Bebelusi de sept-oct 2004 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Crini, eu sunt pe aici, citeam...
M-am mai linistit, mi-a raspuns cineva pe la subiectul cu farmacia si a zis la fel, ca daca nu l-am folosit pe tot corpul si nu i-au aparut alte chestii (acnee sau vergeturi violacee) nu e nimic.
De folosit, l-am folosit cu sarg, cam 1 luna si mai bine, si aproape la fiecare pampers am uns-o. Acum gata.
Dar ca tot am patit-o:
Voi cu ce si de cate ori pe zi ungeti copiii la fundulet?
Acum, eu i-am dat de 2 ori si pe fata cu nidoflor, foarte putin, cand i-au aparut niste pete rosii-uscate. Face ceva de la saliva combinata cu branzica pe care o scoate din gura+pumnul bagat pe gat. Nu o sa mai dau cu din asta, oricum, dar ceva trebuie sa-i dau si pe fata. Ma gandeam sa iau crema de vant de la Sanosan. Exista si altceva?



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Aissa, eu nu-l dau cu nimic la fundulet si n-are probleme. La un moment dat se inrosise, l-am dat cu crema de galbenele si i-a trecut. Noua, in spital, ne-au spus ca daca nu sunt iritati nu trebuie sa folosim nimic. Acelasi lucru il stiam de la pediatrul fetitei, asa ca m-am conformat. Ii schimb pampersul cum simt ca a facut kk si inainte sa faca (cand ii dau sa suga, ca el face cam la fiecare masa) ca sa nu ii iasa din pampers.
Hai ca am scris o multime, ideea e ca nu-i necesar sa folosesti crema preventiv, daca te face sa stai mai linistita asta, da-i cu ceva neutru, un ulei sau crema de galbenele, care cred ca merge la tot.

Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Eu o dau pe Mara la fundulet cu crema cu zinc numai atunci cand se irita... cam 1 data la 1 sapt. Daca folosesti prea mult , cel putin la cremele cu Zn, cica se pot resorbi in organism. Eu zic ca nu-i de dat preventiv nimic la copil, in afara da cazul in care-i prescris de dr. Oricum acum toate scutecele cam au ceva emulsii care mai apara fundicul:) Mai am o crema , recomandata de pediatru , impotriva cipercutelor, pt. pliurile pielii, de 3 ori pe zi nu mai mult de 8 zile...
Si la capitolul fluor este destul de riscant caci nici excesul de fluor nu-i bun...trebuie sa va interesati daca nu cumva apa pe care o beti are deja in componenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ideea e ca eu am dat-o pentru ca, desi nu mereu era foarte rau, dar aproape mereu avea cate un punctulet rosu ici si colo, nu la fundulet, ci in fata si pe picior, mai ales cand sta cu pampersul mai mult. De regula o schimb inainte de fiecare masa, dar noaptea mai ales sta mai mult si cred ca de la pipi se irita.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Am pus pe site si poze de la botez.

Am fost si noi la control..avem 5.750 kg si 59 cm....eu zic ca e destul de bine...dar azi e din nou in greva...ziua papa fff putin...iar noaptea se trezeste des....voi ati patit astfel?

Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Eu nu dau Zymafluor la nici unul dintre copii. Fetitei i-am dat cam pana la un an cand a fost un scandal aici, ca e nociv si face mai mult rau decat bine. Din pacate nu-mi amintesc exact ce ziceau, dar dupa ce am citit atunci am decis sa-l intrerup. Daca stie cineva mai mult, poate ne ajuta cu informatii.

Mihail-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Si mie mi-a fost dor de voi de toate,Mina! Ma bucur ca am revenit!
Eu il fac pe Alesio la fundulet cu crema Baby, preparata de cumnata-mea, care e farmacista, si e foarte buna(cu vitamine).
Dar il fac numai cand se irita, in rest mai las pielea sa respire!
Noi am avut problemute mari in maternitate ca s-a iritat rau de tot la fundulet, de i-a iesit sange! Acum e ok!
Pupici!

Ioana si bebe Alesio (08/10/2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Buna,

Sunteti foarte active.....Noi ne-am intors zilelea acestea de la Brasov si inca nu ne gasim locul aici, in Bucuresti. Maine am vrea sa mergem la control sa vedem cat am mai luat in greutate ca n-am mai cantarit-o de la 2 luni. In curand facem 4 luni si deocamdata papam numai san destul de bine si putin ceai dar putin ca nu prea ne place. Se mai trezeste si noaptea sa pape de doua ori sau cand nu papa bine ziua chiar de trei ori.

Alexia s-a nascut cu o hernie ombilicala urata care era programata pentru operatie dar buricutul ei s-a retras de nici nu ne vine sa credem. In rest suntem bine....am pus cateva poze noi.

Va pupam.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muttzi spune:

Mina, eu am inceput cu sucul de mere de astazi. Am facut suc de mere
GOLDEN pentru ca sunt cele mai dulci si mai putin astringente incearca
sa iei de ale noastre nu din import - sunt mai gustoase, chiar daca nu
arata atat de bine). Eu am procedat in felul urmator: Am spalat marul,
l-am curatat de coaja, l-am stors cu storcatorul de fructe si apoi l-am strecurat cu o strecuratoare nici prea deasa nici prea rara storcatorul meu lasa destul de multa pulpa). Am pus 3 lingurite intr-o sticluta si i-am dat cu tetina de lapte. Maine o sa cresc cantitatea la 15-20 ml, in urmatoarea zi la 25-30 si tot asa pana ajung la 50 ml. Am procedat in acelasi fel cu sucul de morcovi si a fost un adevarat succes. Tu spui ca vrei sa-l folosesti pentru constipatie, numai ca eu stiu ce morcovul si marul constipa putin. Ar trebui sa-i dai porocala si prune (numai atentie ca portocala poate produce eritem fesier). Oricum cu orice fruct ai incepe cel mai bine este sa-i dai 2-3 lingurite la inceput ca sa vezi ce reactie are (colici, alergie, eritem fesier etc.)
Aissa, eu il ung pe Patrick cu Bepanthene numai din cand in cand dupa
baita si nu a avut nici o problema pana acum. Oricum cu orice crema ai
da sa lasi pielea descoperita cateva minute si abia dupa aia sa-i pui
scutecul.

Muttzi si bebe Patrick (DN 14.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mina am vazut mesajul tau cand ne-am intors de la plimbare. Vorbim maine si vedem cum facem.
Angela ne vedem cand o sa fie mai cald.

Eu continui sa ma chinui sa-i dau lapte cu biberonul si nu am facut nici un progres. Nu stiu cat o sa-i ia sa se obisnuiasca. In curand o sa cedez nervos...

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput