idei sa le dau, pentru ca nici nu vreau sa cumpere orice doar ca sa zica ca ofera un cadou. Voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Noi am primit vaze,pahare sampanie,lampa cu picior,carpete de perete lucrate la mina,farfurii decorative si cred ca astea au fost toate.Unele s-au repetat.A,si bineinteles multe flori!

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/munteanu_iuliana1979/my_photosEric Gabriel[url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianiana spune:


Vreau sa va zic si eu ceva. Parerea mea este ca atunci cand mergi la o cununie civila (chiar daca urmeaza in aceeasi zi si nunta) este frumos sa duci totusi un cadou simbolic pentru ca persoana care il primeste sa isi aduca aminte cu drag de acel obiect. Credeti ca banii pe care ii dati la nunta raman??? adica se materializeeaza in ceva, nu! se vor cheltuii. Insa obiectul ramane. Uite de exemblu eu am mers la o nunta la prietena mea si i-am dus un album foto special pentru nunta si apoi la masa i-am dat si plicul normal; dar mereu imi spune cum a aranjat ea pozele si cat i-a folosit albumul acela special. Uite si alte idei de cadouri - rame foto de argint, ceas de masa de la decora din alea din lemn gen antiques; e, sunt o mie de idei! Si nu uitati sa puneti si carte de vizita cadoului.

dianiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Si eu la nunta unei prietene care a avut cununia civila in aceasi zi cu nunta, in afara de bani, impreuna cu o alta prietena, i-am cumparat lengeria sexy pentru(bineinteles cu acordul si pe gustul ei). Apoi, cum logodnicul meu a facut foarte multe poze la nunta lor(e foarte priceput), a doua zi dupa nunta am dat fuguta cu noaptea in cap la un centru foto, am facut pozele, am cumparat o rama din argint in care am pus una din pozele alb-negru superba, si cand am mers dupa masa la ciorba de potroace i le-am dus. Nu va pot spune cat s-au bucurat pentru ca au fost primele poze de la nunta lor pe care le-au vazut (fotograful urma sa le aduca luni), si cum mereu ne spun cat se bucura de acea poza si ca pentru ei inseamna foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianiana spune:


Uite un exemplu;
intotdeauna m-am gandit cat de putin ne trebuie ca sa facem un om fericit; asa ca ne trebuie doar buna-vointa si reusim sa facem un gest special pentru o persoana draga. eu imi doresc sa primesc si aceste mici atentii ca sa imi aduc aminte, dar cine stie ...

dianiana

Mergi la inceput