Bebelusi de sept-oct 2004 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Va rog, daca aveti ceva dur la indemana care sa poata strabate internetul, dati in mine cu putere ca imi vine sa-mi dau palme!
Am scris si la subiectul cu farmacia, scriu si aici poate ma calmez un pic. Ma gandesc ca poate intreaba NinaB pe nenea doctoru' daca am facut-o lata sau nu.
De vreo luna jumate, de cand mi-a zis o dr.sa-i dau la pasarica cu Nidoflor pentru iritatie, eu vazand ca-i merge bine am uns-o cu asta la fiecare pampers. Azi citesc si eu, ca desteapta prospectul si vad ca administrat pe termen lung poate influenta in mod negativ cresterea si dezvoltarea. Acum ce sa zic, eu nu vad mari schimbari la ea, ca nu prea a papat si sa zic ca a luat mai putin in greutate, dar se inscrie in limite normale pentru luna a 4-a dupa cum scrie in carte. Poate sa zic ca in ultimele 2 saptamani nu s-a mai ingrasat prea mult, am incercat sa o cantaresc acasa ieri dar a urlat cand am pus-o si nici nu am incredere in cantarul asta ca e vechi. O sa merg tot la cabinet pana la urma sa vad ce greutate are. Insa am impresia ca s-a lungit. Iar dezvoltarea asa in general nu mi se pare ca i-ar fi cumva afectata.
Acum intrebarea este, aceste modificari pot aparea pe termen lung, sau daca acum intrerup administrarea Nidoflorului, in timp isi "retrage" efectele negative?
Si inca ceva: daca copilul creste in lungime, iar per total ca greutate ia putin, inseamna ca a slabit?



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Anielas, si eu ma "lupt" cu aceeasi problemuta cu gazuca mea, ca se trezeste noaptea tot la 2 ore si papa in disperare. Nu te nelinisti ca e normal, in vreo sapt ii trece. E asa-numitul "salt de crestere"!
Iar cu baita...eu ii dau si inainte si dupa baita sa pape si e foarte multumit. Alesio riposteaza numai la operatiunea imbracat , ca tare-i mai place in fundul gol la stripper-ul lui mami!
Aissa, calmeaza-te ca nu a patit pitica ta nimic! Incearca sa folosesti Cutaden pentru fundic ca e tare bun, sau Bepanthen!
Pupici

Ioana si bebe Alesio (08/10/2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Anielas bine ati venit, ca ne era dor de voi. Am vazut pozele cu Inutza si e o scumpa in rochita. Imi pare bine ca ati avut vreme frumoasa la botez si ca a fot totul ok. Am vazut si 3 poze de la botez...
Mada asteptam poze si de la botezul vostru, sa vedem pitica.
Aissa stai linistita ca nu cred ca e atat de grav. Important este ca ai citit prospectul si te-ai oprit... Eu zic ca daca bb ia in greutate, chiar si un pic, inseamna ca se ingrasa, nu ca slabeste, chiar daca in acelasi timp creste in lungime.
Pufymic am vazut si site-ul tau... foarte frumos. Nu am apucat sa vad filmuletele, dar imi fac eu timp. Tu reusesti sa-i dai sa pape inainte de baie? Eu i-am dat sa manance putin inainte de baie (cand era mai mica) ca sa stea linistita si a vomat si de atunci nu am mai incercat. Acum nu mai e cazul pt. ca s-a obisnuit si sta cuminte sa-i fac si masaj.



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Aissa, si eu mai folosesc Nidoflor, pentru noi, nu pentru bebe si nu stiam de efectul pe care l-ai spus tu. Zic totusi ca nu e cazul sa te panichezi, de obicei efectele secundare dispar odata cu intreruperea tratamentului. Mai ales ca l-ai aplicat local pe o zona mica. Dar tu pentru cat timp l-ai folosit 'intensiv'?
Mai, Danyce, asa pofta mi-ai facut cu inotatul, ca ieri am fost in piscina cu fetita. De fapt am fost cu toata familia, dar partea masculina n-a intrat in apa, au stat in vitrina si s-au uitat la cum ne balaceam noi.
As fi vrut sa-l bag in apa si pe Andrei, mai ales ca in bazinul mic era calda si buna, dar mi-a fost teama ca are apa clor, ca dup-aia il scot afara si e frig. Ma gandesc sa mai stau pana spre primavara, cand va fi mai maricel. Parca zicea cineva ca a fost cu copilul in bazin, nu mai tin minte cine.

Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Elyanne, Alesio meu papa tot timpul, iar dc nu ii dau sa pape inainte de baita, nu sta cuminte( mai nou nu mai sta cuminte nicicum in baita, ci da din picioruse si manute de tot ne uda pe mine si pe tati).De vomitat nici vorba !
Mada asteptam pozicile de la botez!
Piticul meu doarme acum in brate la mine!:)
Pupici!

Ioana si bebe Alesio (08/10/2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Salut!!
Mai Anielas ce domnisoara frumoasa ai!! Imi venea sa o mananc in toate pozicile!
Elianne, eu as iesi in parc dar parca e cam departe pe frigul asta. Cred ca merg in 23 august.
Anamari, multumim de informatii, sper sa fie doar o intarziere.

Pupici la pitici!!

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut fetelor!

Lenea mea functioneaza in valuri, ati vazut si voi, uneori scriu alteori nu.... de altfel nu depinde numai de mine... :-)

Noi am petrecut un we frumos cu bunicii veniti in vizita, numai ca tati e plecat pana miercuri si, ma credeti sau nu, micul bebe sufera de dor de tati... abia astept sa se intoarca.

Cristia, mergi, mama draga, la alt medic, nu sta asa ca nu e de stat. Iti tinem pumnii sa te faci bine repede.

Eliana, si noi iesim, dupa ce papam in jur de ora 2, iti trimit nr meu de tel pe PM, poate ne vedem, daca nu azi, macar maine :-)

Mada, sa-ti traiasca micuta crestina. Asteptam pozele. Dar de ce spuneai ca ai plans, sau nu am inteles eu bine?

Pufymic, bine ai reveni, ne era dor de voi. Alesio e un frumusel, sa va traiasca. Am vazut pozele si am cetit povestea nasterii si tare mi-au dat lacrimile...

Aissa, usurel cu gandurile negre, sunt convinsa ca nu s-a intamplat nimic. Suna la dr si intreaba, ca sa nu te mai ingrijorezi. Problema asta de crestere o avem si noi, Costin e f inalt pentru varsta lui, si nu ia f repede in greutate, drept pentru care e un baietel mai zvelt, noi ii spunem ogarutz, ca e numai fibra pe el. Dar e vivace, bine dispus, arata bine, se comporta normal, nu ma mai ingrijorez (asa tare) ca nu ia repede in greutate. Pe de alta parte de cand ii dau cereale a inceput sa ia un pic mai repede.

Nu stiu cine vorbea despre varsaturi si mesele cu cereale. Costin al meu are reflux si am observat ca dupa mesele cu cereale regurgiteaza mult mai putin. De altfel mi se pare logic sa regurgiteze din ce in ce mai putin pe masura ce mancarea devine mai solida.

Am si eu o intrebare pentru cine a inceput cu sucul de fructe: trebuie sa-i dau cate un pic de suc de mere pentru constipatie. Cum faceti sucul si ce fel de mere folositi. Ca sunt o multime de soiuri de mere pe piata, si mie unele mi se par acre rau.... din ce fel de mere ii faceti suc la bebe?

Cineva, nu spun cine, da semne ca se va trezi.... :-) Va pup si va doresc o zi frumoasa.


Mina, mami de Matei-Costin (9 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Fetelor, am fost tare harnicuta azi. Profitand de somnul copilului, am calcat aproape tot ce aveam, mi-au mai ramas doar vreo 3 camasi de-ale sotului.
Andrei a dormit de azi dimineata, de cand ne-am intors de la gradi pana acum, cand l-am trezit eu sa-i dau sa pape.
Dupa amiaza vreau sa merg si la farmacie sa dau cantarul inapoi, ca il am de 2 luni. Inca putin si platesc chiria cat ar fi fost sa-l cumpar!
Am descoperit ca exista un fel de cabinet pentru mamele cu copii pana in 6 luni, deschis o zi pe saptamana, unde il poti cantari si e o asistenta care te lamureste cum sa faci daca ai vreun dubiu.
Pufymic, am intrat si eu pe site si mi-a placut cum l-ati facut.
Iar bebe Alesio e un scump!

Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Vad ca e mare liniste pe-aici.
Mihaela, Aissa, Eliana, nu mai ziceti nimic fetelor?

Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Citesc aici pe forum si nu imi vine sa cred ce harnice sunteti. Mie nu imi ajunge timpul pt mai nimic parca.
Vorbeati despre menstruatie...mie inca nu mi-a venit deloc. Azi incercam supa pt bebe. Sa vedem daca ii place.
Va las acum

si bebe Elisa Nicola (21 sept. 2004)
http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput